Podle studií by se dítě mělo dávat na nočník po 2 letech

milik75
19. kvě 2009

Ahoj holky,ted jsem cetla zajimavy clanek v "Mama a ja", ze dle nejakych americ. studii, by se deti mely posazovat na nocnik az po 2 letech! Zacit s nacvikem po roce, ci roce a pul muze mit casto kontraproduktivni vliv a dite se muze casto pocuravat az do 4 let. Naopak deti po 2 letech cviceni na nocnik jsou do 3 let skoro vsechny bez plen. Co si o tom myslite? Muj syn 20mes zcela odmita nocnik, i kdyz mi uz ted pokazde oznami, ze udelal potreba, ale nocnik proste nesnasi, pritom jsem ho nikdy sedet na nocniku nenutila, naopak jsem dost tolerantni na pleny na rozdil od meho okoli.

prasiatko30
23. kvě 2009

dadis - ako vidis tak sa diskusia rozrastla aj viac ako o tu zakladnu temu -- tak ako sa to vela krat stava a ja len poukazujem na teroriu niektorych maminiek ze posadzovat deti v 7-8m je nieco uplne vhodne pre tak male babetka - takze asi tolko k tomu ci je to k teme alebo nie - potom je asi polovica diskusie mimo temu 😀 😀

dadis
23. kvě 2009

prasiatko30 - a ty si kto, ze si dovolis sudit a hodnotit ci to je pre 7-8m dieta vhodne? si odborník v tejto oblasti? vychadzas z vlastnych skusenosti - (mozes porovnat, lebo jedno dieta si viedla tym sposobom a druhe tym), z klinickej praxe, z nejakych odbornych studii? a neviem ktora z nas uviedla svoju skusenost za teoriu... myslim, ze za predpokladu, ze teoria neposadzovat dieta do 2r je spravna, mozeme aj my tvrdit, ze to, ze si posadzovala svoje 19m dieta na nocnik nie je uplne vhodne... Lenze ten, kto ma trosku rouzumu si nedovoli konanie rodicov v oblasti vychovy dietata hodnotit. Ved uz sme sa viackrat presvedcili o tom, co je najspravnejsie v sucasnoti (ak vobec je nejaka tema na ktorej sa jednoznacne vo vsetkych bodoch zhodli vsetci odbornici), tak za 5 rokov je to prinajmensom spochybnene, ak nie uplne zmetene zo stola. A to nehovorim o tom, ze piseme o tak cisto individualnej veci ako je nocnikovanie, kedy viac nez na inom, zalezi na osobnosti a povahe dietata, nez na pochybnom nazore nejakeho "kvazi" odbornika, ktoremu mozno nejaka firma zaplatila za uverejnenie svojho neomylneho postoja. Ja nehovorim, ze diskusia sa ma viest cisto v medziach uvodnej temy, ale ty spochybnujes nieco, co nikto nenapisal a navyse sa stavias do roly hodnotitela...to konkretne mi vadilo.

