Porodní váha přes 4kg aneb velká miminka. Taky máte?

leia1
30. srp 2011

Hledám maminky, kterým se narodila velká miminka, jak jim prospívají, jak jim baští apod. Já se tedy potýkám s řadou problémů, jelikož nezapadáme do tabulek 🙂 Myslím, že to mají asi všechny maminky s takovými dítky🙂. Těším se na vaše příspěvky 😉

llllucka
7. zář 2011

@hhranolka:a můžu se tě zeptat,proč ho chceš?V naší zemi je rozhodnutí o císaři pouze na doktorovi a bohužel tam kolikrát indikace jsou (pro mě je to třeba porod KP) a stejně ho lékař nezvolí.

hhranolka
7. zář 2011

@llllucka to uz je do jine diskuze-normálního porodu se jednoduse bojim, mam panickou hruzu... s cisarem jsem vnitrne srovnana...rozhodnuti neni jenom na lekari i jako pacient do toho mas co mluvit,... ja jsem to uz svemu gynekologovi rekla,.. ten jen konstatoval, ze prirozeny porod by byl lepsi a ze si to treba jeste rozmyslim,... ja na to, ze urcite nerozmyslim,... tak mi rekl, ze pokud si to opravdu nerozmyslim, tak ze me posle do nemocnice, abych se vcas domluvila na terminu....ale i tak, jak jsem psala,... hledam vsechny mozne indikace, aby dopadl porod dle meho prani 😉

anetadr
7. zář 2011

@llllucka
@hhranolka bezdůvodně jít na císaře je podle mě opravdu nezodpovědné - pro dítě je většinou přirozený porod lepší. Velké dítě ale JE indikací k císaři - někde císaře dělají nad 4kg, někde nad 4,5kg - samozřejmě že na to má každý doktor jiný názor. Proč ale riskovat kleště??? Mě osobně řekl přednosta u Apolináře, že by byl raději, kdybych souhlasila s císařem (prognóza 4,5kg) - kdyby se mě jeden doktor nezastal, šla bych asi císařem. Kleště jsem sice měla kvůli krátkému pupečníku, i tak je to ale s větším dítětem prostě větší problém. Mamka měla po mě (já měla 4,32) ještě ségru - která byla jediná z mých sourozenců menší (3kg) - porodila jí v porodnici na záchodě, protože nevěděla, že už rodí - čekala pořád na ty nejhorší bolesti a ty prostě nepřišly - tak si nemyslím, že je jedno, jakou má dítě váhu. Poporodní poranění měla nesrovnatelné.
@llllucka jak jsi rodila? Končila jsi kleštěmi? Já ano! To není zrovna fajn ani pro mě, ani pro dítě! Některé děti mají následky na celý život. Jestli ty jsi měla porod v pohodě neznamená, že ho tak bude mít každá mamina s velkým děckem. Pokud doktoři císaře nabídnou kvůli velké váze, je lepší ho vzít.

anetadr
7. zář 2011

@hhranolka jinak já měla termín taky 13. března🙂 ale o rok dřív🙂

llllucka
7. zář 2011

@anetadr:rodila jsem oba úplně normálně a žádný problém kvůli velikosti mimča nebyl.Já jsem k tomu přistupovala pozitivně,že to prostě porodím a hotovo a porodila jsem (jedno dítě do 3/4hodiny,druhé do 1/4hodiny od prasknutí vody).Nevím,proč tady strašit někoho kleštěma 😉

