Porodní váha přes 4kg aneb velká miminka. Taky máte?

leia1
30. srp 2011

Hledám maminky, kterým se narodila velká miminka, jak jim prospívají, jak jim baští apod. Já se tedy potýkám s řadou problémů, jelikož nezapadáme do tabulek 🙂 Myslím, že to mají asi všechny maminky s takovými dítky🙂. Těším se na vaše příspěvky 😉

helcenka
2. zář 2011

Ahoj, chci tě jenom povzbudit, můj syn měl 4,25, když se narodil. A byl úplně normální miminko se všemi trápeními, které k tomu patří. Teď už mu jsou 3 roky a 8 měsíců a je naprosto v pohodě. Je to normální kluk, jen mu tipují tak o půl roku až o rok víc. Ale ne že by byl nějaký cvalík, prostě je o půl hlavy větší než jeho vrstevníci...

mirunda
2. zář 2011

@leia1 ahoj, dcera se mi narodila 4150g a 53cm, taky nezapadala do tabulek, ale nikdy se to neresilo. Pediatr rikal, ze tlusta neni, tak co..Dneska ve 2,5 letech je jen o trochu vyssi, taky ji kazdy tipuje tak na 3 roky. A pred tydnem se mi narodil kluk jako buk - 3940g a 53cm a zatim nikdo nic neresi. A co je u vas za problem?

markimac
2. zář 2011

@leia1 ahojky, nas Vojtik mel 4150g a 53cm. Ted mu jsou 4 mesice a vazi 7,5 kg. Problemy teda zatim zadne nemame, pokud nepocitam ty blbe kecy u kocarku ("Je, ten je veliky, co mu davas jist?") nebo narazky na jeho buclate nozky. Jen doktorka se smala, ze ma hlavicku velkou jak osmimesicni mimco. Spis mozna pozdeji bude problem s kocarkem, v zime s fusakem se do nej vlezt. No ale to se teprv uvidi. A s jakymi problemy se potykas ty?

anetadr
2. zář 2011

@leia1 tak můj Jiřík se narodil s 4700g🙂 a to v 39+2 - žádné přenášení, žádná cukrovka - Já jsem měla porodní váhu 4320g a manžel 5050g - tak má být po kom větší. Občas se také dostáváme do komických situací, ale bereme všechno s humorem🙂 třeba když jsme byli u dr. v 5-ti měsících s nemocí, tak se tak na mě koukla a říkala - ale já tu u vás nemám napsanou ještě půlroční prohlídku - vy jste tu nebyli? A já, že nám je teprve měsíců pět. Tak se smála a řekla, že vypadáme tak na 9🙂 teď v půl roce má 9100g a 72cm🙂

anetadr
2. zář 2011

no a rodili jste normálně nebo císařem?

skajana
2. zář 2011

@leia1 Dcera měla sice "jenom" 3990g ale 55cm, nějaké zvláštní problémy jsme nikdy neměli (Kromě toho, že jsme se v šesti měsících nevlezly do kočáru🙂), doktorka to brala v klidu. Nicméně do 10 měsíců přibírala vic než ukázkově, to měla skoro 13kilo a 79cm - od té doby už jde naštěstí jenom na výšku 🙂

@mirunda gratulace k miminku, nechali tě nakonec rodit normálně?

leia1
autor
2. zář 2011

@helcenka@mirunda @markimac @anetadr @skajana
děkuji moc za vaše krásné příběhy s miminky.já totiž v okolí nikoho neznám, kdo by měl tak velký mimčo a pořád řeším, jestli ho moc nepřekrmuju. já ho totiž od dvou týdnů nekojím a dávám mu umělý mlíčko, no a on je hroznej žrout. ted má dva měsíce a váží 6,5 kg a 60cm, možná už víc. no a já pořád, jestli mu nedávám moc, aby pak nebyl obézní.
no a hlavně ted řeším, jak ho mám nosit. přijde mi, že za chvilku už ho neunesu, přitom bych si ráda chovala. takový ty typický polohy klubíčko, tygřík se mi zdají, že za chvilku už na to bude moc těžkej a na tygříka dlouhej.
jináč pepča se narodil 4180 a 3cm a rodila jsem normálně, ale s epidurálem. co vy?

