Problémy s odpoledním spánkem u 4měsíční dcery. Máte radu?

cekypetra
10. pro 2019

Ahoj maminky,

opet se na vas obracim s prosbou o radu. Mam dvou a pul leteho syna a cerstve ctyr mesicni dceru. A mame u syna problem se spankem po o. Malej mel vzdy dany rezim, az do narozeni holcicky. Po obede chodil na dve az tri hodiny spat, ja ho uspavala tak, ze jsem si s nim lehla, tulili jsme se, povidali a spinkal. Od narozeni male se to zacalo lamat. Uz nemam sanci si s nim jit lehnout, s malou maji pres den rezim odlisny. Rano a vecer vstavaji a chodi spinkat stejne, ale pres den se nepotkaji. Malej zacal vyvadet a nechtel spat, byl ale unaveny, a kdyz uz usnul, spal i tri hodiny. Zkousela jsem mu pustit pohadku, zkousela jsem jit s nim pred obedem ven a vzdy to bylo tak, ze obcas se povedlo a spal, ale vetsinou ne. K veceru je pak ale unaveny a mrzuty. Ted jsem vyzkousela, jit ven odpoledne po krmeni male mezi druhou a treti. Malyho jsem dala do kocaru a malou do nositka. Spinkali oba. To bylo minuly tyden. Ted se mi ale dvakrat stalo, ze malej v kocaru usnul az kolem pul ctvrte a do pul seste jsem ho nebyla schopna vzbudit. A pak mel problem jit spat vecer. Normalne chodi deti spat v osm a ja ho ted do deseti nebyla schopna uspat...rikam si, ze se to uz asi mozna lame a nebude chtit pres den spat, jenze...vecer kolem seste zacina vytuhavat doma a hlavne, kdyz jdeme ven, dopo nebo odpo, mala je v kocaru a malej tape, po cca dvaceti minutach zacne zivat a ze chce na ruku. Ja ale s malou chci chodit ven na vic nez dvacet minut. Dalsi vec, taninek pracuje v rezimu kratky dlouhy tyden a ja bych rada, aby rezim byl stejny vice ci mene kazdy den, co se chozeni ven a spanku tyce. S odpoledni prochazkou neni problem, muzeme jit vsichni, dopo to ale vsichni nedame a ja chci, abychom ten cas travili spolu, kdyz ma tatka volno...no babo rad. Mate nekdo radu, jak to sladit? A co ten spanek? Kdyz vam deti prestavaly spat ve dne, kolik jim bylo a byl to nejaky proces nebo ze dne na den? Jak si s tim poradit?

veronikav31
10. pro 2019

Dcerka přestala spávat přes den a to jí byl 1r a 9m, syn přestal spát přes den když mu byl 1r a 8m.Večer chodí spát oba dva okolo 18.30, ráno vstávají v 6hod,starší dcerka chodí do školky a to se vstávat musí.Chodíme ven taky, někdy i na x hodin od narození dcerky, stejně tak i se synem.Já si spíš myslím, že se tvůj syn venku prostě nudí a upřímně,nedovedu si představit jen tak chodit na procházky se starší dcerkou okolo17-17.30, je zima a tma a to by se mi osobně venku nechtělo být. Režim je krásná věc,ale nepraktická.Já krom jídla žádný nezaváděla a je to víc pohoda než neustálý stres-teď musíme jít ven, teď musí jí spát atd. každý den máme jiný.Teď například se starší dcerkou přijdeme po obědě domů a pomáhá mi s cukrovím, světe div se,jde ito mladšímu synovi(nyní 1r a 10m).večer s usínáním problém není, spí krásně celou noc jak dcerka,tak i mladší syn.Když je takové počasí a ven se nedá jít, ani dcerku ani syna nebaví jen tak bezcílně se toulat tak program vymýšlím jak se dá.Občas se nudí,občas nikoliv, oceňuji to při dešti,chumelení o víkendu, v týdnu ven musíme kvůli školce.Ráno odcházíme v 6.45 z bytu a zůstáváme ve městě-jdu se synem do kavárny kde je hrací koutek nebo do herny a vracíme se ve 12.45 s dcerkou ze školky a nebo jdeme ráno domů a pak pomalu zase do školky, vzhledem k tomu,že syn dobře chodí tak procházky s ním jsou na dlouho.Nemá cenu něco lámat přes koleno, ono jde o to,že se i brzy stmívá a jsou unavený jak děti tak i dospělí a režim si zkorigují děti časem sami,nezasahovala bych do toho

