Prso místo dudlíku. Mám jí nutit dudlík?

chuminka
29. črc 2010

Ahojte maminky, mám 6ti týdenní holčičku a ta zásadně odmítá dulík a vyžaduje místo dudlíku prso. Takže sedím i dvě hodiny s prsem ven a malá dudlá a dudlá. Co si o tom myslíte? mám jí nutit dudlík nebo jí dávat prso na dudlání? Pokud dudlík, tak máte nějaké vychytávky jak jí to naučit? Děkuji Chuminka

eloana
30. črc 2010

@strouzek kojeni je narocnejsi ze zacatku pak se ot vetsinou urovna a i kojene deti si najedou na nejaky rezim

brisalek
30. črc 2010

@chuminka moc dobre to znam, moje mala usinala jen u prsu do 7 mesicu i pres den . Vecer tak usina doted. Holky maji pravdu,ze pokud to jde tak nenechat. Ale me mala brecela nonstop vecer od 4-5 odpoledne do 9-10 vecer. Az jednou jsem ji nechala u prsa(asi ve 4 tydnech 2 hodiny) a ona cucala a byl "klid". Ta pohoda po tech probrecenych hodinach byla uzasna. No ale to jsem netusila jak si zavarim. Jen chci rict, ze nekdy to proste nejde nedat🙂. Tak se drz a dudlika nabizej a nabizej a nabizej.

strouzek
30. črc 2010

eli dokud si kojené dítě nenajede na režim spát celou noc a jíst 4x denně tak pořád budu tvrdit že sunar je lepší 😀

nanya
30. črc 2010

@strouzek - nic mě do tvého názoru o kojení není, ale nedá mi nenapsat svůj názor. Já myslím, že by dítě kojeno "alespoň" toho půl roku být mělo! Vím, že nejsme zvířata a že se to nedá srovnávat, ale asi těžko půjde třeba kobyla, srnka atd., za krávou, aby ji dala mlíko pro mláďata..... Myslím si, že i ta mateřina je pro dítko to nej.... Neříkám zase, že maminy, co opravdu nemají mlíčko, nebo ze zdravotních důvodů kojit nemohou, ale jen pro své pohodlí.... KAŽDÉHO VĚC!

nanya
30. črc 2010

@strouzek - jo a ještě jsem zapoměla, já kojím už bezmála 16 měsíců, kojím už jen 3x denně, kojení trvá nejdéle 5 minut, a to už je moc.

eloana
30. črc 2010

@strouzek marti ja vim ,ze proste jsi mliko nemela mozna ,ze to bylo i tak trosku psychkou od zacatku jsi tvrdila ,ze kojit nechces.....Ja nejsem kojici maniak ,ze bych tvrdila kojit kojit kojit naopak kdyz to nejde ,tak to nejde...
Ale v cem jsme my dve odlisne-- ty jsi netrapila malou ani sebe..... treba by ses rozkojila kdybys furt prikladala,ale bylo by ot narocnejsi nez dat sunar
A ja vzala dite do postele pro pohodli nas obou -ja se vyspim a malej nebude rvat na lesy......
ano muzu prejit na umelou stravu a vim ,ze s nejvetsi pravdepodobnosti ho umelou nadlabnu a bude spat lepe i treba v postylce🙂) ale nechci taky si mylsim ,ze alespon kojit, kdyz to jde, ten prvni pulrok-ja vidim ,ze to zas bude do 2 let 😀

eloana
30. črc 2010

@strouzek jeste bych upresnila -podle me je umela strava neni lepsi jak pises ,ale pohodlnejsi🙂)
pro me je zas pohodlnejsi vzit maleho k sobe a tam ho kojit -nez vstat jit si s nim nekam sednout a nakojit

strouzek
30. črc 2010

nanyo ale když mlíko nebylo a není tak s tím nic neuděláš i kdybys ses na hlavu postavila. já jsem kojit chtěla, nebo spíš jsem říkala že je mi to fuk, je pravda že jsem nikdy mezi šílené propagátorky koja nepatřila a nikdy jsem si nevysnívala jak budu kojit , spíš jsem to brala jako součást toho mít dítě, prostě dítě budu přebalovat kojit atd. ale příroda si to zařídila u mě prostě tak že jsem neměla ani mlezivo, udělalo se až týden po porodu a mlíko bylo spíš voda a i té bylo málo. nakojit po hodinovém boji přes obě prsa 15 ml a pak jít dovařit celou dávku sunaru, no jo jsem pohodlná ale já jsem z toho byla po týdnu unavená, malá z toho jak tahala vzduch koliky, nic jsem nestíhala, a seděla jsem doma protože já prostě na veřejnosti kojit nebyla schopná jak pro svůj stud a taky prostě mě se veřejné kojení nelíbí.

