Polední spánek 2,5letého dítěte. Jak jej "donutit" spát?

revmelin
2. srp 2022

Malá mi poslední 3 měsíce hodně často bojkotuje poledni spánek. Dneska jsem s ní záměrně chodila 45 min po venku, měla jsem ji v šátku na zádech. Hlava ji padala, každou chvíli ji zabořila do mých zad, ale stejně neusnula. Jsem si vědoma, že dítě v tomto věku už nemusí mít potřebu spánku. Jenže malá je pak od 16 hod moc unavená, protivná a často se stane že v 17h usne. Logicky pak jde spát v 22- 23h a to mi hodně vadí. Nějaký tip jak ji "donutit" spát? Zkoušela jsem s ní ležet, zpívat, číst pohádku, pustit pohádku v mobilu, audiopohádku, ticho, šátek. Kočárek nemáme. Usne mi tak co 4 dny, jinak ne. Unavit nepomáhá, pokud nechce spát tak neusne i kdyby únavou ryly pusou o zem 😒 nevadilo by mi, že bude bez poledního spánku. Ale ať funguje a ne že mi odpadne v
5 odpoledne...

87pavlina
2. srp 2022

Nečetla jsem všechny komentáře, ale možná bych ji zkusila ráno budit dřív a pak dopoledne nedávat žádné sladkosti. Nevím, jestli usíná sama nebo ji musíš uspávat. Já mám dceru 2 roky a taky poslední dobou někdy po obědě neusne. Ale já ji šoupnu do postýlky a odcházím. Ona si tam pak třeba 1,5 hodiny povídá a buď usne nebo ne. Taky už to neřeším, mám chvíli klid přes oběd ať usne nebo ne, no a večer jde spát dřív a mám zase chvíli pro sebe 😀

jana_zofie
2. srp 2022

@87pavlina tak to ti gratuluji. Ja bych si timhle vytvorila doma sirenu nebo skoncila se zdemolovanou postylkou. Ale s nejvetsi pravdwpodobnosti by me dite proste jen vylezlo a slo by mi jasne dat najevo, co si o tom mysli. Pastelkou po zdi, plastelinou v posteli nebo tak podobne.

87pavlina
3. srp 2022

@jana_zofie Děkuji, však si to taky užívám 😀 Zatím není ve velký posteli a nehodlám s tím ani dobrovolně začínat 😀 V říjnu čekáme druhý, tak snad bude v týhle postýlce chtít být ještě hooodně dlouho 😀

jana_zofie
3. srp 2022

@87pavlina ja si neumim predstavit postylku, ze ktere by moje torpedo nezdrhlo. Ani malou.

veru181
3. srp 2022

Zrovna včera jsem řešila, syn v běžný čas usnul jen na čtvrt hodiny (jinak spí cca 1,5 hodiny), po obede jsem zkoušela hodinu uspavat, aby nešel až pozdě odpoledne. Neusnul, ale asi mu pomohlo i to ležení a vydržel do večera (akorát místo v osm usnul v sedm, ale spal do rána). Neslo by to u vás taky?

berushe14
3. srp 2022

Malý má teda jen rok a půl, ale spánek taky bojkotuje, a když usne tak 20 minut a stačí, ve tři už je na par facek a v pět kolikrat chodi spát až do rána🙈

jadadee
Autor odpověď smazal
Zobraz
mydlova
3. srp 2022

@revmelin kup golfac. Jsem moji do 3.5 let vozila at muzeme chodit ven. Přeci nebudes pořád zavřená doma. A to na kole jinak jezdila, běhala, jsme to stridali.. a ani nikomu to nepřišlo divné. Často jsme chodili na celodenní túru, desítky km. Odrážedlo se dá za kočárek přidělat. A můžete to střídat. Navíc když jí, tak muzes v klidu jít s ní a pod kočárek se vejde plno krámu 😍

shierly
3. srp 2022

Kolem 2. roku mi malej nespal cca měsíc po obědě vůbec. 🤦🏼‍♀️ Pak přijela moje máma, po obědě ho šla dát do postýlky, přečetla pohádku, jakoby ho zalehla (měla jsem sundanou bočnici) a najednou spal. Tak jsem to tak začala praktikovat, než zase začal usínat sám. Teď už to neřeším, v říjnu bude mít 3, prostě po obědě postel a buď spí nebo ne. Ale tehdy to byl očistec, takže chápu. 😅

belmonka
3. srp 2022

@revmelin nerozumim tvym vyrokum ala "unavit nepomaha" a "dopoledne ven nechodime"... Cim ji jako za to dopol teda unavis? 🤷‍♀️
Urcite je nutno, aby vstala drive rano, mela dopoledne pohyb - cerstvy vzduch - podnety. Pak obed, nalozit do kocaru a nekam jit aspon 30min pesky mimo rusna a zajimava mista, aby mohla v tom kocaru usnout. Kocar vratit a pod nej davat to odrazedlo. Kdyz neusne, tak se pak projedete domu a tam si da aspon voraz u pohadek jeste.