@hhranolka:bohužel, v ČR si oficiálně vybrat nemůžeš.Doktor může respektovat tvoje přání,ale znám hodně holek,které si přály císaře,ale doktor volil přirozený porod (tohle ti píšu jen proto,abys na to byla připravená).Díky velikosti mimča na to určitě přihlídnout můžou,ale můžeš narazit na doktora,kterej ti řekne,že jde jen o odhad a máš vystaráno.Osobně bych na císaře nešla,pokud by to samozřejmě nemělo ohrozit mimčo,ale nikdo se mě na to ani nezeptal a to všichni věděli,že můžu skončit na 4,5kg naprosto v pohodě (kdybych rodila v termínu,tak by syn tuhle hranici překročila naprosto hravě).Ale tvoje důvody chápu,myslím si,že tohle je na přání ženy a měla by si to rozhodnout sama.Ale v ČR momentálně vedou přirozené porody (ono to v tabulkách líp vypadá než císař).Jinak indikací k císaři je hodně (oči,kyčle....)

anetadr
7. zář 2011

@llllucka kleštěma nestraším, jen píšu, že ty maminky, co i přes svůj pozitivní přístup, že velké mimčo určitě porodí, to své prostě neporodí, budou mít těmi kleštěmi porod dost možná ukončen. Tedy pokud je dítě v porodních cestách, a porod prostě nebude postupovat (což - jak je logické - u větších dětí nastane časteji) císař už se udělat nemůže a kleště je jediná varianta - ještě tedy pak vakuová pumpa - ale ta je pro prcka ještě horší 😉

Samozřejmě bych to neřešila pokud má dítě odhad 3,5 nebo 4kg - to bych řekla, že je ještě v normě - ale jak jsem pochopila, tak se @hhranolka bojí, že bude mít 4,3-5kg - tam už mi to přijde na místě.

hhranolka
7. zář 2011

@anetadr nezodpovedne mi to neprijde,... me prijde riskantnejsi prirozeny porod(kleste, pumpa, pupecni snura), ale o tom nema smysl diskutovat, kazdy si o tom mysli sve ... 😉
@llllucka ja si cisare jen nepreju, ja na nem trvam 😀 a vim, ze to jde ... ptala jsem se i dalsiho lekare a ten mi rekl, ze si v dnesni dobe nerisknou rodit normálně, pokud chce zena vyslovne cisare, nebot kdyby se pri prirozenem porodu neco stalo, tak budou mit problemy... .. takze ja se nevzdam! 😉 ikdybych mela na celou porodnici kricet, ze nebudu spolupracovat a ze je dam k soudu 😎 .. ne holky, ja to tak opravdu citim a nevzdam se

no nic.. nema to smysl to dale rozebirat 😉 uvidime, jak mimco poroste a urcite vas budu informovat 😉

biibaa
7. zář 2011

@llllucka BOHUDÍK si nemůžeš v ČR vybrat porod! O tom by měl vážně rozhodovat jen lékař... Statisticky, co se komlikací týče je na tom císař logicky hůř než přirozené porody. I kvůli poporodní adaptaci dítěte atd. atd. Pokud tomu nic nebrání je opravdu lepší rodit tak, jak to zařídila matička příroda.

germaine
7. zář 2011

@hhranolka Čau, já hlavně myslím, že nemá cenu tohle řešit teď, když jsi na začátku...já od začátku slyšela, jak je velkej a nařvanej a nakonec přišel o tři týdny dřív s úplně normální váhou 3.300gr 🙂 a podle DR měl bejt velkej, taky mi hrozil císař, to hlavně kvůli blbě uložený placentě a je fakt, že můžeš narazit na doktora, kterej se tě ptát nebude až se to rozjede, že nebude možná ani čas...mě když jsem se dožadovala epidurálu během porodu PA prostě ukecala jak malou holku, že už je to rozjetý a nemá to cenu, a jsem za to ráda, a zvládla jsem to bez jakejchkoliv utišujících prostředků 😉 takže bych se zatim nijak nenervovala....

