Rektální rourka. Jak často ji můžu používat?

zuuu
21. únor 2008

milé maminky, prosím o rady a zkušenosti s rektální rourkou...
Jak často jí používat k úlevě od koliky a prdíků aby to nebylo "návykové" a miminko bylo schopné se i bez ní normálně vykakat a vyprdět?
Používáte (používaly jste) rektální rourku dlouhodobě?

My zkoušíme sab simplex, nahřívání, cvičení nožičkama, probiotika...a trochu pomáhá cvičení, ale stejně malá trpí a kroutí se...rourka je účinná úleva, ale nechci tím škodit... 😒 🙂

Díky moc za zkušenosti 🙂 😉

hlavinka
13. zář 2011

Ahoj holky, mam asi blbej dotaz, ale jak se spravne pouziva? Majda ted nekakala tri dny a dneska teda po velkem cviceni a nahrivani byla katastrofa na 5 plinek 😲 Jeste, ze to zvladla se mnou, kdyby to bylo v noci, nevim, v cem by chudak byla☹
Predpokladam, ze teda necim malo namazu, zasunu. Ale jak hluboko? A kdyz zacne kakat, tak to asi vytlaci i tu rourku, ze? nebo to jde jakoby tou rourkou? Pardon, ale fakt nemam zkusenost a probiokapky nepomahaji....dekuju moc za rady.
A tu rourku, nejak ji obmenujete, treba po mesici nebo tak? nebo ji jen umejete horkou vodou a pouzovate x-krat dal? Diky diky

knobloska
13. zář 2011

@hlavinka i my se trápíme prdíkama a to celý den. U první dcery jsem rourku také používala, a to prostě podle potřeby. Nejdřív cvičíme nožičkama, masíruju bříško a když je pořád fialová od tlačení, tak použiju rourku. Já jí strkám max 2cm hluboko, ale prý se může i dál, jakoby protočím a vyndám. Kaká po vyndání, ale často je i v rource, takže vymývám teplou vodou a mýdlem. Ev. hovínko vytlačím z rourky. Jo a pozor, někdy to dost vylítne 😀 . Vyvařovat to asi nemusíš, strkáš to do zadečku ne 😉 . Ještě jsem jí neměnila a vyměním tak za měsíc. Prý je návyková, ale u první dcery jsem jí používala celkem často a neměly jsme problémy.

hlavinka
14. zář 2011

@knobloska Dekuju Ti za radu. Poridila jsem 2, tech par korun mne nevytrhne. Dneska ji jeste necham, ale uvidim zitra, protoze by to bylo uz zase 2 dny. Dekuju! 😉

hlavinka
15. zář 2011

Tak nevim, ale u nas to nejak nefunguje☹ zavadela jsem zatim teda jen 2x, vcera vecer a dneska rano, ale ani prd, natoz bobek☹ Jediny co, ze se u toho smala na cely kolo, cili asi mel pan Freud pravdu s tema fazema - analni, oralni atd. 😀

xsaleen
15. zář 2011

@hlavinka tak záleží jak dlouho necháváš.. mě říkala dr že to můžu dělat 10m a za tu dobu by se mělo něco stát.. a taky s ní v tom konečníku hýbat, ne jí tam jen strčit..já ale radši používala teploměr s ohebnou špičkou

hlavinka
15. zář 2011

@xsaleen Otacim, to jo....nebo jakoze povyndavam....ale je fakt, ze to asi nebylo 10 min....spis tak 2 az 3....tak to dneska zkusim jeste...dekuju 😉

hlavinka
16. zář 2011

Tak nic, mela to tam vcera vecer asi 10 minut, tocila jsem a tak a nic.
ale dneska na gynde mi dr. rikala, ze mimca nekakaji treba tyden, ze kdyz jsou kojeny, ze to neni nic zvlastniho, ze tohle mleko se skoro vse spotrebuje🙂 tak to nebudu hrotit