amenophus
3. srp 2022

Ja si pamatuju ze tohle obdobi jsme meli taky. Tahala jsem jinhodne venku aby se vylitala a nakonec to dopadko tak, ze v poledne spala zhruba 2x tydne v kocaru, kdyz jsem ji hodne unavila tak i doma na gauci. Trvalo to asi 3 mesice a pak uz prestala spat uplne a zlepsil se ji spanek v noci (od ty doby usina mezi 7 a 8 vecer a budi se mezi 7 a 8 rano, budou ji 4 roky). Takze moje rada je asi jen vydrzet nez se to preklene.

veroniquecz
4. srp 2022

Budila bych ji ráno dřív a posunula spánek.

revmelin
autor
4. srp 2022

@xxx3d malá je špatný jedlík, takže posunout oběd nejde. Už tak mám problém do ní něco dostat okolo 12 😒 a to často nesnídá nebo si dá 3x do pusy a nemá ani svačinu či jiné mňamky 🤦‍♀️

j.a.n.i
4. srp 2022

@revmelin No, podle tvych odpovedi je problem naprosto vsechno, no tak holt nic nedelej a sedte doma.

revmelin
autor
4. srp 2022

@j.a.n.i psala jsem, že řeším víc věcí. Pokud jsi neměla nikdy špatné období tak ti gratuluji

jadadee
4. srp 2022

@revmelin a co to drivejsi vstavani? V kolik vstava ted? Ono je rozdil, jestli vstava v 6 nebo v 8, nezaregistrovala jsem,ze bys to nekde uvedla.

95newmommy2020
4. srp 2022

Já nastoupila na plnej úvazek do práce ve 2 a 3 měsících. A péči převzala babi, no tam má tolik činnosti, ze usnout vyloženě nechce. Pak si pro nej ve 3 jede manžel a usina v autě. Já chodím z práce kolem 17-17:30 a to většinou vstává. Teď je dobrý ze je světlo, jdeme ven třeba do 8. Pak koupeme, do postele se dostaneme v 9 do 22 hodin spi.
Před tím bych ti prisahala na režim od rána 3 hodiny venku, pak od 12-14:30 spanek. Venku do 6 a spi v 8 😄. Věřím, ze až půjde do školky, bude zase spát “normálně” 🤣

elesse
4. srp 2022

A co když do ní ten oběd prostě cpát nebudeš? Taky teď moc neobědváme, vlastně toho nejvíc syn sní kolem 16 když jdeme/přijdeme ze hřiště... prostě místo oběda vyrazit ven

j.a.n.i
4. srp 2022

@revmelin Mela, ale netrvala jsem si na mnou vymyslenem rezimu, když diteti nevyhovoval... A vetsinou špatné obdobi rychle skoncilo. A ano, verim tomu, ze k tomu hodně pomohlo, ze jsem byla ochotna se ja přizpůsobit.

jadadee
4. srp 2022

@elesse souhlas, mne se prave dite kolikrat "doji" po tom odpo spanku.. 😊 pred si nekdy jen zobne..

ivis_b
4. srp 2022

Podle me spanek evidentne potrebuje a ja bych udelala cokoli, aby proste po obede jeste spala. Je to dulezite pro vyvoj mozku, zadelavate si na problemy do budoucna, treba na poruchy pozornosti apod. Vim, ze je to tezke, moje druhe dite ma 22 mesicu a co jsem na 18m prestala kojit, v posteli jen tak proste neusne. Holt mam doma dalsi kocarek a uspavam v kocarku, i tak to trva casto hodne dlouho. Vecer uspavam i hodinu. Vstava v 5:30 a vecer usina kolem 21:30, proste neni to spave dite. Ale poledni spanek je v tomhle veku opravdu dulezity, snazila bych se ho zachovat. Cili dopoledne maximalne unavit nejakou cinnosti, idealne venku. A po obede proste trvat na spanku, v posteli, v kocarku nebo kdekoli. Je to obdobi, bude lip, ale nevzdavala bych to.

