Poraďte jak na ročního vzteklouna. Jak mám reagovat?

nikka.vo
8. čer 2008

Ahoj,

začínám být trochu bezradná 😔 a potřebuju poradit. Synovi je rok a během asi 14 dní se změnil k nepoznání. Z dřív klidného a pohodového chlapečka (každý to i říkal) je z něj rapl uvztekanej...jakmile se mu něco nedaří, zakážeme mu něco apod,tak se začne neskutečně vzekat, někdy z toho řevu ztratí dech a co hlavně - mlátí kolem sebe rukama, šponuje se, utíká vzteky. Když jsem poblíž já, tak mlátí do mě. Když poblíž nejsem, tak mlátí do země, do čehokoliv poblíž.

A teď mi, prosím, poraďte: Jak mám reagovat? Nijak? Mám odejít? Nebo mu mám dát na holou a doufat, že už to neudělá, nebo si to rozmyslí? Teda je mi jasný, že vztekat se bude pořád, ale alespoň ať do mě nebije! ☹ Každý radí něco jiného a já vážně nevim co dělat.Moje máma mi řekla, že to si nemůže dovolit, ale to ho mám umlátit? 😔

Našla jsem si tu téma, ale týkalo se to 14 měcíčního dítěte a myslim si, že se nedá vychovávat stejně jako roční. Roční dítě nepochopí, když ho odnesu za trest do jiné místnosti, nebo ano?

Já pořád přemýšlím co jsem třeba udělala špatně, že jsem měla zbrojit proti tomuhle chování hned na začátku. Vážně bych řekla že se to jen a jen stupňuje. ¨
Dneska jsme byli v nákupním centru, šli jsme kolem těch autíček, které po vhození mincí hrajou a blikaj a dítě v něm sedí. Posadili jsme tam Dominika, jen tak, bez mince, bavilo ho to, ale až tak, že když jsme ho čapli a odešli od toho, tak dostal zase neskutečný záchvat breku! Ale takový, že na nohou se neudržel. Přítel ho vzal na ramena na koně a on nám řval ještě asi 15 minut. Ale už to byl klasický pláč dítěte, co si chce něco vyřvat! Tak dlouho mu pláč předtím nikdy nevydržel. Třeba chvilku přestal, pak jsme prošli zase kolem nějakého autíčka a on zase začal 😕 😅

Až teď po roce začínám cítit únavu, teď teprve začíná kolotoč nervů mi přijde - a to výchova! Odjakživa jsem se strašně bála, abych neměla doma rozmazlenýho spratečka, nebo vzteklouna. Vim že tohle dělá každé dítě, ale určitě je dobré ho nějak krotit. JAK? 😕 😅

Omlouvám se za tu délku 😲 😅

lenkabu
19. pro 2010

@berenika39 já pár věcí ráda používám,jen když organizuju ven nebo venku dvě děti tak nemůžu nechat rozhodovat Vandu a za čas nedejbože i Alici,abysme to nějak zvládly a všichni včas jedly,spaly a přežily,tak musím rozhodovat já 🙂

@brisalek Vanda je taky vzteklejší a to jsem s manželem oba flegmatici 🙂 Koukám že tvojí dceři bude rok a půl,to byla zrovna pěkně vzteklá a pak to jelo ve vlnách, 2 měsíce hrůza,pak super apod. teď čekám na tříletý vzdor ale je zatím klid.naopak je teď k sežrání,většinou. já ty vztekací období nesnáším, na vztek nemám fond a rady taky moc ne. nejlíp když se to dá ignorovat,což nejde ovšem v každé situaci.Většinou jsem odněkud vlekla řvoucí dítě a skončilo to tak že jsem ji plácla přes zadek. ne že by to pomáhalo.

brisalek
19. pro 2010

@miona a to, ze pokousi nastavene hranice nedela naschval? Ono nevi, ze to nesmi ? Ale vi🙂 A nezkousi, jak mamka nebo tatka zareaguji??? Ale zkousi. A to neznamena naschval? Ale znamena!!!
To me take fascinuje jak tady na konikovi tohle slovo nektere maminy nesnasi a neguji🙂. Ja klidne reknu, ze moje dite je tak inteligentni, ze to dela naschval a nedegraduju ji na neco mene nez je treba obycejny pes nebo kocka atd, ktere uz jsou take dost inteligentni, aby s lidma umeli manipulovat, hrat si, osidit vas....proboha moje dite je prece mnohem chytrejsi nez kocka a proto to take umi a ja vim, ze je to uplne prirozene, ze to dela🙂 a proto jsem jeho maminka, ktera to ceka a snazi se na spravne🙂 reagovat🙂.🙂🙂

