Poraďte jak na ročního vzteklouna. Jak mám reagovat?

nikka.vo
8. čer 2008

Ahoj,

začínám být trochu bezradná 😔 a potřebuju poradit. Synovi je rok a během asi 14 dní se změnil k nepoznání. Z dřív klidného a pohodového chlapečka (každý to i říkal) je z něj rapl uvztekanej...jakmile se mu něco nedaří, zakážeme mu něco apod,tak se začne neskutečně vzekat, někdy z toho řevu ztratí dech a co hlavně - mlátí kolem sebe rukama, šponuje se, utíká vzteky. Když jsem poblíž já, tak mlátí do mě. Když poblíž nejsem, tak mlátí do země, do čehokoliv poblíž.

A teď mi, prosím, poraďte: Jak mám reagovat? Nijak? Mám odejít? Nebo mu mám dát na holou a doufat, že už to neudělá, nebo si to rozmyslí? Teda je mi jasný, že vztekat se bude pořád, ale alespoň ať do mě nebije! ☹ Každý radí něco jiného a já vážně nevim co dělat.Moje máma mi řekla, že to si nemůže dovolit, ale to ho mám umlátit? 😔

Našla jsem si tu téma, ale týkalo se to 14 měcíčního dítěte a myslim si, že se nedá vychovávat stejně jako roční. Roční dítě nepochopí, když ho odnesu za trest do jiné místnosti, nebo ano?

Já pořád přemýšlím co jsem třeba udělala špatně, že jsem měla zbrojit proti tomuhle chování hned na začátku. Vážně bych řekla že se to jen a jen stupňuje. ¨
Dneska jsme byli v nákupním centru, šli jsme kolem těch autíček, které po vhození mincí hrajou a blikaj a dítě v něm sedí. Posadili jsme tam Dominika, jen tak, bez mince, bavilo ho to, ale až tak, že když jsme ho čapli a odešli od toho, tak dostal zase neskutečný záchvat breku! Ale takový, že na nohou se neudržel. Přítel ho vzal na ramena na koně a on nám řval ještě asi 15 minut. Ale už to byl klasický pláč dítěte, co si chce něco vyřvat! Tak dlouho mu pláč předtím nikdy nevydržel. Třeba chvilku přestal, pak jsme prošli zase kolem nějakého autíčka a on zase začal 😕 😅

Až teď po roce začínám cítit únavu, teď teprve začíná kolotoč nervů mi přijde - a to výchova! Odjakživa jsem se strašně bála, abych neměla doma rozmazlenýho spratečka, nebo vzteklouna. Vim že tohle dělá každé dítě, ale určitě je dobré ho nějak krotit. JAK? 😕 😅

Omlouvám se za tu délku 😲 😅

draga
17. lis 2008

perada můj synek to má jistojistě po mně 🙂 sice nevím jaké jsme byla děcko ale manžel prý se nevztekal ani trochu...takže je to jasný 😎
od rána už to dneska zase zkušel...je fakt že doma to prostě nějak zvládnu, odejdu nechám ho se vzteknout ale to venčení to je nad moje síly 😀 😎

draga
17. lis 2008

kubaka díky 😉 ty se máš že máš Hamleta 😉 my máme asi nějakýho muslima, protože to jeho modlení k aláhovi sleduju cca od 10měs. jen mu chybí si hodit pod sebe kobereček a předtím umýt nohy 😀 😀

perada
17. lis 2008

draga 😀 😀 😀

perada
17. lis 2008

od 10 měsíců a drží se to Dály doteď jo? 😕 Já myslela že je to otázka pár měsíců 😅 😅

draga
17. lis 2008

perada zhruba kolem toho 10.měsíce začal dělat to klečení a že dával hlavu na zem...tenkrát to asi jen spíš trénoval na později 😀 ...ani u toho neřval...ale projev vzteku jako takový silný pozoruji opravdu poslední týden...a fakt mám dost... 😀

