Proč se propagují babyvaky, když dítě nemá rovná záda?

lrg
9. kvě 2013

Chci se Vás zeptat na názor, proč myslíte, že se nemají používat často dětská lehátka a na druhou stranu se dnes propagují babyvaky a nošení dětí, když i takhle nemá dítě zádíčka rovně? Naše holčička má extremně zlé větry, takže musí být pořád "v pohybu" aby se jí ulevilo, takže chovám ale to nevydržím celý den, takže dost času tráví v léhátku (klasika Fisher-price), kde ji kolébám a když usne, nechám ji tam, max můžu nastavit lehátko do lehu, jak ji zvednu a chci dát na rovnou podložku tak je po spaní a začne řev. Jak to děláte, když máte tzv neodložitelné dítě? Vždyť v šátku nebo ve vaku je mimčo zkroucené mnohem víc.....

veruska007
9. kvě 2013

Taky jsem měla nepoložitelné dítě, nosila jsem prvního půl roku v babyvaku nebo v šátku, doma i venku. Lehátko se mi neosvědčilo vůbec, oba kluci v něm byli dost zkřivení, nelíbilo se jim tam, to už mi přišla lepší autosedačka. Ale lehátka a autosedačka prý příliš zatěžují šíjové svalstvo miminek, protože mají těžkou hlavičku. Já do 5 měs. nosila děti v kolíbce, v babyvaku co nejvíce ležely, v šátku taky - nožičky skoro stejně vysoko jako hlavička.

ssassi
9. kvě 2013

@lrg a proč by mělo podle tebe dítě ležet rovně? dětské pátěři dělá klubíčko dobře.
lehátko - nuda, nevidím, co se děje, chybí mi máma, debilně to vibruje a bolí mě z toho zadek
šátek - jupí, jsem s mámou, jsem uprostřed dění, přitom se cítím v bezpečí. v úvazu "kříž s kapsou vevnitř" můžu být od malička (pokud je pevně a správně uvázáno). a pokd náhodou nemám úplně ok kyčle, poloha v tomto úvazu je pro mě ideální. když mám prdíky, je to v šátku fajn, protože mě máma na bříško hřeje.
babyvak - pokud má máma větší poprsí, nemusí mi být babyvak (nebo úvaz "kolíbka" z šátku) pohodlný (ani s podloženou hlavičkou). pokud jsem dítě "náročné", tahle poloha se mi taky nebude líbit, páč nic moc nevidím. taky není vhodná pro děti, které nemají kyčle na 100%. a máma nemůže nosit moc dlouho, protože za babyvaku můžou brzy bolet záda.

existují na světe národy, kde se dítě do jednoho roku nesmí dotknout země - nosí to smůlu. tak je dítě permanentně u někoho v náručí. řada společenství dává děti spát do závěsných kolíbek, sítí, hamak a hack. dětem do jednoho roku vyhovuje klubíčko, houpání, pohyb. na spinkání je výborná např: http://www.branakdetem.cz/hacka-pech.htm mně osobně zachránila před šedinama 😀 moje dítě totiž postýlku začalo akceptovat až po prvním roce svého velmi aktivního života

nošení v šátku (egronomickém! nosítku) a spaní s dítětem je normální součást přirozeného rodičovství

lrg
autor
9. kvě 2013

@ssassi Právě naší holce se v lehátku líbí nejvíc, houpu ji a ona čučí. Jsou jí 2 měsíce. Ve vaku se jí nelíbí, přesně jak říkáš, nevidí ven a je jí v něm horko. Na šátek se necítím, že bych to zvládla dobře uvázat.