kubaka
23. kvě 2009

dadis - aby mohl někdo vést o čemkoliv zasvěcenou diskusi, musí mít ko tomto tématu nějaké vědomosti. Tvůj způsob argumetnace je opravdu k smíchu. Co znamená prosím tě tahle věta?"Lenze ten, kto ma trosku rouzumu si nedovoli konanie rodicov v oblasti vychovy dietata hodnotit" 🙄
To co, tvrdíš o "smetávání ze stolu" je jen alibismus někoho, kdo nechce nic číst a vědět, ale tváří se jako mistr světa, který ví všechno nejlíp. To by pak bylo zbytečné veškeré vzdělání, věda. Informace se nemetou ze stolu, ale ověřuji, zpracovávají, prohlubují, opravují. A informací a vědění je čím dál víc - jde jen o to v nich umět hledat a třídit si je. A rozpoznat někoho, koho si zaplatila nějaká firma.Poznat, kdy jsem manipulován
O posedlosti nočníkování psal už český psycholog Pavel Říčan v roce 1988 - tedy je to dvacet let stará "teorie", kterou sepsal až tehdy, když ji měl ověřenou letitým praktickým pozorováním. Knížka se jmenuje Cesta životem a zatím všechno, co jsem z ní vyčetla , se mi potvrdilo praxí na obou dětech, které je každé úplně jiné. Dodnes se píše to samé - nic z toho, co psal tehdy, se nezpochybnilo - spíše se tyto jeho poznatky ještě rozšířily a rozvedly...
Děti se vyvíjeví zhruba stejně. Takže to není zas tak individuální: rozhodně je rozdíl mezi neurosvalovým stupněm vývojem kojence a dvouletého dítěte.
To ty si hraješ na neomylnou supermatku a na všeodborníka - já se před vědou a vzděláním skláním, a ráda se nechávám poučit, abych neopakovala chyby, které už jsou popsané a pokud možno nedělala jiné, o kterých ještě nevím.
Nezájem a nevědomost vede k tomu, že mnoho dětí je svými rodiči týráno a usmrceno - to je taky výchova, kterou nemá nikdo jiný právo hodnotit a která se děje pod svrchovanou rouškou soukromí a právem rodičů dělat si se svými dětmi co chtějí?
Takže debatovat a hodnotit se klidně dá, pokud má dotyčný informace, které umí aplikovat a narazí na obdobně obdařeného člověka a ne někoho, kdo pohrdá věděním a shazuje každého, kdo ví víc, než sám. 😉

motylek
24. kvě 2009

Ten smajlík na konci je nejlepší

dadis
24. kvě 2009

kubaka - ta veta co som napisala, je naozaj smiesna 😀, nepodarilo sa mi sformulovat, to co som chcela skutocne povedat. Nechcela som tym povedat, ze sa ludia nemaju ozyvat v pripadoch, ked ide o tyranie, ohrozenie, ci dokonca smrt dietata - aj ked dufam, ze si tym nemyslela posadzovanie dietatav 7m. No a s tvojou poslednou vetou nemozem suhlasit, skus si ju pre zmenu precitat znova ty, ci ti dava zmysel 😀 .

dadis
24. kvě 2009

Ale inak za ostatnym si stojim, ci uz ma povazujes za supermatku, mistra sveta, ci nevzdelankynu. Mna tvoje invektivy neurazia a ani sa neznizim k tomu ich oplacat 😎 Heslo dna: kto necika s nami, cika proti nam 😠

kubaka
24. kvě 2009

ta věta smysl dává, jen jsem zapomněla předložku NA ... a ne na někoho ... 😀 😀

dadis
24. kvě 2009

ja som myslela, ze nedava zmysel, lebo popiera to, co si povedala v predchadzajucej vete...ale nechajme to tak, viem ze si tu vetu chcela napisat tak, aby vyznela co najlepsie a pri tom mi dala najavo, ze JA som ten, co "kdo pohrdá věděním a shazuje každého, kdo ví víc, než sám". Ja na taketo zabo-mysie hadky nemam chut.

megee
24. kvě 2009

ahoj zajímalo by mě jak si vaše děti ( ty které ještě nemluví ) říkají o nočník a taky jak jste poznali, že je ten správný čas začít učit?

malej si na nočník sám sedne i z něj sám vstane, ale nevím jak začít, mám mu prostě vzít plínu?

zdenucha
24. kvě 2009

megge-já jsem malé prostě tu plínu jednoho dne vzala a už nedala,byla to teda honička páč jsem ji musela furt hlídat,byl jí rok a dva měsíce..trvalo to asi dva týdny,kdy si neříkala,ale pak to pochopili a ač moc nemluvila,tak začala říkakat ee........ale jak už bylo řečeno,každý dítě je jiný,zkus a uvidíš sama,jak to malej zvládne.Hodně úspěchů 😉