anetadr
2. zář 2011

@leia1 to se neboj že ho překrmuješ - mě dr. řekla, že miminka se přejídat nemůžou. Švagrová má kluka - ten měl v půl roce 10,5kg a 74cm - teď je mu 2,5 roku a má 13kg - prostě se pak zarazil a rostl už normálně. My jsme taky na Nutrilonu - měla jsem mastitidu a už se nerozkojila. Teď Jiřík na jedno krmení vypije 200ml mlíčka - dvě už vynecháváme a máme zeleninku a ovoce. Je to velký žrout a musela jsem mu kupovat Nutrilon1 Extra pro velké jedlíky. Obezitu teď rozhodně neřeš - naopak, pokud bude mít pocit, že má mlíčka nedostatek, jak bude mít možnost, bude si hamounit co bude moct. Nošení je trochu problém, ale co... přeci ho nenecháš ležet - prostě ho budeš nosit, stejně jako by měl poloviční váhu - mě taky nic jiného nezbývá... z kočárku nám vyrostl, ale zatím pořád jezdíme v korbičce - jen má nohy opřený o ten mantinel - ale co, dokud mu to nebude vadit, tak to řešit nebudu.
Jinak já jsem rodila taky normálně, ale končila jsem kleštěmi - porod mám popsaný ve fotoblogu. Kleště nebyli kvůli váze, ale krátkému pupečníku. Císaře mi nabízeli, ale dr. říkal, že bychom to mohli zvládnout i normálně - a já byla pro. Jestli se nám poštěstí ještě jedno dítko, tak už mám dopředu indikovaného císaře - tak už si to znovu neprožiju... což je snad lepší.

markimac
2. zář 2011

@leia1 Neboj se, ze bys ho prekrmovala, mimco si vezme jen tolik, kolik potrebuje. A vubec bych nesrovnavala s jinymi detmi, ze treba pije moc. Vzdyt uzivit takove velke telicko je fuska, to je normalni, ze potrebuje vic mlicka. Ja teda plne kojim, tak nevim kolik toho vypije. Ale nijak ho v piti neomezuju, on presne vi, kdy ma dost a kdy ne. A rodila jsem normalne, porod byl celkem fuska, ale zvladli jsme to 🙂 Na noseni to bylo taky tezky, zvlast kdyz jsem si precetla knizku "Nezna naruc rodicu". Je to sice fajn kniha, ale ty polohy jsou pro mrnavy miminka nebo pro rodice-kulturisty 😀 Takze jsme s nimi docela brzo skoncili. Ale Vojta dost brzo drzel hlavicku a cca od 3. mesice nechtel nosit jinak nez pres rameno

adelkav
2. zář 2011

Ahoj, u nas porodni vaha 4180g a 55cm. Porod normalni a jelikoz jsem rodila v noci a doktor spal, tak se na me ani neprisel podivat aby zvazil epidural o ktery jsem prosila☹ jinak junior roste jako z vody, v 5 mesicich mel pres 9 kilo a 70 cm. Od narozeni posloucham jestli ho krmim smetanou a ze se nevejde do kocarku. Od peti mesicu jsme ve sportaku.

skajana
2. zář 2011

@leia1 Taky myslím, že si vezme mlíka kolik potřebuje - já jsem do půl roka plně kojila, pak s příkrmy až do roka a třeba švagrová porodila holčičku dokonce 4530g, od mala na UM a přibírala daleko pomaleji....ono je to fakt individuální, u kojenců to nemá smysl řešit 🙂
U mě porod bohužel akutním císařem, ale nemyslím, že kvůli velikosti - respektive jak se to vezme, den před porodem jsem měla utz odhad skoro 4,5 kila, tak asi měli trochu nahnáno co kdyby a když to nešlo "podle plánu" hnali na sál :(
Vlastně když si začala o tom nošení, s tím jsem taky docela bojovala 🙂 taky jsem měla doma "něžnou náruč rodičů", zkoušela jsem ji nosit v šátku, babyvaku....na všechno jsem měla krátký ruce, nebo dlouhý miminko :D

