Připadám si jako neschopná matka

karolina99
7. čer 2012

Ahojky. Už delší dobu mě trápí hodně věcí. Možná je vše v pořádku a jen si to nalhávám, ale opravdu si připadám jako neschopná matka. Můj klučina má 10 měsíců a něco a jen se plazí. Nechce sedět, lozit. Neumí pořádně papat, vším se nadavuje. S usínáním máme problémy. A mě už to všechno přerůstá přes hlavu. Vím, že tyhle diskuze se zakládají jen proto, že matka chce slyšet nějaké povzbuzení... ale už jsem to musela někomu říct. Podle manžela zbytečně plaším. Na neurologii je vše OK (jenže já zase řeším - je ta neuroložka opravdu dobrá, nemám ho objednat ještě jinak) Jak naučit díte usínat samotné v postýlce... A to papání to opravdu nevím. Když pil jen mléčko tak neblinkal vůbec, od zavedení příkrmů se vším dáví - i hladkou kaší. Nechápu. Někdy si říkám, proč já - když vidím ty vzorné miminka :o(( Tak asi tak. Já se jen potřebovala vypovídat.

ined77
7. čer 2012

@karolina99 ...ahoj 🙂 , tak já tě ráda utěším 😉 .myslím, že tvůj chlapeček je naprosto normální😉.
že se jen plazí?...dcerka začala lozit v 10,5 měsících, postavila se až ve 13 m.!a ještě nechodí, i když teda je to na spadnutí 🙂 .každé dítko má své tempo, některé je línější, jiné je rychlík...
samostatné spinkání jde naučit, ale chce to pevné nervy a vůli...mně se to u synka podařilo až ve třech letech a kousek 😅 , za to mladší tak usíná téměř od narození....bez nějakého velkého učení 🙂.
u synka byl s jídlem "boj"...už od kojení, dcerka baští krásně, ale období nadavování jsme měli taky...pomohlo udělat příkrmy vodnatější, spíše jakoby husté polévky.tohle by mělo pominout, pokud to není spojeno s nějakou nemocí a pod.co na tohle říká dr.?
a když to shrnu....vzorné miminka možná existují, ale jsem přesvědčená, že 99% rodičů je nemá 😉 😀 .

jop
7. čer 2012

@karolina99 ahoj, taky tě můžu utěšit 😀 Můj syn se do roka (!) jen plazil, pak teda začal milostivě lozit po 4 a samostatná chůze začala v 17 měsících, sám si sedl v 11 měsících. Nikde jsem s ním nebyla a je naprosto ok. Jídlo byla kapitola sama pro sebe - sice se nedávil, ale nechtěl jíst, třeba tři dny nesnědl mimo mléko NIC. Byla jsem zralá na psychiatrii, naprosto zbytečně mi párkrát ujely nervy a ječela jsem na něj (a to se mi bohužel stává doteď, takže si kolikrát říkám, že jsem špatná matka). Ale vše se srovnalo, chce to opravdu "jen" pevné nervy! Se spaní neporadím, aspoň toto jsme od 4 měsíců zvládali relativně dobře (to začal spát sám v postýlce a budil se "jen" 2x za noc), ale jsou tu diskuze, jak naučit dítě spát samo, myslím, že tam najdeš dobré rady.
O dítě se neboj, zkus hlavně ty sama nějak relaxovat, zařídit si hlídání. Všechno se časem zlepší, neboj.

collette
7. čer 2012

Často se to nestává, ale jsou věci, kdy mají i naši nedokonalí manželé pravdu:oD A toto je jedna ze situací.
Ad lezení - Nestrachuj se a užívej si. Ono to přijde. A vě řmi, že to možná bude takovým fofrem, že se nebudeš stačit divit:o) A hlavně mu nijak nepomáhej. Až bude připravený, udělá to sám.
Ad jídlo - Zkus hodně malá sousta. Neboj, on se s tím popere. A klidně bych mu dala žužlat rohlík, pokud ho vezme. Sice bude jako čuňas, ale bude trénovat.
Ad usínání - Jo, to je jiná, to chce kolikrát hodně práce. I zacenu Tvých nervů a synkových slziček. Je potřeba vytrvat, i když Ti to bude lámat srdce. Dát ho do postýlky a chodit k němu s čím dál většími odstupy a hlavně ho nebrat do náruče, jen uklidnit, pohladit a zase ven z pokoje.
Tak pevné nervy!

petule246
7. čer 2012

@karolina99 - ahoj, no někdy je to s prcky na palici 😉 .

