Půlroční miminko se budí a pláče

petull77
26. dub 2017

Ahoj, vzhledem k tomu, že jsme s partnerem už oba tak vyšťavení, unavení, nevyspalí, naštvaní a prostě hotoví, rozhodla jsem se napsat sem, třeba mi někdo poradí, pomůže, dá tip nebo aspoň nasdílí zkušenosti. Už ani nevim, kolik nocí to trvá, ale několik přes několik měsíců už jsem se nevyspala. Když miminko konečně přestaly trápit ve 3M koliky a začala normálně prdět a spát, tak jsem myslela, že máme vyhráno. Omyl. Miminko pořád kojím, začali jsme s příkrmy, v poledne zelenina, baští pěkně. Přes den spí krásně 2+2+1 hodinu v kočárku. V postýlce přes den neusne. Ale problém nastane jak padne 7 hodina. Vykoupeme, nakojím, někdy dáme rýžovou kašičku (někdy po ní prdí) a dáme do postýlky, dáme dudlíka, jsme u ní, hladíme jí, zpíváme nebo šíšáme, vydžří hodinu kňourat, pa jí pochováme a konečně usne. Za hodin use vzbudí s řevem, dám prso, usne, za půl hodiny je vzhůru a řve. Pochováme a nepomůže to, dám prso, nepomůže to. Nosíme, houpáme, dáme dudlíka nepomůže nic. Po 40min zkoušení dám zase prso, usne. Pak se vzbudí cca kolem půlnoci, nakojím a v 1 už je zase s řevem vzhůru. Takhle to jde až do 5 do rána, co hodinu, půlhodinu ses budí a řve. Pak už nespí vůbec, takže jsme denně vzhůru od 5 hod. Už jsem jako chodící mrtvola, fakt. S partnerem jsme pak pěkně unavení a protivní, i na sebe. Zkoušeli jsme i večer jet s kočárem, nepomůže, zkoušeli jsme aby spala s námi v posteli, první noc se budila jen 2x ale pak už zase jako vždy, navíc mě děsně kope, takže se vůbec nevyspím. Má někdo nějaké rady prosím? Už uvažuji zajít do poradny pro nadměrně plačící do Motola, jinnak se fakkt asi brzo zcvoknu. Díky všem

bousovka007
26. dub 2017

@petull77 Miminko v tomto věku prospí cca 12 hodin +/- hodina. Ano jsou i spavé výjimky, ale to co popisujete vy, vypadá jako naprosto normální miminko a ne žádné ukňourané.
Pokud naspí přes den 5 hodin a uložíte je ve 20 bude nejpozději právě v 5 vyspané až až.
Uspávám naprosto stejným způsobem. Podotýkám, že jsem nebyla ochotná se uchylovat k žádným radikálním řešením např. pana Estivilla.
Když to popíšu zjednodušeně (pokud se mi to podaří), dítě spí brzy po usnutí poměrně tvrdým spánkem. Po několika hodinách se probudí, zkontroluje, zda je vše v pořádku a v ideálním případě znovu usne. Ale Vašemu miminku oproti stavu, kdy usínalo chybí prs a navíc maminka nikde. To se mu nemůžete divit, že spinkat nechce a ani nemůže, když je zvyklé na něco jiného.
Nám pomohlo, když se mi dceru podařilo z tohoto stresujícího stavu uspat bez prsu. Ale bylo opravdu těžké rozeznat, kdy má opravdu potřebu se napít, nebo si jen podudlat a slastně usnout.

petull77
autor
26. dub 2017

@bousovka007 jojo, akorat to ctu v te knizce, dava to celkem rozum .... holt jsme udelali chybu uz od prvniho tydne, jenze bohuzel neslo uspavat jinak, pac mala trpela na koliky a nesnesitelne rvala i nekolik hodin vkuse, takze jsme ji nosili v satku a usinala u prsu, to se proste nedalo ji jen tak odlozit do postylky anechat rvat ☹ takze ted jde hlavn eo to, ji to PRENAuCIT... ovsem otazkak je, jestli to pujde bez breku, estvilla a podobnych veci... bojim se ze ne

odula
26. dub 2017

@petull77 víš co me napadlo? Jasně ze potřebuje 2+2+1 pze vstává v pět a v noci špatně spí. Pro ni to musí být vyčerpávající stejně nebo víc jak pro vas. Četla jsi No-cry sleep solution od Pentley? Je i v češtině. Slyšela jsem na ni hodně dobré ohlasy a sama se na ni taky chystám 🙂 radí jak vytvořit stabilní spankovy rytmus s tím, že ani metoda "vyrvat" ani metoda "přežít období" není úplně adekvátní (ta druhá zvlášť když člověk potřebuje ve dne normálně fungovat, že).

