Podle studií by se dítě mělo dávat na nočník po 2 letech

milik75
19. kvě 2009

Ahoj holky,ted jsem cetla zajimavy clanek v "Mama a ja", ze dle nejakych americ. studii, by se deti mely posazovat na nocnik az po 2 letech! Zacit s nacvikem po roce, ci roce a pul muze mit casto kontraproduktivni vliv a dite se muze casto pocuravat az do 4 let. Naopak deti po 2 letech cviceni na nocnik jsou do 3 let skoro vsechny bez plen. Co si o tom myslite? Muj syn 20mes zcela odmita nocnik, i kdyz mi uz ted pokazde oznami, ze udelal potreba, ale nocnik proste nesnasi, pritom jsem ho nikdy sedet na nocniku nenutila, naopak jsem dost tolerantni na pleny na rozdil od meho okoli.

betelgeuzz
20. bře 2015

@primaska obě holky jsem dávala na nočník od narození, teda přesněji nad nočník, držela jsem je v klubíčku. Nijak dlouho jsem čekat nemusela, stačilo zatnout břišní svaly a holky spustily čurání, nebo kakání. 😉

primaska
20. bře 2015

@betelgeuzz To je ale úplně jiná situace.. když tohle s dítětem nepraktikujete od narození, tak nemá ten spouštěcí reflex (nebo jak se tomu říká). Moje dítě třeba mělo hodně dlouho problém vypustit něco do prostoru.. Navíc, jak jsem psala výš, dítě musí spolupracovat.. jinak ho nad nočník/na nočníku nikdo neudrží (resp. je to kontraproduktivní ho nutit)..

primaska
20. bře 2015

@betelgeuzz Mimochodem já osobně nejsem vůbec zastáncem tzv. bezplenkové metody. Mám několik kamarádek, kterým to fungovalo cca do půl roku.. pak cca na 50%.. a holčička je dodnes s plínou, dnes už si neřekne vůbec a je jí 2,5 roku.. prostě záleží na dítěti..

jancip
20. bře 2015

@kimdes Diskusi jsem nečetla. Je mylné se domnívat, že každé dítě potřebuje nácvik, aby pochopilo, že se nečůrá do plen. Jsou děti a děti. Někdo začíná s nácvikem brzo, nějakou dobu to trvá, maminka musí být důsledná, hlídá dítě, připomíná mu nočník, ptá se, zda nechce čůrat, neobejde se to bez mnoha nehod, než to dítě pochopí. Jiné dítě si na nočník či záchod nesedne ani za nic, takže nejde nic nacvičovat. A pak se to z ničeho nic zlomí, hned chápe a říká si samo a je to bez nehod. Sice to nechápu, ale je to tak.

betelgeuzz
20. bře 2015

@primaska jasně, záleží na dítěti. já měla s bezplenkovkou výborné zkušenosti u obou holek. ale ptala ses na to, jak to udělat s dítětem, které ještě nesedí, tak jsem ti to napsala. 🙂

viola1987
20. bře 2015

@primaska A slyšela jste o Bezplenkové komunikační metodě? ta se muže dělat už od narození a to děti taky nesedí. Protože kdo chce kam pomožme mu tam že. Já tvrdím že nic není nemožné, prostě když něco nefunguje není to tím že to nejde ale že se něco dělá špatně. Vždycky všichni řeší následek ne příčinu nebo ne všichni, někteří. Ať zas nikoho neurazím.

primaska
20. bře 2015

@viola1987 O bezplenkové metodě jsem slyšela.. píšu o tom výš.. ale to je naprosto jiná situace. Já pořád nechápu, proč chcete na nočník posazovat dítě, které tam sedět nechce.. Ano, když se chce, všechno jde.. Ale to je jaksi o tom chtění dítěte a ne rodiče 😀 😀 Každé dítě to má jinak, tak proč to paušalizovat. A výkřiky typu "kdo chce kam... ", panebože.. to je co kecy..

