Psychogenní zácpa. Máte zkušenosti?

egrzuz
9. čer 2010

Ahoj, naše malá má psychogenní zácpu, záměrně zadržuje stolici několik dní. Máte některá zkušenost? Nevím si s ní rady, je jí 2,5roku a těžko jí něco vysvětlit. Dokáže to zadrže i několik dní, týden není vyjímečný ☹ Jsou to hrozné starosti, nikdy bych nevěřila, jak může potěšit rodiče , když se dítě vykaká.
Začalo to tak, že měla několik dní tuhou stolici, protože málo pije a dostalo se to až tak dalekjo, že se naučila to zadržet 😒

knobloska
9. čer 2010

Eqrzuz ségry malej to měl taky, bylo to vloni v létě, takže mu byly 3. Bylo to hrozný, měl pořád zácpu a nechtěl kakat, bolelo ho bříško a plakal. Vymýšleli jsme všechno možný, kakal u pohádek, na nočníku opstaveným na stole, venku u stromečku, nakonec ségra koupila druhý nočník a kakali spolu. Jo a taky ho dráždila rektální rourkou.
Základem je změkčit jí stolici, aby jí kakání nebolelo. Co se poradit s dr, kdyby to fakt nešlo, zkusit probiotika, kompoty.
Asi je to těžký, snad to brzy "dáte".

egrzuz
autor
9. čer 2010

Knobloska, díky moc za odpověď. S doktorem už jsem to konzultovala , máme jídelníček, bereme lactulozu na zředění bobku, všechno co jen existuje. Už byla chudinka na klistýru v nemocnici ☹ Je to fakt šílený.
Ona nemá žádné bolesti, jen to prostě umí podržet a dokonce i po čípku.

dr.agata
9. čer 2010

Egrzuz - se zácpou jsme měli problém před měsícem. Malý (2 a 3/4) asi půl roku chodil na velkou jednou týdně. Nakonec to vygradovalo, že nebyl 11 dní!!! Taky jsme byli na klystýru. Užíváme Lactulosu, upravili jsme jídelníček. A hlavně nám pomáhají homeopata přímo od homeopata, né z lékárny. Z kakání jsme udělali rituál. Každé ráno po snídani se ho zeptám jestli mi ukáže zadeček, že se musím podívat jestli nemá kuliša v zadečku. Samozřejmě jen pohledem. Pak řeknu, že už ho vidím a posadím ho na nočník. Zatím to zabíra a chodí pravidelně každý druhý den.
Taky jsem z toho byla hodně špatná a z každého hovínka měla neuvěřitelnou radost.

egrzuz
autor
10. čer 2010

Agat, moc díky. Už jsem si našla na netu Homeopatra v Liberci a jsme objednaný na 22.6 tak doufám, že nám pomůže. Pán říkal, že už tam takové děti měl, tak snad to dobře dopadne.
Moc mi to pomohlo a opravdu díky. Člověk je strašně bezradný a kdo nezažil, nevím, jak je to hrozná noční můra.
My dáváme Lactulosu taky, dodržujeme jídelníček a už si fakt nevím rady. Kdy se Vám to asi srovnalo?

lenulin
26. lis 2010

Ahojky my máme z kakáním taky problém malý taky dostal zácpu a když kakal na záchodě tak ho to bolelo a teď odmítá kakat na záchodě a kadil do kalhot.Dnes jsem ho přesvědčila že se to do kalhot nedělá že půjdem na záchod a on na záchodě prostě nechce tak to drží vymýšlím všechno možné nočník a jiné fígly ale není s ním řeč dnes nekakal uvidíme co bude zítra jestli to bude držet nebo to pustí do kalhot.Stačilo by jednou aby se mu to bez bolesti povedlo na záchod a myslím že bude vyhráno na tuho už nekaká tak snad to bude dobrý nemáte někdo nějaký fígl?