petull77
autor
26. dub 2017

@odula jojo ,to je jasny, to mi tez doslo, ze hlavne dopoledne dohani tu noc... jenze fakt je potreba, aby se vyspala jinak bude unavena no... takze jde asi o to, zacit ubirat denni spanek ve chvili, kdy ma noc DOBROU.... pak uz by se na to dalo navazat... necetla jsem to, zkusim pohledat, tohle je i nazev v prekladu do CJ?

odula
26. dub 2017

@petull77 myslím že ne. Zkusím mistra googla 🙂

bousovka007
26. dub 2017

@petull77 Hloupost, neudělali jste žádnou chybu. Udělali jste podle Vás to nejlepší co jste mohli a teď je před Vámi nová situace, ke které je třeba se postavit. Neděláte to tak sama.
Děkuji za inspiraci @odula, ráda si tuto knihu přečtu také.

petull77
autor
26. dub 2017

@bousovka007
@odula taky diky! uz jsem ji nasla, klidne spani a ukladani ;)

karlajasmine
26. dub 2017

@petull77 No a co kdyz by sis ji vzala k sobe do postele? To nepomuze? Ja jsem byla vzdycky presvedcena, ze moje dite se mnou v posteli spat nebude, ale v podobne situace jako ty jsem se na tohle vykaslala, manzel se odstehoval do vedlejsiho pokoje a ja spala s ditetem... a najednou bylo po problemech, budil se max po 3.hodinach, po prvnim usnuti spal i 5,6hodin v kuse. Ted v necelych 18ti mesicich spi sam krasne ve velke posteli, proste k tomu sam dospel. Takze pokud se ti dcerka budi porad v postylce, tak nejspis tam nechce byt sama, v tom pripade bych to nehrotila a proste ji mela u sebe.

petull77
autor
26. dub 2017

@karlajasmine zkousela jsem - min vikend jsme spali u babicky, taqk jsme tam s tim zacali a pak praktikovali jeste nekolik dni doma, prvni noc byla super, probudial se jen 2x, ale dalsi noci uz byly desne, neustale visi na prsu, neni to ze by se napila, pak pustila a spala, porad cuca, slouzim jako dudlik a nekdy me to docela budi, pak me kope celou noc do bricha, taky nic moc, a hlavne se pak zacala budit zase casteji a knourala, sice nervala, ale knourala a porad se pretacela, mlela sebou, chytla prso, pustila prso... takze jsem od toho zase upustila, protoze JA jsem se vyspala jeste mnohem mene nez kdyz spi v postylce ☹

petull77
autor
26. dub 2017

tak to zkousim dneska ubrat, dopoledne spala jen hodku, pac vneku prsi, tak nechodime ale spi na balkone, obcas ji neco vzbudi, blbci zase vrtaji a delaji binec, tedka spi uz hodinu po obede, ja jsem taky spala hodku, parada... tak uvidime jaka bude noc, zkusim dle knizky klidne spani a ukladani odebrat bradavku driv nez uplne upadne do spanku :D :D

luscinnia
26. dub 2017

Já jsem do roka spala s dcerou v jejím pokoji. Dokud jsem kojila. Kašli na rady našich matek a Estivilla. Žádnou chybu jsi neudělala. Naše matky nás odstřihly. Respektive odstřihli nás od nich už v porodnici. Je normální, že miminko chce být s mámou ve dne v noci. Že chce být hodně u prsu. Žužlat. Cítit ten kontakt. Uvidíš, že se ti to do budoucna vyplatí. Dcera je poměrně hodné a trpělivé dítě jinak. Cítím, že jí častý a pevný kontakt se mnou prospěl. Dnes odcházím pryč a hlídají ji občasmo chůvy nebo babičky a je úplně v klidu (2 roky). V noci se taky občas budí, ale tak jednou. Nejhorší to bylo, dokud jsem kojila, pak už tak 2-3x za noc, to už byla pohodička. Dneska ji uspím v jejím velkým pelechu a zavolá si mě až ráno třeba k šesté a ještě spolu dospíme. Nošením, chováním, kojením... dítě nerozmazlíš. Nedej na rady... hlavně dítě neber na ruku. Moje dítě není zvířátko, aby nesmělo ven z klece, když chce ke mně. Má nárok na maminku. Nejsem máma od osmi ráno do osmi do večera, ale 24/7. Ze začátku jsem váhala, jak moc se jí dát, dulo do mě okolí právě s radama typu nevyndávat a vyplakat. Ale poslechla jsem svůj instinkt, byť jsem vlastně nevěděla, proč a co to dělám. Ale bylo mi přirozený být s ní. A dnes to cítím jako to nejlepší, co jsem mohla udělat. A že ty uspávačky a noce u nás stály za to! A doteď usíná dlouho, byť pak aspoň teda i dlouho spí. Drž se a poslouchej, co ti říká srdíčko. Že jsi nevyspalá? No tak to jsi prostě máma. Já jsem se naučila, že bez spánku se fakt fungovat dá i dlouhodobě. 🙂