Ad ta motorika - můj syn začal sedět i lézt i stát dokonce až v roce. Chodit nakonec začal až na konci 14 měsíce. A připadala jsem si taky blbě. Moje matka totiž razí názor, že takhle pozdě chodí jen děti líných matek (které se svým dětem málo věnují a děti jsou pak také líné a nechodí). Vzhledem k tomu, že první syn začal chodit (v očích mé matky) normálně (tudíž jsem nebyla líná), tak vyvinula teorii, že mám kluky rychle po sobě a tudíž jsem na mladšího "neměla čas", abych proto je opožděný. Snažila jsem se to brát s nadhledem, ale někdy mne to taky zamrzelo. Nicméně nevím, zda když jste byli na neuro, byli jste i na rehabilitaci. Pokud ne, a ty jsi nervozní, doporučila bych návštěvu rehabky. Adámek byl OK, ale rehabka nám doporučila asi 2 cviky a snad do týdne začal lézt. Asi měl někde nějaký sval slabší a ty cviky ho "nakoply".
Spaní to je kapitola sama pro sebe - starší syn sám neusínal snad do 2,5 let, přes den ho ještě teď uspávám, mladší syn usíná skvěle a sám - přes den i večer. Pokud při uspávání nenosíš, tak bych to až tak neřešila, ono se to vytříbí, až prcek začne poslouchat pohádky a víc chápat. Ještě loni pro nás bylo nemyslitelné, že by starší syn usnul na dovče sám, teď jsme byli na pálavě - prcka jsme lupli do postele, pustili chůvu a vysvětlili, že když něco, má si nás přivolat - on to 2x vyzkoušel, zda fakt přijdeme a usínal úplně bez problému.
Ad jídlo - mladší syn nejí, ale žere, ale zase nechce být krmen (to mne plácá přes ruce), že chce jíst sám a strašně prasí. Což je na veřejnosti také dost masakr. Oproti čistotným holčičkám mých kamarádek si připadám taky divně, ale co nadělám.
Takže neboj, prcek z toho vyroste, jen tu motoriku bych (pro tvůj klid) zkusila pořešit rehabkou - vojtovka není nic strašnýho a z mé zkušenosti funguje skvěle.

misi.21
7. čer 2012

@karolina99 nemáš proč se cítit jako špatná matka... Ty přece nemovlivníš,jestli bude lézt,chodit dříve nebo později. Proč do něčeho nutit,když to nemá stejně smysl?? Má své tempo.
Jídlo je u nás tgaky boj. Mám stejně starou holčičku a dnešním dnem přecházíme na stravu více podobnou té naší... Mě se hodně nadavovala,kousky prostě nespolkla,pak jsem jí dala ochutnat něco z mého a snědla i kusy. Prostě nechce už ty kašičky,ale pořádný jídlo 😀
A spaní?? Mě od narození usíná jedině u prsa. Snažil jsem se to odnaučit,ale nemám to srdce nechat mojí holčičku vyplkt. Takže už vík jak 10 měsíců uspáváme u prsa a je to spokojené miminko... 🙂 Až přestanu kojit,tak typrořvané dny přijdou,ale to už se nebude dát nic dělat.
A vzorná miminka?? Každá maminka sem píše většinou jenom úspěchy,takže si z toho nic nedělěj. Máš prostě normální dítě a až se ti rozuteče po bytě,budeš vzpomínat na tohle plazení.
Hlavu vzhůru 🙂 A raduj se ze zdravého miminka 😉

fatin
7. čer 2012

@karolina99 Ahoj, každé dítě je jiné a každá matka má občas pocit, že je naprosto neschopná. 😉 Co Ti na Tvé stesky řekla dětská doktorka?
Pokud na neurologii říkají, že je v pořádku, tak bych tomu věřila. Myslím, že problém dnešní doby je hrozný tlak na rodiče, především matky a příšerná přeinformovanost. Nechápu, proč by všichni měli být dokonalí a "v tabulkách".
Pokud jsi z Prahy, mohla bych Ti předat kontakt na rehabku. Ale každé dítě potřebuje čas, motivaci, zájem rodičů, ale také pozor na "přesycení podněty", takže i dostatek klidu a odpočinku.