bobinna
26. lis 2010

ahoj holky,
jsem "ráda" že nejsem sama s těmito starostmi .. naše malá má taky zácpu... kaká sice každý den ale má to tuhé, vypadá to jako králičí bobečky a někdy je v nočníku i krev asi jak se natrhne... byli jsme na vyšetření v nemocnici se střevama ale vše je ok... dostali jsme Dupfalac na zředění stoličky ale musí se při tom hodně pít což se nám moc nedaří:-/ takže bych řekla že je to ještě horší ... a taky každý den dáváme probiotika dneska musím zaklepat, podařilo se nám vybumbat 1,5litru což já povařuju za maxi úspěch někdy taky třeba necelý půllitr☹ jiank jsem se chtěla zeptat co dáváte k jídlu? naše dr. mi tvrdí že je to špatná životospráva ... já si myslím že je to nedostatkem tekutin... tak nevím
jogurty jí málo pár lžiček, ovoce docela jo zeleninku taky ale je hodně masová takýe jak to "nesmrdí"po mase nemám velký úspěch....:-/

egrzuz
autor
28. lis 2010

Ahoj holky, my už jsme ok, ale trvalo to opravdu 5měsíců než se nám kakání srovnalo. Je moc důležité , aby kakání děti nazadržovaly, u nás tomu bohužel tak bylo a užila jsem si šílené léto ☹
Srovnalo se nám to dostatkem tekutin, jídelníček je taky určitě důležitý - hlavně čočka u nás fungovala( malá má ráda čočkový salát, tak to bylo ok) hodně ovoce, zeleniny, prostě vlákninu. Nejedla celou dobu sladké- čokolády , sušenky, bombonky fakt nic. Jogurty pozor - na někoho působí opačně a staví, stejně jako mlíko.
Brala Lactulozu, moc si myslím, že nám nepomáhala.
Potom jsem jí koupila Emulips z MMB už jsem nevěděla kudy kam a myslím, že nám dost pomohl.
Je to běh na dlouhou trať a nikomu kdo nic podobného nezažil to nepřeju. U nás se čekalo na bobek jako na svátost.
Tak přeju hodně štěstí a hlavně, ať se vše prckům brzo srovná.

llluckaaa
24. led 2012

Ahoj holky, taky máte podobné trápení? Bohužel jsme se dostali také do stádia, kdy si Matýsek na záchod nebo nočník nechce vůbec sednout, kakání zadržuje a pak když už jde do nejhoršího, tak to pustí do kalhot. Určitě ho to ze začátku hodně bolelo, měl zadeček asi natržený, protože mu vždy po akci tekla krev. Mám pocit, že se nám teď povedla stolice trochu změkčit, ale stejně se toho kakání hrozně bojí. Jak jste tento problém vyřešili a jak dlouho to trvalo?

anatanka
25. led 2012

Ja to taky znam, mame to taky za sebou. Pokud nepomuze klasika - lactulosa, probiotika, kompoty atd., tak bych verila nejvic te homeopatii. Rika se celkove, ze zacpa znamena nejaky psychicky blok, tak bych mozna zapatrala i v tomhle smeru. Kdy dite zacalo na zacpu trpet a co se v te dobe treba u nej v zivote zmenilo.

sabcav
25. led 2012

@llluckaaa jj, bohužel to taky známe 😢 😔 , bohudíky už je to za námi 🙂 (ťuk ťuk ťuk a doufám, že tohle už víckrát ne). Jak je Matýsek starý? Andrejka od mala málo kakala, jako kojená třeba jednou týdně, pak na um a na příkrmech cca jednou za 4 dny, navíc moc málo pila, takže stolice byla tvrdá...no zhruba od toho roka do téměř 2,5 let to zadržovala, někdy 4 dny, někdy i týden. Co pomohlo? Laktuloza, švestkové kompoty, šťávy, zaječice, šaratice (minerálky projímací - sem tam, ty jí dokonce chutnaly :o ), dát hodně teplé vody do vany a buď aby vylezla a kakala do nočníku nebo klidně i do vany (člověk byl rád, že prostě tu potřebu konečně vykoná). Co pomohlo hodně, že se rozpila ( v létě melouny, okurky, prostě zelenina a ovoce s vyšším obsahem vody) a úplně nejvíc pomohla malá Terezka, ta s vylučováním problémy nemá a jak Andrejka Terku viděla, odnaučila se bát 😎. Teď pomáhá naopak Andrejka Terče, jak jí vidí na nočníku, už začíná hlásit čůrání nebo kakání,že říká eé, tak jí zkouším vysazovat 🙂 .