perada
17. lis 2008

pritom Dalík vypadá jako andílek dle fotek 😵 😵 😀 kdo by to do něj řekl 😀
x
Zase písnu jak se to u nás vyvíjí 😖
Mějte se a pevný nervy!! 😉

helenkaa
20. lis 2008

Ahojky!
Tak jsem prolítla diskuzi.
Mám podobný problém,když mu něco nejde nebo nedovolím,tak sebou nrpraští o zem, ale řve jako tur a přestává dýchat a modrá- dr. mi poradila stříknout studenou vodu-funguje to, ale i tak. mám strach, aby ho to nechytlo v autě,když někam pojedu(to si nedovedu představit) nebo někde venku na procházce,kde nemám k dispozici vodu.
Jsem úplně zoufalá a zralá na psychiatra. manžel to zlehčuje, že přeháním, ale modrající bezvládné tělo dítěte-hnusný pocit.

Máte někdo stejný problém?

lenousek34
7. pro 2008

Ahoj, horší než roční vztekloun je tchýně v jednom domě 😖 😖 😖. Když byl strarší syn maličký, tak mu všechno povolovala. Moje názory se přecházeli mávnutím ruky, když zabrečel, už stála pod schody a hrkala bonbony. S druhým to bylo úplně stejný 😠 . Kolikrát se mnou nemluvila, protože kluci dostali ceres. Teď jim jsem pro 😲 a je ze mě hysterka. A to co píšete a maličkých andílcích, tak to mám taky. Můj třetí syn byl do roka učiněný poklad. Ukázkový miminko, pak se to hodně rychle změnilo. taky si vynucoval a mlátil hlavou o zem, jednou to zkusil ve vaně. Po tom , co zjistil, že mít vodu v nose není to pravý to tak nějak samo přešlo.
Vzteká se pořád dál, možná o trochu míň. Teď je Radouškovi 18 mes. a naučil se nene, a když se vzteká, tak nadává to svý nene. 😅 .

suzamen
7. pro 2008

lenousek: já jsem ty a nebo ty jsi já 😀 Jsem na tom úplně stejně jako ty 😒 Ještě pořád bydlíš s tchýní nebo jste ve svým?

lenousek34
8. pro 2008

Ahoj Suzamen, tak jestli jsi na tom taky tak, tak víš jak to je na pytel 😝 , bohužel, s babi budu žít tak dlouho, dokud nás Chocholoušek nerozdělí. Ale pojedu asi já. Dík za podporu, hned je mi líp 🙂

suzamen
8. pro 2008

Jo je to na prd, teď máme takový období že malá ode mě odmítá jíst jenom párkrát si ode mě vezme a jelikož je tchýně pořád doma a má teď na starost druhou vnučku (2 roky) tak malá chce jest výhradně jen od ní nebo od tchána nebo od manžela jenže ti nejsou věčně doma. Připadám si před ní jako neschopná matka a ona je z toho určitě nadšená že chce malá jest od ní. Jsem z toho nešťastná ☹ Je to přece moje dítě a já se o ni dokážu postarat tak proč mě odmítá? 😒 A máš aspoň vlastní kuchyň nebo taky žijete s prckem v jedné místnosti? U nás už je to tak daleko že se asi seberu a odejdu už je toho na mě moc 😖

lenousek34
8. pro 2008

Máme vršek, 3 kluky a nervy v kýblu, jenže ten můj drahej se prostě od maminky nehne. Co už jsme prošli domků tady ve vsi, prostě mámina sukně je hold mámina sukně. Mě už z toho tečou nervy, kluci z toho pochopitelně těží. Babička si je pěkně omotala kolem prstu. No jo je to babička, všechno jim vždycky dovolila. Krmili je ze svýho talíře, pak se pochopitělně na máminu polívčičku vykašlali, protože babi to měla chutnější, a to bych mohla pokračovat. Fakt Ti rozumím, Vyvdat tchýni v baráku tak to je skutečně terno 😖 . Má to jednu dobrou stránku, babi pohlídá.Ale ta je taky jediná a poslední. ☹ A ta naše bude hlídat příští týden 😅 , jedu se podívat s kámoškou do Prahy a celej den nebudu doma 😀 😀 😀 , jen nevím jak chudák Radoušek to zvládne, on ještě cucá. 😨

