Praní a údržba látkovách plenek. Poraďte

zzan
13. srp 2009

Ahojky ,
prosim o vase zkusenosti s pranim a udrzbou latkovek.Jak obyc cc ,tak i kapsovek.. Zatim jsou vsechny nachystane v komincich v komode a ted jeste studuju co dokoupit na pozdejsi prani .. Jeslti sul na skvrny ,nebo radeji zlucove mydlo a jake?Jaky praci prostredek?Na pokakane plinky mam nachystany kos s vikem ,ale nevim presne jaky je nejlepsi mokry zpusob skladovani ... proste vsechny tyto veci kolem prani ,abych se na to vonave nadeleni co nejlepe pripravila 😉
Budu moc rada za vase zkusenosti a rady ,dekujuuuuu 🙂

raady
13. srp 2009

Ahoj,
plenky skladuji od narození malé v popelnici na sucho. Když byla Baru malá, nedávala jsem žádné separačky, protože mi ty celulózové nelíbily, zdály se mi moc umělé.
Plenku jsem spláchla do umyvadla, přejela tuhým žlučovým mýdlem (z DM) a hodila do popelnice.
Teď když je větší, dávám flesové separačky. Kakání většinou chytneme do nočníku.
Od začátku peru plenky ve Froschi, někdy přidávám sůl na skvrny (z DM).
Peru na 60, dávám 1 máchání navíc. Zkoušela jsem přidávat ocet do praní, protože máme hoooodně tvrdou vodu, ale na hrubosti plenek do téměř neubralo. Takže teď už nepřidávám nic.
Čč jsem žehlila dlouho, 8 měsíců. Ale používala jsem je málo. Teď je používám na doma pořád a nežehlím vůbec 😅
Jo, ale Baru byla jako novoušek hodně málo kakací 😉

jmisa
13. srp 2009

Pokaděnou plenku (to je u nás 99% plenek) spláchnu a potřu žlučákem z DM, pak hodím do popelnice s víkem k ostatním.
Peru v persilu sensitive, mám tu teď na zkoušku i batole, uvidím, jak to bude prát. Dávala jsem sůl na skvrny, ale zjistila jsem, že mi stačí používat žlučák.
Do posledního máchání dávám ocet.

Žehlila jsem čč do konce šestinedělí, teď už nežehlím.

terezita
13. srp 2009

jak raady, skladuju nasucho, v popelnici. kapnu do ni na kousek vaty cajovnikovy olej, aby plinky nesmrdely. peru ve froschi, misto avivaze davam lzici octu. pokakane pliny prejedu zlucakem z DM nez je hodim do popelnice. peru na 60, zehlila jsem pliny jen v sestinedeli.

zzan
autor
13. srp 2009

Frosch praci prasek ,nebo gel?

marketazam
13. srp 2009

já skladuju v kontejneru na sucho- používám celulózové separačky ty buď znovu přepírám nebo když jsou hodně podělané tak vyhazuju. Peru v mýdlových ořechách bez aviváže na 60 a jednou za čas plenky vyperu s persilem sensitive na 90

terezita
13. srp 2009

ja mam tekuty.

senja
13. srp 2009

Ahoj, ja mam na skladovani kybl s dobre tesnicim vikem, skladuju nasucho.
Na prepirani jsem moc lina, takze vbsechny pleny hazu do kyblu jak jsou. Az je peru, tak ty pokakane dam predbezne vymachat v pracce, pak pridam jen pocurane a peru na 60 v Lovele + dezinfekce Mio Fresh (Bambino Mio) + trocha octu jakozto avivaz.
Pridavam machani navic.
Nezehlim.
Jednou jsem zkusila vyprat v Persilu Sensitive, ale prisel mi az moc parfemovany na male miminko. Ale je fakt, ze Lovela to zas tak dobre nevypere a bohuzel mne osobne moc nevoni.

silente
13. srp 2009

Házím vše do koše na pleny, nic předem nesplachuji. V koši mám nakapáno pár kapek Tea Tree. Peru na 60. Při věšení pak ty s velkými fleky hážu do jiného kyblíku, pak - když jich je víc - je vyperu na 90.
Zatím peru v prášku pro prcky od Eurony, ale jak tak čtu, uvažuji o tom Froschovi ... 😅

barica
14. srp 2009

Marketo: kolik davas na plnou pracku orechu a vazne se plinky vyperou? To by pro me byla super zprava, protoze ja peru v oresich uz cca 2 roky bezne pradlo, ale mela jsem strach, ze na plinky to nebude stacit... tudiz jsem se chystala tvorit mydlovy sliz, ale pokud staci orechy, tak budu rada... navic kdyz budu pouzivat jen ctvercovky, tak asi klidne muzu pouzivat i prirodni zmekcovac do vody, prirodni avivaz atd. jako bezne? Na kalhotkove pliny avivaz nedoporucuji, ze se tim pry nici?! Nechapu, co muze prirodni avivaz znicit?

