Polibek matky může dítě zabít

skuli
27. únor 2009

Snad to nějakému prckovi zachrání život,když bude maminka informovaná.

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/162598-...

aponchie
28. únor 2009

no a jestli pani mela opar tak ho nemela libat ne? 😅

sue
28. únor 2009

...presne tak...keď som hocijak chorá, tak dieťa nebozkávam... resp. snažím sa čo najviac obmedziť fyzický kontakt...
...toto upozornenie mi pripadá rovnako úchylné ako nestrkať mačku do mikrovlnky 🤐

bzuco
28. únor 2009

ja som malého ešte ani raz nepobozkala na ústa - je ešte malý, a pusu mu môžem dať aj na čielko, líčko, noštek...tak prečo práve na ústa

ina.b
28. únor 2009

bzuco - také dávám malé pusinky na tvářičky, ale celé příbuzenctvo jí dává na pusinku a já z toho šílím, protože děti otevírají při hubičkování pusinku a to je pak migrace bakterií 🙄

bzuco
28. únor 2009

ina.b,
tak s týmto našťastie nemám problém...ale keby ano, tak im isto poviem, že si to neželám

cessy
28. únor 2009

ina.b
presne ako pise bzuco, treba to rodine povedat a nie v tichosti trpiet a potom pri neakej chorobe bat sa o dieta...ja som aj svokru upovedomila, nech maleho nepusinkuje na ručky, lebo tie si potom dava do pusy a.......

akejka
28. únor 2009

ja mávam opar niekoľkokrát do roka. Ale malú na pery nepusinkujem, len na líčka. Samozrejme, keď mám opar, nebozkávam ju vôbec.
Ale v živote by ma nenapadlo, že niečo tak hrozné sa môže z oparu stať 😢

Inak tiež by mi vadilo, keby moja rodina, alebo známi bozkávali malú na pusu, to by som im hneď povedala, že mi to vadí...našťastie to nerobia. V šestonedelí som zakázala návštevy, nie som za to, aby k nám chodili ľudia chytať malú, kým je malinká a bezbranná...môžu mať v sebe nejakú chorobu ale ešte o nej nemusia vedieť...tak načo riskovať ?

skuli
autor
28. únor 2009

sue-Tak to přirovnání mi přijde trochu přehnané.Miminka se běžně pusinkují,ale kočky se běžně do mikrovlnky nedávají 😝

ina.b
28. únor 2009

Pokusím se je upozornit. Ale dělají to snad všichni jak z mého, tak z manželova příbuzenctva. Když jsou teda nemocný nebo nastydlí, tak pusinky nedavají, to už jsem si všimla. Od kdy vůbec umí dávat dítě pusinky - jako že mlasknout? 😅 Malá právě otevře pusinku dokořán a tím každého oblízne..

sue
28. únor 2009

Skuli, no neviem ako u vás, ale v mojom okolí keď je hocikto chorý, alebo čo i len nachladnutý a nie je mu dobre, tak nieže dieťa nebozkaáva na ústa, ale nepribližuje sa k nemu... preto mi to pripadá rovnaké ako s tou mačkou...
Len chorá hlava môže bozkávať novorodenca na ústa keď vie alebo cíti, že bude mať opar... rovnako ako chorá hlava strká mačku do mikrovlnky...

amatula
28. únor 2009

tak moje zabija ked ich nepusinkujem 😉
ale ked je niekto chory tak ho k nim nepustam....a pusinky o cudzich nemam rada 😝 .....len maminka a tatinko 😉

