Připadám si jako neschopná matka

karolina99
7. čer 2012

Ahojky. Už delší dobu mě trápí hodně věcí. Možná je vše v pořádku a jen si to nalhávám, ale opravdu si připadám jako neschopná matka. Můj klučina má 10 měsíců a něco a jen se plazí. Nechce sedět, lozit. Neumí pořádně papat, vším se nadavuje. S usínáním máme problémy. A mě už to všechno přerůstá přes hlavu. Vím, že tyhle diskuze se zakládají jen proto, že matka chce slyšet nějaké povzbuzení... ale už jsem to musela někomu říct. Podle manžela zbytečně plaším. Na neurologii je vše OK (jenže já zase řeším - je ta neuroložka opravdu dobrá, nemám ho objednat ještě jinak) Jak naučit díte usínat samotné v postýlce... A to papání to opravdu nevím. Když pil jen mléčko tak neblinkal vůbec, od zavedení příkrmů se vším dáví - i hladkou kaší. Nechápu. Někdy si říkám, proč já - když vidím ty vzorné miminka :o(( Tak asi tak. Já se jen potřebovala vypovídat.

2hanah
12. čer 2012

@fram Nevěšte hlavu, holky! Mně se dcerka posadila až v roce a chodit začala až v roce a půl, ale nemá žádné zdravotní potíže, prostě jen byla maličká a potřebovala víc času, každé dítě je prostě jiné a nevecpete ho do žádných pitomých tabulek, teď je naopak před ostatními stejně starými dětmi vpředu, pěkně mluví, umí se sama najíst lžičkou (i polévky) a vidličkou - před týdnem oslavila dva roky a je na ní vidět už od malička, že je moc šikovná a chytrá, ikdyž jí chození a sed šlo později. Naše tehdejší dětská doktorka to nijak neřešila a já bych to ani nedovolila, viděla jsem, že malá se snaží a že je vše v pořádku, jen potřebuje dorůst a zesílit, a tak jsme se vyhnuli jakémukoliv stresu a bolesti při různých vojtovkách nebo rehabce.

snufi
12. čer 2012

@fram jj babi i manžel říkají, že do roka se určitě rozleze. Tak uvídíme. Nechám to na Karince a snad to zvládne. Jsou to přece jinak šikovné holky :o)) A ty si se na RHB objednala sama nebo vás tam poslala Dr.

fram
12. čer 2012

@2hanah hezky jsi to napsala,dík 🙂 Já vím, že to nakonec dožene a až půjde do školy, bude jednou, kdy začala lézt, sedět, chodit... Ale nechci něco zanedbat a taky, přiznejme si, nejde nesrovnávat 😅 i když jsem si říkala, že to dělat nebudu, přesto když vidím, jak jsou i mladší děti napřed, tak to není jednoduchý.

fram
12. čer 2012

@snufi nás tam poslala dr. na půl roce, protože malá se otáčela na bříško jen přes levou stranu. Tam nám řekla, že je v pořádku, ale sledovaný budeme dokud se nerozleze. A taky nám řekla, že stačí, když začne lézt do roka.

cadeau
12. čer 2012

@karolina99 neves hlavu, kazde dite je jine a nema smysl je porovnavat. Ja cetla nekde dobry clanek, kde psali, ze to, kdy dite zacne sedet, lezt, chodit, ma naprogramovane v mozku. A i kdyz se budes snazit sebevic ho to naucit driv nebo naopak se mu nebudes venovat, tak stejne to zacne delat v tu "spravnou" dobu. Spoustu veci ho naucis nebo je s nim vytrenujes, ale tohle je proste dane a tim, ze se s tim budes trapit, to proste nezmenis... takze to pust z hlavy a uzivej si to tak, jak to je 😉
a co se tyce usinani, my kvuli tomu, ze mame dvojcata, jsme pouzili metodu postupneho vymyceni place, protoze ze zacatku jsem kazdeho z nich houpala a zpivala a trvalo to i hodinu a pul. A to fyzicky neslo zvladnout 😅 takze jsme je proste dali do postylek v case, kdy meli jit spat (uz si zmolili oci, byli napapany, prebaleny..), polozili jsme je, dali dudliky a odesli. Kdz zacali plakat, pockali jsme 5 minut a pak tam sli, uklidnili (nezvedali z postylky, ale dali napit, dali dudlik, pohladili..) a odesli. Pokud zacli znovu plakat, pockali jsme 10 min a zas jsme tam slia uklidnili. A takhle prodluzujes intervaly - u nas jsme se nikdy dal jak k 15 min nedostali. A svete div se, po 3 dnech (!!!), kdy jsme teda hypnotizovali hodiny a plac nam trhal usi, se to proste naucili. Ted si zaknouraji jednou, dostanou napit a spi oba dva jak nemluvnatka 🙂 chce to pevny nervy, ale stoji to za to!