llluckaaa
26. led 2012

@sabcav Tak v jídle už takový problém nebude - resp. Matýsek nechce žádné ovoce a zeleninu taky moc ne a dobrovolně toho moc nevypije, ale když to hlídáme, tak je to lepší. Švestkový kompot do něj nedostatnem ani náhodou ☹, dá si leda tak trochu švestkové přesnídávky a i tu šťávu naštěstí vypije. Jj, ta vana u nás zabírá, taky jsem to zjistila, takže když se večer koupe, pouští to do vany. Jemu už je právě 3,5, má chodit do školky a kvůli tomuto ho musím pořád odhlašovat. Ani s ním nemůžu pořádně nikam jít, protože to pouští venku při chůzi a samozřejmě u toho hodně pláče. Ale tak snad když vytrváme, tak se na záchod vrátí... Dík.
@ anatanka Na homeopatii se zkusím mrknout. Zácpa začala spolu se školkou, ale myslím, že to bude spíš tím, že nehlídají, kolik děti vypijou a to moje si na pití samo nevzpomene ☹ Dík.

slavicky
10. říj 2012

Ahoj holky, máme stejný problém ☹ malá potřebuje na záchod, chodí přikrčená, zadržuje co to jde ☹ určitě nejde o klasickou zácpu ale o psychickou, když se vykaká, má normální mazlavé měkké hovínko (že to tak musím napsat) 😅 . Zkouším všechno, fandím jí, ukazuju jí jak tlačit, tleskám když se vykaká. Jsem z toho neštastná, zatím to trvá týden. Můžete mi prosím poradit které přesně přípravky vám pomohli? klidně do IP, budu vděčná za každou pomoc, díky 🙂

monulka003
3. zář 2013

ahoj holky, sice starší téma, ale myslím že věčné, máme stejný problém a nevím si rady, malá měla od narození zácpu a hrozně si vytrpěla, na jaře začala chodit na nočník i záchod a trochu se to zlepšilo, ale poslední dobou má problém, ví kdy chce kakat, řekne si, sedne si, párkrát zamrčí (netlačí) a řekne že to nejde a celou akci pak opakuje třeba 20x za hodinu, výsledek ale žádný, pak to vzdá a za pár hodin to vyleze do kalhot, napadlo mě že třeba ani neví jak tlačit, úpravu jídelníčku máme dávno za sebou, pohybu má dost, probiotika a ovoce jí, lactulozu máme taky, myslím že je to rozhodně psychický problém, ale nevím jak na to, netuším jak to vyřešit ani vysvětlit, pomůže někdo?

egrzuz
autor
4. zář 2013

Ahojky, od prvního přízpěvku je to dlouhá doba a naše malá naštěstí už problém nemá. Trvalo to cca 6 měsíců, u nás to byl hlavně problém přechodu na nočník z plínky. Nedokázala se vykakat do nočníku nebo na záchod , ale je do plíny.
Máš pravdu, že je to psychického rázu.
Já jsem naší malé řekla, že když se vykaká do nočníku, tak jí koupím králíka. Chtěla moc nějaké zvířátko. Podařilo se a máme králíka doma🙂
Od té doby je už po stresu a plínkách. Také mi přišlo, že neví , jak na to.
Nechce při tom soukromí? Naše malá si často zalezla a chtěla klid. Jestli jsi na záchodě s ní, třeba jí to vadí.