snufi
7. čer 2012

@petule246 Můžu se jen pro zajímavost zeptat co za cviky jste cvičili na podporu toho lezení. Mám stejně starou holčičku a taky neleze. Tak jen pro zajímavost.... Vojtovku jsme cvičili dřív, ale od půl roku už ji necvičíme...

petule246
7. čer 2012

@snufi - ono už je to dost dlouho a ty cviky nejsou na vysvětlení po netu zrovna moc jednoduchý. Nicméně prcek dost preferoval jednu stranu, takže jedn cvik byl na podporu otáčení - v podstatě ležel na boku a kyčel se tlačila dozadu a na lopatku dopředu a druhý cvik byl na to lezení a to bylo na stole na bříšku (přes roh, nohy volně ze stolu) a jedna nožička se mu vsunula po tělíčku, pak se nějak poštelovali ruce a tlačilo se do nějakého bodu u lokte ... sorry, to fakt nepopíšu, už si to moc přesně nepamatuju.

snufi
7. čer 2012

@petule246 jj to neva. ten první cvik co jsi psala jsem s malou cvičila taky. Otáčela se jen na jednu stranu, ale pak se to všechno srovnalo, takže v půl roce bylo řečeno, že už cvičit nemusíme. díky

tanule2
7. čer 2012

přesně jak Ti holky píšou, každé dítě je jiné ! To poznáš hlavně u druhého dítěte, že už prostě nebudeš tyto věci moc řešit (kromě toho, že nebude tolik času, tak opravdu uvidíš, že každý je jiný a má "svůj harmonogram vývinu" bez ohledu na tabulky...). Pokud Ti řekli na neurologii v pohodě, tak buď v klidu a ono to přijde z ničeho nic, uvidíš, děti dělají skokové pokroky.
A k tomu dávení Ti mohu říct, že mám 3,5 letou dceru, která s tímto má dosud problémy a zrovna předevčírem, když jsem ji s radostí nacpala jednu lžičku kaše od mladšího brášky, aby ochutnala tu dobrotu, tak se mi celá pozvracela. Takže Tě uklidním - existují prostě nadavovací děti a hotovo. Buď to nějak samo přejde, nebo o tom víš a vyzkoušíš si, jaká konzistence ještě ano a jaká už ne...
Určitě se netrap, zbytečně se s nikým neporovnávej, špatné matky vypadají jinak a rozhodně na fórech toto neřeší... 🙂 Jo a každá z nás myslím měla občas pocit, že ji to přerůstá přes hlavu a je neschopná, já teda docela často a dosud. Dokonalé matky neexistují, jenom se tak tváří 🙂. Krásný den a neřeš to tolik !

martaska78
7. čer 2012

Buď v klidu, vše má svůj čas. Moje děti začali chodit na10 měsících a opravdu to nebyla moje zásluha 😀 , takže dokonalá matka nejsem. Malá spala do 2,5 let s námi v posteli a teď úplně sama spí ve velké a je v pohodě, prostě moje děti nemají rádi mříže (ani malý nespal v postýlce ale se mnou), doufejme, že navždycky 😀 , takže opět nejsem dokonalá matka, která naučila dítě spát v postýlce 😀 a na třetí moje děti by byly nejraději kojenci doteď , obě do 1 roku byly převážně kojení, protože jim příkrmy nechutnaly a teď sdlábnou skoro vše 😀 , takže opět nejsem dokonalá matka, protože jsem do nich tu mrkev atd. nedostala. 😀 . Jinak mám 2 krásné a zdravé děti a jestli ti neusíná, nejí a neleze jako ostatní děti, prostě se mu přizpůsob, ono to za čas půjde a pokud nevěříš doktorce určitě najdeš na netu recenze na ní a kdyžtak pro klid duše zkus jiného lékaře 😉 . A jak bylo v básníkách hlavně "klíííd". 😅