3558
28. únor 2009

no tak ja sa priznam, ze uz som par krat nacapala kamosky co bozkavali maleho.na vlasky a na licka. no ale nepovedala som nic.nabuduce im hned jednu plesknem a zapamatuju si. 😀

mady
28. únor 2009

Tak já tedy malého pusnikuji od mala na rty a na líčka a prostě všude 😉 nikdy mě nenapadlo že je to špatně 😉 no opary mívám od dětství a vím že pokud ho mám nikdy bych nedala pusu nikomu a jelikož používám čočky dodržuji při oparu velmi přísně hygienu. Jojo to může člověk i oslepnout jak se dostaně do oka. No klepu na dřevo malej ode mě opar nikdy nedostal 😉 ale je děsný když mu více jak týden nemůžu dát pusinku a vysvětluji mu že mám au au a on pořád špulí tu svoji aby mi ji dal 😉 Taky tedy vím že v těhu je nejhorší vaginální opar a správně by ani sestra při porodu neměla opar mít nebo tu roušku jak se tu psalo. Kamarádka měla opar dole a řekli jí že pokud se neztratí tak půjde císařem.

skuli
autor
28. únor 2009

sue-No někdy když je mamina nemocná,tak se k dítěti musí přibližovat,když není nikdo,kdo by jí zastoupil.A člověk pořád nemyslí na to,že má opar.Takže se může stát,že i když ho má,tak dítě pusinkuje,protože si to neuvědomuje a určitě ho nepusinkuje proto,že by dítěti chtěl ublížit,ale právě naopak.Ale když někdo strčí kočku do mikrovlnky,tak mu je jasné co dělá a že tím kočce ublíží.Pokud teda nemá IQ tykve 😉

sue
28. únor 2009

Skuli, no tak to je čo za matku, eže na to nemyslí, že je chorá? Však to je volovina...

ina.b
28. únor 2009

Tak asi ta matka nevěděla, že je opar tak nebezpečný. Na první pohled je to malej puchejřek a pokud jí o tom nikdo neinformoval nebo se to nikde nedočetla (třeba ho měla prvně, nemohla o tom nic vědět...), určitě by dítě nelíbala. Je jasný, že ho určitě nenakazila schválně.

sue
28. únor 2009

Ina, ja si myslím, že pre novorodenca je nebezpečená aj chrípka... a pusina pri chrípke... ale každý sme iný, že áno?

ina.b
28. únor 2009

V šestinedělí jsem se snažila omezovat jakékoliv návštěvy. Je jasný, že s chřipkou by určitě ta jistá paní o které vyšel článek dítě nelíbala. Ale jestli nevěděla nic o oparu, přišlo jí to třeba jako pupínek, který je prostě neškodnej... Nemá smysl se dohadovat.
Je to prostě neštěstí a matky by měly být v první řadě víc informavané. Kdyby nám to v nemocnici neřekli, tak to taky nevím, že je to smrtelný pro novorozeně...

mywiel
28. únor 2009

Ja som ho mala na ustach pocas tehu 2x a doktor mi povedal, ze sa nemusim vobec bat... 😕 ze malej to nemoze uskodit akurat to mozno zdedi aj ona a neskor bude na opary trpiet.
Ked ho mam tak malu na usta nebozkavam, iba na hlavicku a na krk niekedy nemozem odolat ale davam inac bacha umyvam si ruky ak si chytim pery. Mavam to casto hlavne v zime ked je znizena imunita a malo slnka, mala je v poriadku. Urcite sa spytam na to najblizsie pediatra ci jej nieco hrozi ale myslim si, ze aj tak ju kojim takze je asi viac chranena a do mlieka sa to asi nedostane. Podla mna je aj rozdiel ci ide o novorodenca alebo vacsie babo, ci je kojené, ci ma znizenu imunitu... 😕

dnada
28. únor 2009

tak já tedy malého taky nelíbám na pusinu a ani by mě to popravdě nenapadlo ani teď natož když se narodil a byl úplně bez imunity...je spousta míst na jeho tělíčku ,kam se mu pusina dá bezpečně lupnout,nejčastěji na vlásky a při přebalování na bříško🙂
a docela závidím vám všem ,co ste dostali nějaké info v porodnici. Ať už o oparu či o čemkoli jiném. My si z porodky odnesli moučnivku a já kvasinkovou infekci i sem se na to ptala a bylo mi odpovězeno že je to normální a že to samo zmizí(ptala sem se na ten povláček v pusince u malého,netušila sem co to je a že mě bolí bradavky a že je má silně zarudlé,to že si musí zvyknout na kojení). Já husa jim věřila a měsíc sem kojila s šílenými bolestmi a strachem z té bolesti při kojení☹(naštěstí sem to zvládla a kojím dodnes)
No až tady sem vyčetla o co jde . No a k tématu, všem říkám,aby malého nepusinkovali,že mu lásku a náklonost vyjádří stejně dobře pohlazením po hlavince nebo pochováním 🙂Rodič sem já a je to moje mimi a já chci aby byl zdravý