každopádně díky tomu co se všechno kolem mého nekoja strhlo(šikana v porodce kde mě neustále vyhrožovali že mě nepustí domů, mačkali mi prsa co hodinu protože nevěřili že tam fakt nic nemám, lezli za mnou do sprchy aby si to vyzkoušeli pod teplem, dítě vyhladovělé až mělo špatný krevní obraz jen aby si v porodce prosadili to že nám nedají UM, protože jim prý kazím svým nekojením tabulky, teorie dr. že když mi dítě bude řvát hlady mlíko se mi instinktivně udělá, pak postoj ostatních jaká jsem hrozná matka, moje dítě chudák, nutnost změnit pediatra kvůli nekoju atd. atd.) je toho moc a rozepisovat to tu nebudu, výsledek je takový že jsem z porodky odcházela jako totální psychická troska a posléze jsem postupně došla k tomu že nikdy už nechci nic slyšet o koju, bradavkách laktaci aj. v souvislosti se svým dítětem.Stejný názor má i můj manža takže prostě si myslete co chcete ale já jdu příště do jiné porodnice kde mě nechají dávat sunar od začátku a budu mít papír že nechci dítě po porodu k prsu ani přiložit.

hlavní je ale to, jednak si myslím že za 1) matku nedělá to jestli kojí nebo nekojí, může matka kojit děcko 10 let ale v jiných věcech může být matka na baterky,2) o tom jestli je kojo tak úžasné taky silně pochybuju, moje malá roste, nemá koliky, žádnou alergii, neměla ještě ani pupínek aj. "příjemnosti" které mají kojené děti, které mi řekli i v porodce že prostě kojo děti spí méně, budí se časteji, a víc trpí na prdíky. podle mě je prostě pohodvá matka která je vyspaná a stejně tak vyspané dítě což moje malá díky tomu že mi v noci spí klidně i 13 hodin v kuse je, rozhodně zdravější než budit se co hodinu a matka být přes den jak zombie. možná někdo kojí tak skvěle že má totální pohodu a dítko jen kvete, krásně spí, žádné prdíky aj. ale prostě to je dle mě spíš vyjímka protože stačí si přečíst diskuze na koníkovi, v kojodiskuzích se řeší jak děcka nespí, jsou závisláci na matce, matky okousané bradavky aj. , v diskuzích o UM se píše akorát to jestli sterilizovat lahvičky a kolik toho dítě má vypít.
3) si prostě myslím že každý má zodpovědnost za své dítě jen on sám a tudíž má právo se rozhodnout jak svý dítě krmit, já se rozhodla nekojit, malou jsem kojit nemohla a druhé dítě kojit nechci a hotovo.

tímto diskuzi proč nekojím končím, protože vždycky bude někdo kdo kojí a myslí si že dělá to nej pro svý dítě, jo okej jestli vám to vyhovuje proč ne, mě vyhovuje nekojit 😉

strouzek
30. črc 2010

eli jo to je pravda o pohodlnosti to taky bylo a hodně, prostě nevím proč bych měla být uhoněná troska jen kvůli toho že mám dítě, když neberu v úvahu to že malá je na sunaru spokojená tak co se týče mě stíhám se každý den namalovat, každý měsíc zajít k holiči, na manžu si taky čas najdu, ze stejného důvodu nevařím ale chodím na meníčka do restaurační zahrádky, prostě mě to takhle vyhovuje a nemám důvod se někomu ospravedlňovat.
každý ať si dělá jak myslí, chcete kojit tak vaše věc, já nechci tak moje rozhodnutí ale mě spíš štve jak neustále čtu na diskuzích jak si kojomaminy stěžují na různé problémy přitom by je mohli vyřešit např. přikrmováním UM.viz moje kamarádka, každý týden mi řve do telefonu jak je malej uřvanej, jak nepřibírá, jak nic nestíhá ale když jí radím já i dr. přikrmovat tak to nechce, takže komu není rady tomu není pomoci.
toť můj názor a hotovo 😎

