Příbytek/úbytek váhy u novorozence, máte zkušenost?

z_u_z_a_n_a_1988
25. únor 2016
Agoj maminky, jake mate prosim zkusenosti s ubytkem vahy v prvnich tydnech po narozeni miminka? Doktorka mi rikala,ze se to stabilizuje,ale zajima me, jestli jste se take setkaly s ubytkem. Dekuju moc!🙂
drakenn
25. únor 2016
Úbytky po porodu jsou fyziologické. Tudíž naprosto normalní. Moji kluci měli úbytky po narození v porodce, ale po cca 4 dnech se to stabilizovalo. Ani nevím, kolik to bylo.
Tvá otázka zněla - s úbytky váhy v prvních týdnech - tak to snad už by problém byl. A to by řešil doktor
lv
25. únor 2016
každé dítě po porodu ztratí na váze, vydává mnohonásobně víc energie, na zdržení těl.teploty, na trávení, což v břiše nemuselo, že..obecně 20% své porodní váhy. Holky šly dolů s váhou víc, ale přibírat začaly, než hsme šly 4.-5.den z porodnice. Úbytek pár týdnů jsem ještě neslyšela, týden snad..to by vás ani neměli pustit z porodnice, pokud se to nezastaví.
adede
25. únor 2016
Myslím, že by to mělo být max. 10% porodní váhy. Moje děti ztratily těch 10% a už mi v porodnici říkali, že je to moc. Ten úbytek je v prvních dnech po porodu, než se matce vytvoří mléko. Pak už by dítě mělo jen nabírat a porodní váhy opět dosáhne v 1-3 týdnech.
adede
25. únor 2016
Dále by mělo dítě přibírat alespoň 100 až 150 gramů týdně.
karlajasmine
25. únor 2016
Melo by to být max 10% porodni váhy a do pěti dnů po porodu už by mělo dite přibírat min. 100g týdně. Pokud kojíte může přibrat i 300g.
z_u_z_a_n_a_1988
autor
25. únor 2016
No my jsme taky ztratili tech 10% a zatim prave nepribirame.Podle doktorky je to normalni. Prvni 2-3 tydny pry trva nez se vse vyrovna. Jen prave vsude ctu,jak se mimca vratila z porodnice uz se svou vahou a nam je 9 dni a nic..chtela jsem jen vedet,jestli ma nekdo podobnou zkusenost.Dekuju za prispevky..🙂
karlajasmine
25. únor 2016
@z_u_z_a_n_a_1988 Tak to si myslim ze normalni neni... Pokud kojis urcite prikladej casteji a koj dyl.. a pokud ne tak s UM nemam zkusenosti ale asi poradi nekdo jinej...
skvisha
25. únor 2016
@z_u_z_a_n_a_1988 ahoj, muj syn měl úbytek 11% porodní váhy, přibírat začal pátý den od porodu a protoze to nebyl drobek, tech 11% dělalo na gramy docela dost. Myslím, že to bylo tim, že se mi nastartovalo kojení později. Ale z porodnice nás v pohodě propustili, akorát jsem musela 24h furt prevazovat, kolik vypil. Nicméně na svou váhu se dostal az za tři týdny. Doktor sledoval a říkal, že je to dobry. Pak už žádný problém nebyl, kojeny do 18 měsíců. Tot naše zkusenost, jestli ti to pomůže
z_u_z_a_n_a_1988
autor
25. únor 2016
@skvisha mne se taky nastartovalo kojeni az pozdeji, nakonec jsem rodila cisarem..taky tu vahu sleduji a uvidim po dalsi navsteve u doktorky..dekuju! 🙂
skvisha
25. únor 2016
@z_u_z_a_n_a_1988 není zač, ať ti miminko pěkně roste 🙂
olga_
25. únor 2016
@z_u_z_a_n_a_1988 Kojené děti přibírají skokově, takže se na svoji váhu může dostat opravdu později. Koj podle potřeby miminka tak dlouho a tak často, jak vyžaduje a potřebuje. Uvidíš, že to bude v pohodě. Naopak myslím, že máš dobrou doktorku, která neplaší a hned nepíše UM!
lv
25. únor 2016
ježiš, ne 20%, 10, jsem trdlo..
anetadr
25. únor 2016
@z_u_z_a_n_a_1988 můj první syn se narodil s 4700g, zhubl na 4195g a na svou porodní váhu se dostal až v měsíci věku!!! Důležité je, zda už teď přibírá. Každé miminko má své tempo a 9 dní po porodu má rozhodně ještě nárok nebýt na porodní váze. Nenech si do toho nikým kecat, abys nakonec kojení nepohřbila!!!! Koj jak potřebujete, pokud miminko přibírá, je vše v pořádku. Já díky blbé radě kojit přestala a dodnes je mi to líto.
karlajasmine
25. únor 2016
@z_u_z_a_n_a_1988 Jo takhle, tak svoji vahu jeste nemusi mit 🙂 dulezite je zda aspon trochu pribira. Pokud jo tak koj a neres 🙂
olga_
25. únor 2016
@anetadr Můžu se zeptat, co za blbou radu to bylo?
anetadr
25. únor 2016
@olga_ kojila jsem si podle svého a jak chtěl syn - ten jak byl velký, tak pil z obou prsou (jedno mu nestačilo). Jenže měl apnoické pauzy při spaní a tak jsme skončili v nemocnici. Tam mi jedna doktorka řekla, že je to proto, že ho přecpávám (dnes bych brečela nad svou naivitou) a že mám kojit max. 10min a jen z jednoho prsa. Já o kojení nic nevěděla a tak začala kojit přesně tak, jak mi řekla. Netušila jsem, že nemůžu udělat tak rychlou změnu v systému a že bych případně to druhé měla odstříkat - takže jsem dostala šílenou mastitidu, po které jsem se snažila rozkojit dva měsíce (kojící čaje, homeopatika, oxytocin do nosu, vážení, příkrmy, gravimilk, přisátí kdykoli - což bylo vlastně pořád) a výsledek byl takový, že jsem spala max. 5 hod za den (přerušovaně), jinak jsem kojila. Po těch dvou měsících jsem to dopracovala tak daleko, že mě napadlo, že syna nechám u silnice. Ten den jsem kojit přestala.
baysha
25. únor 2016
Jsem někde četla, že s váhou novorozence docela dost zahýbe, pokud matka při porodu dostane tekutiny infúzí. V té době je nenarozené dítě ještě připojené pupečníkem, takže ty tekutiny dostane s ní. Tím pádem má v těle víc tekutin, než potřebuje, po narození je vyčůrá a díky tomu ubyde na váze. A doktoři zbytečně panikaří, že dítě hubne, hladoví atd.
anetadr
25. únor 2016
@olga_ jo ještě jsem zapomněla na důležitou informaci - syn odmítal láhev - chtěl jen prso, takže příkrmy nešly - proto jsem vlastně kojila pořád. Ten den co jsem kojit přestala si vzal láhev až po šesti hodinách řevu. Teda jen si na to vzpomenu a je mi do breku. Před tou radou jsme byli oba tak šťastní.
olga_
25. únor 2016
@anetadr Tak to byla fakt blbá rada |-|. Myslím ale, že je důležité, že jsi to sem napsala. Nikdy nevíš, komu tvůj příběh pomůže!
z_u_z_a_n_a_1988
autor
27. únor 2016
@olga_ dekuju moc, uz se to lepsi, tak snad bude vse vpohode!🙂 Ohledne toho tveho kojeni me to mrzi, ale dala jsi na radu doktorky, coz je normalni.Tvoje chyba to neni. Dulezite stejne je,jestli mas zdrave deti.
tripisek
8. bře 2016
@karlajasmine takhle pribirame my 300g za tyden. Dnes jsme byly na kontrole a dostala jsem pekne vynadano, ze je to moc
karlajasmine
8. bře 2016
@tripisek To mate divnou doktorku 😃.. Muj malej ma ve 4.mesicich 68cm a 8kg, ale to je proste horni hranice tabulky, je proste velkej... prece nebudu svoje dite trapit hlady... myslim, ze na mleku neni mozne dite ''precpat'' a pokud dite neblije tak neni co resit..
tripisek
9. bře 2016
@karlajasmine me zakazala krmit podle toho jak si mala rekne a ted mi tady rve. Zkousela jsem dat i dudlika ale ten moc nechce. Mamino prso nic nenahradi
tripisek
9. bře 2016
@tripisek a jinak nam je mesic
kika_21
9. bře 2016
Za sebe doporučuji se hlavně uklidnit, kojit dle potřeb dítěte a na vážení zapomenout, nebo aspoň mimo dr. na to zapomenout. V případě, že je dítě spokojené a má denně počůraných aspoň 6 plen, není to extrémně spavé dítě nebo nedonošené dítě bych se řídila instinkty a představila si, že váhu nemám. 🙂
olga_
9. bře 2016
@tripisek Prosímtě vyprdni se na doktorku. To je ale krá* panebože. Normálně to svoje dítě koj podle jeho potřeby. Kojené děti přibírají často skokově. Dělej podle sebe, ať jste spokojení.

