Požadavky vaší pediatričky na 18měsíční poradně

majovasnazilka
1. lis 2017

Milé maminky, kromě výšky a váhy zjišťovala vaše doktorka co dítě umí? Např. kolik slov říká, jestli chodí na nočník ap? Můj syn obvykle běhá a bojím se, že tam nic "nepředvede". Díky za postřehy. 🙂

kajalka
1. lis 2017

Obě moje děti měly v tu dobu separační krizi, takže jen řvaly, už při vstupu do ordinace. Na váhu jsem je musela vhodit, změřený byly orientačně. Takže ne, nechtěla nic víc 😀

saaralota
1. lis 2017

Byli jsme dnes, nic zvláštního - měření, vážení, obvod hlavy a poslechla ho, prohmatala břicho a to bylo vše. Ještě jsem v čekárně vyplňovala dotazník, který má odhalovat případné znaky autismu (co jsem tak pochopila) - tam byly různé otázky na chování dítěte, ale předvádět jsme nic nemuseli 🙂

dosjan
1. lis 2017

@majovasnazilka Dobrý večer, absolvovali jsme nedávno a syn nepředváděl nic - což jsem byla ráda, protože vzhledem k tomu, že po vstupu do ordinace začne brečet a je na mě přilepený jako klíště, by jeho vývoj vypadal tak, že zamrzl v prvním měsíci🙂Pediatr se pouze ptal - kolik slov říká (zda cca 10), zda slova spojuje, zda ukazuje, zda má rád oční kontakt, zda rozumí - když se mu třeba řekne, ať něco přinese, podá, zda si třeba někoho někam dovede a ukáže mu, že chce např. něco podat, zda vidí, slyší, zda reaguje na zavolání, jak reaguje na jiné děti, zda napodobuje nějaké naše činnosti, zda dokáže uchopit něco malého třeba smítko a podobné dotazy...Pak byl změřen, zvážen, poslechl ho a klasicky prohlédl, toť vše. Nic nijak nehrotil - např. náš syn spojil slova jen jednou, nad tím mávnul rukou, že to půjde líp a líp. Tak ať dobře dopadnete též🙂

majovasnazilka
autor
1. lis 2017

Moc děkuji, syna to u doktorky moc nebere, obvykle za pár minut zmizí do čekárny na hračky, nebo otvírá doktorce šuplíky a vyndavá věci. 🙂 Poradna nás čeká až v lednu a děsím se toho mluvení, protože zatím fakt nemluví, tedy jo, ale ne česky 😀 jinak to, co jste zmiňovala dosjan tak zvládá. 🙂

eloise02
1. lis 2017

@majovasnazilka Náš syn má 2 roky a 8 měsíců. Nemluví vůbec, teď teprve před pár dny řekl poprvé máma. Doktorky jsem se ptala, jestli to nějak řešit, řekla mi : "A jak byste to chtěla řešit? Kluci jsou holt pomalejší, hlavní je že rozumí a ví co po něm chcete, ukáže si co chce on". No a to je o rok starší než ten tvůj, takže klid. 🙂

normalnimatka
1. lis 2017

@majovasnazilka tak ono to, že má svoje "slova" to se myslim počítá🙂 jakože nevim... může bejt slovo "baba" a může to znamenat bába, bobek:D a balón najednou a jsou to jakože 3 slova plnovýznamový🙂
takže se nestresuj...a do ledna času dost...ono to bejvá i dost skokový..nic nic, a najednou umí x věcí pojmenovat během jednoho tejdne

ale pobavilo mě, že tvůj syn kramaří doktorce v šuplíkách:DDDD doma mi dítě téměř nic jinýho nedělá, ale u doktorky je krotkej jak beránek:D

kbramborova
1. lis 2017

@eloise02 opravdu? V září jsem byla se synem na této prohlídce, a syn v té době nemluvil(jen svoje žvatlaní) natož aby spojil dvě slova, např,,auto brm" a pokud to nebude umět ve 2letech tak prý vyšetření na vývoj.dysfázii. Ale už v té době ukázal, dovedl mě kam potřeboval a pod. A ted? Zvuky nejznámějších zvířat, díky je u něj ,,di,, kočka ,,koka,,. No prostě mu doma rozumíme ale nespojuje. A jinak k dotazu opravdu nic nemusel předvádět, jen proběhl dotazník...