anetadr
7. zář 2011

@hhranolka tak držím palce, ať ti to vyjde - jen na obranu mého tvrzení - když rozřízneš dělohu, ve které je voda a začneš tahat mimčo, dost často vodu vdechne - pak má z toho problémy. Kamarádka, která rodila císařem měla apgarové skóre 5, 8, 9 jen kvůli tomu, že její mimčo trochu plodovky vdechlo. Další věc je, že chtě nechtě je to pro dítě šok - pěkně si je v bříšku a někdo ho vytrhne bez varování - u přirozeného porodu to takový šok není - už od toho se jmenuje přirozený. No a tobě hrozí podle mě vážnější rizika než jen kleště apod. - infekce, srůsty, krvácení, pooperační problémy.... je to pořád velká břišní operace, na kterou nemá cenu chodit zbytečně. Krom toho, že pak už taky nemusíš žádné další děti mít. Každé má své nevýhody. Ale rozhodně nemám v úmyslu tě jakkoli přemlouvat - jen dovysvětluji své stanovisko. Hlavně pokud se budeš domáhat císaře až když budeš v první době porodní, tak vyraž opravdu co nejdřív - já měla tak rychlý porod, že ani nevím, jak by to stihli🙂

hhranolka
7. zář 2011

@germaine ja chci cisare i kdyby bylo mimco maly ... ale dost holky o tom tato diskuze neni
ja jsem sem prispela, nebot z nasi strany byla vsechna mimca pekny macci a jsem zvedava, jak to bude u nas 😅

biibaa
7. zář 2011

@hhranolka Císař je opravdu riskantnější jak pro mamču tak pro dítě, ale jestli máš panickej strach z normálního porodu, tak když budeš mít potvrzení o tom od psychiatra ( teď nic ve zlým), tak to už indikace k císaři je...

llllucka
7. zář 2011

@anetadr:víš,neznám statistiky,tak se s tebou nebudu hádat.Ale pokud by bylo takový riziko u větších dětí,tak nevím,proč v mém okolí všichni rodili normálně (a to musím říct,že já se svýma dětma,kdy byla váha 4,33 nebyla zdaleka nejvyšší).Možná je na tom jen Brno,nevím,ale mě opravdu za celou dobu nikdo císaře nenanabídnul a to jsem chodila v poradně k různým doktorům.Jen vím,že pokud hrozí větší dítě,tak vyvolávají porod dřív (proto jsem si nechala v každé poradně kontrolovat velikost mimi,abych šla kdyžtak na vyvolávačku,kdyby horzilo,že bude velké).

@hhranolka:držím ti palce,ať to dopadne podle tvých představ (pochopila jsem už předtím,že chceš císaře tak jako tak😉).

@biibaa:z důvodů,co jsi tu napsala bych osobně císaře nechtěla,ale mám kamarádku,která první dítě rodila normálně a v pohodě,žádné trauma z toho neměla,ale u druhého dítěte měli problém s početím a bylo tam i velké riziko,že nebude zdravé a ona teď chce rodit císařem,protože má strach,že se u přirozeného porodu může hodně věcí zvrtnout a ona nebude mít zdravé miminko.Opravdu je na to psychicky hodně špatně a potom chápu,že by pro ni byl císař lepší.Psychika hraje u porodu strašnou roli a je fakt,že mi příjde,že hodně holek v určitém období chce radši císaře,ale příroda to pak tak nějak zařídí,že na konci těhu už chtějí rodit normálně.