megee
24. kvě 2009

zdenuch díky...na otázku jestli je pokaděnej odpoví vždy néééé i když je 😀

jevel
24. kvě 2009

ako som si to tu prečítala, dospela som k záveru, že deti , ktoré posadzovali mamičky už veľmi skoro (cca od 7 mesiacov) si dali tú námahu a snažili sa ODCHYTIŤ výlučky svojich detí (odchytiť - lebo dieťa si v tomto veku neuvedomuje , že má cikať do nočníka) sa na koniec v konečnom dôsledku odučili definitívne od plienok niečo pred 2-hým rokom života. (ako som si prečítala cca 18 mesačné už bolo iba s plienkou na spanie). Takže si myslím, že posadenie na nočník okolo 2- roku života je adekvátny vek 😉

sirinka
24. kvě 2009

megee moja tiez krici e-e a robi gesto a la michael jackson 😉 a po novom si sama donesie nocnik, pripadne sa skriabe na zachod...

kubaka a prasiatko...mne to nastastie nerobilo ziadnu namahu, posadzat klarku na nocnik, naproti tomu som si usetrila cistenie ritky od hovienok...ja skutocne zatial nepoznam, co znamena bojovat s dietatom na nocniku, tak asi mam stastie...
uvidime, aka bude moja druha dcerka...ale nebojte sa, pokial jej bude sedenie na nocniku vadit, tyrat ju tym nebudem

😉

caira
24. kvě 2009

tak nam bude 15 mesicu a o nocniku mala nechce ani "slyset" 😀 Moje mama me honila jak ji mam zacit posazovat na nocnik jen co zacne sedet atd, ze tak to delala s nama, sedeli jsme na nocniku u bedny s hrackama dokud jsme proste neco neudelali 😖 No nicmene moje dite je asi jako Mia od peppapig, i kdyz nocnik mame v obyvaku, tak ho ma vpodstate na hrani, dava do nej hracky, ale sednou na nej ani omylem..obas jeste tak kdyz je oblecena a my ji rozptylujeme tak tam par sekund vydrzi ale hned se z nej snazi slezt a kdyz ji to nejde tak se rozbreci..takze to nehrotim..zkusim to tohle leto jen jestli by treba na zahrade kdyz bude litat nahata si tam nechtela sednout nebo tak ale hrotit to nebudu, casu dost..

prochi
24. kvě 2009

Přiznávám, že od začátku tohohle tématu sem chodím načuhovat a pořád přemýslím, jestli napsat, nebo ne... Dneska jsem se rozhodla, že se podělím o naše zkušenosti.
Začnu tím, že mě připadá zbytečný takový to posazování na nočník v dobu, kdy si JÁ jako matka usmyslím, že by dítě mělo nebo mohlo něco vykonat. Takovýto vysadit na nočník ráno po spaní, před odpoledním spaním, po odpoledním spaní, před koupáním... a mezi tím dítěti plínku normálně dávat. To mi přijde jakože se mu akorát motá hlava, že jednou "musí" do nočníku a pak může v klidu do plínky. Takže tohle jsme prostě vynechali, i přes nekonečný rady okolí, hlavně postarších ročníků... Nočník jsme měli doma ca. od devíti měsíců, ale z toho důvodu, že bylo zrovna léto, celý dny jsme trávili na zahradě a já nechtěla malýho v teplech nechat pařit v plínce. Takže si lezl nahatej, kde učůrnul, tam učůrnul, když jsem viděla, že tlačí, posadila jsem ho na nočník. Loni přesně touhle dobou, takže v 19ti měsících, mi začal "hlásit", že čůrá, kaká. Ještě moc nemluvil, ale prostě to nešlo přehlídnout, tahal se za plínku, koukal si tam dolů... Tak jsem si řekla, že je škoda toho nevyužít, když už si uvědomuje, že se tam dole něco děje a zkusili jsme "bezplenkovat" - né chodit na nočník, ale prostě nechat běhat nahatej, aby si sám uvědomil, odkud to teče a naučil se ten krok před, uvědomit si, že vůbec něco poteče. Tady se nám vyplatilo fakt být pořád s nahatou prdelínou, jakmile jsem mu nasadila plínku nebo i jen slipečky, ihned na všechno zapomněl a zvesela čůral do trenek. První dny se stávalo, že nejdřív maličko učůrnul, pak to zadržel a utíkal na nočník, na záchod, ke stromečku. Po pár dnech jsme plínku přestali dávat úplně, protože jak už jsem psala, jakmile jsme ji nasadili, zvesela čůral do ní. Znamenalo to pro nás jen to, že kamkoli jsme šli, nosili jsme pro jistotu náhradní trenky a tepláčky, protože se ještě párkrát stalo, že si předčůrnul - v zápalu hry apod.
Noční plínku jsme měli do dlouho. Ca. do dvou let a třech měsíců. Nehrotila jsem to, opět jsem ignorovala řeči, jak ho musím v noci budit apod. a říkala jsem si, že do třech let má na ní právo. Nakonec to přišlo to zase úplně samo.
Dneska si myslím, že ca. do dvou let má dítko na denní plínku nárok. Vlastně všechny kamarádky dřív nebo později tu denní plínku odbouraly a pravda je, že u koho to přišlo "až" ve dvou letech, byly děti bez plínky během pár dní se stoprocentní spolehlivostí a nebylo výjimkou, že za dva tři týdny odbouraly po denních plínkách i ty noční, zatímco nám ty noční trvaly skoro osm měsíců po denních.