helcenka
2. zář 2011

Já taky pořád poslouchala, jakej je malej cvalík. V 6 týdnednech na kyčlích se dr. ptal, jestli nám jsou tři měsíce a pak ve třech měsících na nás sestra vystartovala, jakože kde máme dečku, když jdeme v půl roce na kontrolu, no a my žádnou nenosili a byla to normální kontrola kyčliček ve 3 měsících. Ale pak okolo 2 let se to srovnalo a teď třeba malej za posledního půl roku nepřibral ani deko a přitom vyrostl o 5 cenťáků. A teď je z něj normální chlapeček, jen o půl hlavy větší než jeho vrstevníci.
A co se týká mlíčka, tak od začátku jsem ho ještě ke kojení přikrmovala, protože jsem měla málo mlíka, ve 4. měsících jsme byli jenom na Nutrilonu a nikdy jsem ho neomezovala. I když doktorka mi říkala, že ho mám trochu omezit. Já se na to vyprdla, přece ho nenechám brečet hlady. Jedl 5x denně a jednou v noci. Byl naprosto pohodový miminko, hodně spal, nebyl skoro vůbec nemocný vlastně doteď.
U nás to je spíš genetický - velký mimča - z manžovo strany bylo normální, že dítě vážilo mezi 4 až 5 kily a v dospělosti jsou všichni normální postavy.
Malá taky nebyla žádný prcek, měla 3,88, ta je ale plně kojená, každý říká, že je taky macík, ale ona má naprosto průměrné míry na daný věk, takže na to taky prdím, prostě jí dám, když chce.

Ono z mlíčka si "na sádle" zakládat mímo nebude. Bude pak záležet, jak ho budeš krmit dál a taky na genetice. Malýmu jsem pak vařila hodně zeleninové polévky a převážně hodně zeleniny, masíčka a těstovin, rýže, brambor - hlavně vařené v páře - to miluje dodnes a k pití má doteď nejradši vodu. Do dvou let nevěděl, co je to sladkost. A i když teď jí normálně, trochu se ho snažím vystříhat sladkostí - i když je taky už baští. 🙂 🙂 🙂

hhranolka
2. zář 2011

Holky, ja jsem zvědavá, jak to dopadne u nás, neboť z naši strany byla vsechna mimca mezi 4,3-5kg- opravdu všichni ..... ja, brácha, mamka, taťka, strejdove, babičky.... Takže uvidím, jakej Macek bude naše mimco 😅

jajkaz
2. zář 2011

Jé, jste mě potěšily 😵 Dokonce jsem tu našla i jednu váhu větší. A já myslela, jakej je malá extrém 😀 Narodila se 4600g a 54cm. Já i manžel jsme měli porodní váhu kol. 4300g takže jsme to čekali. Já mám problém s obezitou, on má bez pár cm 2 metry. Zatím to vypadá, že bude spíš dlouhá po něm 😉
Taky jsem slyšela, jak je to velké miminko. Obzvlášť v porodnici - na pokoji s námi byl chlapeček, který se narodil o měsíc dříve, takže měl o 2kg méně. Tak každý dr. co vešel, že se musí podívat, že jsou to nejmenší a největší miminko v porodnici (v tu chvíli, jinak rekord nedržíme). Ale co, podle růstových tabulek sice vychází, že 95% dětí je menších, než Maja, ale za to se krásně drží křivky. A vzhledem k výšce má naprosto ukázkovou váhu 😵 A přibírá - čím víc pohybu, tím menší jsou měsíční přírůstky váhy.
Do 5 a půl měsíce je plně kojená, teď krásně papá vše, co jí nachystám. Jen máme problém naučit se na čaj nebo jinou tekutinu. V 8 měsících měla 9300g a 73cm. A můžu říct, že na společném termínu jsou i děti, které ji co se váhy týká dohnaly, některé i předehnaly. A to měly na startu o 1kg méně 😉
Takže v poho, malá je spokojená, já jsem spokojená. A blbé kecy jako např. naše malá v jejím věku už chodila (jo, jednak to je brzy, jednak s váhou o 2kg méně to šlo určitě krapet líp) házím za hlavu 😉

skajana
2. zář 2011

@hhranolka Tak zrovna na tohle bych nesázela ;) já jsem měla při narození 2800g a celá širá rodina taky poměrně "houžvičky" a z manželovy strany nad 4 kila jenom on a jeho bratr. Takže jsem si říkala, že se to nějak zprůměruje, navíc jsme čekali holku 🙂 nakonec se komplet potatila, švagrová to měla stejně a ta nakonec měla dceru ještě větší. Naopak mám kamarádku, která stejně jako ty měla v genech větší porodní váhu a nakonec měla sotva tříkilovou holku 🙂 je to fakt loterie, já jenom doufám, že druhý potomek bude spíš po mě, protože do druhýho císaře se mi moc nechce ;)

jajkaz
2. zář 2011

@skajana Měla jsi císaře? Co ti dr. řekl na to, že jsi už těhotná? Mě docela vystrašila kamarádka, že když po císaři otěhotním do dvou let (otěhotním, ne porodím), tak hrozí prasknutí dělohy. Dr. mi v 6 nedělí snad ani neřekl, jak dlouho mám čekat....