cekypetra
autor
10. pro 2019

@cekypetra mne nejde o to, davat malyho spat pres den za kazdou cenu. Ale jakmile je v kocaru nebo v aute, vytuhne, tak si rikam, jestli ten spanek nepotrebuje? Nebo se to tak deje, pres den deti doma neusnou, v kocaru/ aute ano a pak uz ani to? A taky mi jde o to, jak chodit s malou ven, kdyz malej nechce dlouho tapat. A spat odpo do sesti ho fakt nechci nechat, aby pak sel spat v deset, to ne...za rady/zkusenosti dopredu dekuju

cekypetra
autor
10. pro 2019

@veronikav31 dekuji moc. My taky mame kazdy den vice ci mene jiny. Rezim jsem myslela spankovy. Ven chodime za svetla mezi druhou a treti, ale jde o to, ze kdyz jdem na prochazku (vzdy nejaky cil mame), povidame si, zpivame, za cca dvacet minut uz chce na ruku (na hristi by vydrzel, ale uz je zima), a kdyz jde do kocaru, do pul hodiny tam usne a pak spi dlouho a vecer ho nejde uspat do tech deseti...

veronikav31
10. pro 2019

@cekypetra malej mě nespí doma vůbec, 1x za měsíc mě usne v kočárku,když jedeme autem tak pravidelně,ale je to chvilka a večer chodí spát +- stejně.u nás sem nastavila mantinely, buď si usnul max do 13.hod nebo pak už nešel spát.vše se vším souvisí, když by šel spát až dýl,tak jde večer dýl spát a ráno se mu nebude v těch 6.hod vstávat a opravdu do školky musíme. Když se narodil syn tak dcerka už nespala(bylo jí 2r a 1 měsíc), takže jsem žádný spánkový režim řešit přes den nemusela.když jsem byla s dcerkou v herně nebo kavárně tak si malý šel spát kdy chtěl.buď spal doma nebo v kočárku nebo v autě, když jsme byli na výletě.jsme takový variabilní,že se sbalíme a jedeme třeba na celý den pryč,sobota někdy i neděle.Syn mě už neusne v kočáře vůbec,spíš v něm být už nechce,takže víceméně chodí i x hodin.Na jednu stranu je to občas unavující,že mám 2 aktivní děti beze spánku,ale na druhou stranu je den bezespánku dobrý, oba večer lehnou a spí až do rána bez buzení.A co nějaká dětská skupina, herna nebo něco takového?to by nešlo zkusit?

jannym
10. pro 2019

Syn (rok a pul) miaktualne zacal bojkotovat poobedovy spanek doma, v kocare usne a klido si tam da dve hodky (takze ja se po obede nabalim uvarim do termosky caj a jdem spat), cestou zpet ze spankove vychazky si vyzvednem starsi ze skolky a jdem jeste na hriste nebo aspon se julnout na vlacky (ted je tedy vrcholem vychazky ozdobeny vanocni stromecek) no a syn ctyrech hodinach venku (pocitano i se spankem) vecer krasne usne...kdyz to takto nejde udelat je pro nas oba cas spanku ocistec

kata267
10. pro 2019

@cekypetra ja myslim ze bohuzel rada neni a tady ten rytmus spani.pres den u dvou deti je proste "peklo" po vetsinu doby az do te doby nez jdou do skolky 😂 u nas se starsi jsem bojovala s odpolednim spanim snad odjakziva, v cca 2 letech prestala pres den spat uplne, nejdriv byla taky cca v 6-7 mrtva ale stacilo.ji trochu rozebrat a ono si to sedlo a pak uz vydrzela do tech 8mi vecer, mladsi ma ted 2 a je to jak pres kopirak ze dne na den odmita jit spat, neresim uz vim ze je zbytecny s nima bojovat, proste bud nespi nebo kdyz usne treba ve 2 tak ji necham max.pul hodky a budim aby vecer sla spat kolem te 8me, jinak auto, kocar atd.tam usina vetsinou I ta starsi, proste odpoledne se snazim nikam nejezdit a kdyz prochazka tak kratka aby neusnuly....
Jinak tipy co vsechno jsem za ty roky praktikovala k uspavani a obcas to fungovalo obcas ne = mladsi manduca/starsi v kocaru, mladsi I starsi v kocaru (sourozenecky), mladsi manduca/starsi tv pohadky, mladsi jsem chovala/starsi v posteli cetla pohadku, vozit chvilku v aute kolem vesnice....
Jinak ted maji 3,5 a 2 a ve dnech kdy jsou ve skolce tak tam spi v pohode, ty dny co jsou doma uz nespi vubec....