suzamen
8. pro 2008

Aspoň máte vršek my jen jeden blbej pokoj o všechno se musím dělit s tchýní a se švagrovou. Můj se taky nechce hnout od maminky už dva roky slibuje že začneme stavět ale jakmile začnem řešit projekt tak hned couvne a vymluví se na peníze a na práci a nevím na co ještě. já už jsem si řekla dost že tohle už trpět nebudu a že se po novým roce odstěhuju on mi sice vyhrožuje že mi vezme malou ale z toho už strach nemám. Asi jsme trochu odbočily od tématu 😀 Sára se mi teď skoro týden v kuse vzteká, stačí abych jí řekla že něco nemá dělat a ona začne ječet jako by jí někdo něco dělal, je to děs. Ještě jí k tomu leze stolička, jsem na ni pořád sama. Můj chlap je od rána do večera pryč a když přijde tak si jí stejně moc nevšímá, vůbec mu nevadí že jsem unavená a chci si odpočinout 😔 A tchyně mi malou taky moc nepohlídá, když jsme vždycky chtěli aby ji hlídala tak měla ksicht jako by jsme ju tím otravovali tak jsem řekla ať si nakašle, moje mamina mi ji kdykoli pohlídá takže ji nepotřebuju.

lenousek34
9. pro 2008

Tak to máš fakt slušný, takhle jsme taky začínali. Nejdřív jeden pokoj, pak kuchyň, když se odstěhovaly švagrovky, tak mrňavý pokojík, kde jsou teď kluci a za pár let ještě mrňavější ložnice. Nedivím se, že jsem hysterická, náladová, že to prostě nezvládám a leze mi to krkem. Kdybych byla znova na začátku, rozhodovala bych se úplně jinak. Pryč, jenže jsme už investovali do baráku slušný peníze. Jak nebudeš v poho Ty, tak to nečekej od dětí. To jsou takový potvůrky, že cítí tvoje napětí a pak se podle toho chovají. A kolem třetího roku jim nastupuje taková malá puberta, stávají se osobností. A teď ještě stres od tchýně, měla bys to tam zvážit, Já jsem si říkala, že jsem měla jít třeba do azyláku a ten můj by za námi přišel a začal to řešit vlastním bydlením. A on by přišel a kdyby ne, tak co, člověk potřebuje mít vedle sebe chlapa a ne blbce. Tak Ti držím palce ať to zvládneš a napiš 🙂

krista
12. pro 2008

davidko7 • 1d • Dnes ve 20:05
je normalne aby ročne dieťa sa bilo a bolo zurive,keď mu niečo nedovolim?

fifinna • 1d • Dnes ve 20:57
to robi aj môj

tvoja.mima • 1d • Dnes ve 21:02
jasne, rozumu maju dosť aj na jedovanie, môj začal tento týždeň aj trucovať 😒

monca301 • 1d • Dnes ve 21:19
u nas bol taky synovec. Ked bol zurivy tak ten kto bol najblizsie ho objal a drzal pokial sa neupokojil. Zaberalo to.

bajnokova
12. pro 2008

Tak mi mame totéž když malé něo nedovolím šíleně se vzteká drží mě za kalhoty a vzteká se už si dupne aji s nožičkou šílený!!Má první dcera se taky vztekala alle až tak kole druhého roku tady to druhý číslo je uplně jiný než ta starší 😖

bramburka
14. pro 2008

Holky, taky je malá vzteklá, zkoušela jsem jí objat a to i pebně a ona mě mlátila hlava nehlava, tahala za vlasy a opravdu vědomě ubližovala. Zajímalo by mě, jak dlouho objímáte a kolik máte vlasů 😅