Mně pomohla kdysi věta jedné z maminek tady na MK fóru, která napsala, že do poradny se nechodí jako do příkazovny.
tripisek
9. bře 2016
@olga_ me prave i tvrdila, ze proto ma mala prdiky atd. To vis, ze jsem ji uz dala hned jak pritel odesel do prace 😃 ten nas taky hlida
nuninove
9. bře 2016
sy mel porodni vahu 3310g a behem 3 dnu shodil na 3100g pak uz jsme se rozkojili a slo to nahoru
karlajasmine
9. bře 2016
@tripisek Jezis vykasli se na doktorku, co to je za kravu fakt... 😞 takhle si to kojeni akorat zkazis!! Deti nejsou stroje, jeden tyden ti pribere 300g, dalsi treba 150g, dalsi treba 50, protoze poroste do delky, dalsi treba zase 300g... to neni normalni nechat dite rvat hlady!! (to nemyslim zle na tebe ale na tu doktorku). Muj syn se narodil s porodni vahou 3,6kg, kazdy mesic pribral kilo, ted ma 4 mesice a 8kg, coz je idealni stav na jeho vysku 68cm ( http://www.jaknamiminka.cz/vaha-kojence-k-vysce... )
Copak doktorka vi na jakem percentilu tvoje dite poroste? Muj syn se narodil s 52cm a ted uz ma 68, proste je vetsi, potrebuje vic pit, protoze hodne roste...
Prdiky s tim absolutne nesouvisi...
Koj podle hladu tvoji dcery a spis nez na kojeni se zamer na doktorku a zmen ji 🙂 Moje me maximalne chvali jak mi syn krasne roste!!
karlajasmine
9. bře 2016
@tripisek a jinak muj syn dudlik nechce uz od narozeni... kdyz mu ho zkusim dat tak si ho z pusy vynda a odhodi 😃
Fakt si to kojeni nekaz a koj jak si mala rekne.. nektery deti pijou po hodine...

Sem začni psát odpověď...

Odešli