ivular
4. zář 2013

Ahoj holky, hlásím se do klubu ☹ Syn (2,5 r) je asi dva měsíce bez plen, ale asi měsíc bojujeme s psychogenní zácpou. Vyvíjelo se to tak, že plenku už nechtěl, ale na záchod na velkou ještě taky ne, takže vlastně nemá kam s tím a zadržuje 😔 Vždy stojí se zoufalým pláčem, zpocený, rudý jako rak a vší silou stahuje zadeček. Už jsem i jednou volala na pohotovost - byl po několika hodinách v takovém stavu, že jsem myslela, že zkolabuje 😔 Fakt utrpení pro všechny zúčastněné. Snažím se do něj dostávat projímavá jídla, aby neměl šanci to vůlí zadržovat a zároveň pochopil, že kakání nebolí, ale bojím se, abych dřív neskončila v blázinci ☹

llluckaaa
31. říj 2013

Holky, kdo jste zkoušel homeopatika? Jaká? Pomohla? Já dnes byla na přednášce o homeopatii a poslala jsem dotaz homeopatce, aby mi něco poradila.

ivular
5. lis 2013

@llluckaaa Luci, s homeopatiky ti neporadím, ale toto ti musím napsat: syn už asi 10 dní kaká každý den, někdy i dvakrát (průjem ale nemá). Do té doby chodil jednou za tři dny až týden. Samozřejmě jsem nechápala co se stalo za zázrak, když jsem mu v jídelníčku nic zásadního neměnila. Ale napadlo mě, že před těmi cca dvěma týdny jsem začala kupovat tyto sušenky: http://obchod.terravita.cz/112-large_default/we... (mají je normálně v Bille). Nevím, jestli za tu úpravu mohou právě ony (syn jich moc nesní - tak dvě až tři kolečka denně), ale určitě to zkuste.

llluckaaa
5. lis 2013

@ivular U nás se to už taky malinko zlepšilo. Přišla mi i odpověď od homeopatické lékařky, takže podávám i homeo. Teď jsem začala dělat štrůdl, do kterého přidávám vločky, švestky a psyllium.
Koukám na složení těch sušenek http://www.chemievjidle.cz/susenky/bambi-wellne... a přijde mi, že všechno z to ho jíme... U vás se před tím nejedlo celozrnné pečivo?

ivular
5. lis 2013

@llluckaaa No v podstatě všechno, co mají ty sušenky, jsem malému dávala - určitě vločky, určitě rozpustnou vlákninu vč. inulínu, apod. Švestky ale i jiné ovoce syn taktéž baští. Té celozrnné mouky jsem se bála, protože se mi zdálo, že mu zácpu zhoršuje (jak jsme si psaly v KZ). Opravdu ale jinak nevím, čím se to jeho vyprazdňování ze dne na den tak diametrálně změnilo - nic jiného než nově ty sušenky jsem fakt neměnila..

llluckaaa
5. lis 2013

@ivular Tak hlavně že se to zlepšilo 😉 Dík za tip, něco na mlsání by se jí hodilo, už má chuděra skoro vše zakázané ☹

jimmy1
14. lis 2013

Ahoj holky, hlásím se do vašich řad 😒 syn (nar. leden 2010) vlastně od odplenkování zadržuje stolici, je to očistec pro celou rodinu, celý svět se točí kolem jeho H. Jsem z toho hodně psychicky vyčerpaná.
Ještě, že aspoň existuje easy lax!!!

