Rektální rourka. Jak často ji můžu používat?

zuuu
21. únor 2008

milé maminky, prosím o rady a zkušenosti s rektální rourkou...
Jak často jí používat k úlevě od koliky a prdíků aby to nebylo "návykové" a miminko bylo schopné se i bez ní normálně vykakat a vyprdět?
Používáte (používaly jste) rektální rourku dlouhodobě?

My zkoušíme sab simplex, nahřívání, cvičení nožičkama, probiotika...a trochu pomáhá cvičení, ale stejně malá trpí a kroutí se...rourka je účinná úleva, ale nechci tím škodit... 😒 🙂

Díky moc za zkušenosti 🙂 😉

lu777
29. únor 2008

Luucia: 10 minut? a neublížím mu nějak? 😨

luucia
29. únor 2008

lu, já to tak dělala a malá byla v poho 😉 prostě dokud se nevykadila, tak sem jí nevytáhla, jak sem ji vytáhla třeba v půlce jak kakala, tak hned přestala, ale každý mimi je jiný. třeba to budete mít jinak 😉 Dělala sem to tak 2 měsíce a ted už přes měsíc kaká sama 😉

misa84
19. lis 2008

ahojky, chci se zeptat, jestli je k necemu pouzivat rourku kdyz maly kaka sam? akorat se priserne krouti, bobik maly, mame sab simplex, ale muzeme to davat jen max 4x denne, kojim i 15x takze brisko boli casto...a da se rourka sehnat normalne v lekarne?

knobloska
19. lis 2008

Ahoj, ano, rourku mají v lékárně. Já jsem jí používala, i když malá kakala sama. Prostě se jen kroutila. Používala jsem jí dost často a neměly jsme žádný problém s odvykáním 😉

petule.h
19. lis 2008

ahoj, používala jsem jí do 3 měsíce téměř denně, malej plakal, kroutil se, bolesti tu as tam přestali..teď už jsme v pohodě, kakáme sami a rourku nepotřebuju vůbec. měla jsem to i s prvním mimčem stejné.
v lékárně to říkají i doktorky to říkají- že si pak nevytvoří ten tlačící reflex, ale přesně, kdo by nechal dítě v záchvatu bolení???

abinka
19. lis 2008

nazdárek,my taky rourkovaly do třetího měsíce a docela nám pomáhalo namočit do kýble s horkou vodou aspoň se to trošku uklidňí 🙂

alanis
27. lis 2008

ahoj, my to máme tak, že do konce 3. měsíce jsme rourku nepoužili, lukášek kadil sám několikrát denně, i prděl, i když bříško ho bolelo, kroutil se při prdění - používali jsme baby calm, ten trochu zabíral. od začátku 4. měsíce ale přestal kakat. tři, čtyři dny vůbec nic v plíně. tak to vždycky nevydržím, použiju rourku a vykadí se hned - ale breří u toho, je rudej a tlačí, i když má klasický míchaný vajca, nic tuhýho. tak nevím, máte někdo podobnou zkušenost? vím, že plně kojený děti nemusí kadit v tomto věku často, ale mám pocit, že se sám už nevykadí, nejsem schopna čekat dýl než těch pár dní, abych mu nepomohla 😒

mikulka
4. pro 2008

My začali rourku používat na zácpu. Návyku se ale stejně bojím. Myslíte tedy, že se naučí kakat sám, když budu dávat rourku, že mu tím "nezavařím"? 😕

gedgitka.a
4. pro 2008

ahojky, já se taky rourky bála, vydrželi jsme bez ní skoro do 2 měsíců, ale někdy byli prdíci, tak děsní, že jsem ve 2 měsících rezignovala a koupila ji, používala jsem ji denně i několikrát, náš malej je, jak říká doktorka trošku rychlokvaška a jak se začal převracet a mrskat, tak se to dost zlepšilo jsou dny, kdy se obejdem úplně bez Sab Simplexu a mazání na bříško Pupík, Babycalm mi malej plival 🙂 , také si na ni vůbec nezvykl a, když se mu chce kakat mohutně sám tlačí a kope nožičkama, pak se ozve takovej ten čvacht zvuk a malej se začne usmívat a já vím, že má v plence pěknou nálož, kaká a prdí sám a trubička přijde na řadu, už jen sporadicky, když je nejhůř, také mě strašili, že si zvykne a pak se sám nevyprdí, ani nevykaká a jak píšu udělá čvach a je to venku hihi 😉