skajana
2. zář 2011

My jsme chtěli děti blízko od sebe, takže jsem se na to ptala hned po šestinedělí a doktor říkal, že roční pauza je úplně dostačující 🙂 co jsem tak hledala informace, tak prý stačí i půlrok.

myschka
2. zář 2011

naše Aduš měla 4350g, do roka se srovnala a od té doby nevyčnívá. Je vyšší ale váhu má průměrnou a to měla v šesti týdnech bez pár gramů 7kg 😅 😝 Jediné co mě zlobilo, že si všichni mysleli jak je pozadu 😅 vypadala na roční dítě a nelezla 😀 u velkých miminek se aspoň nemusí člověk nervovat když při nemoci zhubnou.

germaine
2. zář 2011

Čau holky, tak já od začátku těhu slyšela od DR, že jsme velký a nařvaný ☹ tak jsem čekala mimi min. 4kg, Štěpí přišel ale o tři neděle dřív s váhou 3.300gr a 52cm, takže by nejspíš k těm 4kg asi dospěl 😝. Jéénže teďka se to snaží dohnat - ve 3 a půl měsících váží 7.790 gr a odhadem 65 cm, takže vypadá jako min. půlroční dítě, spíš víc 😀 Já plně kojím a je to prostě otesánek, kojíme max. po dvou hodinách 😅 ale je spokojenej a prospívá, tak jsem se smířila s tím, že budu muset vysvětlovat, že nejsme zaostalí 😀 , že neděláme to či ono, že nám budou teprve 4 měsíce 😉

jitka213
2. zář 2011

Ahoj holky, my sice měli porodní váhu normální - 3.550 kg a 52 cm, ale zato přibíráme statečně. Každý, kdo kouká do kočárku, to komentuje slovy - Jéé, to je ale kus chlapa. Ten má papule... a pod. Když jsem byla s malým v šesti týdnech na kyčlích, sestřička nás vítala se slovy - Vy už víte, co a jak, vy už jste tady byli, že. Když jsem jí řekla, že malý má teprve 6 týdnů a jsme tu poprvé, nechtěla tomu věřit. Jinak malý má teď 5 měsíců a váží 8 kilo, teď už mu ta kila ale tak nahoru nejdou. Za jeden měsíc se ale vytáhl o 6,5 cm. Jinak je to ale pěkný lenoch. Jo a je pouze kojený 🙂

germaine
2. zář 2011

Jo a já měla při narození kolem 2.9kg, manža asi 3.5kg což jsou normální míry, ale on měl v roce přes 12 kg, takže mu bobíček zdatně sekunduje a pokud nezarazí, tak ho i předežene 😀 jo a už se skoro nevejdeme do kočárku, ještě 5 cm a končíme, co pak s ním je ve hvězdách 😀

germaine
2. zář 2011

@Vítej v klubu 😀 tak mi měli 7.790 minulý týden ve 3,5 měsících, takže jsme ještě trošku těžší 😉

zuzimila
3. zář 2011

Holky, náš Zdenda se narodil v 3,86kg a 54 cm. Ve 3m měl 7,4kg a 68cm, ve 4m 70 cm a 8,14kg, v 6m 72 cm a 8,80kg no a teď v 8m má 9,77kg a 76 cm.Do věku 6 měsíců jen kojený. Poměr výška/ váha jsme měli vždy ideální. Taky jsem měla strach, kor teď, když přikrmujeme, abych si z něj neudělala otesánka. Ale doktor mi řekl, že má větší potřebuje jíst než malé děti, že to nemám řešit, pokud otvírá papulu, tak je to v pohodě. Taky jsem psala na stránky www.rustovyhormon.cz dotaz, kde mi bylo sděleno panem dr., že naše dítě roste naprosto v souladu s mírami rodičů ( já 177cm, manžel 185cm ). Takže jsem klidná. Dále kojím, malému vařím doma, kaše dávám nesladké, přesnídávky si doma taky dělám z ovoce ze zahrádky, ale i kupovaného, vše bez přidaného cukru. Takže resumé je to, že je prostě velký - vysoký, ale štíhlý, snad mu to vydrží. A navíc: velcí chlapi jsou sexy 😀 😀

