Polední spánek 2,5letého dítěte. Jak jej "donutit" spát?

revmelin
2. srp 2022

Malá mi poslední 3 měsíce hodně často bojkotuje poledni spánek. Dneska jsem s ní záměrně chodila 45 min po venku, měla jsem ji v šátku na zádech. Hlava ji padala, každou chvíli ji zabořila do mých zad, ale stejně neusnula. Jsem si vědoma, že dítě v tomto věku už nemusí mít potřebu spánku. Jenže malá je pak od 16 hod moc unavená, protivná a často se stane že v 17h usne. Logicky pak jde spát v 22- 23h a to mi hodně vadí. Nějaký tip jak ji "donutit" spát? Zkoušela jsem s ní ležet, zpívat, číst pohádku, pustit pohádku v mobilu, audiopohádku, ticho, šátek. Kočárek nemáme. Usne mi tak co 4 dny, jinak ne. Unavit nepomáhá, pokud nechce spát tak neusne i kdyby únavou ryly pusou o zem 😒 nevadilo by mi, že bude bez poledního spánku. Ale ať funguje a ne že mi odpadne v
5 odpoledne...

elesse
2. srp 2022

A pomuze jen odpocinek nebo musi usnout?
Teda ne ze bych mela radu na usnuti, ale kamaradka takhle dceri proste na hodinu pusti pohadku nebo podobnou klidnou aktivitu a staci to k odpocinku

andelka
2. srp 2022

Máme to stejně. Poměrně pravidelně po obědě spal, dokud jsem kojila. Ve 3 letech jsem přestala, krátce na to jsem začala chodit do práce, v té době kdy normálně chodil spát není klid (já přicházím, starší děti přichází ze školy, tatínek jde do práce, nebo je tu babička..) a ani se mu nechce. Teď mu je 3,5 a někdy nespí vůbec a vydrží to, nebo usne v autě na pár minut až půl hodiny..ale velmi často prostě vytuhne kolem 15.30-16h, spí do 18 a pak logicky jde spát kolem 22.30-23h. Usne takhle doma na gauči, na návštěvě, v autobuse, na koupališti..Holt se tomu musíme trochu přizpůsobit. Ono se to časem mění. Výlety plánujeme tak, a návštěvy, abychom tam byli tak do 16h a pak spal v autě. Když usne doma, tak holt jdeme ven až večer. V září začne chodit do školky, takže se to zase změní. Vzhledem k tomu, že jde o třetí dítě mě to nijak neštve. Naše představy, potřeby, plány, předpoklady..😀 Ale je to všechno jen dočasné, malí jsou jen jednou.

revmelin
autor
2. srp 2022

@elesse to je 50 / 50. Někdy to stačí, ale někdy je protivná i když hodinu odpočívá. Proto se snažím uspat. Odpoledne jsou pak hodně náročná a hlavně nemůžeme jít ven. Malá to díky únavě prostě nezvládne 🙄

andelka
2. srp 2022

@revmelin a je velký problém, že prostě nejdete ven? My chodíme klidně až po 18h. Vždyť teď je to jedno, je dlouho světlo, teplo.. Lepší se přizpůsobit, než nervovat.

revmelin
autor
2. srp 2022

@andelka když neusne tak ven nejdeme. Je tak moc unavená, že mi venek jednoduše nezvládne. A když usne v 16,17h tak spí do 19h až 19 30 a vzbudit nejde. 40 min jsme ji naposledy s manželem budili, bylo 18h a nevzbudili. Takže ano, je to problém. Protože jsme celé dny doma. Dopoledne stíhám jít ven jen občas a nebo na hodinu a půl max. Nechci celé léto posedět doma

konidana
2. srp 2022

@revmelin pokud máš jen jedno dítě, tak bych rozhodně překopala denní režim a ven chodila dopoledne. Pak ti třeba i spíš usne o trochu dřív, nebo bude spát od 18., h až do rána😀

andelka
2. srp 2022

@revmelin no jo...taky to tak občas máme. Ale nehroutím se z toho. A co jako? Zbytečný stres. A to nemáme ani balkon. Když se potřebuju provětrat, tak jdu sama (pokud je manžel doma a hlídá malého). Nebo si to vynahradím jindy. Někdy by chtělo myslet víc na dítě a jeho potřeby (obvykle je to fakt dočasné, režim, spaní, schopnost bdění se bude ještě nekolikrát měnit), než na svoje. A ven chodit v době, kdy je dítě toho schopné. Užít si toho dopoledne.