majovasnazilka
autor
1. lis 2017

@normalnimatka No, doufám, že z něj něco v lednu vypadne 🙂
OObvykle je všude jako doma. vyndal jí pláště a dělal bubáka a to byl nemocnej.😀 Když se ho nikdo nesnaží odchytit, tak je v poho, ale jakmile ho chci položit, tak tuší očkování a začne řev.
Doma už se přes den ani nesnažím, večer posbírám kalhotky za televizí, nádobí z postele, abychom si měli kam lehnout. Ráno to začne nanovo a když podesátý vyhodí formu na bábovku, tak jí nechám venku, což ocení především sousedi pod náma. 😀

majovasnazilka
autor
1. lis 2017

@kbramborova
tak to poskočil pěkně za necelé dva měsíce 🙂
ze zvířátek umí rybu, že otvírá pusu jako kapr a pak prasátko, to nakrčí nos a zafuní, ale dělá to jen když se mu chce.

dosjan
1. lis 2017

@majovasnazilka To jste mě pobavila🙂 Náš je doma též nezastavitelný, kramaří,leze po výškách, běhá sem a tam, ale u doktora vypadá, že ani neleze, nalepí se na mě, preventivně začne řvát a konec🙂

majovasnazilka
autor
1. lis 2017

@dosjan Tohle zatím neznám, ale třeba to přijde. 🙂 Možná se nebojí, protože naše dr nenosí bílý plášť, ale obvykle legíny a triko, no vypadá spíš jako uklízečka při vší úctě. 🙂 Zřejmě má rád rustikální typy 😀 Ale byl se mnou u zubaře, kde i sestřička v bílém a v rukavicích a řval celou dobu, než mě udělal zubař plombu.

normalnimatka
1. lis 2017

@majovasnazilka :D tak koukám, že náš synek není jedinej postiženej přemisťovací nemocí:D
a jako dosjan horolezeckou nemocí:D

majovasnazilka
autor
1. lis 2017

@normalnimatka Hrůza 🙂 Minuta ticha v našem podání: Ze židle na stůl, rozpatlat kočičí konzervu, sníst pár granulí, zbytek naházet do mističky s vodou a směs vylít na stůl. Podotýkám, že než se syn začal pohybovat, jedla kočka na zemi, myslela jsem, že když jí to přendám na stůl, mám vyhráno, nemám 🙂 Takže kočka stoluje vesele s náma, židle jsou uprostřed místnosti, aby z nich nikam nedošáh a nezbývá, než to přežít 🙂

jaja01k
1. lis 2017

(Ne)mluvenim bych se vubec netrapila. Nas starsi v 18 mesicich nemluvil vubec. Ve 2 letech zacal rikat mama, ve 2,5 mel max 10 slov. Tesne pred 3. narozeninami se najednou rozmluvil a od te doby pusu nezavre. On se hodne stydi a u doktorky nikdy nepredvedl, co po nem chtela. Takze se me jen ptala, jestli to umi.