llllucka
4. zář 2011

Tak já měla jedno dítě 4350g a druhé 4330g (ale narodil se v 39. týdnu).U doktorky jsem nikdy neslyšla,že bych měla nějak míň krmit,vždycky nás pochválila,jak krásně přibíráme.V okolí to bylo jak kdy.taky si moje děti pletli s daleko staršíma,ale zvykla jsem si a spíš se tomu smála.Naštěstí jsou oba vývojově spíš vepředu.Teď má starší necelé 3 roky a už přes rok má váhu skoro stejnou,takže nebojte,až se děti začnou trošku hýbat,tak ty přírustky tokové nebudou a ve dvou letech už nikdo nepozná,že porodní váha byla větší.

anetadr
6. zář 2011

@hhranolka
@skajana no, ono to s tou dědičností platit nemusí, ale rozhodně to podle mě zvyšuje pravděpodobnost na těžší dítě. My měli právě velké děcka jak z mé strany, tak ze strany manžela - Já měla 4,32 a manžel 5,05 a náš Jiřík měl 4,70 - narozený 39+2. Manželova sestra (která si vzala mého bratrance (jak telenovela co?🙂) - takže zase dost podobné geny) měla dítě 4,55 taky před termínem.

hhranolka
6. zář 2011

@anetadr platit to nemusi,.. ale pravdepodobnost vyssi je 🙂
jinak rodila jsi normalne? nebyla velikost mimca duvod k cisari?

kackark
6. zář 2011

Ahoj holky, nemám čas pročítat diskuzi. Ale napíšu, jak je to u nás. Tadeášek (dnes 20 měsíců) měl 4460g, rodila jsem přirozeně. S jídlem nebyl nikdy žádný problém do 6 měsíce jsem ho kojila plně a odstavila jsem ho až před týdnem, kvůli tomu, že jsem v 18tt. V životě neměl UM 😀 Je to maminčin závislák. Jediné "problémy" se kterými se občas setkáváme teď je to, že vypadá tak na tři roky, možná i víc. Je o hlavu větší než vrstevníky. Tak některé maminky mají tendence hodnotit jeho chování, řeč a plíny za mými zády, občas něco zaslechnu. Ale hlavu si s tím neláme. Já vím kolik mu je, co umí a neumí a ikdyby toho uměl o hodně méně, budu ho milovat stejně. Přeji vám, ať se vám s miminkama i dětičkama daří 😵

anetadr
6. zář 2011

@hhranolka císaře mi nabízeli, ale taky mi řekli, že by prošel i normálně - tak jsem se rozhodla rodit normálně - bylo by to úplně v pohodě (tedy jako že by prošel - o bolestech teď nemluvím🙂), jen jsme měli strašně krátký pupečník, tak jsem ho nemohla porodit a končili jsme kleštěma - jinak popis mám ve fotoblogu... já jsem se porodu dopředu vůbec nebála - byla jsem přesvědčená, že mimino mi v břiše nenechají, nějak ho prostě vyndají a co se bolesti týče, ta bude, ale zase přejde.... po porodu jsem teda mluvila jinak (hlavně po těch kleštích), ale teď už jsem se z toho dost oklepala a zase propaguji názor, že se to prostě nějak vždycky zvládne. Pokud budeš mít váhový odhad nad 4kg, tak ti císaře asi nabídnou - a asi je lepší ho vzít - přeci jen, je to většinou bez komplikací - normálním porodem u tak velkého dítěte pak člověk riskuje akutního císaře, nebo právě ty kleště. Já už mám na příští těhu císaře indikovaného, tak to tak asi bude lepší.

llllucka
7. zář 2011

@hhranolka:dítě nad 4 kg není indikace k císaři a osobně bych do něj nešla,pokud by mi ho nabízeli.Pokud máš normální parametry,což měří na gyndě na začátku těhu,tak se neboj.Rozhodně bych se tím nenechala rozhodit.Já šla rodit s tím,že pokud nebude mít 5kg,tak to zvládnu a zvládla.Všechny jsem tím při porodu dostávala,protože hodně maminek řeší už díte,které má odhad 3,5kg.Sama jsem se s tím na monitorech setkala,že tam byla vyplašená mamča,že má větší dítě a když jsem se zeptala na odhat,tak prý 3,5kg.Co na to pak chceš říct 😝

hhranolka
7. zář 2011

@llllucka já právě císaře chci, takže hledám všechny možné indikace, proč by mi ho mohli udělat 😉