snufi
12. čer 2012

@cadeau :o))) teď jsi trošku uklidnila i mě. Díky 🙂

evcounek
12. čer 2012

Ahojky maminky když to tu tak pročítám tak Vám trochu závidím, ale strach jestli je prcek v pořádku tak to opravdu ne. Naše zlatíčko v 10m nelezlo, nepalizlo se a nesedělo. taky jsem byla na nervy a bylo nám 10,5m a náš milostpán se jako by nic zvednul a přešel místnost jako by to bylo normální a od té doby za ním vlaju a nemůžu ho chytit 😀 Nic si z toho nedělejte a užívejte si dobu kdy je děťátko zdravé a ještě neleze a nechodí. pak to bude teprve záhul. když jsem říkala dr. že Luky začal nejednou chodit tak říkala, že všechny děti jsou jiné a my jsme mezi těmi co prostě lézt nebudou. No a výsledek je ten, že když má Luky náhodou vlas na ruce tak se může zbláznit a křičí vlas vlas vlas sundat mamííííííííííííííííí 😀

ia.
12. čer 2012

tak sem tady taky patříme....starší syn se v 8M začal plazit, stát v postýlce a u nábytku....mladší syn se neotáčí, neplazí, nestojí.....vyhovuje mu ležet na zádech a cucat si palec u nohy. Když ho postavím v postýlce, tak se drží, stojí a směje se...ale sám ani náhodou...prostě je pohodlný. Už mě to taky trápí, dneska jdeme na 8M poradnu, tak to řeknu dr a jsem zvědavá, co řekne. Jinak prospívá, je dost pevný, ale prostě se mu nechce.....

fram
12. čer 2012

@evcounek tak to máš šikovnýho kluka 🙂 🙂 Naše pediatrička mi taky říká, že podle jejího názoru některé děti prostě lezení vynechají a nevadí to i když se všuce píše, že lézt musí.

elana
12. čer 2012

@fram tak oni lézt nemusí (nakonec když nechtějí-nemůžou, tak prostě nelezou a nedonutíš je nijak), ale není pravda, že vůbec nevadí když nelezou, prostě to bagatelizovat. Dneska neleze čímdál víc dětí, pravděpodobně kvůli tomu, že z domácností zmizely koberce...ale i rhb sestra mi potvrdila, že se jí už začínají vracet děti, které v kojeneckém/batolecím věku nelezly, a teď jsou v 1.-3. třídě a mají vadné držení těla, všelijak šmajdají, atd. Lezení je opravdu důležité a je dobré, když dítě co nejdýl leze, jednak je to dobré pro chůzi (ta střídavá fáze ruka-noha se vlastně při chůzi opakuje, chůze je takové "lezení ve stoje"), druhak se propojují hemisféry, takže se může zlepšovat celková koordinace, schopnost učení, řeči, vyjadřování, abstrakce, atd a samozřejmě to posiluje svaly, takže všechny ty následné pohybové vzorce (sed, stoj, chůze), se provádí kvalitněji, bez zatěžování jedné strany těla (což se v pozdějším věku může projevit bolestmi zad např.) atd. Takže jo, jsou děti co nelezou, ale rozhodně to né že nevadí a pokud je možnost, tak je fajn jim v tom pomoct.

PS: rozhodně nemám žádnýho rychlíka, že bych tu jen tak plácala do větru a moralizovala a přitom se mi dítě vyvíjelo "samo a zdarma"😅, synovi je čerstvý rok a rozlezl se před týdnem 😉 (a i to je ještě opatrný a leze jen na krátké vzdálenosti, když pospíchá, pořád se plazí) , ještě nesedí sám, o nějakém postavování, krůčkování u nábytku atd. vůbec nemluvím, to se nekoná ani v náznaku. Cvičíme od 9 měsíců vojtovku, protože se ještě skoro v tom třičtvrtěroce neuměl obrátit na břicho 😝

beibina
12. čer 2012

ahoj, můj prďous (dneska je mu rok a 6 měsíců), sice začal brzy, jak s lezením, tak s běháním (nemyslím chozením, to on totiž neumí a já ho od začátku musím honit ☹ ), proto tak tiše závidím všem maminám, co mají klidné děti. Nemyslím si, že by to bylo na škodu. Oni to časem tihle mrňousci doženou. My máme jiný problém, nechce chodit na nočník, ani na záchod, pořád jen pleny, pleny, pleny......