@lenkabu 🙂. No ja se prave bojim, ze je to ted take jen klidnejsi obdobi, ktere zase prejde a ne plody me vychovne snahy🙂

miona
19. pro 2010

@brisalek Nedělá to naschvál..je to jeho přirozenost 😉 inteligence v tom nehraje roli.

brisalek
19. pro 2010

@miona
http://www.slovnik-cizich-slov.net/natruc/
vyznam slova naschval je umyslne... ze je to jeho prirozenost jeste neznamena, ze to patri mezi pudy🙂
ano ono to dela umyslne, protoze je tak inteligentni´ma takove psychicke schopnosti, ze to umi. Nepokaka se zrovna kdyz ji slikam u dr. naschval, to nemuze v tuhle chvili uplne ovlvnit, ale to ze vyndava porad dokola poklicky z police dela umyslne, vedome...dela to naschval, aby neceho docilila, neco se naucila(uceni je podle me take projev inteligence)
Nechapu s cim to teda souvisi...kdyz ne s inteligenci cloveka jako druhu? Zizala neco takoveho asi delat nebude, ne🙂

radka.m.
19. pro 2010

Ahoj holky,tak já se taky přikláním k názoru tak trochu přísnější výchovy,u nás to teda funguje daleko více,než taková výchova,jako že máš na výběr,a zatím nepozoruji teda na starších žádnou psychickou újmu 😀 ,já si teda taky myslím a často o tom přemýšlím,že problém dnešní generace na školách je právě dost benevolentní výchovou rodičů ☹ ,jinak knihu rabr mám taky přečtenou a můžu říct,že si nedovedu představit,jak děti takhle vychovávané mohou fungovat hromadně v kolektivu,ve školce,ve škole,v kroužcích atd.ted jsem zrovna na rodině četla odborný článek,že takovéto děti pak právě mají problém v kolektivu se poidřídit,protože jsou zvyklí doma na výchovu-můžeš si vybrat,dobře,ted se ti nechce,nebo jak by jsi to chtěl ty?taky jsem hodně přemýšlela nad jedním odborným článkem,kde zase padla kritika na výchovu,kde se snaží rodiče vychovávat podle něčeho a přitom potlačují své emoce-příklad-dítě něco provede a podle emocí by matka své dítě okřikla,ale ve skutečnosti se snaží moderně vychovávat,tak se zarazí,zachová klid,začne si v duchu pičítat a pak co nejklidněji začne promlouvat k dítěti-to prý je taky špatně,protože rodič potlačuje své emoce,vnitřně je jaksi rozpoložen a dítě to vycítí,že rodič nejedná tak,jak by jednal normálně,tudíž dítě vycítí tu nejistotu a o to víc je dítě nejisté,ono něco bude na každém,u nás prostě nejmladší je naprostý tyran,zkoušíme všechno možné,ale ve finále stejně dojde na to,že ho manžel čapne a odnese násilím třeba bud do vany,nebo do postele,nebo ho obleče,a to prosím celý můj život s manželem-18let prohlašuji,že jsem si vzala největšího flegmatika na světě 😀 😀

miona
19. pro 2010

@brisalek 🙂 já jsem ale nepsala nic o pudech 🙂 to, že je pro batolata přirozené objevovat svět, sledovat reakce a vědomě - ne naschvál! - porušovat stanovené hranice, aby zjistilo co to udělá s okolím patří prostě k vývoji.

A abych citovala tebe, když už teda slovíčkaříš: dela to naschval, aby neceho docilila, neco se naucila - takže jak to teda podle tebe je...naschvál, aby se něco naučila čili naschvál pro sebe, že jí to učí třeba úchop nebo cokoliv jinýho nebo natruc, navzdory tobě osobně, protože si zrovna usmyslela, že je hrozná sranda pozorovat, jak tě to rozčiluje 🙂

Nic, každá to asi vnímáme jinak..no díky bohu za to 😉

kefin
19. pro 2010

holky pojďme si sem napsat za 15 let, jak jsme na tom s výchovou a dětmi, jaká jsme měly předsevzetí a jak to dopadlo 😀
třeba už budeme chytřejší a nebo taky ne a budem zaslepeni láskou k svému "dokonalému dítěti", přes kterou neuvidíme pravdu(jako něktěří rodiče).