primaska
20. bře 2015

@betelgeuzz Pokud "posazuješ" dítě na nočník od porodnice a funguje vám to, tak super. Ale když se jednoho dne rozhodneš, že tvoje dítě začne chodit na nočník a ono nechce, tak ho nad tím nočníkem neudržíš. Podle mě nejde spojovat nácvik nočníku a bezplenkovou metodu, to jsou dvě naprosto odlišné situace, ikdyž se stejným výsledkem 😀

viola1987
20. bře 2015

@primaska tak když nechce na nočník posadím ho nad něčím jiným, a nebo mu prostě stáhnu kalhotky a bude s holým zadkem, možností je fura a nejdřív bych je vyzkoušela a ano když tam dítě před tím bude mít nočník na hraní tak chápu že pak si s ním hraje a nechápe na co je, nočník není hračka je to něco do čeho se vykonává potřeba takže nesedat jen tak sedat jen s holým zadečkem a všechno dítěti vhodně k jeho věku vysvětlit nebo ukázat dělat zvuky na které budu reagovat. Cesta se určitě najde. Mě přijde vtipné zkusit to jednou ono to nejde zkusím to ještě jednou uplně stejně zase to nejde tak je to asi tím že jsem to dělala špatně já špatně vysvětlila atd.

jancip
20. bře 2015

@viola1987 Teorie pěkná, ale spoustu dětí si na nočník či redukci na záchod nesedne ani za nic...musí k tomu sami dospět. Takže o nějakém trénování nemůže být vůbec řeč (viz. můj předchozí příspěvek)

viola1987
20. bře 2015

@jancip dobře a kolik tomu dítěti je

primaska
20. bře 2015

@viola1987 Máš děti? Anebo máš děti, kterým se nechtělo na nočník.. Opravdu, jak tu píše jancip.. teorie je to pěkná..

jancip
20. bře 2015

@viola1987 Třeba 2 a více. Syna jsme opravdu na nočník nedostali (a není to jediný případ). Chvíli po jeho 2. roce si z ničeho nic začal říkat sám a čůral hned na záchod (bez redukce). Samozřejmě že jsem chtěla, aby byl bez pleny dříve, ale přivázat dítě k nočníku opravdu nejde. Prostě k tomu musí samo dozrát.

viola1987
20. bře 2015

@jancip jako takhle mě je to uplně jedno ať si to každej dělá jak chce, ale čím dýl to začnete učit, tím si jen prodlužujete, vyhazujete peníze, já jsem přesvědčená že cesta je vždycky a nespokojila bych se odpovědí dítě nechce hledala bych další a další způsoby

viola1987
20. bře 2015

@jancip jako od půl roku ještě chápu ale od roka když už dítě chod, copak nečura na trávník, do přírody? Jako chápu že se to nemusí někomu zdát od půl roka ale od roka kdy to dítě skutečně už teda vnímá :D, to mi přijde už jak holý nesmysl a ano když mi nebude sedět an nočníku dám ho na normální záchod zmenšovací na travičku atd, ale tvrdit že dítě do dvou let nemuže chodit jinam než do plíny je uplně scestné

viola1987
20. bře 2015

a hlavně poznám když to dítě tlačí, takže sundám kalhoty a jdem tlačit na tlačení fakt plínu nepotřebuje

primaska
20. bře 2015

@viola1987 Znovu se ptám, máš děti? Když dítě tlačí, tak to mě pobavilo.. to už je na sundávání kalhot dost pozdě, ne?? A copak každé dítě chodí v roce? Anebo každé dítě umí v roce sedět? Tohle je stále jen teoretizování..