helcenka
7. zář 2011

Tak koukám, že se tady diskuze svezla do jiného tématu.
Já teda taky něco málo napíšu. První porod u mě skončil císařem, i když malej měl přes 4 kila, ale hlavní důvod byl nepostupující porod. Rodila jsem 16 hodin a nakonec z toho byl císař.
Teď u druhého porodu jsem si opravdu přála rodit přirozeně - tak dr. souhlasil za určitých podmínek, že mě nechá rodit přirozeně - tedy že mimís bude mít odhad do 4 kg - čemuž jsem teda moc nevěřila, pak že všechno bude OK, nechá mě týden přenášet a popřípadě pak porod vyvoláme nějakou mírnější formou a kdyby byla při porodu sebenší komplikace - tak pojedeme rovnou na sál. Na to nakonec nedošlo, malá se narodila 4 dny po termínu a od první kontrakce uběhlo 5,5 hodiny a malá byla na světě. Jen co jsme dorazili do porodnice, už jsem šupajdila rodit.
Zažila jsem teda oba porody a můžu srovnávat - po císaři jsem měla problémy s kojením - nechtěla se mi rozběhnout laktace ať jsem dělala co mohla a nakonec jsme ve 4. měsících kojení ukončili, protože to bylo trápení mě i prcka, rekonvalescence po císaři byla delší, jizva se mi tedy zahojila v pohodě, ale dlouho jsem nemohla žádnou fyzickou námahu. Malej si při porodu lokl plodovky a pak prvních 6. týdnů pořád blinkal....
Přirozeného porodu jsem se po císaři bála, ale zakázala jsem si na to myslet a doufala, že bude všechno OK - a taky bylo, při samotném porodu jsem neměla čas ani na nic pomyslet, byla to rychlovka. Laktace se rozběhla do týdne a za 3 týdny jsem byla úplně v pohodě.
Největší roli ale hraje psychika - oba dva typy porodu mají své pro a proti. Já jsem za přirozený porod, ale zase jsem soudná a trvat na něm, kdybych měla třeba ohrozit miminko nebo sebe, tak to ne.
Hhranolka - úplně tě chápu, přeju ti ať všechno dopadne dobře a podle tvých představ.

anetadr
7. zář 2011

@helcenka jak píšeš, vše má své pro a proti🙂 já to asi taky budu mít možnost porovnat, protože na příští těhu mám císaře indikovaného - kvůli komplikacím u prvního porodu. Jsem zvědavá - protože já si 6 týdnů nesedla, 3 měsíce jsem měla bolesti při chůzi a občasnou bolest při sexu cítím dodnes. Jestli tohle císař trumfne, tak to bude asi mé poslední dítě. Každopádně císaře by jednoznačně měl doporučit lékař - a teď si trochu rejpnu, ale neodpustím si poznámku, že to asi musí mít lékaři občas hodně těžké, když jim do porodnice přijede rozrozená prvorodička, která na ně bude ječet, že jestli nebude mít císaře, že je zažaluje 😀

anetadr
7. zář 2011

ale snad raději zpět k tématu - mě můj obřík teď v 6-ti měsících vypije 270ml mlíčka - zdá se vám to normální?? A to se ještě čertí, že už v lahvičce nic není!

helcenka
7. zář 2011

@anetadr - tak to je teda jedlík, syn v půl roce vypil tak 180ml 😀

anetadr
7. zář 2011

@helcenka no, nějak se teď právě strašně rozežral. Asi růstový spurt - ale už několikátý🙂

hhranolka
8. zář 2011

holky, jeste jak jste to meli s oblecenim na mimco? jakou velikost jste si vezli do porodnice? na jake velikosti jste zacinali.. ja si to nejak nedokazu predstavit,.. to mam vezt do porodnice treba 3 velikosti obleceni? 😅

anetadr
8. zář 2011

@hhranolka z porodnice jsme jeli v 56 - ta nám byla akorát. Doma už jsem měla ale oblečení 62 a 68. Do porodnice jsem si brala i 62, ale ta 56 vážně stačí - málo které mimčo je větší než těch 56cm. 50 bych nebrala.

strback
8. zář 2011

ahojky.taky souhlasím stím že do porodnice stačí velikost 56 i když máte malého obříka mi jsme rodili v dubnu a měli jsme porodní váhu 4300 a domu jsme jeli v 56.tet máme pět měsícu a už vážíme 9,50kyla a jíme jak o závot zatím jsme jen kojení ale pomalu začínáme ze zeleninkou 🙂

llllucka
8. zář 2011

@hhranolka:56 ti stačí.Znás sice paní,co měla díte 57cm,takže z porodky jeli v 62,ale to je spíš vyjimka😉U staršího jsme unosili i pár kousků 50,co jsem měla.Ten mladší se už do toho nedostal😉