luckylee
1. lis 2017

Syn taky od vysliknuti jen rva a rval.Vaha,delka ciste orientacni.Pedimudra poslechla srdicko,sahla na kulky,zeptala se na pindoura,na slova,chozeni a prodelane nemoci a sli jsme.😀

hanih
1. lis 2017

@majovasnazilka Já myslím, že těm doktorkám je jasný, že u nich děti nic moc předvádět nebudou, maximálně řev 😀, takže to ani nechtějí. Dcera teda je upovídaná, takže zvládá mluvit i během řvaní, což se paní doktorce moc líbí. A co dcera chodí, nechávám ji z čekárny do ordinace dojít samotnou, takže doktorka i vidí chůzi. Jinak nic moc vidět nechce, jen se ptá, jak dcera jí, protože s tím měla odmala problémy a navíc je maličká (ve dvou letech 81 cm a 10 kg). Jo ještě mě napadá, že doktorka dceři vždycky vrazí nějaký obrázek a snaží se s ní o něm komunikovat, ale to vyjde jak kdy 🙂

syrinxka
2. lis 2017

My jsme taky na 18.měsiční ani jiné prohlídce nemuseli nic předvádět, většinou to je rychlovka. Zeptali se akorát jestli trénujem nočník, vyplnili dotazník ohledně toho autismu. No a chůze to viděli, že chodíme. Nic zvláštního, měření, vážení a šli jsme dom. S řevem, protože je to na malou vždycky všechno hodně rychlé a nestihne pořádně zkouknout ani hračky co tam mají :P :D

majovasnazilka
autor
2. lis 2017

Koukám, že je to jako se vším, některý doktor řeší moc, některý vůbec.
Díky všem za příspěvky. 🙂

soleilll
2. lis 2017

@majovasnazilka Jestli je doktorka rozumná, nebude vyžadovat, abys tam syna předváděla jak cvičenou opičku. Zkontroluje jasný věci (výšku, váhu, obvod hlavy, případně fontanelu,...) a zeptá se na pár dalších věcí. Myslím, že než samotný mluvení je důležitější pasivní slovní zásoba - tedy jestli rozumí. Např. na otázku, kde je táta ukáže správnýho člověka. Buď v klidu, určitě máš úplně normální dítě. 😉

baraskaska
2. lis 2017

Mně se akorát zeptala jestli řekne aspoň nějaké slovíčko jestli třeba už spojuje nebo ukazuje a zajímá se o věci, o nočníku ani zmínka. Malá to ani teda vůbec neuměla v tu dobu. 🙂

linee
2. lis 2017

@majovasnazilka po nas dr. nic nechtela. Zvazit a zmerit, prohlidla jsi ji, videla, ze mala reaguje a je zvedava a zacala chodit (v roce se pouze plazila). Nic jsem nevyplnovala, ptala se jenom, jestli se snazi a zacina mluvit, ani nechtela pocitat slova. To je vse. Autizmus se vetsinou stejne odhali az na prohlidce kolem 3.roku. A kolik deti se rozmluvi az pozdeji. Pokud ukazuje a snazi se pojmenovavat veci, i kdyz svou reci, bud naprosto v klidu. Navic, mezi rokem a dvouma dite o tolik poskoci, a to kazdy mesic, co mesic, tyden, ze se neprestanes divit🙂 Takze hlavne klid😉

majovasnazilka
autor
3. lis 2017

Už jedno dítě mám a také mi pořád doktoři tvrdili, že je vše v pořádku, že všechno dožene, nedohnala, ale to je na jinou diskuzi. Vystreslá nejspíš budu dokud se syn nerozkecá, ale už teď vidím, že se vyvíjí jinak ( v pozitivním slova smyslu) a věřím, že je zdravý. 🙂

nikoulinka
3. lis 2017

My zrovna ted byli minuly tyden. Celkem klasická prohlidka. Vaha, vyska, obvod hlavy. Kontrola hlavicky, zda zarusta... jen navic, ptala se, co umi - mluva (nas maly maly toho.moc nemluví, ma jen tri slova a rikala, ze je toto ok, ze ma cas ), pak se ptala na chuzi a zda se snazi chodit po schodech. Nakonec jsem dostala 3 jednoduche otazky pro to, zda nema autismus (jestli pouziva maly fantazii pri hrani, zda se diva na veci, ktere mu ukazuju aže zda se diva na me, kdyz neco chce ci vyzaduje).