Praní a údržba látkovách plenek. Poraďte

zzan
13. srp 2009

Ahojky ,
prosim o vase zkusenosti s pranim a udrzbou latkovek.Jak obyc cc ,tak i kapsovek.. Zatim jsou vsechny nachystane v komincich v komode a ted jeste studuju co dokoupit na pozdejsi prani .. Jeslti sul na skvrny ,nebo radeji zlucove mydlo a jake?Jaky praci prostredek?Na pokakane plinky mam nachystany kos s vikem ,ale nevim presne jaky je nejlepsi mokry zpusob skladovani ... proste vsechny tyto veci kolem prani ,abych se na to vonave nadeleni co nejlepe pripravila 😉
Budu moc rada za vase zkusenosti a rady ,dekujuuuuu 🙂

elina.el
4. zář 2009

Barica: tady je popis Pueru: http://www.detskybioshop.cz/detsky-bio-shop/esh...

Já peru na 40 stupnu. Kdyz se nahodou neco nevypere na poprve, tak na podruhé vždycky. Ani ten žlučák nepoužívám. Ale určitě ho taky zkusím.

Holky co máte za pleny, že se Vám tak rychle opotřebují? Já mám plenky už na druhý mimčo, některý ještě z bazaru a všechny jsou v pohodě.

luthien.k
4. zář 2009

Odpovím za pikotko, Puer je sůl na skrvny biologicky odbouratelná. Používám též, přidávám k praní plenek dvě lžíce. Jinak já skladuju ve dvou nádobách - počůrané plenky (čč, kalhotkovky) na sucho a pokakané (těch je tedy víc 🙂 ) na mokro v roztoku ze žlučového mýdla Ulrich, sody na praní, octa a pár kapek levandulové silice (všeho tak přiměřeně). Kakání také z plenky vždy hned spláchnu, ale na potírání žlučákem jsem líná, tak to hážu do toho roztoku. Měním ho tak jednou za tři dny. Peru střídavě na 60 a 90 st. v mýdlovém slizu. Je to jednoznačně nejlevnější prací prostředek 🙂 Aby to nebylo tím mýdlem cítit, dávám jednou navíc vymáchat s trochou octa (při sušení vždy vyvane). Občas se mi ale stane, že na 60 st. se skvrny nevyperou úplně, což mě docela štve... Proto to občas proženu těmi 90 st. 😉
Jinak při výrobě slizu se moc míchat nemusí, horší je to s tím strouháním... Dělám ho "silnější" ze tří mýdel (když si spočítám, kolik kg prádla chci vyprat v jednom mýdle podle standardního receptu, tak se mi to moc nezdá...).

zuzik03
4. zář 2009

eli, mě nejvíc zklamaly asi hodně chválené bambusové babyidea, vydržely tak 3 měsíce a gumy kolem nožek jsou prodřené venku, takže už je nepoužívám. thirsties se taky dost prodřely, IV flanel a froté taky, ale ty vydržely aspoň přes rok. čtvercovky byly ok. kdybych kupovala znova, jdu jen do čc a do AIO mommys touch a bum genius, ty mi přijdou nezničitelné.

elina.el
4. zář 2009

zuzik03: baboo extra color? Ty mám tak 3 měsíce, tak uvidíme. Zatím jsou dobrý, dávám je na noc. S těmi AIO jsem taky celkově spokojená..
no ale to už odbočujem 😀

pikitko
4. zář 2009

barica: Při praní bílého prádla s mýdlovými ořechy doporučujeme použití přípravku PUER, neboť ořechy neobsahují chemické bělící látky jako běžné prášky na praní (proto jsou také šetrné k barevnému prádlu).
PUER je soda obohacená o kyslík. Použitím se rozkládá na vodu, kyslík a uhličitan sodný. Je zcela biologicky odbouratelný, a je proto ekologickou alternativou bělících přípravků na bázi chlóru. Navíc má také účinky dezinfekční.

PUER je vhodný nejen k bělení bílého prádla, dá se také použít v domácnosti jako alternativní čistící prostředek:

Čistění WC: Do mísy nalejte konvici horké vody (ve studené vodě se prášek nerozpustí a nezaktivuje) a vsypte 1-2 lžíce prášku PUER. Nechte cca 10 minut rozpustit, potom štětkou mísu omyjte. Při usazeném vodním kameni nechte působit přes noc.

Čistění odtoků dřezu, umývadel a vany: Do odtoku nasypte 1-2 lžíce prášku PUER a zalejte hrnkem teplého octa. Ocet s práškem vytvoří pěnu a rozpustí mastné usazeniny. Nechte chvíli působit a potom zalejte teplou vodou.
Lze jej s úspěchem použít i na čistění znečistěných van a umyvadel a také na likvidaci koupelnových plísní.

