Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

První dítě - jak se o něj starat?

denika1080
23. lis 2018

Mám dcerku(6m) ještě se neplazí,nedrží si sama flašku,nesedí bez toho abych ji držela. Mám obavy že je opožděná. Máte s tím někdo skušenosti. Je to moje první dítě,a nevím jak to chodí,tak nějaká maminka mi něco poradit? Budu moc ráda.

leilinka1234
23. lis 2018

Tak, jak to poradí ženský na internetu 🙈

tynka9
Autor odpověď smazal
Zobraz
ferrari
23. lis 2018

Já mám druhou holčičku a jestli můžu poradit buď vklidu a nech to na ní ona se všechno naučí jak má já osobně jsem si nikdy nečetla články typu:co má umět dítě v tom a v tom měsíci zbytečně se s tím stresuješ🙂pokud je spokojená nic ji netrápí tak to neřeš vše má svůj čas

olga_
23. lis 2018

Mrkni na knihu Kiedroňové Rozvíjej se děťátko. Součástí je i orientační tabulka s vývojem mimča (co cca v jakém měsíci zvládá v psychomotorickém vývoji atd. To, že v 6 měsících se neplazí je v pohodě, to že nesedí, je o to víc v pořádku - a zde rada: přestaň posazovat, nemá vytrénované svaly a připravenou páteř. Dítě není třeba v tomto ohledu nic učit, příroda to zařídila za nás o dost líp.

tynka9
23. lis 2018

hm, teď se objevil teprve popis o co jde... poraď se s dr a hlavně neplaš... v šesti měsících má na vše pořád ještě dost času, na kontroly předpokládám chodíš, a kdyby se mudře něco nezdálo, určitě to bude dál řešit (rehabky, neurologie)... hlavně prosím tě, nedělej za ní nic, co ještě nezvládá, pokud nesedí, neposazuj a podobně, tím jí akorát můžeš ublížit do budoucna. Načti si něco o psychomotorickém vývoji, a ten věk, kdy by to dítě mělo dělat spíš ignoruj, sleduj halvně posloupnost daných aktivit.

tynka9
23. lis 2018

jooo a flašku sám si nedrží ani můj roční chlapeček (teda, chytne si jí pěkně, ale už jí nezvedne tak, aby se napil), takže v klidu

leilinka1234
23. lis 2018

Aha, omlouvám se, viděla jsem též jen nadpis a přišlo mi to trošku legrační. Nicméně, z popisu si myslím, že opožděná nebude 🙂 dcerka se mi začala plazit až po půl roce, sama se posadila až v 10m. Není kam spěchat, dítě samo moc dobře ví, na co má a na co ještě ne 🙂

urtica
23. lis 2018

@olga_ Souhlasím, jen dodám, že i Kiedroňová tam má jakousi ideální tabulku a i dítě, které tomu hodně neodpovídá, může být ještě v normě. Např. samostatnou chůzi tam má v jednom roce - naše dcera začala chodit v 18 měsících a dle zprávy z neurologie ještě spadáme do širšího rozmezí "normálnosti".

emamaira
23. lis 2018

Mám syna 10 měsíců, plazi se 3 týdny, nesedí ani láhev si nedrží🙂 sice byl o 7 týdnů dřív narozený, ale opožděný vážně neni🙂 neurolozka říká, že když si sedne v roce, tak pohoda. Máme jen trochu lenivejsi dítě. Ale není se čemu divit, manžel je taky takový, nikdo ho neuspěšná a tchýně říká, že to s jeho vývojem bylo taky tak. Taky mě rozčilují děti, co v půl roce sedí a v osmi měsících stoji. Spoléhám na to, co říkají lékaři. Nejsem zastáncem toho kašlat na tabulky, ale pokud řekne lékař, který zná jeho anamnezu, že je vše v pohodě, tak je to pro mě důležitější. Promysli, jak to máte v rodině, jestli nejste s mužem taky klidnější typy, zeptej se svých rodičů, jak jsi byla rychle dítě.

sahrazad1
23. lis 2018

Kazde dite je jiné. Nemuzes srovnavat. Ani s tabulkami, clovek neni stroj! Jak se starat? Bud ji dobrou matkou, davej ji lasku, kontakt, cit. Pouzivej intuici. A ver sobe a hlavne ji! 🙂 vse ostatní se upravi samo.

olga_
23. lis 2018

@urtica Jojo, je to hodně orientační, ale pomůže např. pochopit, že je zcela normální, když 6měsíční dítě nesedí. ❤

ariadna12
24. lis 2018

@denika1080 neni opozdena, neboj, hlavne klid a no stress z tabulek.