caira
24. kvě 2009

prochi krasne napsano, ja si taky myslim, ze kdyz ditko uz dokaze samo rict, ze chce kakat nebo curat tak ze je ten spravny cas...do te doby je to fakt o stesti 🙂

mala byla dneska cele odpoledne na zahrade bez plinky ( v bazenku, na dece atd) a curala "jen" jednou hned po sundani plinky ( samosebou na rucnik, o nocniku nechtela ani slyset) a co, kdyz je hezky tak se to premachne a je to 😉

iloha
25. kvě 2009

už jsem tady též napsala své zkušenosti s nočníkováním u Terezky 🙂 a pouze bych dodala, že mám zkušenosti s vysazováním na nočník jíž sedmiměsíční holčičky - prvorozená, nyní již 25letá - dříve, totiž aby mohla do kolektivu - jeslí (jako samoživitelce to jinak bohužel nešlo - babička byla ještě mladá) musela být bez plenek. Takže hlásila eeee a kaká. Paradoxně, ale v jeslích plínku dostala, ale měla jí skoro celý den suchou, záleželo totiž na přístupu tetek, když byly ochotné poslouchat mrňata a vysazovat, byly plínky zbytečné, když chtěly volno, pak děti byly v mokrých plínkách. Můžu říct, že to Haničku nijak nepoznamenalo. Teď s Terezkou jsem to začala zkoušet asi kolem 10 měsíce, ale někdy se povedlo, někdy ne. Kakáni nám šlo do nočníku, ale samo. Protože začalo velmi brzy mluvit, říkala hovíííí 🙂 Čůrání nám ale nešlo. Podle knihy dítě a já od Penelopy Laechová si většina dětí začne uvědomovat vyměšování kolem 15tého měsíce. U nás to čůrání s převahou do nočníku začalo asi v 16tém měsíci, ale bez plenek to ještě nešlo. Zahlásila čůrat, a vlastně už čůrala, aby to chviličku vydržela jí trvalo skoro až do 20.měsíce. Teď už je bez plen, sama si najde nočník, stáhne tepláčky, kalhotky a vyčůrá se, pak se oblékne a snaží se chodit vylívat nočník.
Já bych řekla, nechte to opravdu až po 15. měsících, naučí se to pak daleko rychleji. Když to nejde, schovat nočník a začít zase třeba po měsíci. 😉 Ono to školky s plínkou nepůjde 😉

megee
25. kvě 2009

takže co to tu čtu tak záleží na mamině jestli si chce dát práci s vysazováním na nočník třeba už kolem 7. měsíce či si raději počká až dítě začne hlásit samo....ALE jeden názor je tu shodný, že teprve až dítě kolem 2 let věku se "odplíní" prakticky po pár dnech, kdežto u dětí kojeneckého věku to trvá mnohem déle...