berenika39
19. pro 2010

@kefin já už jsem jedno dítě nechala vylítnout z hnízda, tím nechci říct, že vím, co je nej...možná naopak, tuším, co co jsem udělala blbě a čeho se chci vyvarovat....🙂)))))). Máš pravdu, až čas ukáže, co bylo dobře a co ne....🙂.

vlastovka385
19. pro 2010

@brisalek Pod Tvůj příspěvek z 15:28 bych se podepsala. Můj Tibor se začal vztekat asi před měsícem, kromě věku to možná souvisí s tím, že jsem začala pomalu odstavovat, takže už ho nenechávám v noci žužlat půl hodiny prso, ze kterého nic neteče. Kromě toho, že se rozječí jak siréna, pokud řeknu ne, něco mu nedám, okamžitě neudělám, co on chce, nebo mu něco nejde, začal mlátit hlavou do zdi, do židle nebo čehokoli, co je po ruce, což ho bolí a na to konto začne ječet ještě víc. Zatím se mi to daří zvládat tak, že jsem mu vyhradila jeden polštář, a když vidím, že to na něho jde, tak honem utíkám pro polštář, že musí bouchat hlavou do něj, případně si bouchnu taky. Většinou se začne smát, párkrát si bouchne, ale už ne ze vzteku, a situace je zažehnána. Taky pomáhá trochu odvést pozornost, když sebou praští na zem, tak mu říkám, lehni si, to máš lepší, zkus si chvilku odpočinout, a pak jdu do vedlejšího pokoje a začnu třeba dělat jééé, a on přestaně ječet a jde se podívat, co mám. Je to neustálé divadýlko, hodně vyčerpávající, pokud je člověk unavený. A souhlasím s tím, že dítě dělá něco naschvál, já když jsem unavená a psychicky rozhozená, tak Tibor to přesně vycítí a dělá věci, které nesmí, jednu po druhé, a čeká, co já na to.
Ono je opravdu umění najít tu správnou rovnováhu přesně pro vaše dítě, na jedné straně ho člověk nechce svazovat v přirozeném objevování světa, na druhé straně musí stanovit pevné mantinely a ochránit ho před nebezpečím.

sussanah
19. pro 2010

Ahoj, ja se taky pridam. Mam 14m kluka a nekdy to je taky docela jizda 😅 Po prvnim soku, kdy jako 12m zacal vyrvavat, skrabat me, kousat, slapat mi po rukach a vztekle tahat za vlasy mame ted relativne klidne obdobi 😀 U nas ale zatim spise zabira neco mezi Rabr a nasim pristupem. Kdyz jsem hodne rikala ne, pripadne sem tam placla pres zadek (kdyz kousal a viditelne si to uzival), tak vysledky byly tedy temer nulove, ja byla furt vytocena na maximum a maly urvany. Kdezto kdyz proste nevhodne chovani okomentuju jednou vetou, kdy mu reknu, co se mi na tom nelibi a jak by to melo vypadat spravne a dal to neresim, tak ho vetsinou velice brzo prejde 🙂 Takze uz nam temer "negumovati", sice si obcas pobeha po byte nahaty, kdyz se nechce obleknout, ale za chvili si da rict a jde to i bez kriku. Ale je to hodne individalni zalezitost, to co plati na jedno dite, na druhe platit nemusi. A podle mych zkusenosti, je to strasne moc o vyrovnanosti rodicu, kdyz je tezky den a ja mam nervy jak spagaty, tak je naprosto jasne, ze maly co nevidet zacne taky vyvadet, aby tu rodinou idylku dovedl do dokonalosti 😀
@vlastovka385 s tim jak dite neco udela naschval a ceka co rodic na to, u nas to maly dela prave ve chvilich, kdy si ho moc nevsimam, naprikald mluvim s navstevou, varim obed apod. a nejlepsi reakce u nas je to, ze to proste nerozpitvavam, reknu mu, ze se to a to nedela/dela takhle a kdyz zareaguje, tak se snazim se mu alespon 2min intenzivne venovat. a zatim to funguje 🙂
Uvidime za 2mesice 😀

brisalek
20. pro 2010

@miona ja vim, ze je slovickareni🙂. Ale stejne si myslim, ze obcas je to i naschval protoze ji bavi jak ji naoko hubuju"kdo rozhazel ty papirky"?....ale vim, ze ne naschval, aby me vytocila, nastvala...