zofinecka
30. črc 2010

@strouzek tak já tě jenom mohu popořit. Mám už druhé dítě a taky nekojím. V porodnici sice mlíko bylo,ale jak jsme přišli domů tka se začalo ztrácet. Dcera byla kojena 3 týdny a pak mi hrozným způsobem rozhryzala bradavky a opravdu se to nedalo a byla spokojenešjí než když jsem ji kojila. A já bych taky nedokázala dítěti dát prso místo dudlíku. Sice v porodnici to po mě chtěli ale já na to prostě nejsem. Jsme na Sunaru a malý je spokojený 🙂 a je to pro mě pohodlnejší než kojení 😉

strouzek
30. črc 2010

zofi souhlas, děcka jsou spokojený my taky tak proč to lámat přes koleno pokusy o kojo. 😉

editah222
30. črc 2010

Chuminko moje malá dudlík nikdy nechtěla, ale taky jsem ji nedovolila aby si dělal dudlík z mého prsa. To nedovol, ušiješ si na sebe bič. Prso je jen na jídlo nebo pití a ne na dumlání i když vím, že to k tomu svádí i nás maminky, protože děti jsou hned klidnější a krásně usinaji. 🙂

A nechápu proč tu zase začinate debatu jestli kojit nebo nekojit, je to každého věc a ta co nekoji není o nic horší nebo lepší než ty co kojí až do aleluju. Tohle téma je o něčem jiném.

bobsove
30. črc 2010

@strouzek
@eloana
já vás mrkem přečetla, no holky jsem extrém, kde to jde.
První syn nekojen skoro vůbec, na Nutrilonu, spal s náma (ne mezi náma, ani v naší posteli, ale měl postýlku přisunutou k mojí), v roce se naštval a sám odešel spát jinam (asi chrápu). Závislej na mě nebyl, ale ouha, jen do dvou let. S druhýma narozeninama se objevilo "mamííí" a je to doteď.
Druhej syn - zatím drobek - kojen plně.
U prvního mi strašně vadila ta "masáž" kolem kojení, shazovali mě, dělali ze mě krkavčí matku a že nekojení je chyba jen matky. 🙄 V šetinedělí se to poslouchá fakt krásně - od tý doby alergie na laktační ligu. Prostě malej viděl prso a hysterčil - a ze mě dělali, jak kdybych si to vymýšlela. Teď ten druhej spolupracuje krásně - já si ale prsa nevyměnila, takže je to i o dítěti.
U nás je plno kojo i nekojo maminek a nezdá se mi, že by kojáci byli víc závislý na mamince.. spíš podle nátury. A jestli je kojo pohodlnější nebo ne - fakt nevím. Obojí má svý pro i proti. Ani jedno se mi nezdá v pohodlnosti lepší, mám to tak na stejno...

strouzek
30. črc 2010

bobsu tos napsala krásně laktační liga, já tomu zase říkám kojosekta 😀
jestli jsou víc závislý no já si spíš myslím že kojomatky právě díky tomu koju dělají dost často chybu v tom že si berou napřd. děcka do postele, sice chápu že když jsou za noc vzhůru 5x že je to pro ně pohodlný ale na druhou stranu pak ať se nedivím že dítě je zvyklý mít maminu neustále u sebe. taky si myslím že u nás přijde doba kdy bude malá vyžadovat abych byla neustále u ní ale zatím je to o tom že malá je zvyklá být sama u usínání i spaní což vyhovuje i mě protože si myslím že kdybych jí měla u sebe nespala bych tak kvalitně jako teď prostě bych byla neustále ve střehu jestli na ní neskočí kocour, jestli dýchá,neboť do velký postele dám Nanny asi těžko,jestli jí nezalehnu atd. další věc je ta že u kojodětí je to o tom že mamina se v době kdy je dítě kojeno fakt od děcka skoro nehne , zato u nás je to o tom že večer o malé prostě nevím, manža si jí okoupe, nakrmí a uloží do postele, já dám jen pusu na dobrou noc, takže malá je zvyklá na manžu, stejně jako na mojí mamku i tchýni. i přes den je to o tom že malá je schopná se zabavit i na několik hodin sama, nevím jestli je to o povaze dítěte ale myslím že je to obojí, jak povaha dítěte a taky o tom jaký má prostě dítě naučený režim. je jasný že jestli je dítě zvyklý celé dny žužlat prso matky tak je pak těžko naučit ho na to aby si hodinu hrálo s hrazdičkou bez toho aby vyžadovalo u sebe matku.

