První botičky - jakou značku vybrat, jaký typ, tvar

isabelafuentes
26. srp 2018

Maminky,
jaké botičky je nejlepší koupit pro první krůčky? Mají být pevné kotníkové, nebo ve stylu barefoot? Jakou značku byste mi doporučily? A jak dlouho vám první botky vydržely?
Uvítám i jakékoliv další informace na toto téma.
Díky 🙂

calvac
26. srp 2018

@isabelafuentes Urcite pevne a kotnikove. Mely by mit klenbu. Ja mela botky s nezavadnou Zirafkou.

kejt29
26. srp 2018

Zkuste si procist clanky o pevne obuvi a o barefoot, co vas presvedci. My sli cestou bare a nelituji, ale nikomu nevnucuji 😉

kaneshiro
26. srp 2018

První botičky jsem kupovala Pegres, pevná pata, volná špička.

bzubzalka
26. srp 2018

@isabelafuentes také mě zajímá...vzhledem k tomu, že první botky budou s největší pravděpodobností zimní, tak ale asi bude pevná pata a ne bare.

kejt29
27. srp 2018

@bzubzalka se zimnima je to tezsi, ale zalezi i na sirce nozky. A pokud mozno aspon trochu ohebna podrazka at se prckovi dobre chodi. Co treba d.d. Step rada 015? Nejsou ale na sirsi nozky.

kejt29
27. srp 2018

Jinak tim, ze vidim smysl v bare budou u nas prvni boty (nejspis zimni) stonz. Na jaro pak podle nozky, tam jsou velke rozdily v sirkach.

adau
27. srp 2018

@isabelafuentes jak pise @kejt29 , nastuduj si to a vyber si "tabor". Za me: logicky, telo je fyziologicky stavene tak, aby chodilo boso, nicmene praclovek chodil po mekke nerovne zemi, ne po tvrdem hladkem betonu. Potrebujes, aby se diteti spravne vytvorila klenba a ta se mu vytvori kdyz bude noha sama pracovat, takze me osobne se z "mely by mit klenbu" jezi vsechny chlupy. Jedeme na Superfitkach, maji pekne ohebnou podrazku, na dovnitr capacky s kozenou podrazkou, za tepla po trave, v lese co nejvic bosky☺

leilinka1234
27. srp 2018

Za nás moc doporučuji kompromis barefoot a pevných bot. Dělá je Pegres a říká se jim bosé pegresky. Vyhledá to Google. Měli jsme i zimní a byly super. Půjdeme do nic zase 🙂 na teplejší dny jsou fajn měkké a ohebné fare. Dělají jeden typ měkoučké botky. Plus máme oblíbené sandále Jonap, taky super kompromis 🙂 případně pošlu odkazy do zprávy ;)

ada22
27. srp 2018

Je již spoustu českých výrobců co dělají boty na principu barefoot. Kde se dbá na to , aby byl dostatečný prostor pro prsty zároveň jsou boty lehké a podrážka měka. Zároveň mají zpevněný kotník.

zuzkaasteli
27. srp 2018

Za me je taky nejlepsi kompromis. Ohebne a mekke a pritom.lehce zpevnene. Mely jsem superfit prvni boty,to byla zima,pak hodne jonap a ted i boot4u. Ale jak pisi,precti si o obou,zajdi do obchodu,osahej a rozhodni se 🙂

fire85
27. srp 2018

@adau superfit jsou snad nejtvrdší boty 😉Děs kupovala jsem taky ale už nebudu

kejt29
27. srp 2018

Fare dela radu bare, jonap uz taky. Pak Beda, protetika. Proste podle nohy.

evilin
27. srp 2018

My jsme se k barefoot dostali právě až když jsem začala řešit botičky pro dceru. Představa, že ji dám na nohu pevné boty s klenbou se mi nelíbila, a tak jsem o tom začala zjišťovat. A čím více zjišťuji, tím více jsem přesvědčena, že jdeme správnou cestou. Už chodíme bf celá rodina, přestala nás bolet záda a užíváme si každou procházku. Boty mají mít hlavně prostor pro prsty, mrkněte, jak se tvarovaná dětská nožka, bohužel žádné běžné boty nesplňuje to, aby nožka měla volnost pro prstíky, všechny jsou kulaté, některé dokonce špičaté. A pak se divíme, že máme haluxy. A pozor, certifikát Žirafka, je pouze o nezávadnosti materiálu. A o klenbě už vůbec nemluvě...klenba je sval a pokud jej podepřete, akorát zakrní. Dítě má než se nožka posílí tzv. tukový polštářek v oblasti klenby a pokud ho podepřete, nejen, že to je nepříjemné, ale může to dítku ublížit. Zkuste si počíst o dětské obuvi z více stran a rozhodněte se vlastním rozumem. Já zde dala jen pár úplně základních věcí. 🙂

ada22
27. srp 2018

Superfit jsou hlavně pro většinu malých nožiček celkem úzké.