xxx3d
4. srp 2022

@revmelin jo, to znám 🙂
no, máš vlastně jen dvě možnosti, buďto si řekneš, že tohle léto z toho nic moc nebude a odsuneš to těšení se na další rok, anebo to budeš lámat přes koleno, malá bude protivná a ty z toho léta stejně moc mít nebudeš.
ona ten spánek potřebuje, jinak by neodpadla odpoledne, kolem té páté, což je špatně, protože pak to večerní usínání a celej den je takovej dost hektickej... žádnej volnej čas pro nikoho vlastně.
taky, čím víc "tlačíš" na pilu, aby usnula, jsi nervózní, dítě to vnímá a jak na potvoru neusne.
já jsem nemohla pochopit, to posunutí oběda na půljedenáctou, třeba, ale jakmile jsem to udělala, následovalo zklidnění situace, malej měl svoje tři hoďky spánku po obědě a mohli jsme jít ven i odpoledne, mezi děti na hřiště, nebo kamkoliv jinam.
záleží taky na tom, jak, resp. kdy ti vstává a jaké má aktivity dopoledne, protože když jich moc nemá, je sice unavená, ale ne unavená na spaní a pak je přetažená a usne vyčerpáním před večeří.
záleží čistě na tobě, jak upravíš rytmus dne, ovšem s ohledem na tvoje dítě.
řekni si, co je pro ni důležitý a od toho se odpíchni.
já jsem teda taky pro ten spánek, zachovat ho, co nejdýl to jde. ve spánku regeneruje mozek, vyvíjí se.
ale je to na tobě, tak se drž 🙂

lenkazakovcikova
4. srp 2022

@revmelin máme úplně stejný problém

rencinka87
4. srp 2022

@revmelin podle toho, cos psala, bych se zkusila zamerit na sebe a ne na malou - pises, ze mas ted narocne obdobi, resis vic veci, tatinek nehlida, nikdo dalsi taky ne. Je z toho trochu citit, ze uz jedes pres svuj limit a zacina se to projevovat - jsi vic nervozni, min v pohode, frustrovana.. Potrebujes to nejak zmenit - s chlapem nepohnes, vsechno ostatni je slozity nebo na dlouhy lokte, takze logicky chces tu “ulevu” od ditete - kdyz pujde spat po obede, orazis si nebo vyresis, co potrebujes, vecer pujde spat vcas - budes mit cas pro sebe, pujdete odpoledne ven - vycistis si hlavu.
Je to naprosto pochopitelny a s dvema detma tohle taky zazivam nebo jsem zazivala (zase treba v jinych oblastech).
Kdyz si uvedomis, ze to dite do neceho “tlacis”, protoze ty to tak potrebujes, kdyz si uvedomis, ze se potrebujes hlavne ty zastavit, nadechnout, rict si, ze ted to proste bude takhle, mala bude ted chodit spat odpoledne pozdeji, ven pujdete az v sedm a vecer usne az v deset, kdyz se smiris s tim, ze to ted nejakou - prechodnou - dobu muze byt a zklidnis se, zklidni se i ona a verim, ze se k tomu spanku vrati.
Kazda to zname (krome tech, co jim deti usinaji od narozeni samy od sebe v presne urcene casy - i takovy kamaradky mam 😂), ze cim vic “potrebujes”, aby to dite usnulo, tim spis neusne. Citi to pnuti a nemuze se samo zklidnit. Ostatne nejlip deti usnou, kdyz usnes taky 😂
Takze bych zkusila jit timhle druhym smerem - smerem od sebe k maly.
Plus teda samozrejme jsou obdobi, kdy se spanek prirozene meni, deti uz ho potrebuji min/v jinou dobu, bude spat pak treba jen obcas atd, taky je vedro, to se spi blbe snad vsem, a obecne s vice svetlem je ta potreba spanku mensi a zase se to natahne v zime, kdy se bude stmivat driv.. Pokud ale sama do vecera nevydrzi a je unavena, tak je treba najit tu pricinu PROC neusina, ne JAK ji donutit spat.
Pokud jsi nervozni/v tenzi/nestastna ty, citi to tak i ona.

andreadobro
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
revmelin
autor
2. říj 2022

@rencinka87 děkuji ❤️