2hanah
12. čer 2012

@fram Tomu rozumím, taky jsem to tak vnímala, ale nakonec mě překvapila a všechno krásně dohnala, dokonce teď sama papá líp než můj starší čtyřletý syn, se kterým jsem taky pořád řešila, že je pozadu, ale teď už je spíš lenoch a chlap - nechá se obskakovat, zatímco moje maličká dvouletá mu chodí utírat na nočník zadeček 😀 Stejně mě taky rozčilují řeči mé mámy, tchyně a okolí, že jejich dítě už dávno nemělo plínky. Mně osobně je úplně jedno, jestli se jich zbavíme dřív nebo později, protože vím, že to přijde a do školky v nich nepůjde, stejně jako to, že si nemyslím, že přechod z plínek na nočních v roku nebo ve dvou je nějak ovlivní v budoucím nebo dokonce dospělém životě (nikdy jsem neslyšela třeba úspěšného podnikatele nebo herce, že se chlubí tím, že už ve dvanácti měsících byl bez plínek, a proto ho v životě neminul tak velký úspěch 🙂 ). Já tomu nechávám skoro volný průběh, vím, že mám šikovné děti a jestli má někdo šikovnější, tak mu to přeju a jsou to zase jeho děti a taky jim něco půjde hůř.

2hanah
12. čer 2012

@beibina Na nočník máte času.... Kluci mohou mít pleny na noc až do čtyř let mi řekla dětská doktorka, takže i přes den máte ještě spoustu času, vždyť v roce a půl je ještě maličký, můj syn měl plínky do dvou a půl roku a na noc do tří, zjišťuju, že je to v dnešní době a s papírovými plenkami normální a pro děti pohodlné. Nechte mu čas a berte to vklidu (viz. můj předchozí názor nad tímhle příspěvkem).

ined77
12. čer 2012

@snufi ...ahoj 🙂 , já myslím, že vás na rehabku v roce jen tak nepoženou 😉 ...ono je těžké "přeprat" půlročního prcka, natož ročního....to by muselo být jó špatné, aby jste musely začít cvičit.a dva měsíce, to je mega dlouhá doba pro pokroky dítka.vsadím boty, že se malá krásně rozleze i posadí 😉 😵 .já jsem cvičila se starším 4 měsíce, taky predilekce hlavičky, na neuro jsme chodili do dvou let, jen na kontroly...ukázat jak stojí, chodí, mluví/nemluví 😅 ...pak už nám dr. řekla, že chodit nemusíme.
na té neurologii z toho vyšetření hlavně dr. pozná svalové napětí, držení těla, jde o to jestli dítko dělá věci stejnoměrtně pravou i levou stranou ....ale přiznám se, že když tehdy tříměsíčního matýnka čapla za jednu nohu a ruku, hlavičkou dolů...že jsem se chtěla pomalu prát 😀

ined77
12. čer 2012

@beibina ...ahoj 🙂 , jejda, neblázni, na nočník máte času a času 😉 .
hlavně klid...můžeš třeba zkusit nechat prcka v teplých dnech bez plenky, ale počítej s častým praním a loužičkama.fakt je, že léto je nejlepší období kdy odplenkovávat, ale rok a půl staré mimčo....tam je vážně ještě spousta času 😉 .