veronikav31
10. pro 2019

@jannym tichá závist. to bych chtěla jednou zažít aby dítě spalo 2 hodiny přes den 🙂 to neznám ani od miminka,ale naštěstí mi obě děti spali v noci.ještě se blbě zeptám ty hodiny co nespí venku a jste tam chodí nebo je v kočárku?

kata267
10. pro 2019

@veronikav31 a me nespi pres den ani poradne v noci 🙈😀😀

mourovatakocka
10. pro 2019

@veronikav31 Režim je nepraktická věc 😂😂😂
Promiň, ale jsem fakt pobavená. To nic, toho si nevšímej.

veronikav31
10. pro 2019

@mourovatakocka proč?píšu co si myslím o režimu, použila bych jiná slova, ale zkráceně režim je na nic. dítě něco naučíte-koupat ve stejnou hodinu, spát ve stejnou hodinu, ale pak přijdou zuby,výlet a režim jde do háje,protože dítě je z toho hotové a když je dítě hotové,tak jsou rodiče rozladěný.moje švagrová dodržovala režim za jakýchkoliv okolností, koupání přesně v 19.hod-v zimě,v létě, i když bylo déle světlo,tak se z návštěvy sbalili,že musí jít koupat,jinak že malá není ve své kůži, jako sorry, ale kde to jsme...my jedeme bez režimu a pohoda, spí,jí,koupeme když je čas a nespěcháme z výletu nebo návštěvy,abysme v tu a tu dobu byli doma,protože musíme koupat.

konidana
10. pro 2019

@cekypetra starší mi přes den přestala spát v 18.m. ve dvou letech přes zimu jsem ji brala na půl h. ven do šátku (mimino v kočáru). Jinak by mě z ní kleplo. Došli jsme do krámu, já nakoupila , probudila a vyndala starší z šátku, ještě v teple v supermarketu, něco jí vrazila na jídlo a pak jsme šli domů. staší hezky pěšky, aby se zase do večera unavila. ten kilometr jsme šly tak hodinku nebo i dvě 😅 A takhle celou zimu. od jara když jí bylo 2a1/4 už poo nespala, pak až zase ve školce

mourovatakocka
10. pro 2019

@veronikav31 Co k tomu říct? Asi takhle ☺️

antoinet
10. pro 2019

Diskuzi jsem necetla, ale mam zkusenosti🙂
Doporucuju davat si male cile, pres zimu bych volila jen jednu prochazku, druhou treba jen s miminkem, kdyz je se starsim tatinek.
K tomu rezimu - mne vzdy pomohlo vstavat rano driv. Treba ted dvouleta dcera vstava cca v 6:30 a schrupnout do kocarku si jde v 10:30, vstava v poledne. Tyto casy mi zajisti, ze vecer v 7 je unavena a v klidu usne. Proste spani poo az v odpolednim case - pozde.
Mas to ted narocne, ale kazdy mesic to bude snazsi a snazsi.

slunickovm
10. pro 2019

@cekypetra my jsme meli stejny problem a podobne stare deti. Kolem tech 2,5let nam peoste přestal pres odpoledne spat a je fakt, ze taky bývá dost utahaný. Ale postupně se to zlepšilo a on uz tak unaveny nebyl. Ale kolem třetího roku jsem to řekla pediatricce , ze nespi a ona řekla, ze takto male deti proste odpoledni spánek potrebuji kvuli vyvoji mozku a většina deti spi. No proste nam řekla at se snažíme ho uspat. Ale nam to nejde proste.

hojda
10. pro 2019

Kolem dvou let je normální, že už dítě odpoledne nechce spát, syna jsem nenutila, nechala jsem ho odpočívat třeba u pohádky a kolikrát u ní usnul. Vím, že jste byla zvyklá, že přes den byl na celkem dlouhý časový úsek klid, ale to prostě nejde nárokovat, buď dítě spát bude, nebo ne a pak se musí režim upravit. To je vývoj.

jannym
10. pro 2019

@veronikav31 kdyz nespi v kocaru byt moc nechce, takze na hristi blbne, nebo ho vypustim se starsi na louku kde lita za balonem nebo proste jen parku - nez nekam dojde (i par metru zabere to dost casu musi si prohlidnout kazdej listecek, klacicek, kaminek - nebo obiha kolem kazdeho stromu podel cesty...)