mikulka
6. pro 2008

Tak to jsi mě uklidnila, gedgitko, díky. 🙂

gedgitka.a
6. pro 2008

mikulka: to jsem ráda, náš malej, když mu kakání nejde, protože kaká, už jen tak 1-2x za den, tak stačí trubičku zastrčit jen na krajíček a on, jako by ji nechtěl zatlačí a vystřelí jí ze zadečku pryč i s kakínem hihi, takže buď vklidu myslím, že to bude vpoho i u vás doma 😉 🙂

smajlik
27. led 2009

ani nevíte jak mi tahle diskuse pomohla ... stejně jako zuuu mám pocit že selhávám pokud použiju rektální rourku. Malé jsou tři týdny a trpí na prdíky skoro od začátku (máme od narození pupeční kýlu), a i když mi dětská doktorka řekla že můžu použít rourku několikrát denně tak jsem se hrozně bála návyku ... zkoušeli jsme nahřívání, baby calm atd., jediné co jakž takž zabírá je fénování bříška a u toho masáže, často cítíme pod rukou vzduchové bubliny a ty se nám podaří vyhnat z bříška. Minulý týden jsme koupili ze zoufalství probiotické kapky, po nich se kolika ustálila na pravidelné časové intervaly - od deseti do dvanácti dopoledne a od šesti do deseti večer... a malá pravidelně pláče, hlavu má už fialovou, pupík vylezlý a já měla depresi zda rourkovat či ne

gedgitka.a
27. led 2009

smajlík: ahojky vůbec se rourky neboj, když budeš opatrná bude to vpoho a časem se to zlepší, až se Ti malá začne kulit bude to ok a na rourku si ani nevzpomene 😉

hlavinka
28. led 2009

ahoj holky, blbej dotaz, ale rektalni rourku koupim v lekarne? kolik stoji? A jak ji pak cistite? po kazdem pouziti vyvarit v horke vode? jak moc se ma zavadet? Dekuju moc 🙂

smajlik
28. led 2009

hlavinka: rektální rourku koupíš v lékárně, řekni že chceš pro novorozence, stojí 25,- Kč . Čistím jí pouze propláchnutím v teplé vodě a co se týče zavádění - na té rource je napsán nějaký kód a za ním je číslo čtyři, takže já jí dávám skoro až k té čtyřce 😀 . Prostě dokud tě to pustí a neucítíš tlak

kacka2
28. led 2009

Hlavinka vyvářet se rourka nemusí, stejně se strká jen do zadku 😀
A my teda na prďáky trpíme dost dlouho a musim říct, že rourka je skutečně to jediný, co pomůže. Zatim vůbec nepozoruju, že by si na to zvykl, když ho to tolik netrápí, tak prdí i sám, nebo při cvičení. Ale pokud řve dýl a fakt ho to bolí, tak neváhám a jsou dny, kdy jí zavádim i několikrát 😉
A chce to i několik minut, dokud se nezačne zase usmívat 🙂
Jo a někde jsem četla, že to maminka nechtěla používat, protože se to pokaždý ucpalo hovínkem a bylo to na nic, musela pořád chodit to vyplachovat, tak mam pro ty, co to skousnou tip, já jí prostě otočim a tím druhým koncem to jednoduše vyfouknu ven. Nemusim nikam běhat a je to rychlovka 😉

smajlik
29. led 2009

kacka2: juhůů tak to je síla 😀...

ještě jsem se chtěla zeptat - taky jste jí používali v pravidelných časových úsecích? Protože malá má koliku třeba od šesti do deseti večer, takže je to víceméně jasné kdy bude potřeba rourkovat 😅

palenda
29. led 2009

Ahoj ja rourku ted kupoval a platil jsem 17kč ale to je asi fuk.hlavne ze funguje...
lepsi zavest rourku a diteti pomoct nez aby melo kylu a myslim ze az bude starsi tak se to uz ven dostane samo 😀

gedgitka.a
29. led 2009

kacka2: taky jsem praktikovala vyfouknutí 😀 😀 😀

singid
12. únor 2010

ahojda, taky se přidávám, rourku jsem u malého používala tak 1x za 3 dny až týden, ale byly dny, kdy jsem musela i třeba 3x denně... 😖 malému bylo před týdnem 5 měsíců a už jsem začala být nervozní, že se to sám nikdy nenaučí, ale poslední týden jsem dost cvičila, při každém přebalování a lehce poklepávala konečníček prstem... nevím zda je to moje zásluha, ale malý se "rozkakal" (nyní i 3x denně) takže super.
A dr. mi říkala, že když to není dlouhodobě několikrát denně, tak se to děti samy naučí, většinou,když začnou lézt nebo při příkrmech🙂)
tak držím palce a zdar rourkování 🙂

lilili2
12. únor 2010

My jsme ji zavedli a nevytáhli jsme ji dřív než se vykadil. Většinou to bylo hned. A stálo to potom za to. 😀 Do hloubky asi 1 cm. A pak jsem to zkusila ještě jednou a většinou tam byl dotlak.Používala jsem ji vždy když měl prcek problém se vykadit. Někdy i 2x denně. Ale někdy ji třeba nepotřeboval i 3 dny.

