Pořídili jste si po autistovi ještě druhé dítě?

holesov
23. kvě 2012

Zdravim všechny,je tu někdo kdo má dítě autistu? a pořídil si i po něm další dítko? mi máem dvě holky jedna má autismus chtěla bych se ještě o kluka pokusit,ale mámobavy jak zvládnem,a taky je i riziko že i to třetí by mohlomít tu samou diagnozu,proto se tám zda tu je někdo takový kdo i to riziko podstoupil,nebo i s jiným onemocněním..

zuzi2608
4. bře 2015

Dobrý den, vážení rodiče dětí s PAS,
jsem studentka 5. ročníku oboru Psychologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, pracuji jako osobní asistentka v rámci organizace APLA-JM a píši diplomovou práci z oblasti autismu. Zabývám se faktory, které Vám, jako rodičům dětí s poruchou autistického spektra, pomáhají zvládat každodenní péči o Vaše dítě. Na základě zjištění z Vámi vyplněných dotazníků bych ráda tyto faktory identifikovala a navrhla možné postupy, jak je aktivně a efektivně podporovat, aby se zvýšila kvalita života rodičů dětí s PAS. Bohužel ne každá rodina se dokáže vyrovnat s postižením svého dítěte a proto si myslím, že data získaná z tohoto výzkumu mohou takovýmto rodinám pomoci. Sběr dat pro diplomovou práci je poměrně zdlouhavý proces a velice bych ocenila, kdybyste se zapojili. Proto Vás chci požádat, zda byste obětovali cca 30 minut svého času a vyplnili sadu dotazníků, který naleznete v odkazu níže.

Odkaz: http://goo.gl/forms/P2QsPbMNUa

Předem velice děkuji
Zuzana Lamserová

zyoma
4. bře 2015

Ahoj, ja mam dceru s nejvetsi pravdepodobnosti s autismem, a ted v cervenci cekame chlapecka. Po druhem diteti jsme hrozne touzili, tak jsme po genetickych testech riskli. To vis, ze mam hrozny strach, rekla jsem si, ze jeste druhe dite, ale uz zadne treti 🙂 ty nervy by uz nestali za to... V prvnim trimetstru se mnou dost zamavali hormony, ze jsem si pomalu vycitala co jsem to udelala, ze jsem sobec uz vuci dcerce. Ted uz se citim lip a tesim se, ale ten strach tam porad je, navic kvuli tomu, ze furt marodim, tak aby se neco mimcu nestalo...
Pokud fakt touzite jeste po 1 miminku a mate strach, presto vite, ze kdyz to bude zas jine dite ale ze to zvladnete, tak do toho. Navic je mala sance,ze se to bude opakovat. Navic jednu dcerku mate zdravou.

pavlusak1
10. bře 2015

Ahoj, mám děvčátko-autíka, po něm kluka a teď 7měs.mimi. Máš pravdu, já to taky zvažovala, ale nakonec jsem do toho šla a dávaj mi do života strašně moc. Jen je to někdy zápřah, ale zvládat se to dá. Jsou to sluníčka všecky tři 🙂

vashaa
10. srp 2016

Vidím, že diskuze na nějakou dobu utichla....
U nás je to podobné...synovi je 2,5 a vypadá, že autista bude. Chtěli bychom druhé, ale já mám šílený strach, jestli to zase špatně nedopadne. Navíc nám neuroložka říkala, že čím dříve otěhotním, tím lépe, že pak bych syn mohl miminku i ubližovat, protože by byl zvyklý být sám a mít mne jen pro sebe. Akorát nevím, jestli v těch stresech vůbec otěhotním a hlavně, jestli chci .... ☹

mogwaika
10. srp 2016

@vashaa ahoj, je to slušná nálož, mladá vypadá, že snad bude v pořádku, ale zrovna to ubližování je u nás velký problém. Když byl sám, byl relativně v klidu, ze ségry má časté afekty, víc se rozblbne. Diagnózu jsme naštěstí dostali až po porodu mladé, jinak bych do toho nešla. Teď jsem šťastná, že jí mám. Je moc fajn mít pocit, že aspoň jedno dítě je "normální". Ale nevím jakou formu máte, mlaďoch je asperger a tam je riziko dědičnosti převážně v mužské linii.

ivular
10. srp 2016

@vashaa @mogwaika Myslím, že je důležité rozlišovat, jestli je první dítko autista, nebo "jen" asperger. Tedy, ne že by to s aspíkama bylo snadné, ale autismus se zpravidla pojí i s mentální retardací (někdy i těžkou) a tam tedy opravdu končí veškerá legrace ☹

mogwaika
10. srp 2016

@ivular to určitě, proto se ptám na dg. U nás je naděje, že bude časem relativně normální, z retardace se bohužel nevyroste :-/

vashaa
10. srp 2016

@mogwaika @ivular zatím to ještě nemáme na 100% potvrzené, ale příznaků je tam hodně. Ještě čekáme, jak psycholožka vyhodnotí testy a pak nás nejspíš pošlou k psychiatrovi...
Mám mentálně postiženého bráchu, takže vím, jaký je to záhul se o tohle dítě starat defacto celý život. Právě proto se bojím, že pokud bude prcek opravdu autista, tak už bych psychicky druhé takové dítě fakt nedala ☹

mogwaika
10. srp 2016

@vashaa asi bych se zkusila poradit s odborníkem, je nás dost maminek dětí s PAS, které mají další dítě zdravé, ale i pár maminek, které mají autistické všechny děti...