stavba
7. čer 2012

@karolina99 ahoj, holka klid, můžu ti říct, že jsi to napsala za mě. Protože mám také 10 měsíčního syna, pouze plazí, neleze, jediné co dělá je, že skáče pomocí přidržování se za šprušle postýlky na kolínkách a občas si v ní pomocí přidržování sedne, jinak nic. Dr. říká, že je vše v pořádku, že na žádné cvičení chodit nemusíme. Tak si říkám, že je prostě jen "línější" a má své tempo. Jinak je akční až až, doplazí se, kam potřebuje🙂. Co se jídla týká, tak tomu také moc nedá, jí tak poloviční porce toho, co by měl. Tzn., že sní většinou tak max. 100g příkrmu, ale zatím prospívá a přibývá na váze, takže opět není zatím co řešit. Hold, každé dítě má své tempo i svůj čas na to, kdy se co naučí a s jídlem je to to samé, některé dítě jí jako otesánek, jiné sotva párkrát polkne a víc nechce. Pokud je něco, co mu chutná, tak to nabízej přednostně a postupně zkoušej přidávat něco dalšího, ono se to brzo zlepší, chce to čas, i když sama vím, že je to občas dost o nervy. Určitě nejsi špatná máma, kdyby ano, tak by jsi se takhle netrápila a nepřemýšlela nad tím. Tak hlavu vzhůru a uvidíš, brzy bude lépe. 🙂

luthien.k
7. čer 2012

@karolina99 to je první dítě, viď? Můžu Tě ujistit, že až budeš mít druhé, případně další, tak už to rozhodně nebudeš tak prožívat a řešit 😉 Nejhorší je srovnávání, když je každé dítě unikát, ale když už srovnávat, tak si vezmi, že jsou děti, co mají opravdu problém a není jich málo - mojí nejlepší kamarádky dcera má těžkou epilepsii, jiná autistické dítě, další dítě s podezřením na závažnou genetickou vadu atd. A to nemluvím o těch zástupech dětí a jejich maminek, co je trápí atopický ekzém a alergie, co chodí ke mně pro radu.
Takže pokud je dítě zdravé (což by u té motoriky měl neurolog určitě poznat 😉), jen pomalejší, tak bych se opravdu netrápila. Spaní se dá pořešit, už to to bylo psáno, jen to chce trpělivost, to samé jídlo - zkusila bych nabízet do měkka uvařené kousky zeleniny do ručičky třeba (rohlík spíš ne, tím se mají děti tendenci spíš dávit a dusit). Ostatní přijde samo, případně se tomu trochu pomůže cvičením 😉

bobeska
10. čer 2012

Taky tě potěším 😀 . První dcera se postavila na 4 v 10 měsících. Byly jsme pod dohledem fyzioterapeuta, ale necvičily jsem - byla OK, jen měla svou hlavu 🙂 . Jeden den se postaila na 4, druhý den si sedla a třetí den lezla. No to jsem měla radost, říkala jsem si, jak už to teď půjde všechno hezky. Ha ha ha. Ve 12 měsících se poprvé sama postavila u stolu, už jsem se těšila, jak bude brzo chodit 😀 😀 😀 . Chodit začala v 17 měsících. Na druhou stranu v roce už krásně mluvila a to ji drží do dnes, kdy jsou ji 4. Vše dohnala. Druhé dceři je teď 9 měsíců - neleze! Fyzioterapeutka opět říká - má svou hlavu. Když ji postavím na 4 stojí, houpe se, ale postavit se na ně sama! Zato už teď má bezvadný "pinzetový" úchop ukazováku a palce, nemá problém s jakoukoliv zvukovou hračkou apod.
Usínání jsem u obou "vydřela". První to trvalo cca 10 dnů u druhé 14 dnů. Chce to pevné nervy, odhodlání a podporu manžela, ale naučit to jde.
S jídlem neporadím, obě žerou, jak nezavřené.
Fyziotrapeutka mi vždy říká, že mám být ráda, že malá jde na všechno s rozumem, že nejhorší je chodicí 10i měsíční dítě. Že rozumově na to nemá a je hloupočké a prostě vleze všude, nebezpečí nenebezpečí ......
Užívej si, že je zdravý, že máš na něj čas. Rychle to ubíhá a za chvíli budeš litovat těch pitomostí, kterými jsi si kazila hezké okamžiky 😵.