revmelin
autor
2. srp 2022

@andelka já myslím na dítě pořád, proto sedím doma ATD. Ale ráda bych začala i sama na sebe. Jsem s malou 24h denně, volno žádné a čas na sebe taky ne. A opravdu bych se chtěla dostat přes léto ven. Dopoledne mám povinnosti, rozepisovat je nebudu. Prostě to nejde abych šla denně na celé dopo ven

andelka
2. srp 2022

@revmelin co otec dcery, prarodiče..? Péče o dítě 24h je náročná. A pokud k tomu má člověk další povinnosti..no nelze sedět plnohodnotně na několika židlích. Někdy je potřeba slevit. Nestresovat se z něčeho, co se nedá změnit. To dítě za to nemůže, je to vývojová etapa. Ona nemůže za to, že se ti to nehodí, že chceš chodit ven, že dopoledne nemáš čas..
Proč nemáte kočárek? V tomto věku se nějaké golfky ještě hodí. Kolikrát jsem unavené dítě šoupla do kočárku a vyrazila ven, ono uslo, a mohla jsem courat jak jsem chtěla. Člověk musí pracovat s tím co aktuálně má. Dítě není panenka, která by se dala snadno naprogramovat podle našich potřeb (bohužel teda , by se to hodilo 😀)

izz76
2. srp 2022

V tomhle věku to tak bývá,mě dcera usínala mezi 14-15, jasný že pak večer šla spát ve 22h. Holt to tak bylo,přizpůsobili jsme se,naštěstí odpoledne dokázala usnout i v golfkach,takže jsme mohli být venku. Srovnalo se to když ve 3letech nastoupila do školky,ráno muselo vstávat dřív,ve školce usnula po o a večer pak byla ve 20h už unavená.

lenerka1
2. srp 2022

Je to takové blbé přechodové období, kdy se postupně polední spánek přirozeně posouvá na pozdější a pozdější hodinu až si ho dítě zruší úplně. U staršího stačil odpočinek u pohádky se sladkou svačinkou a byl do večera v pohodě, mladší má toto období právě teď, zatím usne kolem 3 v kočárku, ale musíme jet nudnou trasou, kde ji opravdu nic moc nezajímá a běda jak těsně před usnutím kolem projede sanitka nebo uvidí v zahradě kočku, tak jí to probere. Přeju pevné nervy než se to zase ustálí 😉

j.a.n.i
2. srp 2022

@revmelin No a proc tedy nejdete ven hned po obede? Když mas tedy dopoledne nepresunutelne povinnosti.

revmelin
autor
2. srp 2022

@andelka hlídání nemám, tatínek funguje ale na hlídání není. Rozebírat dál to nemá cenu. Kočárek jsem dala pryč, od ledna jsem ho použila 2x. Malá jezdí na kole nebo chodí pěšky, v kočárku nespí víc než rok a půl 🙂 snažím se dítěti přizpůsobit jak to jen jde. Aktuálně řešíme víc věcí, a tak bych alespoň ven chtěla jít. Proto jsem se ptala na rady. Nic víc nic míň

revmelin
autor
2. srp 2022

@lenerka1 děkuji 🙂

revmelin
autor
2. srp 2022

@j.a.n.i protože se jí v tu dobu snažím hodinu uspat? Protože se snažím o to, abychom pak měli aspoň něco z odpoledne? Jasně, můžu jít hned ven. Ale to tady pak nemusím řešit jak zachovat spánek. A její enormní únavu si posunu na 15 h a to mi před večeří vytuhne na sto procent

andelka
2. srp 2022

@revmelin chápu, blbě se to sešlo. Pokud nemáš čas ani jít sama ven, nebo se věnovat chvíli sobě, tak tatínek teda moc nefunguje. Malá není jen tvoje. Bohužel zažila jsem to taky, ve srovnání se současným manželem je to nebe a dudy. Mít batole "na hrbu" 24h je náročné. Některé věci adekvátní řešení bohužel nemají. Někdy je to o kompromisech. Něco za něco. A někdy o tom, vydržet.
Já už se po obědě ani uspat nesnažím. Akorát je člověk pak naštvaný a frustrovaný, že to nejde.