Frosch je prirodni praci prostredek?

Kde se da sehnat dobre tesnici nadoba na pleny? Koukala jsem dle doporuceni na popelnici z intersparu, byla v tu dobu v akci, ale bylo to takove netesnici cosi, to ja bych urcite chtela neco lepe tesniciho?

ladida.l
14. srp 2009

Myslíte, že by se na plenky hodil tenhle koš? Já ho mám doma na normální odpadky a nic z něj cítit není, ale plenky jsou asi jiná ráže...
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/6004...

marketazam
14. srp 2009

Barica: ahoj záleží jak z čeho- třeba z bambusových kikko čtverců vyperou ořechy zcela všechno. Občas mi zůstanou skvrny na starých bavlněných čtvercovkách co mám po manželovi (používám je na přebalovák a malá se mi na ně často bezplenkově vykadí...)- ty potom jednou za čas vyvařím a jsou pořád pěkné. Občas zůstanou skvrny oíd vaječiny na froté kalhotkách a vůbec froté- zase to pak jedno uza čas převařím...
Dávám tak 5-6 ořechů

barica
14. srp 2009

Marketa: ani se nedivim, ze na bile bavlně nějaké ty skvrny zůstanou, asi zkusím přidávat nějakou sůl či potřít žlučákem, každopádně jsem ráda, že můžu zkusit i ty ořechy, alespoň nemusím řešit jiný přípravek...

jmisa
14. srp 2009

Ladido - 40 l je zbytečně velký a 16l je zase malý. Ideální je tak kolem 25 litrů. Většinou maj v OBI apod.

raady
14. srp 2009

Ahoj,
používám také Frosch - gel. Je to německý výrobek, je na něm uvedeno, že je to ekologický prací prostředek. Obsahuje čistící látky na přírodní bázi, které jsou na 98% odbouratelné v přírodě.
No nevím, chemik nejsem 😉 Zatím ho ale měnit nebudu 🙂

silente
14. srp 2009

Mám tento koš a v pohodě, žádný smrad. Ale my zatím jen kojíme, takže příkrmy můžou znamenat drastickou změnu 😀
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/4009...

romankav
16. srp 2009

Já skladuju pleny na sucho, pokakané už nemáme, dřív jsem to jen osprchla a dala žlučák z dm drogerie. Prala jsme v Lovele nebo Batoleti na 60, do máchání dávám trochu octa kvůli dezinfekci. Teď peru v instantní slizu na 60 (3 lžíce Vladěnky, 1 a půl lžíce krystalické sody), trochu octa a pleny jsou o hodně měkčí a jemnější. Když nějaký flíček zůstane, tak to moc neřeším 😎

pikitko
3. zář 2009

Já peru taky v ořechách na 90 zatím, bo jsme v šestinedělí ještě, časem asi pak budu na 60. Dávám ocet místo aviváže. Fleky taky předpírám hned po nadílce v DM žlučáku, nechávám je přeschnout dokud je hezké počasí a hážu do popelnice, až jich nasbírám na pračku. Používám čč na blinkání a k přebalování a na prdelku kalhotkové, všecko peru dokupy.

barica
3. zář 2009

pikitko: no super, už jsi druhá která bez problémů pere v ořechách, to jsem ráda, jsem na ně nevyklá, sice chci na plínku zkusit i sliz (romankav radila i instantni sliz, to zni jeste lepe, kdyz si ho clovek dopredu nemusi chystat a skladovat to nekde v kybliku), ale ořechy jsou ořechy... kolik dáváš toho octa? stejné množství jako běžné aviváže, nebo víc? máš tvrdou vodu, nebo měkkou? já totiž nevím, co dávat ještě na tu tvrdost vody, běžně používám změkčovač, ale ten se na plíny nesmí...