ssaara
1. bře 2009

Já už o tom taky slyšela,myslím,že dokonce tady v Čechách se to stalo,že mimi přišlo do kontaktu s člověkem,který měl opar a mimčo pak bojovalo o život s mozkovou meningitidou ☹

ilci
1. bře 2009

no, mě přišla na návštěvu mamka s oparem (řekla mi to při odchodu a já ji neprohlížela), malýho chovala, možná i pusinkovala, ale ne přímo na rty
den před tím jsme byli na očkování
může něco hrozit?

ina.b
1. bře 2009

Holky nevíte některá DO KOLIKA MĚSÍCŮ je to nebezpečné? Jak starému dítěti by to už nemělo vadit? Nikde se to nemůžu dočíst a to jsem prolustrovala snad celej net 🙄

alline
1. bře 2009

ahojte a to sa tyka len pusinky, ktoru dame na ustocka babatku, alebo aj napr. na licko?
Boze, je to hrozneeeee...

ilci
1. bře 2009

no právě, člověk přelouská net, ale konkrétních informací se nedobere

sue
1. bře 2009

Ina, ja s oparom nebozkávam nikoho...za žiadnych okolností...

ina.b
1. bře 2009

Tady jsem našla nějakou radu od doktora 🙂 :

Opar a kojení
Anonymní návštěvník | 7.1.2009

Dobrý den pane doktore, dnes se mi do rána udělal na rtu opar, ne jeden, ale více na horní i na dolním rtu. Mám 6 měsíční holčičku a bojím se ,aby se nenakazila a kdyby náhodou ano, jaké by to pro ni mělo rizika a následky. Používám vectavir po dvou hodinách lokálně, riboflavin, pořád si umývám ruce, snažím se k ní blízko nedávat obličej. Jak puchýřky prasknou, chci si na ně dát náplast na opary, prý je to největší riziko přenosu po prasknutí puchýřků. Můžete mi poradit, zda to dělám správně a vše co si na to dávám, zda můžu v době kojení a co kdyby to náhodou dcera chytla. Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď

Odpověď na dotaz

Opar na rtu je způsoben reaktivací již přítomné infekce virem herpes simplex 1 (HSV), která u vás proběhla v minulosti. Vaše dítě bylo chráněno prvních 4-6 měsíců života před onemocněním primoinfekcí tímto virem přenesenými protilátkami přes placentu. Bylo tedy chráněno v době snížené imunity. Pokud je vaší dceři nyní 6 měsíců tak již má zřejmě ochranných protilákem méně a infekce může proběhnout, ale většinou proběhne mírně a někdy dokonce zkrytě nepoznaně (paradoxně tedy mírnějí než u starších dětí). Pokud by primoinfekce HSV proběhla plně manifestně tak se onemocnění projeví herpetickou gingivostomatitidou (četné afty v puse). Při tomto onemocnění dětí většinou nechtějí pít a jsou v nemocnici na infuzi pro nedostatečný příjem tekutin. Při zvlášť výrazném nálezu zahajujeme léčbu aciklovirem. I toto plně vyjádřené onemocnění však neprobíhá většinou v tomto věku nějak komplikovaně. Vaše ochrana je asi maximální kterou můžete udělat, s výhodou by byla rouška.

kamanka
5. bře 2009

Hrozná představa ☹

ditka1
5. bře 2009

chcem sa opytat ze ci sa moze babo nakazit oparom ked ho clovek ma v sebe ale nema na ustach,myslim ze ked sa opar objavuje sezonne len ci ho nebozkavat ani tak ked nie je na ustach?
a ci sa to tyka len ust babatka alebo ho nebozkat nikde na tele...

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru