Příbuzní krmí syna sladkostma. Jak na ně?

dukie
31. říj 2009

Zdravím všechny maminky.

U nás se vyskytl "problém" v tom, že manžel a jeho maminka začali dávat malýmu mlsat piškotky a čokoládičky a buchty a šunčičku atp.

Neviděla bych to jako problém, pokud by dostával jen trošičku a výhradně po jídle. Ale tak to, bohužel, není. Dostane třeba i 4 čtverečky čokolády, 2 tyčinky Kider čokolády, piškotů tolik, kolik se do něj vejde... buchtu před obědem (to mi např. dnes udělal manžel, byli spolu venku a koupil mu tvarohový koláč a krmil ho tím cestou domů o půl dvanácté...)...

Já sama dávám malýmu taky dobroty (jakože dostane třeba 3 piškotky nebo kousíček čokoládky), ale vždy jedině po jídle, které hezky spapal. Když nepapá řádné jídlo (např. oběd), tak prostě nic jiného nedostane. Nechci, aby si navykl, že když bude jedno odmítat, dostane lepší. 😝

Manželovo chování i chování jeho maminky (vždycky měla rozum, v tomhle mě trošku zklamala) se mi nelíbí, oběma jsem to řekla, manžel se mi vysmívá, že to "moc řeším" a maminka se na mě tvářila divně. 😖

Neřešila bych to, kdyby malej hezky papal klasická jídla... ale bohužel na něm vidím, že od té doby, co ho začali takhle rozmlsávat, jí velmi špatně. Obvykle si dá s chutí Pribináčka, ovocné jogurtíky atp., ale oběd (maso, zeleninu) a večeři (kaši, chlebík s Lučinou atp.) jen ďobne pár lžiček a hotovo. 😝 Načež přiklusá manžel, že když to nechce, ať ho nenutím, že mu to třeba nechutná... a vrazí mu do pusy kus šunky. 😝

Poradíte někdo, jak na to? Jak na manžela a jeho maminku? Dneska jsme se kvůli tomu zase pohádali... a už mě to fakt vyčerpává. 😝

iloha
31. říj 2009

Dukie, zkusit nějaké články o vyvážené stravě miminek, šunka - pouze pro děti a ta je dosti drahá 44,-Kč 100gr., čokoládu hořkou - viz horčík, vápník, draslík atd..... Anebo zastávkuj ty a řekni, ať se tedy starají se vším všudy i na ranní a večerní mléka, vstávání atd..... Třeba je to přejde, u tchýňky bych zkusila jemně říci, že své děti si již krmila a vychovala, tak aby toto laskavě přenechala tobě 😉
Jinak fakt nevím a rozhodně ti situaci nezávidím.

monika6e
31. říj 2009

dej jim přečíst knížku o výživě dětí od Fořta. Vysvětlit jim, že tímhle mu jenom ubližují. Ač oni si myslí pravý opak. Tchýni bych neřešila, ale je škoda, že manžel není na Tvé straně...

mildickova
1. lis 2009

opravdu Ti nezávidím....já držela kluka a držím hodně zkrátka, co se sladkého atd. týká, Fořta jsem četla, něco si z toho vzala, nedá se úplně všechno, naštěstí u nás malej miluje zeleninu, maso, polívky a všechno
zdravé takže sní svoje a třeba dětské piškoty nechávám jenom do auta když potřebuju zabavit aby vydržel
Je to těžký když Ti to bojkotuje vlastní rodina, jedině prostě vysvětlovat, že to s ním myslíš jenom dobře a rozhodně ho nešidíš ( jak se jim asi zdá, bohužel...) a prostě ty jsi maminka a měla by jsi mít právo veta
držím palce
😉

artuse
1. lis 2009

dukie, jak už tu bylo řečeno, s tchýněma a babičkama bývá občas co se těch sladkostí týče problém, ale že v tom nejste za jedno s manželem je dost blbý 😔 s manželem si zkus promluvit o tom, jak je pestrá strava dítěte do tří let důležité z hlediska dalšího vývoje imunity, vzniku alergií, ekzému, vzniku obezity v budoucnu apod., dej mu přečíst nebo sama mu přečti nějaké dobré články na toto téma atd., zkus ho nějak přesvědčit, že tvoje konání je fakt správné, ne nějaké přehánění...samozřejmě, že není potřeba se sladkostem striktně vyhýbat, ale prostě všeho s mírou, důležitá je fakt vyvážená strava...já tento problém s manželem naštěstí nemám, my se oba i dost přeorientovali na zdravější stravu a prostě tomu věříme, že je to takto správně a nedělá nám to potíž 🙂 ale vysvětlit to babičce trochu potíž je 😅 , protože ona často peče, vždycky má doma nějaké sladkosti...a já sama ještě nemám ráda argument, když mi starší generace řekne, že my jsme takto také jedli a vyrostli jsme a jsme zdraví 😝 není to totiž pravda, v naší generaci je dost alergiků a ekzematiků, já sama bojuji pořád s váhou a táák, no je to někdy tažký, držím pěsti, ty jsi zodpovědná za svoje dítě ne babička 😉