hanickaa.d
10. čer 2012

ahoj, zkus si koupit červnové číslo Máma a já, jsou tam články o spinkání dětí a okazy na publikace 😉

sandynka
10. čer 2012

Ahojky! Moje dítě začalo baštit příkrmy a totálně odmítá mlíčko. Takže pořád jen vymýšlím, jak to udělat, aby měl nějakým způsobem denní mléčnou dávku. Začíná to být na bednu. S usínáním jsme měli šílené problémy po přechodu z koše do postýlky ve 4. měsíci. Každý večer šílené scény, neusnul normálně. Už jsem myslela, že nebude normálně usínat. Po více jak měsíci nervů to zvládnul a večer jak vidím, že zívá nebo se tře, tak jde do postýlky, zapnu usínáčka nebo kolotoč a on si usne. Teď se teda začal přetáčet v postýlce neustále ne bříško a ječet, takže ho běhám otáčet zpět. Navíc nás trápí ekzém ... Občas si taky připadám a si myslím snad, že za všechno můžu já ... za ekzém, za to, že nechce mlíčko ... prostě dneska je ze všech stran na tu matku šílený tlak , všude samé srovnání, samé tabulky, propaganda mlíka a kojení, všechno perfektní ... tudíž jak to tak není, tak má člověk pocit, že je něco špatně. Jenomže pak mi manžel taky řekne, že to moc řeším a tak si uvědomím, že tohle je život, že nic není tabulkového, že jsme každý osobnost, že jsem měla dítě s tím, že to jsou radosti i starosti a že všechny ty moje starosti jsou vlastně ve srovnání s důležitými věcmi nic a že to moje dítě mi prostě stojí za všechno na světě. 🙂

snufi
11. čer 2012

Jako by jsi to napsala úplně za mě. Máme stejné problémy (nelezeme, nesedíme...) a stejně jako ty jsem z toho někdy špatná. Ale opravdu jen někdy - když o tom moc přemýšlím. Jinak si říkám, že ta moje šikulka to určitě jednou zvldne. Jen to chce prostě čas. Takže dej malému čas - on to určitě zvládne 🙂 🙂 A užívej si na MD.

katka37
11. čer 2012

ahoj , je moc fajn ,že jsi tuhle diskusi založila, taky se pořád cítím jako ty ,taky si připadám jako špatná matka ,která nic nezvládá,mám třetí dítě a jsem jako ta která má první ,pořád nějaké problémy ,když se jeden vyřeší ,je tady další a to mně šíleně ubíjí....malý je od narození nespavec ,uřvanec ,měl reflux ,má exém atd.....jezdíme ne neurologii ,protože jako malý přestal dýchat ,máme větší hlavičku a nevejdem se do tabulek ......a pořád něco.mám tady sousedku ,má první dítě ,to od narození jen spí a jí,ráno jí vstává v 9h spí celou noc ,přes den spí 2krát 3 hodiny všechno sní a vypije atd 😠 my vstáváme v 5h ráno 😝 a to se od půl noci budíme ....s jídlem taky nic moc ,ted jsme byli na kontrole na neurolgii a doktorka nás chtěla poslat cvičit ,že prý v 7měsících umí JEN přetočení z břicha na záda a zpět ,otáčení kolem své osy na bříšku a začíná se plazit....co by měl proboha jkeště umět????????????????odmítla jsem cvičení......Taky si pořád říkám ,co dělám jhako máma špatně?nevím ,ale uvažuju ,že navštívím psychologa než mi to přeroste přes hlavu....tak se tady můžem navzájem utěšovat 🙂

snufi
11. čer 2012

@katka37 můžu se zeptat a co vadí na tom, že má větší hlavičku. Malá ji má taky větší, ale nikdo nic neříkal.... A hlavu vzhůru!!!!!!!!!!! Přece to musí někdy přejít. Tak se utěšuju já :o))

katka37
11. čer 2012

@snufi no já nevím co jim vadí ,nevejde se do tabulek!!!!!!!!!!!!!!!! 🙂 byli jsme na sono mozku a je to vpořádku tak že je to pravděpodobně rodové ,malý má v 7.měsících 48cm ,což má roční dítě! 🙂

fram
11. čer 2012

@karolina99 mojí holčičce bude za chvíli 10 měsíců a jen válí sudy a plazí se. Neleze, neposadí se, ani se nedostane na kolínka. Někdy jsem z toho hodně špatná a říkám si, co jsem zanedbala, když vidím i mladší děti, které už lezou, stoupají si... Chodíme na rhb a prý je v pořádku. Když se do 10 měsíců nerozhýbe, pošle nás pediatrička na neurologii. Ale když se na ten svůj malej poklad dívám, tak si říkám sakra, vždyť je úžasná a můžu být vděčná, že je zdravá.