fram
12. čer 2012

@elana já vím, že je lezení důležitý, jenže já tím , že jsem "masírovaná " internetem, že lézt prostě musí, tak si kazím nejhezčí měsíce tím, že kvůli tomu nervuju a pořád ji sleduju. A super, že už lezete 🙂
@2hanah krásně jsi to napsala, hned je líp 🙂 Gratuluju k šikovný holčičce 🙂

elana
12. čer 2012

@fram a vždyť se nenervuj, má móře času 😉 , koukám že je jí sotva 9 měsíců. Opravdu, do roka je to naprosto v normálu. Jinak můžeš jí pomáhat, až bude na kolínkách, tak prostě posunout ručičku, nožičku, ručičku, nožičku, to mi doporučila i rhb sestra a dětská dr. říkala, že takhle se dřív cvičilo (formou hry) s dětma, dokud nebyla tak rozšířená vojtovka, takže jí nemůžeš ublížit, maximálně spadne na čumáček 😅 (vlastní zkušenost). A ještě když je nahatá, tak dělej "leze leze po železe"-hezky prstíkama šimrat od pravý ťapky přes nožku, bříško až k levé ručičce a na druhou stranu. Pomáhá jim to uvědomit si ten zkřížený model, navíc se jim to moc líbí🙂

fram
12. čer 2012

@elana když ona na kolínkách vůbec nepéruje, jen se plazí. Když ji dám na kolínka, tak se hned rozplácne 😅 Ale dík za radu, zkoušíme lézt přes překážku (moje noha) , "lezení" na schod - držím v podpaždí a nakloním na jednu a druhou stranu, aby musel skrčit nožičku a sama vylézt nahoru, blbnem na balonu (ale to už ji nebaví) 🙂 Na rhb nám taky říká, že má do roka čas, je to spíš ten tlak okolí, co stresuje 😅

elana
12. čer 2012

@fram tak snad na ty kolínka brzo půjde...je fakt, že i ten můj lenoch touto dobou péroval, ale věřím, že je to otázka času. Nedočítala jsem, tak nevím-nemáte v plánu nějakou neurologii nebo jste už byli? Obracet na bříško se začala kdy? Jinak jo, to lezení přes překážku, na schod, to je v pořádku, taky nám to doporučili (ten schod se ještě líp dělá na stole, necháš ji kleknout na hranu stolu a podsekáváš střídavě nožičky a musí si je tahat nahoru. Asi to dlouho nevydrží a bude se placatit, ale i občas je dobrý). Docela fajn je taky schůdek, nemáte třeba zvýšený vstup na balkon? Syn se takhle naučil vlastně prvně klekat.

fram
12. čer 2012

@elana na bříško se začala obracet na 4,5 měsících,válet sudy v 7 měsících a plazit v 8 měsících. A od té doby žádnej pokrok - to je právě to, co mě znepokojuje. Jsem domluvená s pediatričkou, že jestli se do 10.měsíce nerozhýbe, pošle nás na neurologii. Tak uvidím. Zkusím ten balkon, jestli si aspoň klekne. Ona je prostě pořád přilepená k zemi 😅

elana
12. čer 2012

@fram to je zvláštní, že se tak zastavila...asi bude opravdu fajn ji na tu neurologii poslat, kdyby se neodlepila za ty dva týdny 🙂 , ale držím palce, aby Tě překvapila. Ono to jde někdy ráz na ráz, až se člověk diví. A kdyby na vojtovku došlo, tak neboj...ono to zvenčí vypadá hrozně, ale dá se na to zvyknout a zvykne si i většina dětí.

2hanah
12. čer 2012

@fram Děkuju, ta Tvoje je taky šikovná, uvidíš...

ofelieee
12. čer 2012

@karolina99 mě někdy dokážou rozhodit kecy okolí... většinou samotný s dítětem je mi fajn a když se do toho někdo vloží, tak se to kazí... třeba posledně mi příbuzná řekla - on eště nechodí? Nemluví? Ty se mu vůbec nevěnuješ! a půl dne ho vodila za ruce. Ať si hukne, vodění škodí a já vím nejlíp (věřím, a když mi ta víra slábne tak si to opakuju jak mantru do zblbnutí 🙂 )

fram
13. čer 2012

@ofelieee my jsme byli na grilovačce a tam ji moudrý ženský zkoušely, jak se udrží na nožičkách 😠 Ještě neleze a ani si sama nesedne. Když ji někdo chová, tak ji pak automaticky posadí. Ještě nedávno otázky - to už sedí, leze... a teď ...už začíná ťapat?..je to šílený. 😖
@elana tak jsme byly dnes na rhb a sestra nám opět řekla, že se jí malá zdá úplně v pořádku a že má dost času. 2x denně máme vojtovku ajinak jen motivační cvičení, která děláme pořád 😅

beibina
15. čer 2012

@ined77 no to zkoušíme a máš pravdu s tím častějším praním, snad už se vyčasí a bude moct běhat úplně svlečený, to pak odpadne i to praní. Já bych to neřešila, ale ze všech stran poslouchám, jaká je to ostuda :(