usounek25
12. únor 2010

ahoj, rourka nám zachránila život 😅 . Malej trpěl na prdy, ale hlavně se sám nevykakal. Ze začátku jsem mu pomáhala třeba 2x denně, pak už jen jednou. Zkoušela jsem ho nechat tři dny bez toho aniž bych mu pomohla s rourkou, jestli se třeba nevykadí sám, ale výsledek byla šílená zácpa, malej se nemohl vytlačit, šíleně řval, takže od té doby jsem to už radši nezkoušela. Rozkakal se sám něco málo po půl roce a přičítám to zavedení příkrmů. Od té doby srandí třeba 3x denně, na rourku si nenavykl, jak se někdy říká a jak už tu bylo někde psáno, raději mu ulevím rourkou, když nic jiného nepomáhá než abych ho nechala trápit.

achalteke
12. únor 2010

my jsme to měli podobně, taky jsme používali i dvakrát denně když to bylo nutné, teď co podávám příkrmy se to okamžitě změnilo - kadí sám a třeba i několikrát denně naprosto bez problémů. Teď už ani nevím kde rourku máme 😉

verisek
2. čer 2010

ahoj holky,
jak hluboko rourku strkate, hybete s ni nejak a jak dlouho ji nechavate v zadecku? ja ji koupila, malej trpi na prdiky, takze ji chci vyzkouset, ale nevim presne jak
a nozicky jim u toho davate na brisko nebo je jen zvednete?
moc dekuji

marky27
13. čer 2010

Verisek, naše malá na prdíky taky dost trpěla. Rourečku jsme zaváděli i několik cm, jak prostě bylo potřeba, aby šly prdíky ven. Ale jak ucítíš sebemenší odpor, tak netlačit přes moc! A pomalu jsme s ní "jezdili" dopředu dozadu. Musíš ji nejdřív pořádně namastit olejíčkem, a pak to hezky klouže. No a takhle jsme s ní hýbali dokud šly prdíky a většinou se při tom i vykakala. A nožičky je dobré zvednout k bříšku. Už máme 3 a půl měsíce a prdíky jsou stále, ale už tak nepláče, spíš se jen kroutí. Neboj, taky to přejde... 😉

eva.85
13. čer 2010

ahoj, taky jsem používala rourku, strkala jsem jí asi jen centimetr, hlavně ne pod násilím, nožičky jsem taky zvedala k bříšku, pak nám to šlo hezky rychle, někdy jsme se divili, kde se to v tak malým prckovi bere, tolik vzduchu 😀 taky se většinou i vykakal

naty
13. čer 2010

nám jí doporučila dr, ale jen cm podle ní teda nestačí, říkala že tak několik cm, samozřejmě pokud to jde...nám to šlo, někdy třeba zůstala koukat jen na 3cm..malýmu sem pokrčovala nožičky a on prděl a prděl a často nejen to 😀 ...pomáhalo mu to, teď už je skoro měsíc v pohodě, prdí sám, žádnej návyk na to mu nevznikl.. 😉

momin
13. čer 2010

my sme rourkou pomahali asi prvni 3 mesice-dokud ho trapily koliky...
No sice nas to kolik nezbavilo a pooradne se vzdycky vyprdel!
my sme davali asi 3 cm. dal sem se bala... 😉 🙂

niega
27. črc 2010

My to máme jinak. Rourka nefunguje, a tak ji prostě nepoužíváme. Olivka (4 týdny) se sám nevykaká, ale spolehlivě u nás zabírá jemná masáž bříška střídat s cvičením kolínkama vleže a následně uchopit do klubíčka a stoupnout si nad umyvadlo. Pak se sám od sebe vykaká do toho umyvadla. Nejdůležitější etapa tohoto procesu je právě to držení v klubíčku nad umyvadlem. Zadaří se mi to cca 3-4x denně, ale i tak, myslím, dobrý...

leop
27. črc 2010

na maši malou zase nefungovalo první tři měsíce nic jiného než rourka, rourkovala jsem někdy i několikrát denně a žádné negativní následky, sama se potom krásně rozkakala...