eileen
27. srp 2018

Malý byl sledovaný fyzioterapeutkou, prošla s námi půlroční cestu od prvního stavění (které bylo špatné) až po první krůčky. V době kdy začal chodit si se mnou moc hezky popovídala o botech. Řešila jsem to už u starší dcerky takže nějaké povědomí jsem už měla, ale ještě více mi to osvětlila.
Ne že by přímo prosazovala Barefoot, ale její rada, byla co nejohebnější, široké podle nožičky. V žádném případě nemají mít tvarovanou klenbu. Jo a říkala, že dokud děti nechodí jistě a větší vzdálenosti hodně střídají lezení a krůčky, je lepší je nechat bez bot, pokud není zima nebo mokro.. Takže malý celé léto pochodoval bosky nebo v ponožkách. Teď teprve dva měsíce od prvních kroků řeším jaké bude nosit boty. A i když jsem původně nezamýšlela jít vyloženě do barefoot, tak zjišťuji že jinou cestu asi nemám, neb malej má nožku opravdu širokou. U starší dcerky, která má nohu drobnější a užší bych řekla, že je větší výběr i u komerčnějších výrobců, za nejdůležitější považuji ohebnost.

evilin
27. srp 2018

Ohebnost botiček je určitě taky velmi důležitá (pozor, ohebnost neznamená zlomení botičky, ale srolování do kuličky), ale viděla jsem i spoustu botiček, které sice byly hezky ohebné, ale měly špičatou nebo kulatou špičku, která paleček utlačovala k ostatním prstům. To může nadělat taky paseku, když se prsty nemůžou přirozeně rozvinout při chůzi na měkké podrážce. Takže podle mě je úplně nejdůležitější tvar špičky (co nejvíce rovná v palcové straně) Pokud nevíte, stačí obkreslit nožku dítěte, vystřihnout a přirovnat ji ke špičce botičky.

adau
27. srp 2018

@fire85 Díky za feedback, pro mne byly zase z bot, které jsem byla ochotna pořídit nejměkčí. Proto není na trhu jen jedna bota, aby si každý mohl vybrat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

isabelafuentes
autor
27. srp 2018

My budeme mit prvni boty prave na zimu,takze hledam neco i nepromokaveho a do mrazu... Libi se mi boty od Fare,ale prave nevim,jestli nejsou moc tvrde.

A co je spatneho na botach s klenbou? Neznam to..

adau
27. srp 2018

@isabelafuentes evilin to pěkně napsala. Pokud klenbu podepřeš, noha nebude mít důvod si ji vytvořit a posílit sama. A s tím jdou ruku v ruce další věci, kdo nemá v pořádku nohu, nemá v pořádku páteř....

kejt29
27. srp 2018

@isabelafuentes tak vyckejte, fare dela radu bare a zimni urcite budou na podzim k prodeji. Ja se na ne taky chystam pro dceru. Co se tyce klenby, tvori se sama kdyz je ji to umozneno. Jde to ale pomalu, nasi je 2,5 roku a klenba uz jde v otisku nozky videt, chodi v lete rada bosa, jinak barefoot.

lida9
27. srp 2018

jo taky jsem resila prvni botky jake maji byt, no a pak jsem prisla do spec. obchodu a zjistila, ze syn ma nohu, kterou do niceho nedostanu! prolitala jsem po Praze snad 5 spec. obchodu nez mu vubec neco sedlo, tak aby to splnilo alespon zakladni predpoklady spravneho obuti... doporucuji tedy zajit a vubec vyzkouset, aby jste vedela, zda hledate botu na sirokou nohu, uzkou, vysoky nart apod -ono pri teto informaci totiz dost firem vypadne🙂

simona_33
27. srp 2018

dnes jsou dva tabory... to ze barefoot jw do znacne miry moda a business, o tom svedci to ze boticky s 10 cm2 kuze bez clastne jakekoliv technologie stoji 2000... bot je hrozne moc a chapu ze nektere mamky si prpste detske boty obzvlast ty prvni na mesic dva nemuzou dovolit kpupit za 1500 korun. v zime to bude horsi, zkus se kouknout na froddo. meli jsme taky, syn chodi od zari, nosil je v listopadu cca, nela jsem uvnitr z vlnou ale nesla z nich vyndat stelka a to povazuji za chybu. mam ale pocit ze ty s umelym vnitrkem vyndat jdou...