betelgeuzz
20. bře 2015

@primaska ptala ses, jak dát na nočník půlroční dítě, které nesedí. Půlroční dítě udržíš v tom klubíčku, nad nočníkem, WC, umyvadlem, čímkoliv. Jedno se vzpíná nad nočníkem, nad umyvadlem mu to nevadí. Chce to vyzkoušet. Otázka je, jestli ta maminka chce. Protože pokud chce, tak si cestu najde. Teď nemyslím násilím držet řvoucí dítě v klubíčku, ale zkusit, na chvilečku, když se mu ta poloha nelíbí, zkusit třeba při hře, na pár vteřin, příště na víc, až si zvykne, zkusit to nad nočníkem, nebo něčím jiným. Ale jsou maminky, které to řešit nechtějí, radši počkají do 2 let, kdy to podle nich má smysl. Nemám nic proti tomu, jen mi prostě vadil ten argument, že to nejde. Starší dcera nechtěla sednout na normální nočník, tak jsem jí ho nechala na očích, při hře ji na něj na chvilku posadila, potom na dýl, pak si na to zvykla a už byla ochotná si tam sednout vyslečená a vyčurat se.

jancip
20. bře 2015

@viola1987 A co když dítě, které tlačí a ty mu sundáš plenu, se zasekne a pak kvůli tomu několik dní nekadí a pak brečí, že ho bolí břicho? Budeš to tak dělat dál? Budeš ho takto lámat? ..Ano, nahaté dítě se klidně vyčůrá ve stoje během hry venku, ale je mu to šumák, klidně si počůrá ruce, ale není to cílené a opět, když ho budeš chtít odchytit, tak se zasekne....Psala jsem, že jsou děti, které si nesednou ani na nočník, ani na záchod, pokud k tomu sami nedozrají...ano, jsou děti, které tam sedí v roce, když ani neví, která bije, ale jsou děti, které si tam nesednou ani ve 2, i když ví, že se tam čůrá...A pokud s tím nemáš zkušenost, tak těžko můžeš hodnotit. To je, jak kdyby maminka velmi aktivního živého dítka, říkala mamince pomalejšího dítka, co dělá blbě...A ona nemusí dělat blbě vůbec nic, jen děti jsou prostě různé a některé věci nezměníme, ani kdybychom se rozkrájeli.

primaska
20. bře 2015

@betelgeuzz Neptala jsem se, jak dát na nočník nesedící dítě. Ptala jsem se, jaký to má smysl. A opět se ptám.. Jaký má smysl držet dítě nad nočníkem?? Přece jde o to, aby "to" dítě udrželo, řeklo si na nočník a udělalo "to" do něj. Odchytávat dítě, aby se mu to povedlo do nočníku, když malé miminko prakticky pokaždé něco vypustí, mi přijde jako totální ztráta času. Ale uznávám, že to zvyšuje ego matky 😀 😀 Jak teda udržíš nad nočníkem, umyvadlem nebo úplně jinou nádobou roční dítě, které váží 12 kilo a bojuje s tebou???

jancip
20. bře 2015

@betelgeuzz Opravdu to nejde, když dítě nechce. Vyzkoušeli jsme vše možné. Syn přesně věděl, kdy čůrá, věděl, kam má čůrat..ale na záchod či nočník nešel ani za nic. A to si myslím, že patřím mezi maminky, která hledá různé alternativy.

werumka
20. bře 2015

@jancip Přesně tak, takhle to bylo i u syna. On byl schopný přestat tlačit ve chvíli, kdy bych ho dala na nočník. Párkrát si tímhle zadržováním uhnal pěknou zácpu. A pak ze dne na den začal sám chodit na záchod, za 14 dní byl bez plen i v noci a nikdy se nepočůral.

viola1987
20. bře 2015

@primaska Ano mám děti a nebyl problém, ale pokud jak říkáte to nejde metodou posadit na nočník, tak to zkouším jinak jako jsem to naučila jiné děti, které nebyli moje. Nebo jak jsem to viděla u příbuzných a pod

twoangels
20. bře 2015

U nás jsme teď dva dny se suchou plenkou - dali jsme si načas, malý má 2 a půl roku... ale předtím měl vyloženě nějaký blok - bál se nočníku a u kakání to byl naprostá katastrofa - bylo to pro něj jako porod, zadržovat to i 4 dny ☹ ale teď už je to OK. Huráááá 🙂