Jinak ořechy prádlo nevybělí, takže ho myslím sem tam přidám k praní.

pikitko
4. zář 2009

aha nekoukla jsem dál, takže se už opakuju 🙂

luthien.k
4. zář 2009

angetha: já osobně bych neprala v žádném komerčním prostředku... Nevím, co obsahuje Lovela, ale pár negativních zkušeností je třeba tady:
http://www.mrtester.cz/praci-prasek-lovela
Klasické mýdlo je proveřeno generacemi a mýdlové ořechy všichni taky jen chválí (i když mně osobně vadí ta manipulace s nimi - dávat do pytlíku, hledat pytlík, vždycky se mi pak nějak zašmodrchalo to zavazování, takže boj se šňůrkou 🙂 ...).

marketazam
4. zář 2009

barica: eterak by to určitě vyřešil ale na to sem už líná. cenově mi přijdou ořechy uplně v poho takže zůstávám u nich-myslela sem že sliz vypere podstatně líp a když je s výrobou ještě práce (ne velká ale je... 😉) tak mě nezaujal vůbec...nevím jak to bude s cenovým srovnáním- ale slizu jsem vyrobila 10litrů a stálo to tak 30Kč a do pračky jsem dala půl litru no a ořechy stojí Kg 200Kč... až se budu nudit tak zkusím spočítat jak to vychází cenově- ale přijde mi že v tom kilu jich je nekonečně 😀

betelgeuzz
4. zář 2009

Marketa, do pračky půl litru slizu ??? Proč tolik? Já dávám 150 - 200 ml.

luthien.k
4. zář 2009

Já taky dávkuju do těch 300 ml max... Když jede pračka na 90, tak je tolik pěny, že to kolikrát trochu vyteče skrz dávkovač 😀

elina.el
4. zář 2009

Jj, já dávám 4 ořechy a použiju je na dvakrát.
A můj tip 😉 , pytlík se mi taky moc neosvědčil, takže já je dávám do takový umělohmotný dózy na zavírání, co byla u jiného přášku na praní, hodím k tomu ten Puer, zavřu a peru.

luthien.k
4. zář 2009

Hmm, to zní zajímavě, jenže kde něco podobného vzít (ten dávkovač) jinak než s práškem? Že bych to se slizem aspoň prostřídala...

pikitko
4. zář 2009

jj, ořechů dávám tak 5-6 půlek, ale mám pračku na 3,5 kg jenom. Já s pytlíkem nemám problém zatím, ale dávkovač by mohl jít koupit i jen tak třeba v drogerii nebo domácích potřebách, ne?

markettt
4. zář 2009

Ahojte holky, prosim vas na kolik perete flecove separacky, vyprala jsem asi tri na 60, nejak jsem si to neuvedomila a jsou takove hrube. Mam je prat na 30, aby zustaly takovy hebounky i po vyprani?

elina.el
4. zář 2009

markettt: já peru všechno na 40 stuňů.

marketazam
4. zář 2009

já sem to vyčetla na netu že se mají dát 1-2 kelímky o obsahu 250ml... prvně sem dala jeden a zůstaly skvrny tak sem zkusila dva a skvrny byly taky...

nika
4. zář 2009

holka prosím hoďte mi sem někdo návod na sliz, zvažuji v čem prát, dosud používám pro sebe euronu czerny, a jsem moc spokojená, zvažuji jejich prací prášek pro děti.

ale ráda bych zkusila i sliz nebo ořechy. díky

ladida.l
4. zář 2009

recept na sliz
http://www.latkovepleny.cz/node/61

Recept na mýdlový gel (nebo mýdlový sliz)
Vyrobte si šetrný a přitom účinný prostředek na praní.

(recept koluje na Internetu, je oveřen řadou maminek)

Suroviny
kostka nastrouhaného surového mýdla (např. jádrové mýdlo) nebo kelímek (250 ml) mýdlových vloček (dnes už nejsou úplně bežně dostupné, mýdlové vločky Vladěnka seženete v prodejně Zdravíčko na Smíchově a v síti drogerií Martina)
kelímek sody na praní (dostanete ve většině drogerií)
Postup
Do kyblíku s trochou horké vody nasypeme mýdlo nebo mýdlové vločky a necháme rozpustit. Dolijeme 10-12 litrů horké vody a za stálého míchání přidáme sodu. Celá příprava trvá přibližně 15 minut, po vychladnutí vznikne hustší "sliz" (může i úplně ztuhnout).