beibina
15. čer 2012

@2hanah jé, díky za povzbuzení, to potěší 🙂 v okolí slyším jen samé.... to je ostuda, už je velký apod. Vím, že jiné to bylo, když děti nosily hadrové pleny, ale mamina tvrdí, že do tří má času dost.... ještě že ta je v poho

beibina
15. čer 2012

@ofelieee tak to se drž a kašli na ně. můj dědík (jak mu říká mrňousek) si bral malého ven, že je super, jak se nechá vodit za ruku apod. teď už ne, protože už to není ten "hodný" chlapeček, co se nechal vodit, ale lítá jak blázen a to se samozřejmě moc nelíbí, protože je víc starostí a běhání kolem něj. Moje extchýně která je v důchodu, raději bude dělat cokoli a hlídat komukoli, než aby si ho na chvilku vzala, protože je to prý rozmazlený a neposlušný fracek. Ale já jsem ráda, že to není takový ten ťutínek, kterého najdu tam kam ho dám 🙂 Je to můj miláček a ať si říká kdo chce co chce.....

romcovaklarka
16. čer 2012

@fram Ahoj, Sam se taky 2 měsíce plazil, než začal lézt 🙂 Taky jsem ho furt motivovala, aby mi přelejzal nohu a tak podobně - hlavně za mobilem mu to šlo 😀

jasekd
16. čer 2012

@karolina99 Vetsina tech veci, o kterych pises, je mimo tvoje pusobeni, takze klid, i kdyz hloupe reci okoli mrzi.
Jak jsme na tom my? Dve deti, jedno lepsi nez druhy... 😀

1. kluk, vrozena vada ledviny (ty jsi mela v tehot. nejaky problem??? Mam obcas z toho pocit, ze se ptaji "Ty jsi chlastala, kourila , fetovala???") Ted nas ceka operace.
Od narozeni silny GER, nejhorsi zvraceni preslo cca na 10 mesicich, ale ani ted to neni uplne OK. Z toho se odvijelo, ze na porodni vahu se dostaval skoro 4 tydny, co jsem horko tezko nakojila, vyzvracel, takze v 5ti tydnech kojeni plus dokrm, konec kojeni na 4 mesicich (to uz jsem byla podruhy tehotna...). PROC NEkojis?!!!
Motoricky pozadu, lezl od roka, postavil se cca na 16 mesicich, chodi od 21,5 mesicu!!! Doted ne uplne hezky a jiste, chodime na neuro a ted pujdem na ortopedii. Poznamky na jeho chuzi slysim porad. vyhraval dotaz "Neni nejakej divnej, postizenej...?"
Celkem mluvi, ale svoji hatmatilkou, 2slovne vety doted tvori spis vyjimecne, ale slov zna hodne.

2.dcera. Neplanovana, tedy ne tak brzo 😀 Kecy na to, ze mam deti po roce. Do 4 mesicu parada, kojila jsem plne, ve 4 mesicich jsme si vsimli urc. problemu, rozjel se kolotoc, jsme na onkologii, genetice, neurologii, stale nemame diagnozu a nevime, co bude, od 10 mesicu vojtime, leze od 13,5 mesicu, stoji u nabytku cca od roka, zatim nechodi. Mluvi krasne, na svuj vek, aspon neco 🙂 Psychicky je zatim "sikovna" az nadprumerne.Je po operaci s okem.
Obcas uz mam nalozeno az dost, ale zas me to naucilo, ze kdyz nejde o zdravi, jde o prd a nektere veci si daleko min beru. Podle nekterych nazoru musim byt naprosto nemozna, a proc? Protoze jsem si nasekali deti po roce 😅 A kdovi z ceho maj ty problemy, ze...

fram
17. čer 2012

@jasekd panejo, máš to teda hodně těžký 😕 😔 Teď se mi zdá naše "nelezení" jako úplná prkotina 😅 Přeju ti hodně sil, neumím si představit, jak to musí být náročný,ale tvoji miláčci ti to určitě 1000x vrátí 🙂 Chtělo by se napsat - kašli, co kdo říká, ale sama vím, že to prostě úplně vypustit nejde. Přeju vám hlavně hodně zdravíčka, je to opravdu to nejdůležitější. Dětičky máš krásný 🙂