eloana
30. črc 2010

@bobsove 🙂) ja taky -------neresim.Holky hlavne ,ze mame zdrave deti ne?🙂 at jsou v postylce nebo v posteli kojene ci nekojene🙂 pro me u dcery taky by byvale bylo pohodlnejsi kdybych presla na umele -neb jsem dodelavala vejsku.. ale bohuzel flasku nevzala -tak se muselo kojit dal🙂)

eloana
30. črc 2010

ja osobne bych netvrdila ,ze mit dite u prsa je ztrata casu -mam ho vozit v kocare nebo ho mit u prsa....
je fakt ,ze v porodce na me taky koukali jak na exota 🙂) me doktorka rikala pokud te to neobtezuje ,tak ji tam nech

strouzek
30. črc 2010

Eli 164 kč na krabici sunaru bys měla i jako vysokoškolák , mě stojí sunarování na měsíc kolem 800 kč, teď už jsme na příkrmech ale na těch by bylo i kojené dítě takže tyhle náklady na plíny, kapky aj. do toho nepočítám, prostě můj rozdíl mezi kojením a nekojením je 800 kč zhruba což je pakatel 😀 ale jo prostě tobě to vyhovovalo a měla si tu možnost si vybrat, já neměla, možná měla ale prostě jsem neměla tu výdrž dál zkoušet se rozkojit a bojovat s prdíkama, u nás prostě vyhrála UM, a jak jsem předtím kojit nemohla teď kojit nechci, prostě jsem propadla té pohodě matky s dítětem na UM

strouzek
30. črc 2010

eli já malou v kočáru nevozím, jdu do zahrádky na oběd, tam sedím ani kočárem nešoupu prostě malá v kočáru spí, nebo mi spí na balkoně, venku objedu akorát město než malá usne a pak sedím v parku , doma si malá hraje v lehátku nebo na dece, buď jsem u ní nebo nejsem , rozhodně ale malou nemusím nosit celé dny na rukách, co spíš to malá nesnáší 😀

eloana
30. črc 2010

@strouzek ale ja nedavala umelou pritoze bych na to nemela🙂) ale linda flasku nevzala..... na 3 mesicich jsem ji prikrmovala a chtela najet na umelou ,ale flasku si nevzala

strouzek
30. črc 2010

aha tak to jsem blbě pochopila promin 😉

eloana
30. črc 2010

@strouzek -lindu jsem taky nevozila -jen jsme ji uspala a mohla jsem ji postavit na zahradu -ale nekdy jsme vozila -mam miminko tak proc bych ho nepovozila....
malej prvnich 14 pohoda -uspala jsem ho v kocarku a spal treba 3 hodky .... ted se proste musi vozit jinak je hned vzhuru -tim jak se mu objevil tan reflux tak se to zmenilo

bobsove
30. črc 2010

@strouzek
@eloana
já furt tvrdim, že režim hlavně MUSÍ vyhovovat mamince, jak vyhovuje jí, stává se z ní vyrovnaná spokojená matka. Dítě moc dobře cítí, že jsme si jisté a přesvědčené o našich režimech a pak je spokojené i mimčo - je spokojený, protože cítí pevnost maminky a to je dělá šťastnýma, ani ne to jestli je kojený nebo spí s někým v posteli - ale ten pocit, že mamka ví, co dělá. Je to jako bysme my byli někde v džungli a měli průvodce, kterej si je jistej a pevnej - no nádhera. 😀 (A ještě fešák kdyby byl - my sme pro mimi prej taky strašně hezký 😀 ).

eloana
30. črc 2010

@bobsove ted jsi to rekla hezky))) tak to presne je)

brisalek
30. črc 2010

holky to je fakt trochu sileny jak se vsechny diskuze zvrhnou do bojo kojo nekojo🙂 🙂. Ja kojim do ted , patrim k tem co s kojenim nemeli problemy, jen mimco bylo hodne uplakany a porad chtelo byt jen u prsa, vstava xxxkrat za noc....3 mesice se ucila pit z pitka, ale stejne moc vodu...nechce, jidlu taky moc neda a porad jen prsicko🙂
take jsem citila, ze bych radsi vecer dala sunar a kdyz zacala vstava x krat, ze zacit prikrmovat, ale bohuzel jsem se okolim nechala presvedcit, ze hlady to neni, ze pribira .....blabla. Proste masaz kojeni od maminky, dr. i manzi. 1000x jsem si prala aby mliko doslo🙂, ze by to bylo jednodusi🙂.

Ale pokud bych mohla myslim, ze by bylo nejlepe, kdyby slo oboji. Kojit a pak kdyz je potreba hezky lahvicku🙂. Nektera mimi to zvladnou i treba v 4-5 mesicich , ale takova jako moje flasku ani dudlik ani nahodou☹.