horymili
27. srp 2018

@simona_33 promiňte ale Vaše informace je zavádějící kožené capáčky stojí cca 350-500 kc maximálně 650kc (Liliputy s kožíškem např), bf boty pro nejmenší vel 19-24 max 1200...když tedy srovnáte s cenou ve škále Baťa až Superfit tak rozhodne nejsou dražší

mamamtbo
27. srp 2018

Slovenske RAK🙂

horymili
27. srp 2018

@isabelafuentes Dobrý den, je chvalihodné že se zajímáte o výběr zdravých bot pro své dítě. Ano jsou dva směry - klasický (pevná, kotníková s klenbou) a zdravé obutí (špička kopírující anatomický tvar nohy = tudíž ne kulaté ani špičaté, dostatečná šířka (úzká/normální/ široká noha), ohebnost (stočit do ruličky), bez podpory klenby. Všechny informace můžete získat i zde na MK ve skupince Barefoot, nebo na fcb Barefoot (nejen) pro děti (vše popsáno v úvodním příspěvku), Zdravé neobouvani, nebo také pěkně vysvětleno na blogu vpavucine. A nebo také může být ve Vašem okolí bf obchod kde také rádi poradí jen na Vás pro co se rozhodnete protože Vy budete pro své dítě jako jeho rodič dělat to nejlepší a nikdo by Vám do toho neměl mluvit. 👟

simona_33
27. srp 2018

@horymili no bata urcite levnejsi je. a napr tikki capacky s gumou (narozdil od kozenych neklouzou) stoji 750 korun.... obyc capacky stoji 200, ale to nejsou jakoby boty ze.... a takove ty "opravdove" bare nestoji 1200....fillu napr zacinaji na 1600, vivo a spol jsou jeste drazsi, bobux.... proste je to ranec... ja si to dovolit muzu a stejne to nekupuji... koupila jsem synovi uplne prvni boty biomecanics, byly ve sleve... a staly 1400 korun. ty boty byly skvele, nosil je 4 tydny.... snazim se zaxhovat si zdravy rozum, nekupuji hracky na aliexpres apod 🤣 kupuji kvalitni jidlo, ale capacky za 700....neee. jak jde o deti, clovek ma tendenci bezhlave investovat a veri vsemu. ja nikoho nekritizuji a je vice nez skvele ze kdyz chce nekdo bf treba za 10 tisic tak je muze mit....

horymili
27. srp 2018

@simona_33 no ano Tikki za 750kc (zimní i 1000kc), na ty jsem zapomněla...ovšem po těch 4tydnech kdy v nich dítě chodí je ještě prodáte za 2/3 ceny protože se v nich nemá co vyšlapat (pouze případně povrchově odřít), ovšem za Superfity a podobně Vám nikdo 2/3 ceny nedá a hned máte počin na další boty (prosím nechci řešit zda boty z druhé ruku ano či ne)...Jonap,Fare a Protetika teď mají "Bare" boty (anatomický tvar špičky a pevnější opatek [ne podpatek] = zdravá obuv která nemusí nutně být 100% Barefoot které se vyznačuje kromě všech zmiňovaných pravidel [tvar,šířka,ohebnost] také především tloušťkou podrážky 1-3mm) a stojí 750-1200 a Beda BF které jsou trochu dražší 1000-1500...co obouvate dětem je jen Vaše rozhodnutí a nikdo ani já Vám do toho nechce mluvit... děkuji za Váš názor

simona_33
27. srp 2018

@horymili jo to ja napsala ale jinymi slovy. zdrava obuv a bare neni stejne.... jasnw ze je to kazdeho vec, ja jen navrhla froddo, neni to bf ale rozhodne jsou ohebne, kozene a podle me ok... ja jsem v podstate jen chtela rict k tem echt barefoot... ze to je kousek gumy a ted jsem treba videla myslim beda baleriny ze sitoviny... a stoji to 2000. to ve me osobne vyvolava podezreni 🤣 je to trend. a ja jsem si stopro jista ze se premeni v jiny trend. a ano, nemyslim si ze maji mit deti kozenkove umelohmotne boty na podpadku s 3 cm podesvi jak drevak tvrdou... myslim ze si rozumime. a nechci taky rozvadet tu diskuzi, ale ja boty kupuji jen nove 😀 a divim se ze to tak nedela kazdy, ale mate pravdu, prodat bych je mohla.... superfit osobne jsem nikdy nemela a ty boty jsou mi nevim proc desne nesympaticke... fakt ale nemam duvod...

simona_33
27. srp 2018

@horymili *podpatku 😂

lidym
27. srp 2018

@leilinka1234 Souhlasím. Druhorozenému jsem se plácla přes kapsu a koupila celokožené sandále Primigi a tenisky a papučky Befado jsou také lehké, ohebné a ty tenisky mají širokou špičku.