ssassi
9. kvě 2013

@lrg tak vidíš, tak ji nech v lehátku. dá se přenášet - postavíš si ho k věšáku na prádlo, do kuchyně, když vaříš... mýmu lumpovi nevyhovoval, potřeboval být prostě se mnou. lehátko používá až teď - sedne si v něm vedle manželova křesla s čajem a koukají na zprávy :o)

a jestli máš třeba pocit, že dítě se v lehátku sune do stany nebo je celé nějaké "šišaté", sroluj ručníky a zapři je po stranách, aby bylo dítě rovně. jinak to vyklenutí zad do obloučku je v pořádku

pppxx
9. kvě 2013

Mela jsem baby vak i lehatko, oboji super.
Vak hlavne na uspani rvouciho ditete, lehatko jsem sebou nosila po byte, dcera koukala kolem a byla spokojena.
Pokud tam dite neni 24hodin denne, tak se nic nedeje.

anina32
9. kvě 2013

Neměla jsem ani lehátko ani baby vak ani na jednoho 😉

llluckaaa
9. kvě 2013

"neodložitelné dítě", to slyším poprvé 😀 Ale znám ho bohužel moc dobře 😒 Měla jsem FP a tam jsem ho občas dala, aby mě sledovalo, když jsem něco dělala a nebo jsem ho uspala ve vaku a pak tajně odložila do kočáru, kde spalo pár minut, pak začalo brečet a já si opět oblékla vak (i s dítětem), zase uspávala, odložila do kočáru,.... a tak pořád dokola 😉

maximka33
10. kvě 2013

@lrg tak myslím, že dítě nepotřebuje mít za každou cenu rovná záda, v bříšku to také nemělo. ale z baby vaku bolela záda mě, protože váha dítěte nebyla rovnoměrně rozložená. lepší je šátek nebo ergonomické nosítko.

katyxq
10. kvě 2013

chtěla jsem napsat, ale líp než @ssassi bych to nenapsala 😀, snad jen - přijd do skupiny Nošení dětí, určitě se tam najde někdo, kdo by ti vázání šátku ukázal naživo, ono to vypadá náročně, ale vážně to zas taková hrůza není 😉

brigule
10. kvě 2013

mě jedna dětská fyzioterapeutka vysvětlovala, že autosedačky nejsou dobrý na páteř kvůli těžišti, nikoli proto, že v nich nejsou děti rovný.

lrg
autor
11. kvě 2013

@katyxq Zvažuju, že si koupím nosítko, zaujala mě Manduca.

marcelka287
11. kvě 2013

@lrg Ahoj, přemýšlím nad šátkem a taky mi jde proti srsti vozit dítě ve vajíčku místo v hluboké korbě, tak jsem rozebírala tyhle všechny možné varianty s fyzioterapeutkou, která mi řekla. Správná autosedačka (pro nejmenší mimi) je dělaná tak, aby když se něco stane dítě bylo v bezpečí, takže to znamená, že by tam mimi mělo mít co nejméně prostoru, aby pořádně drželo, to znamená, že nemá dostatek místa na to, aby hýbalo ručkama a nožičkama a to pohybovému vývoji neprospívá, takže v autosedačce by dítě mělo trávit čas opravdu jen v autě a ne dalších 5 hodin.. Lehátka dětem převážně vyhovují, než ležení na zemi na dece, protože se vůbec nemusí snažit pro to, aby něco vidělo, a tak nemusí namáhat svaly a to opět špatně kvůli vývoji. O babyvaku jsme se nebavili, ale o šátku ano. Kde teda vidí největší problém v tom, že to mimi se tam špatně uváže nebo dá se tam špatně a pak je to na nic.. Ale pokud tam prý to mimčo uvážeš správně, tak by to mělo být ok. Ale taky říkala že ne na celodenní nošení.. Protože vlastně tam je taky to mimčo utemované, že se nemůže moc hýbat... Takže na závěr dodala, že pokud někdo používá lehátka, autsedačky a šátek (teď se baví o těch nejmenších miminkách) tak by to měl pak kompenzovat tím, že stráví o trošku víc času tím, že bude děťatko nechávat rozbalené a nechá ho, aby si hýbalo ručičkama a nožičkama.. atp.. A ještě nosítka říkala, že jsou vhodná až od té doby, co dítě začne sedět - což znamená že má dostatečně zpevněnou páteř... A vždycky je prý důležité koukat na to v těch nosítkách, aby dítě mělo podsazený zadeček.. A nožky do široka od sebe.. asi kvůli těm kyčlím..

