Prosím o pomoc se 4-letou dcerkou. Proč to dělá?

lucik.k
13. únor 2010

Je to asi 14 dní co naše 4letá dcerka se mně začala chodit ptát jestli když jí spadne kokinko, jestli to může dát do pusinky, postupovalo to tak, že když měla na kousku rtíku jídlo, zeptala se mně jestli to může olíznout, jestli se může napít pití z hrníčku, když už je tam nalité pití hodinu... no co 5 minut tak takové otázky. Včera to vyvrcholilo tím, že si začala olizovat rukávky, tak že by se to dalo ždímat, tak já třikrát denně převlíkám. Chodí se mně ptát jestli může polknout slinu, že je nechce mít v bříšku, chodí si umývat jazyk, ukazuje mi jak polyká slinečky, ptá se jestli může olíznout zoubek... Ale když se jí zeptám proč to dělá, slibuje, že už to dělat nebude. Ale proč to dělá se nedozvím :( už nevím co s ní, proč to holky dělá?????????

felixa
14. únor 2010

Ja by som co najskor s dcerou navstivila prakticku lekarku a s nou sa poradila. (Aspon ja mam velmi dobru lekarku.) Urcite by som malu netrestala, zakazdym by som jej trpezlivo na jej otazky odpovedala. Je mozne, ze spustacom tohto jej konania moze byt nejaka stresova situacia. Zelam ti, aby sa ti tato situacia co najskor vyriesila.

danca27
14. únor 2010

lucik.k my se ještě ke 4 letem nedostali, ale kamarádky malá tohle dělala, protože si ji moc nevšímala a radeji uklizela a adelalal ostatni věci než se věnovala ji...zkrátka jakoby žárlila a neuměla si hrát sama...| 😒

jerryjanka
14. únor 2010

no mohlo by to byť len to detské zisťovanie ale videla som dokument o OCD - a nutkavých pocitoch ale bez vyšetrenia psychologa sa to asi neda zistiť 😒

veva1
14. únor 2010

a nepovedal jej niekto nieco o slinach? alebo ze ma cosi v ustach? nejaku strasnu story o bakteriach? Mne to pride akoby sa jej zacali hnusit sliny,ci jazyk ??? Podla mna by asi nejak detska dokina nezaskodila ak si myslis ze je to vazny problem co sam za chvilu neprejde

lucik.k
autor
15. únor 2010

Ahojky holky, dcerunce se věnuji hodně, co to jde, když zrovna nemusím být u miminka. Ale jinak mi hodně pomáhá i s malou. Nestrádá nijak mojí pozornost... Dneska jsem volala doktorovi, protože dneska zase nic nechce jíst. No a říká, že to je určitě psychika, že buď se něco stalo ve skolce, někdo jí tam něco řekl a nebo že takhle se to stává když se narodí sourozenec, že se na sebe snaží upozornit. Tak říkal, že pokud se to do týdne nezlepší, máme dojít a pošle nák k psychologovi. Dneska jen brečím, dávám si to za vinu, že naše holčička má v takovém věku trápení ☹

iloha
16. únor 2010

lucik.k, nebreč..........to se spraví neboj, tím že brečíš, tak jí moc nepomůžeš 😉
Třeba jí opravdu jen ve školce někdo něco řekl, někdy stačí těm prckům velmi málo.
Nemá třebas oblíbenou nějakou panenku nebo plyšáka?
Nebo nemáš nějakého maňáska, že bys jí zahrála nějaké divadélko a zkusila s ní komunikovat přes hračku, třeba by ti něco pověděla??,

sycek
17. únor 2010

Ahoj Lucik, možná tě trochu potěším, 🙂 holčičky jsou vynalézavé ve způsobech, jak upoutat pozornost. Asi bych v tom zatím nehledala velký problém. Naše Aninka měla období, kdy si stále cucala rukávy - také se daly ždímat. Vydrželo jí to 3 měsíce. Ted si okusuje stále nechty. Stále se ptá o dovolení jestli smí jít čůrat, jestli smí pít a podobně. Je pravda, že jsme posledních půl roku dostavovali domek, tak jsme měli na děti míň času. Uvidím, jestli se to trochu zlepší. Prostě to chce čas. My si spolu více povídáme, hrajem a tulíme. Většinou to pomůže.
Tím psychologem nic nezkazíš 😉
Držím palečky.

simalex
17. únor 2010

lucik.k

přijde mi logické, co říká doktor. Možná bys ale mohla zavolat už teď nějakému dětskému psychologovi a aspoň telefonicky se na to zeptat, ať se netrápíš. Třeba tě potěší, že to není nic strašného. U nás ani nemusíme mít doporučení od dětského lékaře k psychologovi (bohužel s malým k psychologovi chodit musím).

Kdo ví, jestli děti už v takto raném věku mohou mít nějakou lehkou fobii... Ale jestli si olizuje rukávky, tak to fobie z mikrobů nebude. 😵

jelencek
17. únor 2010

Ahoj lucik.k

možno to to tak nepripadá, ale malá asi žiarli. Nejaká žiarlivosť sa vyskytuje vždy, aj keď nie všetky detičky to dajú priamo najavo. Malá asi ani nevie, čo ju trápi. Zrejme ju niekedy zaujalo, keď si napr. vyvárala bábätku fľašku, alebo jej niekto povedal, aby naň neprskala sliny, že by z toho mohlo ochorieť... a ona si teraz myslí, že jej sliny sú zlé. Deti si to v tých hlávkach vedia dať dokopy všelijako.

Určite by pomohlo, keby si natrafila na dobrého psychológa, aby sa to dostalo napovrch. Možno by si mohla skúsiť nejako nepriamo, možno pri hre, s bábikami alebo plyšiakmi, naznačiť, že sa niekedy staršiemu dieťatku nepáči, že sa mama stará o bábätko... a že to je úplne v poriadku.