pikitko
3. zář 2009

barica: no, na sliz jsem se chystala, to jsemm ještě byla těhotná, mám nakoupené suroviny, ale ještě jsem ho nedělala, protože ořechy to jistí zatím, tak uvidím časem. Dávám tak půl té nádržky na aviváž. Ono, ten ocet by měl vyvanou při sušení, ale jednou se mi možná stalo, že byly trochu cítit, když jsem to sním trochu přehnala

marketazam
3. zář 2009

já sem si teď sliz zkusila vyrobit a vyprat s ním- úspěšnost v praní mi přišla stejná jako u ořechů- prostě občas někde nějaký flíček nebo flek zůstane. Krom toho mi ze slizu prádlo nepříjemně smrdí (jako to mýdlo) Takže já zůstávám u ořechů...

tiki
3. zář 2009

Ahoj, ja prala prvni pulrok v mydlovych orechach, ke kterym jsem pridala lzici soli na skvrny. Nejdriv jsem prala na sedesat, pak asi od 3 mesicu na ctyricet s ostatnima svetlyma vecma. Orechy prestaly stacit ve chvili, kdy jsme zacali prikrmovat, pak uz nebylo mozne v nich prat tricka a bryndaky od mrkve a jinych svinstev, tak jsem presla na prasek. Ale hodlam v prvnich mesicich v orechach prat zase, prislo mi to fajn.
Ocet jsem taky pridavala a nikdy mi neprislo, ze by z toho smrdel.
Plenky jsem skladovala na sucho, na mokro jsem to zkusila parkrat uplne ze zacatku a byl to desnej humus 😝

pikitko
3. zář 2009

no právě, myslím, že to bude smrdět po tom mýdle a manžel když jsem jednou cosi přepírala kokos palmou mýdlem, tak říkal, že to hrozně smrdí, tak nevím, jestli by v tom prádle chodil 🙂

elina.el
3. zář 2009

Barica: Ahoj, já taky peru pleny v ořechách. Dávám 4 celý a k tomu dvě lžíce Pueru a v pohodě. Většinou mám AIO, ty jsou všechny měkký, ostatní pleny a vkládačky po uschnutí promnu a jsou taky měkoučký 😎

elina.el
3. zář 2009

A peru na 40 stunů.

zuzik03
3. zář 2009

holky, tím žlučákem to jenom přetřete nebo to i nějak předpíráte ? díky.
jinak skladuju na mokro, přijde mi to o trošku méně nechutné než nasucho, ten ocet přece jen trochu smradu odrazí 😉 peru na 60 v persilu gel sensitive, dřív jsem dávala máchání po navíc, ale hrozně to šlo vidět na tom, jak se plíny opotřebovávaly, tak jsem toho nechala a kožní reakce žádná. osobně jsem trochu zklamaná, že některé látkovky toho moc nevydrží, některé mi nevydrží ani jedno dítě, natož aby zůstaly na druhé 😉

musko
4. zář 2009

Ahoj!
Používam separačka - aj celulózové aj fleec, skladujem na sucho, pokakané pleny predperiem žlčovým mydlom a periem v jednej dávke slizu + pol odm Persil gel na 60 st. A sú krásne biele. Akurát fakt skoro nič nevydržia. Plienkujeme mesiac a na niektorých čč už mám riečisu - sito 😠

pikitko
4. zář 2009

zuzik: já žlučákem potřu a chvilku nechám namočené a pak přeperu v ruce - nechci ten žlučák mít už v pračce, tak ho vymáchám

makoush
4. zář 2009

tak ja mam dve popelnice - jednu na pocurany a jednu na pokadeny pliny. Pokadeny pomatlam žlučákem z DM a skladuju na mokro (aspon zracyklujeme vodu z vanicky po koupani) - davam do toho od oka ocet+sliz+sůl na skvrny. Peru ve slizu vsechno na 60, do posledniho machani dam občas ocet. Kdyz dam octa hodne, tak to je po nem citit, ale nevadi nam to. Aspon vim,ze mrchy kvasinky nemaji sanci 😉

barica
4. zář 2009

Pikitko co je to ten Puer, nejaky praci prasek?

Marketazam: co treba pridat ke slizu nejaky eterak, nepomohlo by to trosku od smradu🙂?! Kazdopadne uz mam vlocky objednane, tak to budu muset vyzkouset, ale asi pujdu jen do toho instantniho, abych se nemusela michat s tim normalnim...

angetha
4. zář 2009

Já teda peru skoro každý den, používám separačky, takže fleky pak potřu žlučákem a šup s tím do pračky, peru zatím v Lovele, přidám sůl na skrvny..skladuju na sucho. Nedělám něco špatně?