verundost
8. zář 2011

Ahojky, můj druhý syn měl 4180g a 54cm. Pořád jsem paní doktorce říkala, že bude veliký (jsem drobné postavy), že mám strach přenášet a že nechci rodit císařem. Ale utěšovala mě, že příroda to vymyslela dobře, že jsem drobná, nebudu mít cvalíka. No a nakonec jsem rodila přirozeně, šlo to jako po másle 🙂 Adámek svými mírami překvapil všechny a hlavně byl tak šikovný, že byl rychle venku 🙂 Jsou mu teprve dva měsíce a doufám, že ho budu kojit aspoň rok jako prvního syna. Jen budou na tom s váhou asi brzo stejně 🙂) S tím nošením a kočárkem je to fakt horší ☹ V zimě s fusakem v hlubokém určitě nee. Nošení zas až tak neřeším. Chvilku ho ponosím, a když mě bolí ruce/záda, jdeme se tulit na gauč. Sice to není ono, ale snad to půjde naučit jako alternativu. Jinak teda asi zkusit nosítko.

jave
9. zář 2011

Ahoj!!! Když si čtu diskuzi, tak vidím, že je to v každé porodnici jiné. Mě při druhém těhotenství poslala doktorka do rizikové poradny dříve, jelikož malý měl v 34 tt. míry o měsíc větší. Tak dr. chtěla vědět, zda je vše ok. V rizikovce se to potvrdilo, že je větší a dr. z té poradny mi tvrdila, že mě nenechají přenášet. Jelikož mi všichni v nemocnici při kontrolách tvrdili, že podle břicha to nevypadá na velké mimino a že utz nemám věřit, tak mě nechali stejně přenášet. A malý se narodil ve 41 tt. s mírami 4,55 kg a 56 cm a hlavičku měl 39 cm a porod byl stejně vyvolaný a . ještě museli malému pomoci s kleštěmi. Naštěstí pro mě to skončilo bez poraněnní. Horší to bylo s malým, který okamžitě skončil v inkubátoru, jelikož měl problém s dýcháním. ☹ Naše pediatrička měla vztek 😠 na to, že malý měl se narodit císařem a ne přirozenou cestou.

anetadr
13. zář 2011

@jave to je vážně zvláštní, jak je to všude jiné... já měla odhad ve 35.tt 3600g! A nikoho to v porodnici nezajímalo - říkala jsem to tam a doktorka mi jen řekla, že jsem se určitě spletla, že to bylo 3060g. Já jsem si trvala na svém, ale moje dr. mi do průkazky napsala jen že je velký. Až když jsem skončila na rizikáči s preeklampsií týden a půl před termínem, tak mi udělali utz - tam měl Jiřík 4500g. Jinak ta dr. z ambulance mě objednala na utz až den po termínu (to už byl Jiřík 6 dní na světě - 5 dní před termínem s 4700g)

jave
13. zář 2011

@anetadr jenomže tady je vidět, že doktoři jednají, jak se jim zachce. A jelikož my jsme obyčejní lidé, kteří těm medicinským pojmům nerozumí, tak toho zneužívají. Opravdu mě zaráží, že dr. si může říct, že se v nemocnici spletli, když tam nebyla a tobě řekli takový odhad. A ty musíš věřit, že vědí, co dělají. Dneska už bych to řešila úplně jinak. Jsem ráda, že jsem nemusela na císaře (asi by ten pooperační stav byl horší), ale pro malého by to určitě bylo lepší. S tím dýcháním má častěji problémy a nevím, jestli je to díky tomu porodu. A nejvíc mě štve, že tě posílají na utz a tam dělají odhady a potom ti řeknou, že tomu nemám věřit, že to není 100%-ní.