xvitk101
14. lis 2013

Též se přidávám. U nás asi nejde ani o psychogenní či klasickou zácpu, ale syn (čerenec 2011) kaká šíleně na etapy. Od prázdnin je bez pleny. Čurání zvládá krásně. Nejřív kakal jen do plenky (má ji ještě na spaní), pak ideálně bez pleny či tepláků na zem. Teď jsme ho přemluvili na spodní prádlo a vždycky přiběhne, že chce kakat. Malinko vytlačí, ale naráz se nevykaká. Tak je to třeba celý den. Výsledek bývá, že se stejně většinou pokaká ☹ Stále mu otírám zadeček a peru min. 2x denně. Měl teda 2 úspěchy, kdy se mu to povedlo na nočník, ale to byla vyjímka. Ze začátku měl absolutní blok z nočníku, teď ho občas vezme na milost. Nevadí mu klasické WC. Nevíte, co by mohlo pomoct? Omlouvám se za ten popis...

lutrest
11. led 2014

@egrzuz koukam, ze vas prispevek je stary tri roky uz jste na tom lepe?

lutrest
11. led 2014

@lutrest uz jsem to docetla a zavidim.

tina_7
21. zář 2014

Může psychogenní zácpa vzniknout i u dítka vě věku 14 měsíců??

sima30
29. lis 2014

@egrzuz Dobrý večer,já mám se synem úplně stejný problém jako vy s dcerkou..Akorád u nás už to trvá skoro 4.roky..Doktorka mi pořád říkala že máme být trpělivý,ale to je vše..Uvažuji nad tím,že syna vemu k psychologovi,jinak už si nevim rady..Dělaly jsme snad vše možné..☹

venuss
7. dub 2015

ráda bych obnovila diskuzi. Dcera 2 roky má psychogenní zácpu. Jednou měla opravdovou zácpu a nešlo ji hovinko ven, musela jsem ji masirovat hraz, aby se to nacpalo vse do dirky a od te doby má strach kakat a zadrzuje kakaní. vždycky stahne pulky a mrci...☹ stolici nemá už nijak tehou,spíš normální. Její dvojče je v pohodě a kaká i do nočníku nebo do záchodu... Máme to už cca 2 měsíce a kaká 1x za 3-4 dny. Nevím, jak ji domluvit, aby neměla strach.☹

nicophil
14. lis 2015

Syn 4 roky, má psychodenni zácpu tak půl roku. Díky nejen této diskuzi jsem jsem vyzkoušela nemožné. Co pomáhá na změkčení stolice. Povidla a máslo 1:1, na chuť dobrý, lžíce oleje, espumisan, laktulosa, dřepy, čípky. Mam i homeo na psychicky blok. Stolice je " měkká " a přesto to zadržuje. Nejde na záchod i týden, což mi pro malé tělo přijde už dlouho. Do nemocnice na klistyr s ním nechci, jelikož by se mi bloknul ještě více. U dr jsme dostali běžné rady, hlavně vydržet. Je to unavny a vyčerpávající pro všechny. Objednala jsem syna na psychologii, snad nám pomůže ten blok překonat. Chci u dr zažádat o vyšetření všeho, mam strach aby to nebylo něco jiného a my to zastirali za zácpu. Krevní obraz, kultivace moče, stery stolice, sono. Holky ani nevíte jak už jsem zoufalá, on nejí, jelikož má plný střeva tak ani nemá hlad, před očima mi hubne. Až prekoname tohle zatracene období tak snad napisu knihu o " hovne " 😃

venuss
14. lis 2015

@nicophil Dobrý den, dcera měla zácpu cca 2 měsíce a pomohlo podporovat, tleskat a sourozenci. Mela ji ve 2 letech. Ve 4 letech Vám syn neřekne, proč nechce kakat? jestli se bojí,nebo jestli ho něco bolí?

nicophil
15. lis 2015

@venuss : v červenci se nám narodil druhý syn, v srpnu jsme odjeli k švagrové na SK a tam vše začalo. Teď je otázka zda je spouštěč miminko nebo Ti, že musel jít na záchod pro něj v cizím prostředí. Ano on řekne, že ho bolí bříško, ale kakat nechce. Myslím si, že se boji, že to bude bolet. Několikrát si natrhl konečník.