Přechod na 1 spánek. Měl někdo podobně? Jak jste to vyřešili?

martik169
2. bře 2022

Ahojte, prosím o radu. Syn 12 měsíců má 2 spanky. Vstává většinou kolem 7:45 , BO má 2,5 hodky , spinká 1-1,5 h pak si jde lehnout ve 3 v půl 5 Vstává a chodí spát v půl 9 . Už měl párkrát 1 spánek, když třeba neusnul dopoledne nebo vstával v půl 9 ráno..někdy to vyšlo hezky, že odpoledne spal 2-2,5 h ale stalo se i že spal jen 1h a to pak noc stala za to.. poslední dny je uspavani přes den hrůza, trvá min půl hodiny, stává se že usne a do 3 minut je zase vzhůru no děs.. nechci mu prodloužit BO přes den ,vecerku by měl pak moc pozdě a večer je jediný čas který mám pro sebe, spime spolu totiž přes den i v noci.. uz tak že chodí v půl 9 spát, většinou trvá hodinu než dokážu odejít..bojím se mu ale jeden spánek vzít, nevim jestli je připravený. Nesmí jít spát dřív než v půl 8 , když jde brzy budi se pak co půl.hodky až do rána..ale nedokážu ho s jedním spánkem tolik protáhnout, aby vecerka alespoň v půl 8..jsem nějaká bezradna teď 😏🙈 poraďte měl.nekdo něco podobné?Jak jste to vyřešili?

shirilka
2. bře 2022

@martik169 Malý na jeden spánek přešel až v 17m, do té doby nebyl připravený. Na jeden spanek presel pak prakticky ze dne na den, stanovil si to tak hezky od nového roku😁 Do té doby to bylo jak píšeš, uspávání trvalo věčnost ale bez dvou spánku by to zase do večera nevydržel, neřešila jsem, buď jsem šla na procházku s kočárkem, kde teda po i hodině vytuhnul nebo jsem si četla a jednou rukou vozila kočár na místě...

merope
2. bře 2022

Odpovím jen na poslední otázku: "Jak jste to vyřešili?" Pár měsíců to byl prostě boj - buď měl jeden spánek a pak odpadl brzo nebo měl dva a odpadl v jedenáct večer. Prostě dle aktivit přes den a únavy buď ano nebo ne. Zcela náhodně. Ale postupně se to převedlo do jednoho spánku a pak to pár let fungovalo. Teď jsme ve stavu, kdy ve školce spí, se mnou spí jen když jdu spát s ním (a ideálně taky usnu). Zase výhodou je, že pokud počítám s tím, že kolem páté už bude protivný a musím si hlídat čas, tak se s ním dá jít ven na celý den. Případně když vím, že hrozí, že se budu vracet pozdě, beru kočár. Mám jedno, tak si to můžu dovolit i ve 3 letech.

me_druhe_ja
2. bře 2022

@martik169 pokud máš jenom jedno dítě tak to neřeš a nech to na něm. Holt třeba jeden den bude mít dva zpátky a druhý den zase jenom jeden. Časem se to na tom jednom ustálí. Někomu ten přechod trvá déle někdo to má hned. Fakt nemám moc smysl to dítě do něčeho tlačit. I když chápu že ten čas pro sebe večer je důležity

lenulen
2. bře 2022

@martik169 tak ja dceru nechala spat jednou denne od 11 mesicu. Ty dva spanky uz nesly, kdyz clovek hodinu uspava a prcek pak pul hodiny spi, tak je to podle me o nicem. Vstavala tehdy kolem 8, ve 12 sla spat, priblizne 2 hodiny. Pak vydrzela v pohode do te 19 - 19:30. Kdyz byl velky problem, vzala jsem do kocaru nebo nositka, stejne neusla, jen koukala a odpocivala v leze.

veroniqess
2. bře 2022

Syn přešel na jeden spánek v 17 měsících, dřív, když jsem to zkusila, bylo to akorát trápení. Že byl tak unavený, že sotva vydržel do večera a podobně. Ano, přechodneě chodil spát večer později, ale v roce a půl přešel na jeden spánek najednou hned a vše se zase upravilo. V době původního dopoledního spánku máme odpočinkovou aktivitu (malování, čtení, jízda v kočárku).

Někde jsem četla, že čas pro přechod je, když dítě například neusne dopoledne ani v autě či kočárku, když uspávání trvá hodinu a déle a dítě je za pár minut vzhůru a svěží atd. Ale každé dítě je jiné 😊

jjasmina
2. bře 2022

@martik169 musíte vyzkoušet.. My máme jeden spánek od roka, nicméně pozdě ráno vstává, po obědě spí do 15h a večer neusne dřív než v 9