brisalek
20. pro 2010

@vlastovka385
@sussanah souhlasim🙂. S tim jak reagovat, s tim, ze u kazdeho zabere neco jineho, stim, ze jde i o moji naladu. A jak psala
@radka.m. nejde o to se pretvarovat a menit emoce.... Jen nekdy jsem vic vpohode a tim je vic v klidu i mala a nekdy me "vytoci" kazda blbustka a mala si pridava sve🙂.

@sussanah me mala take tak v tech 13m zacala...nejdrive do vseho kolem sebe mlatila rucickama, ale bylo jasne videt, ze to nedela ve vzteku, ale abych videla, ze se zlobi. Nijak mi to nevadilo, protoze nemlatila silou, aby ji to bolelo a ona za asi 2 tydny prestala. Ale pak se zacal vzteklit tak, ze si lehne na zem a rve a rve arve se slzickama...tam pomahalo, ze jsem ji vzala a odesla jinam. Ted jde sama do jine mistnosti a tam rve jen bez slzicek, za chvili prestane a prijde se podivat co ja na to a zacne znova. Resim to podle toho co se stalo, kdyz vim , ze je unavena...tak ji vezmu do naruce a odvedu pozorost...kdyz se jen vzteka, ze nema co chce hned ted, tak ji chvilku necham...reku, ze se to nedela a dela tak apod ...zatim mam pocit, ze se to zlepsilo a nedostava se do takoveho toho vztekani, ze nereaguje a nevi o sobe a jen rve....spis jen dava na jevo, ze se ji to nelibi a ze melo byt po jejim a trva to jen minutku a uz je vpohode. Ale snazim se byt opravdu dusledna v tom co se nesmi a naopak nektere hlouposti nechat byt.
A zase jak psala radka.m jsem si nejak vnitrne jista, ze to je tak dobre jak to delam a proto myslim, ze to lepe funguje. Kdyz byla malicka a chtela se jen nosit a porad byt u prsa..tak mi vsichni rikali nech ji brecet ona si zvykne. Byla jsem vycerpana, nevyspala tisickrat presvedcena, ze ji necham brecet, ale nekde uvnitr jsem si nebyla jista, jestli ji neublizim, takze jsem to ani nezkousela a radsi vydrzela. Myslim, ze deti hrozne ty nase vnitrni pocity a jistotu nebo nejistotu vnimaji. No nic nebudu tady zase psat romany.

Vsem preju co nejvic sily, trpelivosti, pevnych nervu a at to ty nase vztekliky co nejdrive prejde.

miona
20. pro 2010

@brisalek s tímhle souhlasím, tohle naschvál je pro ně hra a celkem velmi oblíbená 😀

fireworld
1. led 2011

noooooooo koukám,že v tom nejsem sama.....já se hodně snažím udržet klid.....nervy v kyblu kolikrát....prijde mi ze kdyz na vztekani nasi male diktatorky nereaguju tak ji to jeste vic drazdi 😀 aaaaale co musime vydrzet.....taky uz dostala na prdel...ale nema to zadnej ucinek....navic ona pak dela to stejne me....a nechci v ni vychovat to, ze se konflikty resi nasilim...jak na me zacala delat tytyty tak jsem musela ubrat.....jsou to maly vyčůraní teroristi 😀

fireworld
1. led 2011

@brisalek no jasne.....jakakoliv i kdyz negativni pozornost (hubovani)je pozornost...a o to tem špuntum jde 😀

2910
11. čer 2011

Holky, též se hlásím do klubo kříklounů. Na našeho malého nefunguje nic, když si s ním hraju, dělám blbiny pohoda, ale jak jdu na záchod, připravuji jídlo i jemu, řve a řve. když si jej hned nevezmu do máruče, začne bouchat hlavičkou do podlahy, nebo když je v ohrádce, tak do ní. jsem už zoufalá, bojím se, že si ublíží ☹ , ale jíst musím a dom. práce taky, dělat je večer to nejde., je totální nespavec. Vydrží do 22.00 a v noci též moc nenaspí. Máte měkterá radu, domluva u ročního dítka je k ničemu a plácnutí taky 😖