petull77
autor
26. dub 2017

@luscinnia no mozna se to da, fungovat bez spanku, ale prijemne to neni... stavime dum a musim taky funngovat jinak, nejsem jen mama, jsem i partnerka

jinak uz dnes uspavam pres 4 hodiny, stale nespi, ,stale rve... knizka a jeji rady jsou zatim k nicemu, pokazde kdyz ji polozim do postylky, zacne jecet a ja uz ztracim nervy... @bousovka007
@odula chapu ze to bude trvat asi vic dni, ale pisou tam, udelate to 6x a tak, ja uz to udelala tak 20x a stale nic... nervy v kyblu akorat

luscinnia
26. dub 2017

Zkuste nosítko nebo šátek, s ním toho uděláte milion. Já jsem zpočátku hodně nosila. A když rostly zoubky, tak jsme v nosítku asi tři měsíce každý večer uspávali. I si během toho doma něco uděláte nebo třeba kámoška chodila uspávat ven, prostě se šla kolem osmé večer projít. Svěží vzduch, tma a rychlé tempo houpání na mámě udrndá každýho, věřte mi. Nenechte se uzavřít jen v konceptu ... moje dítě musí spát v posteli, protože tak se to dělalo a dělá. Nedělá. Dá se uspávat různě a když je krize, zuby, uspávejte jakkoliv, až krize přejde, až bude dítko starší, stejně se návyky různě mění. Uspávat tak může i tatínek. Já měla kolem toho třičtvrtěroku už krizovku a přehodila jsem tak uspávání na otce. Do té doby jsem uspávala u prsu, ale i to byl opruz na hodinu a půl. Takhle jsem šla spát, tatínek uspával a až se za tři hoďky vzbudila, měla jsem už aspoň něco naspáno. Šetřte síly, kde to jde. Já vás chápu, je to těžký, chci vás jen podpořit, že to přejde. Možná se vám to zdá nekonečný, ale nakonec se všem dětem zuby prořežou. A všechny se naučí spát.

hanka_333
27. dub 2017

Nevím, co přesně radi kniha, ale pokud nyní rostou zuby, dle popisu by to sedělo, žádné novoty bych moc nezavadela. Představte si, že Vás bolí zuby, není Vám dobře a navíc se okolní jistoty mění.

petull77
autor
27. dub 2017

@hanka_333 no tak jsem uspavala od 6 do pulnoci, proste porad rev, neklid, des bes... ted je samozrejme chudak nevyspala... takze uz ted v 7 poputuje do kocaru, spala do 6, cili jen 6 hod... nepomahalo ani houpani, noseni, kojeni, pokazde at usnula tvrde nebo lehce, kdyz jsem ji polozila do postylky, rev jako blazen ☹ fakt jsem na bohnice

karlajasmine
27. dub 2017

@petull77 ja jsem zjistila ze i s tim kopanim do bricha, zuzlanim prsa a celkove neklidnym spanim jsem se stejne proste vyspala vic, kdyz byl vedle me, protoze v postylce katastrofa, tam proste po 30ti minutach rval, anebo rval rovnou hned.. to za to proste nestoji. To uz radeji 11 hodin lehkyho spanku nez 6 hodin noseni na rukou a pak 4hodiny spanku.