peppapig
25. kvě 2009

megee, deti kojeneckeho veku se odplenit nedaji, nemaji na to rozum 😉

megee
25. kvě 2009

peppapig já tam chtěla původně napsat, že u dětí kojeneckého věku se to podaří stejně až také kolem 2 roku, ale nechtěla jsem aby se tu opět strhla hádka...jak to že 1 dítěti ze 100 se to podařilo do jednoho roku apod. 😀

iloha
25. kvě 2009

peppapigu, dají, ale je to s větším úsilím.......... 😉

pride
25. kvě 2009

ahoj holky, napisu svuj cerstvy zazitek, mam dceru - 28 mesicu - poprve jsem zkousela davat na nocnik v roce, pak v roce a pul...bez odezvy...nechala jsem to plavat a rikala si, ze cas prijde.
Ted v lednu mala prodelala obrovsky zanet mocoveho mechyre (3x ATB), curani i do plenek byla nocni mura (odmitala jist, pit, curat, cokoliv), je to tak 3 tydny, co se teprve nechala v klidu prebalit, sahnout si na pipinku atp.
Ted o vikendu jsme byli na prochazce a tatinek musel ke stromu - priroda volala - nase mala chtela taky, dobra...sundala jsem plenu a ona se opravdu vycurala, doma jsem ji zkusila posadit na nocnik...a povedlo se🙂 nastal oslavny tanec, nocnik jsme sli s plnou paradou vylit do zachodu, sama splachla a jeste dostala s pochvalou kousek cokolady (nekamenujte me, opravdu jen kousek🙂
to se stalo v sobotu odpoledne, od te doby jsem plinu nedala, nechavam ji tu behat hambatou, ona v pripade potreby podrepne, vykona na nocnik a zahlasi...zatim hodne nahlas chvalim a uvidim, jestli tak budeme pokracovat i nadale (venku jsme meli trenovaci kalhotky, ale vcas se zahlasilo a vykonalo se na kyticky)
Ja sama z toho mam radost, protoze uz mi je jasne, ze je nocni mura zanetu pryc a vypada to, ze se bude blyskat na lepsi casy. Jak uz vas tu spousta psalo, kazde dite je jine a vsem prijde jeho cas (napr. nase mala sedela sama ve 4 mesicich a chodila v 9 mesicich, od roka a pul bojkotuje kocarek a tak jsme uz skoro rok bez neho)...
vsem radim, nenechte se ovlivnovat okolim, vy samy znate sve dite nejlepe ze vsech a samy budete citit, ze je ten spravny cas, drzim vam vsem palce.

paula
25. kvě 2009

pride, uplne souhlasim. I ja ze zacatku uplacela kousky cokolady. 😉 Ja malou posazovala tak od roku a pul, ale nenutila, po dvou letech parkrat zkusila vzit plinky, ale nestihala si rict v cas. Ted je doma bez plinek, ale taky se casto pocura - musim se ji ptat a pripominat ji, ze ma jit. Ale uz dlouho ma ten reflex, ze kdyz ji posadim, tak cura. 😉 Tak jsem rada, aspon se nemusi parit v plinkach. Ale na ven a na spani jeste nosi. 😉

med
25. kvě 2009

Podle mě nejde o to od kolika měsíců (či let) posazovat na nočník, ale o to, od kdy dítě vůbec chápe, proč tam má sedět. Posazovat můžeme klidně od půl roku, ale má to vůbec smysl?
My jsme zkoušeli odnaučovat od plen v roce a půl a Terka vůbec netušila o co jde, tak jsem to vzdala. Ve 20 měsících byla nemocná a doktorka po nás chtěla moč, tak jsem vyndala nočník a ejhle, do týdne jsme byli bez plen. Prostě se najednou začala sama zajímat a zjistila, že když chodí čůrat do nočníku, tak může lítat doma napůl nahatá a že je to fajn. Teď se učíme nečůrat v noci, to je trochu horší 😕

misa.cekatelka
25. kvě 2009

Ahoj chci jen trochu přispět.Dnes mi říkala známá,že jí radila doktorka:kluky začít učit 2 měsíce před druhým rokem a holky v roce a půl.Ona se podle toho řídila a její ondrášek se to naučil během 5 dní.