adunka73
13. zář 2011

Holky,ziju v zahranici v zemi,kde je porodnictvi davano prikladem celemu svetu a tady zadne odhady na sonu nedelaji ohledne vahy ditete.Celkove tech ukonu a vysetreni je provadeno minimum behem tehu,nestacim se casto divit,cim vsim prochazi tehulky v moji rodne zemi...tolik zbytecneho straseni a stresu co si musi ceskoslovenska maminka prozit,aby nakonec stejne vsechno dobre dopadlo!Tady se bere tehotenstvi jako prirozeny stav a pokud se nevyskytuji nejake problemy,tak nejsou ani zamerne vyhledavany.Provadi se jeden jediny ultrazvuk v 19tt.,az jsem zavidela ceskym maminkam,kolik tech son a dokonce 3D absolvuji... 😲 Samozrejme vychazim z bezproblemoveho tehotenstvi.Na druhou stranu moji kamosce v cz nezjistili nizkou hladinu zeleza v krvi,coz se tady bezne vysetruje po 20.tt Byla stale unavena a zadychana z niceho,az jsem ji doporucila tablety zeleza a vse se upravilo.Zrovna prochazim stejnym obdobim...Jinak moje deti jsou velike,druhe 3.80kg treti 4.10kg tak ted pocitam neco kolem 4.50kg....a nikdo to neresi,proste priroda vi,co dela!Myslim,ze hlavni problem je bodovy system v cz,lekari honi vysetreni aby nahnali co nejvice bodiku,casto nejde ani o zajem matky nebo ditete,jako o zatracene body.Jsem puvodne zdravotni sestra v cz,tak vim o cem mluvim 😖 😖 😖

adunka73
13. zář 2011

@leia1 Ahojky,posledni dcerka byla velika 4.120 a 53cm ...a nyni ma 2 roky 2 mesice.cely cas se drzi nad prumernou krivkou vyskove i vahove,ale je celkove soumerna.Hned po porodu byla hladove dite,kojeni nam nefungovalo,po 8 tydnech bojovani a slz jsme skoncili na UM.Nyni zacina ve skolce v nejmensim oddeleni,ale vzrustem se vyrovna i 3,5-4 letym detem drobnejsi postavy.Deti od ni proto ocekavaji zralejsi povahu,i kdyz je proti nim jeste"mimino.Ma 95cm a 16kg 😎 Musim podotknout,ze neni zadny jedlik,zijeme prevazne na kasich,ktere miluje.

adunka73
13. zář 2011

@hhranolka z vlastni zkusenosti si dovolim napsat,ze porod prvni dcerky byl ze vsech nejhorsi -vyvolany a to byla droba,jen 3,0 kg 48cm,dokonce me museli nastrihnout 🙄 .Vubec nezalezi na velikosti ditete,pokud nema zrovna 6kg 😵 .Dalsi deti jsem mela mnohem vetsi a vse probehlo v pohode bez problemu.posledni porod byl uplne super,rychly,intenzivni,prirozeny a pritom holka mela 4.120 g a 53cm.Pokud mas az taaaaak velikou paniku z porodu,tak na cisare urcite bez,az s vekem mozna zjistis,ze bys treba chtela zazit i prirozenou cestou a pujdes do toho... 😀 Stoji to zato aspon jednou,ver mi 😉

jave
14. zář 2011

@adunka73 souhlasím s tebou, že se tady dělá mnoho vyšetření, která budoucí maminky zbytečně stresují. Ale utz je opravdu krásný zážitek, který chce zažít každá maminka. Myslím si, že kdybys žila v ČR, tak bys taky řešila ta různá vyšetření a utz. Prostě je to dané tím, že žijeme zde. Někdy je, ale lepší, když člověk ví toho míň, aspoň není vystaven zbytečným stresům. 😉 U mě byl porod první dcery celkem dobrý, ale horší byl poporodní stav, jelikož jsem byla nastřižená. U syna byl porod horší, i když o hodně rychlejší (byl vyvolaný), ale poporodní stav byl super - žádné zranění. Nevím, jestli to bylo tím, že porod byl vlastně 2 roky po prvním. Ale kdybych si měla vybrat, tak bych kvůli synovi brala taky císaře.