petull77
autor
27. dub 2017

@hanka_333
i kdyz se snazim uspavat normalne tak to nezabira ☹ bez novot

luckamarcu
27. dub 2017

@petull77 hele,podle me rve hlady.U nas to bylo to stejny...kazdej furt tvrdil zuby zuby...ale to uz by rostli od jednoho narozeni do ted a to ma 7m. a nic.Zkus mu davat vic prikrmu...uvidis,ze to bude mozna v tom.Zacala jsem mu davat najest pres den,ji 5-6x a usne po osme,o půlnoci se budi uz jen jednou na mliko a pak uz do sesti klid,kdyz teda nepocitam vypadnutej dudlik a atd.Myslela jsem ze se zblaznim,nespala jsem ani pres den...masakr...ted uz spím aspon tech 5-6hodin.

petull77
autor
27. dub 2017

@luckamarcu a muzes mi prosim napsat vzorovej jidelnicek na den? moc diky.... ja kojim pres den cca co dve hodiny, v poledne davam zeleninu/masozeleninu (ale moc ne, moc toho nesni - furt vyzaduje prso) a pak uz nic, vecerni kasi jsem zrusila kvuli nadymani... obcas dam odpoledne banan nebo jinou ovocnou presnidavku... jako uz jsem ji zkusila i vecer dat UM ve flasce, kdyz jsem mela prsa uplne vypity, ale moc to nechtela

petull77
autor
27. dub 2017

@karlajasmine no tak tomu zkusim dat dalsi sanci... ovsem jestli se bude budit stejne a knouorat, tak fakt nevim uz kam ji dam 😀 asi ven na balkon, tam spi ted a krasne, usne behem par minut, ja to fakt nechapu! proc je to nocnni spani takovje problem, kdyz pres den usne, sama, v kocare behem par minut, fakt jsem na bohnice

dareen
27. dub 2017

Já Teda radu nemam -moje obě dvě děti byly nespave presne takto do roka. ..u prvního to byla docela krize, u druhého už žádné překvapení 🙂všichni jsme přežili. .já teda nevydržela a odstěhovala na čas manžela -mě znervoznoval pocit -ze ho mimino budí a on pak vždy chtěl, ,,přispět "dobrou radou 🙂pak jsem na něj vyjizdela atd..tak jsem ho vyslala do obýváku..pro rýpavé na téma oddělené manželské lože -jsme nadále spolu i přes toto odloučení a slavíme 15 let výročí. ..😉

luckamarcu
27. dub 2017

@petull77 vzorovej jidelnicek...kazdej bymel podle svyho uvazeni...ja davam různé snidane -banan,jabko,pribinak,dopoledne ovoce,obed-brambora,ryze,maso,brokolice,mrkev dohromady,odpoledne ovoce,nebo kase,vecer to samy...do toho 2x mliko za den...a to podotykam ze neni vubec tlustej naopak,sama ruka noha...zkus...podle chce prso ze zvyku,ale mliko uz mu proste nestaci

petull77
autor
27. dub 2017

@luckamarcu diky, vyzkousim... a odkdy davas pribinak? ja na obed teda zkousela dyni, brambor, mrkev, cuketu, kureci maso, chci zkusit kralika a cervenou repu ale jak rikam, moc toho nesni, tak 100g max, trese se vzdycky na prso jeste... zkusim teda i dopol a odpol ovocnou svacinku, ted mela jen mliko... a ryzi davas odkdy prosim? ani nevim, kdy se doporucuje uz ryze... a mliko pres den - kojis nebo UM?

petull77
autor
27. dub 2017

@dareen chacha, mame to podobne, nekdy nevydrzim ja a jdu do obyvaku a nekdy partner... ale vetsinou spime vsichni pohromade, ale nekdy uz se to fakt neda... on hlavne v noci zacne mluvit nahlas, kdyz se mala vzbudi tak by si s ni snad i hral a to ja nechci, to mi prijde jako uplne pretrzeni jejiho spani... tak ho radsi vyslu nebo jdu ja... mala kupodivu spi dobre s nim v posteli, protoze ona ho nebudi, pritel spi velmi tvrde... takze vzdy jen pribehnu na kojeni

luckamarcu
27. dub 2017

@petull77 neresim odkdy se co dava..vsude pisou neco jinyho a proc bych se mela ridit podle poucek 🙂mam svuj instinkt...proste sem mu zkusila dat a jedl..mirne to osolim a varim vse dohromady,pak mixuji a cpe se..🙂jo zkus mu davat ty presnidavky aspon,neboj on se rozji 🙂vse davam tak od 5 mesicu asi...jinak je na umělé