Jo a ještě vlastně největší výhodu vlastně spatřovala v tom, u šátků a nebo těch nosítek (pro starší děti) že je dítě u maminky.. Takže i kdyby tam bylo vše ostatní špatně, tak alespoň to pomáhá té citové stránce🙂 což se například o lehátku říci nedá..

blahova_andrea
11. kvě 2013

kdybych mohla vzít zpátky čas, tak bych šla do kvalitního lehátka...ale to jen vzhledem k tomu, že dnes vím, jaký syn byl, je a co by mu vyhovovalo. jakékoliv věčné nošení, společné spaní a jiné metody vracející se ke "starému způsobu života" nebyly nic pro něj. naopak kamarádka, která měla druhé dítko velmi brzy po tom prvním nedala na lehátko dopustit a našemu malému se líbilo. mít dalšího takového neposedu, tak lehátko pořídím. samozřejmě jen na občasné položení, při mytí nádobí, aby na mě viděl, při prvních příkrmech se to taky velmi osvědčilo...nejsem zastáncem nechávání dětí dlouho na místě nebo v jedné poloze. ale je fakt, že miška netrpěl na prdíky a pořád sebou mrskal. nepotřeboval být stále v klubíčku kvůli bříšku.

romantika
11. kvě 2013

ja myslim ze to nejsou jen tak vetry ale i to ze jsou deti mazlici a zvedave deti. take jsem odnosila prvni pul rok v rukach, take jsme meli FP lehatko, ale spis mala chtela porad pozorovat co delame. Kocarek i autosedacku nesnasela, protoze nic nevidela. Od pul roka do dvou let spala s nami v posteli a to nervala. V detske postylce rvala.
Zadicka nemohu hodnotit, mala zacla v 3 mesicich lozit a v pul roce stat, zadicka ma pevna, brisko uvolnene z brzkeho stani. Ony se ty vaky doporucuji hodne kvuli psychice prechod z embryonalni polohy v brisku. Ale predevsim pro mensi mimi, nedeonosenatka nebo v prvnim mesici pro prechod do lehu. Stejne jako zavesne houpacky pro mimi,.
Nekdo nenechava dite ani po narozeni merit, protoze po 9 mesicich v klubicku je pro ne narovnani stres.

wahu
11. kvě 2013

@lrg Lehátko jsme měli úplně obyč a tak do 3 měsíců jsme využívali fakt hodně. S babyvakem zkušenost nemám. Od šesti týdnu jsme nosili v mei tai liliputi a naprostá spokojenost. Přesně jak říkáš, ze šátku jsem měla trošku respekt, mei tai mám uvázané coby dup. 🙂 Jinak v posteli s náma spal taky tak do tří měsíců, teď už lebedí v postýlce, kterou mám přiraženou u sebe a ráno jak se vzbudí na krmení, už je zase u nás. 🙂

lrg
autor
11. kvě 2013

@wahu To ve třech měsících spí už celou noc? To teda závist 🙂 Naší budou zítra dva měsíce a je jak hodinky, o půlnoci, ve tři, v šest...... 🙂 A taky spí s námi, dávat do postýlky jsem vydržela tak dva týdny, pak v rámci zachování duševního i fyzického zdraví jsem si ji nastěhovala do postele 🙂

wahu
11. kvě 2013

@lrg No, on spal mě začátku hezky. Nevím, čím jsme si to zasloužili. 🙂 Tak kolem toho měsíce už spával 6-7h v kuse (je plně kojený), většinou usl o půlnoci. Jinak prdiky nás trápily hlavně večer. Hodně se to zklidnilo po šestinedělí a po tom třetím měsíci to ustalo. Teď chodí spát mezi 8-9h a když se zadaří spí i do 6:30, ale většinou chce jíst mezi 4-6hod. Samozřejmě má i den, kdy se v noci vzbudí, ale není to často. Neboj, malá si režim taky upraví a bude už jenom líp. 😉