Mě kamaradka radila a funguje to docela, prostě : když se vztekáš, tak se s tobou nebavím a uplně jí ignoruju, nechám se vztekat a plakat. I když je malá a začne se vztekat, tak jí řeknu nevztekej se a ona i docela přestane, páč ví, že jí to u mě neprojde. Ale jak se umí vztekat u tchýně! Tak jí vše povolí. Stejně to měla i s neteří a ta jí po čase řekla, babi běž pryč tebe já nemám ráda! Jak jí to mrzelo, ale byl to výsledek volné výchovy, věděla, že si to může dovolit, že to babička zvladne a nenaštve se. No nevim. Každopádně by mě zajímalo, co s tím na veřejnosti...?

lori23
15. pro 2008

My jsme malého učili hned od okamžiku kdy začal lozit po čtyřech a zkoumal vše kolem co smí a co ne.Měl plus mínus 7měsíců a když jsem mu několikrát zopakovala nene nebo ručička dostane a on neposlechl tak jsem ho prostě plácla přes prsty.Samozřejmě pláč a ukřivděný pohled,ale teď má rok a když řeknu nene,tak jen zavrtí hlavou a jde pryč. Nejhorší to ale bylo,když u toho byla tchýně.Co já si vyslechla kárání a domlouvání,že je to miminko a že ho nesmím bít a je tak maličký.... 🙄
Ale prostě každé mimi je jiné a na každého platí "jiný metr" 😉

suzamen
15. pro 2008

lenousek: Dyštak se připoj na beremese na diskuzi Tchýně a První rozvod tam to všechno rozebíráme ať nenaštvem admina že píšem mimo téma. Jinak malá je taky pěknej vztekloun, nebo aspoň co jsme tady když jedem na víkend k našim tak je celkem hodná a vyhraje si sama ale jinak mě z ní slízají vlasy. Když jí něco řeknu ať nedělá nebo jí dám přes zadek když po několikáté neposlechne tak se mi normálně směje do ksichtu 🙄 Někdy jsem z ní nešťastná nechci aby byla rozmazlená jsem pro tu přísnější výchovu a tady je asi taky ten problém protože můj chlap ji zase rozmazluje když na ni má čas a vadí mu když na ni křiknu nebo jí dám přes zadek 😒 Hrozně mě tím štve já jsem ta co je s ní celej den doma on se ukáže občas přes den spíš až večer a bude ji takhle rozmazlovat a mě pak asbsolutně neposlouchá. ☹
lori: Jsem stejného názoru jako ty. Taky jsem malou plácla přes ruku když neposlechla a už byl oheň na střeše -teda od manžela tchýně se neodvážila mi něco říct hned bych ji poslala někam ale určitě si stěžovala mýmu proto se mu nelíbilo když občas dostala ale teď už asi pochopil že je to někdy na místě. Tchýně ta děcka bije jen za to za co nemá a za co by dostat měli do jim nedá. Bydlí tu s náma švagrová s dvoulapůlletou dcerou a ona jednou otravovala naši malou (15 m.) chtěla ji plácnout tak jsem na ni křikla ať to nedělá a ona se na mě podívala a začala do Sáry kopat tak jsem jí dala na prdel a tos měla vidět jak na mě tchýně vyjela co ji biju že ju nebubu mlátit. No chápeš to? Já ne taky jsem ji pěkně seřvala že si nenechám bít děcko když ta druhá neumí poslouchat že si ju mají vychovat.