elesse
2. srp 2022

No je to tezke, kdyz se s tim vlastne uz nic udelat neda. Rezim nezmenis, kocarek neni, predpokladam, ze jit ven a zkusit uspat na dece taky ne. Co tedy nadopovat dite sladkym nebo nappak vecer medunkou?

revmelin
autor
2. srp 2022

@elesse holky já jsem už fakt vyzkoušela všechno, proto jsem se zkusila ptát tady. Sladké zabere jak kdy, když je opravdu moc unavená tak nepomůže ani Jesenka 🙈 a deka? To už vuuuuubec. Malá na spánek nemá čas, chápu ji. Jenže jak jsem psala před tím. Kdyby aspoň neusínala před večeří nebo byla odpo v pohodě, tak to neřeším. No nic. Prostě období 🙄🙈😅

j.a.n.i
2. srp 2022

@revmelin Tak evidentně zbytečně... Tak mi prijde rozumnější jit ven a do poslete ji dat treba kolem pul treti.

revmelin
autor
2. srp 2022

@j.a.n.i ehm... A nebo raději nic

me_druhe_ja
2. srp 2022

Syn bude mít 2 a 3/4 a taky je to teď divoky. U nás má asi vliv i vysazení antiepileptik v květnu. Do te doby spal nádherně. Teď je to divočina. Zhruba 3x týdně má v noci tak 2h okno, kdy se vzhůru. A pak samozřejmě spí dýl a poobedovy spánek se posune. A nebo se zase budi hrozně brzo. Taky vidím, že se snižuje potřeba spánku. Večer usíná nejdřív v 21h. Většinou tak kolem 22h. Poobedovy spánek ještě zrušit nelze. Když občas nespal, byl na facku. Je to prostě takový debilní mezi obdobi a nenaděláme nic. Sice mám ráda tu odpolední siestu, ale na Druhou stranu se těším, až to nebude potřebovat a budeme moct podnikat celodenní výlety (jinde než v postýlce nespí). A třeba pak bude spát 20-8h. 😃😃

me_druhe_ja
2. srp 2022

Jinak ven chodíme dopol taky málokdy: to mám většinou vyhrazeno na úklid, prádlo, vaření a zkoušíme doma "vzdělávací" hry. Ven chodíme odpol a často vycházime prostě až kolem 17h.

andelka
2. srp 2022

@me_druhe_ja moje mamka vařila a uklízela ráno. Potom se mnou šla ven a oběd už jsme měly hotový. Dělá to tak i teď, když mi hlídá malého. Já naopak jsem chodila s dětmi ven ráno, a oběd jsem dělala něco rychlého až potom, když jsme v 10:30 přišli domů.

20 - 8 by se hodilo o víkendu. Jinak budeme muset v 7:30 být ve školce, takže žádné vyspávání. Uvidíme jak to změní režim.

Zrovna dneska mi malý nespí. Byli jsme venku, teď je na facku, uňamčený, protivný. Ale jestli vydrží aspoň do 19-20, že by už jako spal (stejně se ale budí potom), to bůh ví. Spíš počítám, že někam zaleze a usne. Zítra jdeme na koupaliště, minule mi tam v 16:30 usnul jakmile lehnul na deku (šli jsme po obědě), vzbudil se hodinu před uzavřením areálu, tak se stihl ještě vyblbnout.

andelka
2. srp 2022

No jasně, 17:05 a hádejte co? Je tuhej. Dám si kafe a jdu si číst, bude dlouhý večer.