jklm
31. kvě 2009

Ahoj Misa ja maam syna ktoreeemu bude 2 a vzteka se nechce sedet v nocniku tak neviim jak nanej hmmm porad ☹

digysa
31. kvě 2009

sa tu niekto pytal, ze preco by mal byt problem posadzovat 7 mesacne dieta na nocnik????

No asi preto, lebo to nie je prirodzene........vobec..... Myslim, ze deti sa v tomto obdobi mozu venovat aj inej vyvojovej cinnosti ako sa ucit na nocnik.... Ucit dieta na nocnik pred prvym rokom, mi pripada ako......

naucit dieta jazdit autom a az potom ho naucim bicyklovat.... CHORE.... a pre mna je to vsetko nasilu, nasilu, nasilu...trapenie dietata.... Z vaseho pohladu ucenie, z mojeho pohladu- strata casu.

dadis: tvoje dieta rado sedelo na nicniku od 7 mesiacov....hmmm, ved ked nevedelo chodit, tak tam muselo cusat... 😀

prasiatko30: tvoj prispevok zo strany 2, 22.maja 2009 je na zatlieskanie.... 😉 😉 Ja som bola v case, ked mal moj syn presne 7 mesiacov na dvolenke na 3 tyzdne. Uz si viem predstavit, ako by som si do kufra balila serbel a v letadle a pocas dovolenky ho nan posadzovala..... 😅 🙄 😎 😲 😀 😝

andy80
31. kvě 2009

Tak podle amerických studií bych se neřídila ani náhodou. Americké děti mají do šesti let dudlík a plíny a přijde jim to normální. Já posazovala obě děti hned jak se sami posadili. Jiřík byl bez plín ve 20 měsících přes den a hned na to i v noci, protože jsem mu prostě zapomněla dát plínu a on byl ráno suchý. Ta noc byla náhoda, ale byla jsem ráda. Jinak moje máma mi povídala, že já byla bez plen v 16ti měsících. Bylo to dané tím, že nebyli papírové, ale látkové pleny, které hned po počůrání vadili, tak proto byli děti dřív rychlejší v chození na nočníček. U malé uvidím, ta sedí na nočníku, občas se vyčůrá, ale občas se stane, že mi z nočníku zdrhne a vykaká se na koberec 😀 .

sirinka
31. kvě 2009

digysa tvoj prispevok je totalne od veci, prepac, ale tvoje reakcie su presne take ako to, co si napisala velkymi pismenami 😉
to, akym sposobom utocis a odsudzujes vsetkych, co maju iny nazor ako ty, je nezdrave 😔

endel
31. kvě 2009

Tendo dotaz jsem už dávala na diskuzi učení na nočník tak to zkouším ještě tady: Holky, potřebovala bych poradit. Když měl malý asi 19měs. nechala jsem ho běhat dole bez a první dva dny čůral kde sa dalo a třetí den už hlásil a potom asi 14dní hezky hlásil i venku a ve městě a měl tak jednu nehodu přes den. No ale třetí týden se nějak blokl a už nehlásí jen vyjímečně nebo až to udělá. Přitom když ho dám na záchod a řeknu ať se vyčurá tak zpravidla ze sebe vždy něco vymáčkne takže evidentně ví co má dělat jen nevím proč to přestal hlásit. Nevím co dělat jestli ho pořát nechat ve slipkách a teplákách a trpělivě zkoušet nebo dát zase na čas plenku? Taký nevím jestli se neblokl kvůly tomu, že jsme se ho často ptali jestli chce čúrat? Nevím jestli se ho dál ptát a zkoušet posazovat? Díky za rady