bramburka
15. pro 2008

Podle teorie 😀 se směju, páč to ne vždy funguje - se dítě má bít (myšleno tím fyzicky potrestat pouze opravdu vyjimečně a to za zlý úmysl, oni potom mají pocit, že násilí je to co rovná spory a dělají to mladším dětem, my teda zatím děláme nenene tytyty a odstavím jí rázně od toho co dělá, např, od šuplíků a tak. Ukazuju že jsem pán ne náslilím. Ale teda uz jsem ji taky parkrat placla a vedela za co a proc. Ale jen takmalinko, pres ruku, jako ze nenene to se nesmí (vzdy to bylo za to, kdyz vedome ublizila malýmu dítěti)

suzamen
15. pro 2008

Já ji taky nebiju když nemám důvod ale když jí něco řeknu pětkrát a ona neposlechne i když ji odsunu ona to jde dělat zase tak dostane přes ruce nebo po zadku ale že bych ji bila jen tak to ne. Taky občas někoho plácne po hlavě a moc dobře si to uvědomuje tak dostane po ruce protože když jí řeknu nene nesmíš tak se směje a stejně mlátí hlava nehlaca. Je to prostě tím že já jí to zakazuju a manžel dovoluje ona je pak zmatená a neví co smí a co ne. To mě štve že se nedokáže přidat k mé výchově, až bude malé 10 a pošle taty někam tak už bude pozdě na facky.

knobloska
14. dub 2009

Ahoj, oživuji toto téma, jsem už zoufalá. Poslední týden je malá hrozná, pořád brečí, nechce se chovat, vozit v kočárku, chodit, hrát si, nic. Pořád se na mě věší a bulí. Ale když jí zvednu, brečí pořád. Bojím se, že to není vztekem. že jí něco bolí a trápí se. Zítra s ním jdu k dr. Ale vás se chci zeptat...to je nějaké období vzteku, nebo co? Že je to tak nejednou. prostě mi někdo ze dne na den vyměnil miminko ☹

mkr
14. dub 2009

popravdě těm dětem už v tomhle věku je jednou jestli dostanou po ruce já to vidím u naší malý na ni tohle neplatí, nebo dostat jednu přes prdel no to už jí vůbec nic nedělá, přece to pohlazení přes plínku je i sranda pro ni, ale když něco omylem rozbije, tak si to moc dobře uvědomuje začne brečet a vysvětluje mi, že to nechtěla, já už zakazování vzdala, protože to bude zkoušet dál, protože ví, že to nechci, tak už ji nechám a ona přestane

vztekání na mě neplatí, když začne, tak ji nechám ještě jí někdy řeknu ať jde vedle, že ji u sebe nechci, když se vzteká, že se mi takhle nelíbí, někdy to zabere a je po vztekání

radkar
15. dub 2009

Knobloska já mám teda doma taky vzteklouna už asi od 10 měsíců, nechce se přebalovat, když jí vezmu něco z ruky co nesmí, tak sebou práskne o zem a řve. Ale to co popisuješ je divný. Že ¨jí neuklidníš ani když si s ní hraješ nebo jí chováš a přišlo to najednou. To je fakt divný. A nemůžou to být zuby? No uvidíš zítra u doktorky. Taky jdeme zítra na roční prohlídku.

coriven
15. dub 2009

Tak naše malá je taky pěkný vztekloun 😠 a už to taky trvá nějaký měsíc, ale knobloska tohle moc na vztekání nevypadá - je fakt, že kdybych malou vzala (při jejím vztekání) tak se uklidní. Co ji pomáhá rozptýlit? Či jak ti dlouho pláče? Jak jsi dopadla u dr.? Možná na ni došlo mamánkovské období 😀
Dneska sem si všimla - že když Káji říkám já ne ne - to nesmíš (tak to z vesela po mně zopakuje, ale stejně to udělá či jde tam kam nesmí), ale když jí to řekne někdo (koho až tak často nevídá), tak reaguje hned... Takže mně z toho plyne - že mě má prostě na háku 😠 😅