oli.k
1. lis 2009

Ahoj Dukie, tohle máš teda dost těžký a je jasný, že tě to hodně vyčerpává. Už tak dá dost práce prcka naučit hezky jíst to, co má a v dobu určenou pro jídlo a oni ti to takhle kazí a neshodnete se. U nás tohle dělá jen manželova rodina a ty vidíme jen občas, tak to ještě šlo ohlídat, i když to dá zabrat. Taky by jí hned strčili do pusy všechno, na co se podívá nebo co oni sami mají na stole. K tomu ty řeči..."ale prosím tě. řekni, jakou kaši (zeleninu ,rohlík atd.), dejte jí něco pořádnýho.." (podle nich cokoliv..klidně chilli guláš, pizza, čokoláda, párek atd.) Naštěstí my jsme v tomhle s manželem zajednou nebo si manžel nechá poradit, že to či ono nebo např. před obědem dcerka jíst nemá. Stejně jakože jídlo není hračka. Na tvém místě bych asi nejdřív zkusila si s manželem o tom promluvit. Teď se mu to možná nezdá jako problém, naopak je to roztomilé, jak si malý s chutí baští koláč na procházce...zkus mu navrhnout, ať si představí, jestli se mu to bude stejně zamlouvat i za pár let...až se bude třeba 8-letý synek u jídla vztekat, že tohle jíst nebude a bude vyžadovat něco jiného. Nebo se nacpe před obědem, a pak nejí s ostatními. Navíc sladkosti už pak nefungují jako příležitostná odměna...dítě bude chtít pořád něco lepšího, většího a tak. Dokud s tebou nebude zajedno manžel, tak s tchýní asi taky nic moc nenaděláš. Ale moc ti přeju, abys to nějak zvládla a jídlo už nebyl problém a důvod konfliktů.

sisi.v
1. lis 2009

u nás už panuje shoda, ale když malá začala "jíst", tak MM nějak nemohl pochopit, že svačina není totéž jako oběd (časově) a k snídani že tedy koblihu jako on fakt jíst nemá...sladkosti a šunku jí sice nikdy nedával, ale rohlík v 11,30 dopoledne taky postačí, když má v půl jedný obědvat - tak jsem mu řekla, ať si malou krmí sám, když si myslí, že mu zbytečně radím 🤐. vydržel dva dny - ale od tý doby máme pokoj 😉.

tchyně by jí ráda občas přilepšila - třeba do mlíčka dvě lžičky cukru 😕 - ale v tomhle jsme s MM za jedno, sladkého co nejmíň, navíc malé stejně sladká chuť nechutná, protože na ní nebyla zvyklá, a tady viděla Dorotku a papouška, kde se z dorotky po sladkým stala koule, co nemohla ani chodit - jak někdo vytáhne bonbóny a spol., tak mu začne vysvětlovat, že bude mít "velký břicho" a bude ho bolet - ale na to je tvůj chlapeček ještě malý.

naprosto souhlasím s holkama - pokud za tebou nestojí manžel, s tchyní toho sama moc neuděláš.

kjajule
2. lis 2009

Ahoj Dukie,jak píšou ostatní holky nejdřív musíš zpracovat manžela.My se na tom s přítelem zaplatbuh shodneme, ale co se týče jeho rodičů, taky nám dávají zabrat 😒 .Mají pořád pocit , že malýho na něčem šidíme a hlavně tchám nechápe, že neupravené kravské mléko opravdu není vhodné.Jednou jsem ho nachytala jak malýmu cpe do pusinky škvarky!!!!Tak jsem vylítla, že od té doby se mě každej ptá když mu něco chce dát jestli to malej může...Asi by to chtělo si trochu dupnout.U nás pomohlo tohle, ale zase si myslím že kdybych jim dala malého aby si ho krmily sami když jsou tak chytří...dopadlo by to tak že by malej pil kravské mléko obědval omáčky s houskovým knedlíkem a nejlépe smažený řízek s bramborovým salátem...vážně bych se tomu nedivila... 😠

pattie
2. lis 2009

My máme u kamarádů dost odstrašující příklad, protože jejich pětiletá holčička jí většinou jenom sladký - místo oběda, kterej jí nechutná jí radši nacpou sušenkama. A jelikož doma o tom oba s mužem pořád mluvíme, tak jsou babičky naštěstí v pohodě - zatím.

berenika39
2. lis 2009

Mě pomáhá "doktorka" . Když si potřebuju prosadit nějaké svoje přístupy 😀 😀, jen u babiček naštěstí, s manžou jsme zajedno, tak vytvořím story, jak jsme byli v poradně a paní doktorka říkala, že péta by neměl jíst to a to, protože (a to je pravda) jsme alergici a on by mohl taky být. Akorát si do seznamu potenciálních alergenů přidám, co uznám za vhodné. Uzeniny,sladkosti, smažený jídlo, prostě trochu blafuju, ale funguje to!

sisi.v
2. lis 2009

bereniko, to znám, taky používám 🙂. mám super doktorku a na jedný prohlídce jsem si nechala napsat do průkazu "nevodit za ruce!" - to bylo pro mojí mamku, pořád se jí zdálo, že by měla malé pomáhat, aby už už chodila... - ale zabralo na 100%, už jí nikdy nevodila 🙂

berenika39
3. lis 2009

jj,i o tom jsem uvažovala, že jí poprosím, ay mi napsala,že malý nemá mít ve travě čokoládu,ořechy,rajčata atd....a v případě nouze to u tchňky vytasím. Ale máme oboje rodiče celkem fajn, manža ten tohle 100% respektuje,je sportovec, takže ke zdravýmu jídlu má super přístup, jen ty babči....ale rozhodně s tím nemám nějaký velký problém, spíš ty pohledy - ty jsi děsná, nedopřeješ mu (kinder,kakao,plněné sušenky...)