snufi
11. čer 2012

@fram Vy i cvičíte Vojtovku nebo tak něco? My zase chodíme na neurologii - tak vše v pořádku, na rehabku nás neposlala. Uvažuji, že tam zajdu sama... Zatím necvičíme nic, malá se jen plazí. Ale jinak je pohyblivá až až :o)))

fram
11. čer 2012

@snufi my máme 1 cvik z Vojtovky na podporu lezení, ale říkala nám, ať to děláme jen 1x denně, protože to malá nepotřebuje, tak jen aby si uvědomila kolínka. Jinak se Vojtovka cvičí min. 3x denně. Pak máme dělat taková ta motivační cvičení - na balonu, trakárek, lezení na překážku..., ale to už mi holka bojkotuje jak jsem ji s tím pořád otravovala. Zkoušela jsem jí dát nohu, aby ji musela přelézt. Vůbec se přes ni nedostane, zkusila to párkrát a teď už jen vidí, že ji dám do cesty nohu a buď se na to vykašle nebo se rozbrečí 😅 (pokud je tam křupka - to jediný ji láká natolik, aby se trošku snažila) 😀 Ve středu jdem na rehabilitaci na kontrolu, tak jsem zvědavá, co nám řekne.

katka37
11. čer 2012

@snufi a kolik máte hlavičku vy?

snufi
12. čer 2012

@katka37 Tak teď mám okno, ale zjistím a napíšu. Něco se mi plete, že 42 nebo 44.
@katka37

snufi
12. čer 2012

@fram a jak ten cvik vypadá, díky :o) Já už nevím jak bych jí k tomu lezení pomohla. Když se nerozlezeme do 12m, tak nás čeká vojtovka a protože už jsem to zažila, tak se toho přímo děsím a už dopředu vím, že to asi nedám.

fram
12. čer 2012

@snufi nevím, jestli to popíšu srozumitelně - leží na bříšku bokem ke mě,já jsem bokem k ní, obličej směrem k zadečku, pokud jsem levým bokem, tak ji levou rukou obejmu přes pravý bok pod bříškem a chytím levou nohu, kterou pokrčím pod bříško a svým bokem bráním, aby jí neujížděla do strany. Mačkám patu a pravou rukou mačkám pánevní kost. Celkem dobře to snáší, ale jen když je unavená. Pokud nechce, mám co dělat, abych ji udržela. Prosímtě, jak vypadá vyšetření na neurologii? Je mi jasný, že pokud tam budeme muset, bude hysterák ☹ Taky už nevím, jak jí vysvětlit, že má jít na kolínka. Zítra na rhb, tak jsem zvědavá a napíšu, co nám řekla.

snufi
12. čer 2012

@fram Malou vždy posazuje (dívá se jak sedí), pak jí zkouší dát na nožičky (jak stojí - malá nechce stát), klepe na záda, na kolínka... A pak ji drží ve vzduchu za pravou ruku a nohu a naopak... Dívá se jak pase koníky... jak se plazí. No nevím co z toho můžou poznat :o)) já nepoznám nic. Ale malá taky řve jako tur. Od té doby co jsem s ní cvičila vojtovku na ni nesmí nikdo z doktorů ani šáhnout. Hned je řev.

snufi
12. čer 2012

@sandynka a co ve spánku, to taky nepije. Já už to tak praktikuju pomalu půl roku. Jinak do ní mléčko taky nedostanu. Jak usne, šup flašku a malá dundá... 🙂

fram
12. čer 2012

@snufi naše holka taky nechce stát 😅 Na rhb řve, jen se na ni sestra podívá, takže stejně nic nepředvede 😀 jen po mě natahuje ruce, abych ji vzala . Kdyby se aspoň uměla posadit,abych ji mohla posadit v kočárku. Ale ona se nepokouší ani o sed. Jsou to lenošky ty naše holky, a to se říká, že línější jsou kluci.