Použití

Dávkování: 1 až 2 kelímky (250 - 500 ml) podle stupně znečištění, dávkujeme stejně jako běžné prostředky přímo do bubnu pračky nebo do dávkovače. Doporučuje se ke hlavnímu praní přidat ještě podle tvrdosti vody půl až jeden kelímek sody a místo aviváže 100-150 ml octa jako dezinfekci a změkčovadlo.
Do praní lze použít buď jedlou nebo krystalickou sodu. Ocet jako máchadlo je doporučován i pro atopiky.

luthien.k
4. zář 2009

Takhle jsem popsala výrobu slizu, jak dělám já, své kamarádce:

Potřebuješ:
3 kostky jádrového mýdla (3 x 175 g)
cca čtvrt balení sody na praní (krystalické nebo práškové, to je jedno) - asi 250 g
horkou vodu
kbelík cca 10 litrů
něco na míchání (já používám dřevěné ramínko na šaty :o))))
struhadlo

Postup výroby:
Nastrouhat jádrové mýdlo a rozpustit v cca dvou litrech horké vody (nerospustí se úplně, ale to nevadí). Přisypat sodu na praní a nechat rozpustit, dolít horkou vodou do plného kbelíku (průběžně promíchávat). Nechat do rána vychladnout. Získá to konzistenci jako tuhý gel (pokaždé je to tuhé jinak, asi záleží na množství sody, kterou sypu od oka).

Praní:
Sliz přidávat přímo do bubnu pračky, ne do dávkovače!!! Množství dle znečištění prádla, já dávkuju odměrkou od Persilu, která má asi 3 dcl. Dávám 3/4 odměrky až 1,5. Když je gel tuhý, promnu ho mezi rukama, než dávám k prádlu, pro lepší rozpuštění (na 40 st. se někdy špatně rozpouští, je možné si ho rozemnout v troše vody). Při praní bílého nebo hodně špinavého stálobarevného přidávám sůl na praní: http://www.branakdetem.cz/sul-na-skvrny-puer.htm , a to jednu nebo dvě lžíce. Také občas nechám spuštěný program třeba jen 20 minut, aby se mýdlo rozpustilo a nechám v tom namáčet přes noc, ráno doperu. Místo aviváže trochu octa a když neperu na prcka, dávám pár kapek levandulového aromaoleje.

marketazam
5. zář 2009

ladida.l : tak to je přesně ten recept podle kterého sem tvořila a posléze zkusila nalít do pračky půl litru- je to jedno vypralo to stejně jako čtvrt litra...

ladida.l
5. zář 2009

aha, tak se musí s tím mýdlem asi přitlačit... já jsem dneska vyráběla poprvé a dala jsem jedno mýdlo (180 g) a jelikož jsem experimentátor přistrouhla jsem cca třetinu žlučového mýdla na skvrny - pak poreferuju jak to pere, kdyžtak dám přístě 3 mýdla 😀

barica
6. zář 2009

No tak ja uz jsem vlocky objednala, takze jednou sliz zkusim, ale jestli to nepujde?! Tak na nej prdim a orechy to jisti, take mam pocit, ze pytlik za 200kc mam na pul roku a to davam 6 orechu na pracku a 2x je nepouzivam... Fakt jsem s nimi moc spokojena uz par let, tak jsem si jeste ted zkusila objednat ten PUER, koukala jsem, ze stoji par kacek a kdyby to pomohlo na vybeleni, k tomu ocet a treba ten eterak kvuli vuni, tak mi to porad prijde dost nizka cena narozdil na klasickych pracich prostredku, navic ta ekologie🙂... A jeste se mi nestalo, ze by se mi nekdy snurky od pytlicku s orechy zasmodrchaly?! Jen jsem ho jednou zapomnela zavazat, zrovna pradlo potom vesel manzel a mohl se zmrcnout, protoze byly orechy po cele pracce🙂...

marketazam
6. zář 2009

barica- já teda s pytlíkem taky problém nemám- dávám ho na vždy stejné místo takže ho nehledám a šňůrky se mi nešmodrchají- taky se mi už párkrát rozsypaly v pračce ale myslím že to snad ničemu nevadí...

erinka83
8. zář 2009

Holky, na kolik můžu vyprat bambusové barevné Kikko plínky? A bambusové vkládačky BI? A ty barevné plínky perete normálně s bílýma?

marketazam
8. zář 2009

bambusové barevné plínky od kikko peru normálně s ostatníma i je čas od času převařím- barvu nepouští ani napoprvé. trošku změnily tvar- jsou spíš obdélník, ale mě to nevadí- nevím jeslti je to tím že peru na 60 i 90 nebo by se změnily i tak...

nika
8. zář 2009

tvar mění ať pereš jak chceš prostě se vytahují ael zase výhoda, jak začneš sládat klasicky na obdelník a ne novosklad, tak je to výhoda, rostou s dítětem, alespoň to tvrdí kamarádka.

erinka83
8. zář 2009

Já už je mám z druhý ruky, takže už jsou to obdélníky🙂
No jsem v praní zatím amatér😀 Ale většinu plínek mám z druhé ruky, tak by případná škoda nebyla tak velká😉

senja
8. zář 2009

Holky koukam to nikdo z vas nepouziva dezinfekci? 😅

marketazam
8. zář 2009

já si taky myslím že to ničemu nevadí že mění tvar 🙂 teda aspoň mě je to jedno...
senja- dezinfekci nepoužívám, jenom torchu přežehlím čtvercovky...

erinka83
8. zář 2009

Plínky budu prát s octem místo aviváže, to je dostatečná desinfekce, ne? 😉 A pro novoška žehlit...