elesse
2. srp 2022

Nebo budit rano? Uspat odpoledne v aute? Jinak u nas dnes taky den na houby, na poledni spanek uavelel v 10, usnul v pul jedenacte a v 11 uz zase strasil. Od 16 se domaha koupani a spani. Tak jsem zvedava jaka bude noc

martiniquest
2. srp 2022

Dcera ma 2r a 7m a posledni mesic mi bud nespi nebo usne v aute a spi 10-15 min (přenesení do kocaru ji probudi), občas jeste odpoledne usne a chrni 2 hodiny (maximalne 2x tydne), vzdy ji ve dne uspavam v kocaru. Pokud nespi/spi 15min, jde spat ve 20hod (vstava mezi 6-7hod). Pokud spi pres den, usina az kolem 21hod. Ven chodime dopoledne i odpoledne. Pokud ti rezim nevyhovuje, musis ho predelat. Donutit dite spat je za me nerealne. Proste se smir s tim, ze pomalu prestava spat. Za sebe muzu rict, ze s druhym ditetem to clovek tolik neproziva. Proste ja nastavuji rezim a dite se musi prizpusobit do meho rytmu.

xxx3d
2. srp 2022

co zkusit posunout oběd na dřívější hodinu?
já jsem jednu dobu malému dělala oběd v půl jedenáctý, protože spával skoro tři hoďky, takže aby nám to časově vycházelo s odpolednem a hlavně, aby večerní spánek nezačínal po desátý večer.

jana_zofie
2. srp 2022

@revmelin neprisla jsem na nic. Ale to prejde a pak vydrzi do sedmi. Jenze treba dnes odpadla v pul sedme takovym zpusobem, ze neni ani umyta a nema tricko. 🤦🏼‍♀️ Kdyz pres den usne, je s ni vecer lepsi porizeni, ale pak mi tu strasi do jedenacti a je jedno, jestli usnula v pul treti nebo v pet, na deser minut to zalomila v aute nebo dve hodiny chrnela po obede. Vsechno stejne, jedenact...

jana_zofie
2. srp 2022

@revmelin jinak... Deti mam dve. Pokud se chci v lete dostat ven, musim bud vsechno prekopat a jit rano, coz jak ty pises nejde (a ja to chapu, mne to vetsinou taky nevyjde) nebo to delam tak, ze vsechno nachystam na odchod uz dopoledne, po obede vezmu malou spat. Usne, ok, pujdeme az se vzbudi (a kdyz usnou oba, spim i ja), neusne - uz to neresim, dal se nesnazim, oblikam, beru veci, jdu a pripadne se vracim driv.
Ja teda mam tandemovy kocarek kvuli mladsimu a malou tam hodim, kdyz chci byt rychlejsi, ale vcelku nevidim problem, kdyz je jenom jedno dite, ji v pripade unavy jednoduse hodit do toho nositka a jit dal a uzivat si venku (ostatne nez se narodil maly, tak jsem to tak delala. Chapala jsem to tak, ze od toho to nositko je. Unavena neunavena, spici nespici, nositko to vsechno smazne. Cestou z koupaku, na vylete, na vystave veteranu...) Opice nespi ani v kocarku (ve sportaku spala 4x za celou tu dobu, z toho jednou to bylo v autobuse a jednou byla nemocna) a v nositku taky moc ne (ted uz vubec, kdyz ji byl rok a pul tak dokazala unavene vejrat 3,5 hodiny na veterany nez se ji konecne ty oci zavrely).

jirovapa
2. srp 2022

@revmelin u nás to bylo podobné u druhé dcery, když jí bylo lehce přes 2 roky (za 2 měsíce jí budou 3 roky). Jediné co mi zabralo bylo si s ní po obědě lehnout, hladit jí po zádech a říkat zpaměti říkanky nebo pohádky. Taky jsem nemohla chodit dopoledne ven a zase po spaní jsem musela pro starší dceru do školky a ta chtěla aktivity, takže jsme to také nějak museli vymyslet. Bylo to jen období cca 3 měsíce a pak už přestala spát po obědě úplně. 🙂