etinka
10. srp 2016

Těžká otázka.....mám zdravou starší dceru a mladšího syna autistu.V době,kdy byl syn malý,koketovala jsem s myšlenkou na třetí dítě,ale to ještě neměl diagnózu.Manžel nechtěl a dnes jsem ráda,že další dítě nemáme.Přibyla mi léta,jsem fyzicky více unavená,na rozdíl od syna,který roste a energie má na rozdávání 😵 .
Nemůže nikam sám,neorientuje se,takže vlastně za ním běhám celé dny a někdy je toho fakt dost.Navíc nesnese dětský pláč a řev,mimo toho svého,takže by malé dítě u nás v domě nedal 😢 .
Kdyby se narodil jako první,asi bych další dítě měla,máme mezi dětmi pauzu 2,5roku a to jsme zdaleka netušili,že není vše ok.

irenav86
14. srp 2016

Zdravim 🙂 Mám 8.letou dcerku co má Atypicky autismus..Dlouho jsem se bála mít další dítě.Nasla jsem duvod autismu a strach zmizel.Nyni mame 7. měsíčního syna je úžasný.U něho už si vse pohlidam.Plánujeme třetí..Dcera i syn jsou úžasní,moc hodní.Mam zlatý deticky 🙂

irenav86
14. srp 2016

@ivular spíš záleží na stupni.Ja mám dcerku,co má Atypicky vysocefunkcni autismus a je na tom lépe,nez aspik mě kamarádky.Je to hodně individuální.Neni autismus,jako autismus..

ivular
15. srp 2016

@irenav86 Měla jsem za to, že u autismu je nejlepší možná varianta, když je dítě alespoň průměrně inteligentní, zatím co u AS je nejhorší možnou variantou, že dítě má "pouze" průměrné IQ. Na druhou stranu, na druhou stranu, je to jen jeden dílek z celkového osobnostního profilu - a je fakt, že v těch ostatních dílcích mohou být aspíci hoodně nároční.. (autisté asi také, ale tam nemám osobní zkušenost).

mogwaika
15. srp 2016

@ivular u nás je masakr kombinace ADHD s AS s vysoce nadprůměrnou inteligencí - uvědomuje si, že je jiný, už teď má náběh na deprese a úzkosti, z nepříjemného pocitu jinakosti je agresivní, vzhledem k impulzivitě spojené s ADHD neodhadne sílu útoku a není schopen se ovládnout. Takže v dětství umí být i "nebezpečný" mladšímu sourozenci (u nás píchlá pastelka v lebce, otřes mozku, snaha o škrcení) a to z nich nespouštím oči. Na druhou stranu, je pravděpodobné, že z toho vyroste, když přežijeme etapu dětsví a puberty. Mám známé s dětmi s AA s inteligencí na hranici geniality, naopak ve skupince na FB je maminka s Aspíkem s LMR

ivular
15. srp 2016

@mogwaika Ta první část, co popisuješ, ta je pro AS velmi typická..
Ale ta poslední věta se mi nepozdává. Já osobně jsem laik, ale mám pocit, že kamarádka co s autisty pracuje, mi snad i říkala, že MR se s AS neslučuje - že pokud má někdo byť jen LMR, tak zkrátka AS být nemůže. A stejně tak geinální autista mi nesedí.. Tak jsem z toho mírně zmatená..

andryyysssek
15. srp 2016

Ahoj,kamarádka má 7letého autistu,který má navíc ADHD,a celý život bude na úrovni 5letého dítěte maximálně.Má ještě skoro 3letou holčičku,zdravou.Je sice strhaná,psychicky to občas nedává,ale je šťastná,že je má oba.

mogwaika
15. srp 2016

@ivular taky me to překvapilo, mela jsem stejný pocit jako Ty, ze AS nemůže mít snizeny intelekt, na druhou stranu předpokládám, že ta maminka nemá potřebu si vymyslet 🙂

danyht
6. kvě 2022

Nepořídili ani nepořídíme. Šestiletá autistická dcera nemluví, mívá pravidelně afekty (kdy se skoro bojím o život) a připadá mi dost často spíš na úrovni zvířátka a to nemá MR, pouze nižší IQ v rámci širší normy (v jednom směru je dokonce napřed, v dalších třech pozadu - dle psycholožky). Nedomluvíme se vůbec na ničem, nulové racionálno. Šest let řevu a to jsme investovali nemalé peníze do intenzivní ABA terapie.

pajavr
5. led 2023

Ahojky mám 3 letého syna autistu a přemýšlíme zda mu časem pořídit sourozence?