xxx3d
24. lis 2018

@denika1080 ahoj,
jak se starat o dítě? S láskou, s láskou a s mateřskou intuicí a s láskou.
tvoje miminko není opožděné, všechno co jsi vypsala není v silách půlročního dítěte umět 🙂

denika1080
autor
24. lis 2018

Aha tak děkuji já jen že jsem vydělá i půl roční děti a ty se plazily tak mi to přišlo divné.. A ano starám se o ní s láskou pečují o ní skvělé. Snažím se jí co nejvíce věnovat pokud jsem na mateřské pak znovu nastoupí do práce a nebude mít takovou pozornost užívám si ji kazdickou minutku.. A vím že žádná matka není dokonalá ale skoro každá se snaží aby byla. no ne?

penelopaw
Moderátor
28. lis 2018

Každé mimi to má jinak, takže pokud se holčička líbí pediatrovi a neshledává na ní nic podezřelého, tak bych se taky neznepokojovala. Třeba mně už v šestinedělí vyplašila jedna paní, že blbě manipuluju s kojencem a doživotně ho poškodím, dala mi knihu Něžná náruč rodičů a já pak byla totálně vyschízovaná na dítě vůbec sahat. A kamarádka naopak vůbec nevěděla, že by dítě měla pokládat na břicho, aby se naučilo zvedat hlavičku a zpevnilo zádíčka, a když ho zvedala, tak ani nepodpírala hlavu a dítě jí vždy viselo v náručí, protože ho zvedala v podpaží. Na rozdíl ode mne neřešila nic a její holčička žije a projevuje se úplně normálně 🙂. Čím nechci říct na dítě úplně kašlat, ale brát vše s rezervou a nebát se.
Jak jsem psala výš, pokud chodíte na pravidelné kontroly k pediatrovi, tak ten určitě sleduje i pokroky u dítěte a kdyby se mu něco nezdálo, tak by se ozval a poslal Vás případně na rehabilitaci. Rozhodně bych se nesrovnávala s obdobně starými dětmi, protože každý týden, o které se dítě narodilo později či dříve, je hrozně znát, a hlavně: každé dítě to má opravdu jinak. Můj syn byl třeba pohybově hodně napřed, poměrně rychle začal lézt a na roce už chodil. U druhorozené holčičky jsem čekala, že to bude mít podobně, ale velmi dlouho ani nelezla, maximálně se na břiše odstrkovala rukama dozadu a v podstatě se jakoby plazila dozadu a šikmo, než se začala přitahovat dopředu a než se postavila na všechny čtyři. Chodit začala asi až před měsícem, a to jí rok byl někdy v srpnu... Co můžeš udělat je, že mrkneš do nějaké moudré knihy, na webovky nebo se poradíš s pediatrem, jak své dítě rozvíjet (třeba právě tím, že se malí kojenci během dne občas položí na bříško apod.). Pokud mi do SZ napíšeš e-mail, pošlu Ti moc hezký článek, co byl kdysi publikovaný na webu máma a já, a který už tam není k nalezení, ale mám ho doma ve wordu. Rozhodně bych se ale nesnažila své dítě nějak "urychlovat", nutit ho, aby poskočilo ve vývoji někam, kam ještě není připravené. Ona ta malá mimča jsou kolikrát chytřejší jak my a příroda to fakt zařídila tak dobře, že až přijde ten správný čas, začnou se sama kulit na bok, na bříško, zvedat se, lézt apod. ;) Neznepokojuj se, s holčičkou se mazli a měj ji ráda, to je nejvíc ;). A co se sedu týče či držení lahve, to mi taky na půl roce přijde moc brzo - třeba moje dcera se nejprve postavila a ještě ani sedět neuměla + lahev se naučila držet až teď a pít z ní, do té doby jí to nic neříkalo 🙂. Syn třeba z lahve pít vůbec neuměl, u nás se jelo na prsa, a paradoxně se nejprve naučil pít klasicky z hrnku jako dospělí, než přišel na to, jak pít z různých saviček a pítek. Takže z tohoto bych strach vůbec neměla ;).

penelopaw
Moderátor
28. lis 2018

A ještě bych možná doplnila, že to, že dítě nedělá podle tabulek něco, co většina dělá, fakt nic neznamená - v té své hlavince se zrovna může soustředit na jiné stránky vývoje, ale protože my rodiče mu do hlavy nevidíme, tak netušíme, co se tam zrovna odehrává. Ale holčička se třeba prostě namísto pohybu víc soustředí na myšlení a poznávání, ale tím, že o tom ještě neumí mluvit, tak to nemůže dát najevo 🙂.

penelopaw
Moderátor
28. lis 2018

Tak článek jsem našla, jen ho přesunuli jinam:
https://www.mamaaja.cz/prvni-rok-miminka/#prvni...

penelopaw
Moderátor
28. lis 2018

Sem začni psát odpověď...

Odešli