emisekkk
20. bře 2015

já mám tři děti a u všech tří jsem to praktikovala stejně. U kluků v 2 letech u dcerky v 1atřičtvrtě jsem ukázala nočník - vyzkoušeli jsme čůraní a kakání, ihned odebrala plínky a bylo to. Během dvou dnů měli pár kalamit a pak už nic. Vše proběhlo hladce. Na noc je kluci ještě měli, malá to zvládala i na noc ihned bez plen. Myslím, že ve dvou letech ty děti jsou už prostě vyspělé na to si říct, že potřebují udělat potřebu. Hlavně jsme ty plínky na den po odebrání už NIKDY nepoužili, ani třeba na delší přejezd autem, měla jsem strach aby mi děcka "nezlenivěly".
Zkoušení třeba od roku - jako chvíli sedět na nočníku a pak na ven plínky - můj pocit z toho je, že ty děti jsou nejen nezralé, ale i mají z toho zmatek v hlavě.

betelgeuzz
20. bře 2015

@primaska tvůj příspěvek z dnešního rána:
"primaska @viola1987 Aha, tak paní magistro, to mi poraďte, co uděláte, když vaše dítě ještě v půl roce nesedí.. a nesedí ani v roce?? To ho "posadíte" na nočník a budete ho přidržovat? A nebo dokonce čekat, že v téhle pro něj ještě náročně poloze se v klidu vy...???
Dnes v 09:01 • Odpověz • To se mi líbí • Pošli IP • "

betelgeuzz
20. bře 2015

@primaska ono vůbec nejde o ego 😉 prostě jsem nabídla dítěti možnost vylučovat jinam než do plenky a mít v tom zadek, pokud ji využilo super, pokud ne, nevadilo. Pro mě to nebyla žádná soutěž. Moje roční děti na to už byly zvyklé, takže nebojovaly. A v roce už myslím obě seděly na nočníku samy a v klidu. Ono začít s nočníkem v roce, kdy dítěti začíná období vzdoru, je asi nejhorší. buď od mala, nebo počkat.

viola1987
20. bře 2015

@betelgeuzz paní je řesvědčená o svě pravdě a tak se snaží prostě donutit toho člověka, že pokud se pokoušela dokázal užívat s dítětem nočník dříve než ve dvou letech je to tyran a nebo měl nadprůměrně inteligentní dítě, já jsem prostě přesvědčená o tom, že ty vaše vzpouzející se děti, kdyby se dostali do rukou někomu kdo to s dětmi dokázal již před tím, tak by je naučil stejně. Mám kamarádku ta malou učila od dvou let malá sice rozuměla ale prostě nechtěla kamarádka naprosto uznala že jí malá nechodí na nočník její chybou protože an to ji učit prostě nemá nervy, že to zkusí malá řve tak dál už prostě nemá nervy a nazdar. Jenže to není zkusit jednou nejde to tak to zkusíme za půl roku zase to nejde to pak nemá vůbec žádnou relevanci.
Nikdo si tu nehoní ego to jen vy si obhajujete svou a nejste schopni připustit že jste něco mohli dělat jinak a lépe a třeba by to prostě šlo.

viola1987
20. bře 2015

@viola1987 omlouvám se jestli je to nesrozumitelné, souhlasím ve všech ohledech s @betelgeuzz, ale bohužel my jsme honiči ega atd

primaska
20. bře 2015

@betelgeuzz Hele, já se s nikým nepřu a už vůbec se tu nehodlám s někým dohadovat, jestli je v roce pozdě nebo brzo.. Každé dítě to má jiny.. Mimochodem, když už tu kopíruješ moje příspěvky, psala jsem o tom, že neposadíš nesedící dítě na nočník a za tím si stojím.. nějaké přidržování nad nádobou není přece sezení na nočníku! Nepřijde vám to divný.. už jen ta představa, "držet dítě nad nádobou, aby něco vypustilo"... 😀 😀