anakonyes
15. dub 2009

Ahojda, náš Matěj je od narození "velká povaha" a tak se snažím být o krok před ním, alespoň teoretiky. přebalování je u nás boj už několik měsíců a jídlo je taky kovbojka. Udržet nervy na uzdě mi občas dá velkou práci, nemáme ani jednu babičku v dosahu a tak si prakticky nikdy neodpočinu. A občas mě jako každého něco rozhodí a pak stačí další scéna a mám co dělat. Mates je palice beraní, stejně jako my oba s manželem takže není divu.
Teď zarytě trvá na tom, že bude jíst zásadně sám a rukama. Což není zas tak špatný, ale pak to vyžaduje kompletní převlečení (a další boj u toho) a generální úklid nejblížšího okolí 😠 no a protože se valem blíží první velký prosazování vlastních názorů, vyrazila jsem hledat literaturu, která by mě osvětlila proč se dítě chová, tak jak se chová. Co tím chce sdělit a jak na to správně reagovat.
našla jsem výbornou knihu. zatím jí pečlivě studuju a nacházím v ní to co jsem hledala. není to žádná esoterika napsal ji psychiatr a psychoanalytik a působí na mě fakt dobře.

http://www.dobre-knihy.cz/detail-66737/co-rikaj...

já si totiž myslím, že kolikrát ten problém není v dítěti, ale v nás. Třeba jsme dlouhodobě unavení, smutní, nespokojení a to všechno se na dítě děsně přenáší. Nebo třeba Mates začne kousat když je unavený a nebo je prostředí na něj příliš hlučné. A tak pak kouše mě, protože já ho vystavuju něčemu, co on nechce.

ještě jsem se nedostala ke kapitole jak trestat, ale když už občas dostal přes ruku, bylo to naprosto k ničemu, takže tudy cesta nevede. To se nakonec ví i u výcviku psů.

coriven
20. dub 2009

Taky se vaše dítka vztekají z nudy? Teda - já se můžu přetrhnout, abych malou zabavila, ale prostě jí nestačím, vzteká se, řve, nic ji nebaví... Ale jen jdeme mezi lidi, tak je klid. Nejvíc zabírá pozorovat starší děti - jak jezdí na kolech, hrají si... Nebo chodit po návštěvách - tam se malá předvádí, jak je hodná, klidná... A doma - pořád s něčím nespokojená ☹
Taky to tak někdo máte?

mayerka
22. zář 2009

Ahoj holky, potřebuju poradit. Už asi 14 dní mi Jaroušek předvádí vztekací scény. Zkoušela jsem odejít z místnosti, dokud se neuklidní, ale má výdrž. Jak dlouho můžu nechat prcka řvát? Víc než 10 minut to nevydržim, nemám na to nervy... A dneska už se mi úplně zatmělo před očima, měla jsem strach, že mu snad ublížím. Zkusila jsem studenou vodu, oplachla jsem mu obličej, ale než jsme došli do obýváku, spustil zase. Tak jsem ho "omyla" asi 8x, ale zabírá to jen asi na 20 sekund.. 😔 Takže studená voda taky nic. Pevný objetí taky nic. Achjo...

misa.cekatelka
22. zář 2009

mayerka:sice se ta naše malá tolik nevzteká,ale zase dělá jiný věci,tak tě chápu,že jsi měla takové to zatmění.člověk se bojí,aby tomu dětátku něco neudělal,přestože nechce.Už jsem to taky měla.Záleží asi taky kvůli čemu se vzteká....mokrým hadrem otřít obličej a rychle odvádět pozornost,něčím ho zaujmout,něco mu říkat.Asi bych ho zase nenechávala dlouho řvát,za prvé ze to nedá vydržet a myslím že to není moc dobrý.

mayerka
22. zář 2009

misa cekatelka, díky. Vzteká se třeba proto, že zahodí hračku a já mu jí nepodám. Nebo chce něco, co nesmí (třeba nůžky..) Snažim se hodně se mu věnovat, ale na záchod musim a nádobí se taky samo neumeje, uvařit... Jakmile se mu na 100% nevěnuju, tak je řev.
Napadlo mě, jestli můžu dát takhle malýmu dítku třezalkový čaj, ten je takovej uklidňující... ale nevim...