Takze se pridavam k nazoru, ze vse musi vyhovovat co nejvic mamine, aby byla spokojena a ne usvatna a nervozni a to i pro zakaldatelku jeste jednou. Chces aby mela dudlik a necucacala hodiny tak to tak udelej, mimi urcite neublizis🙂

strouzek
30. črc 2010

bobši krásně si to napsala souhlasím 😉

eloana
30. črc 2010

@strouzek marti me jen vadi treba fraze---pri koju delaji chybu ,ze si berou deti do postele....
to je preci kazdeho vec a nemusi to hned byt chyba ne......
taky netvrdim,ze delas chybu ,ze nekojis.

strouzek
30. črc 2010

eli já jsem neřekla že je to chyba, ale říkám je to tvoje volba, u tebe se mi třeba líbí že si ač bereš děcka do postele tak si nestěžuješ že ti pak nechcou spát jinde a bereš to jako příjemnou součást vašeho režimu. u jiných to ale tak není, když kouknu na diskuze a čtu jak si maminy stěžují že děcka nejsou schopné spát v postýlce tak se ptám proč se tak diví, jak si je naučili tak je mají. pak se je snaží odnaučovat za pomocí estivilovi metody uřváním, já jsem tuhle metodu taky vyzkoušela ne ovšem u spaní v postýlce ale spaní v kočárku bez nutnosti neustále jezdit, takže tuhle metodu rozhodně schvaluju ovšem dle mě je ještě lepší si dítě do postele vůbec nenaučit.nebo jak se má cítit dítě které první rok svého života znalo jen postel rodičů a pak najednou se matka rozhodne že už jí to nebaví a snaží se děcko narvat do postele.
znova opakuju že je mi jasný že jednou ta doba kdy za mnou malá bude chodit spávat přijde ale zatím pro mě prostě je výhoda to že malá je zvyklá na uspávání se osamotě, nejen že mě to ušetří spoustu času a nervů tak se jí tím i zlepšil spánek, o větší bezpečnosti ani nemluvě, dle mě prostě nikde není mimčo lépe chráněno a nemá lepší možnost spánku než ve své vlastní postýlce s monitorem! takže tak no, ale jak říkám je to tvá volba a ty bereš za svý dítě v tomto odpovědnost, jen si pak prostě holky nestěžujte , to samé je i u koja aj. věcích. je to naše volba, jestliže někdo se rozhodl kojit tak ať si pak nestěžuje na průvodní projevy s tím spojené, protože tohle byla jeho volba. 😉

eloana
30. črc 2010

@strouzek 🙂 vcera mala spala u nasich -no neco nam tu porad chybelo 😀 vis ja spala s rodici dlouho🙂 tak se na svoje deti zlobit nemuzu🙂a presne taky nemam rada kdyz si nekdo nauci deti do postele a pak na to nadava....ja jsem uz trosku hakliva -neb mi vetsina lidi -vcetne tchyne rikaji -no to sis naucila vec -u maleho mi to rikala od zacatku tehotenstvi.
No znas to -jako kdyz ti rikaji o kojeni......

strouzek
30. črc 2010

jj to víš že to znám a věřím že to leze na nervy, proto říkám každý ať si to udělá po svým ale pak ať si nestěžuje, jasný na zoubky aj. věci které člověk neovlivní to si ráda ponadávám i já ale třeba by mě přišlo blbý kdybych si stěžovala na cenu UM, na to jak musím všude tahat termosku aj. když nekojit byla moje volba. jak jsem napsala u tebe se mi líbí že to prostě přiznáváš a bereš jako běžnou věc se všemi riziky které spaní v posteli sebou přináší, a na tchýni kašli, ty jsou od toho aby nám otravovali život 😀
stejně to beru i u té své kamarádky, jestliže má potřebu mi neustále brečet do telefonu jak jí kojo vyčerpává, jak jí malej nepřibírá, jak nestíhá nic, totálně se nevyspí a nervy má v kýblu aj. tak prostě už mi to nedá a musím se ptát proč teda kojí, je to její volba proč chce u koja zůstat ale pak ať si nestěžuje že je z koja hotová.

strouzek
30. črc 2010

jinak s našima jsem nespala nikdy, uspávala jsem se prý taky sama, spavá jsem byla hodně a nikdy jsem k rodičům nelezla do postele a kojená taky nejsem tudíž k tomu prostě nemám vztah 😀