mirunda
16. zář 2011

@hlavinka ahojky, sice to zatím nepoužíváme, zatím nemáme extra problém, ale viděla jsem to používat doktorku v porodnici na chlapečkovi, co byl se mnou na pokoji - zasunula mu to tak 3-4cm, vrtěla mu s tím v zadečku a nechala všechno vytéct tou rourkou, vyndala ji až když měla pocit, že je to všechno.. pak rourku vyhodila - že je na jedno použití. Tak držím palce, ať to malá sama co nejdřív vykope 🙂

sova33
16. zář 2011

@hlavinka Opravdu to neřeš, náš malý (plně kojený do 6 měsíců) kakal jednou za 5 dní (+ - 1) a byl to pak tedy opravdu nářez, ale zase ten zbytek týdne jsme měli klid. Určitě to nevyvolávej nebo něco takového (pokud teda nemá bolesti nebo nějaké jiné problémy) a užívej si těch pár dnů bez pokakaných plín 😀

hlavinka
16. zář 2011

holky, diky moc.-) jenze presne, pak je toho desne moc najednou a je po* uplne vsechno☹

mrsblack
16. zář 2011

My jsme používali jednou denně na vyprdění se a vykadění, zaváděla jsem, kam mě malý dovolil - většinou tak dvě třetiny. Protože měl tuhý hovínko, tak to rourkou nelezlo, jen ji to ucpalo. A taky se stalo, že když pořádně zatlačil, tak to letělo až dva metry a byla jsem celá zcákaná já i okolí 😅 Ale bylo to jediné, co pomáhalo.
Teď je nám 5 měsíců, používáme už jen občas, když dýl nekadí nebo když vidím, že tlačí a nic. Ale k lepšímu kadění nám pomohli příkrmy, po mrkvi i po brokolici se krásně vykadil sám. Tak snad už to tak bude i nadále.

hlavinka
17. zář 2011

@mrsblack A on byl na umelym mliku? ze to mel tuzsi....
Na prikrmy je pro nas jeste brzy, ma 2 mesice🙂
Jo, s tim doletem 2 metry, to znam🙂 Prvni dcerka kychla pri prebalovani, to byl takovy tlak, ze ohodila "vajickama" protejsi stenu 😀 😅 Nastesti to slo dolu🙂

mrsblack
17. zář 2011

@hlavinka jojo, jsme na umělém mléku. Občas měl vajíčka, občas tuhouně, ale i ta vajíčka mu nějak šla špatně ven. Teď už to je takový "dospělácký" hovínko a taky pěkně smradlavý.
Na prdíky jsme zkoušeli kde co - kapky všech druhů, masírovaní, gely - ale nic. Fenyklový čaj mi zase nepil, takže díky bohu za rourku.
A fakt nevadí, když kojený dítě nekadí třeba týden, znám holčiny, co jim mimčo kadilo jednou za 10 dnů, protože vše vypité spotřebovalo. Takže nemá smysl to vyvolávat uměle, spíš jen když jsou prdy nebo když tlačí a tlačí a nic neleze.

hlavinka
18. zář 2011

@mrsblack Verim, ze to uz pekne smrdi🙂)
Jo, necham tomu volny prubeh. jen je to pro mne nezvyk. Prvni dcerka byla taky kojena a kadila 3x denne....Kazdy je holt jiny.

evelp
20. lis 2012

holky- asi se to tu probíralo tisíckrát, ale nezvládám dočítat- malému je 5 měsíců a pořád ho to bříško trápí- vyzkoušeli jsme už několik druhů kapiček na prdíky, vždy zabrali jen na chvilku nebo ubec, pak švestkovou šťávu- ta zabírala taky jen ze začátku a pak nic moc a teď už to jsou 3 týdny, co večer odmítá usínát, sice si kolikrát hraje, ale kroutí se jak žížala a když dáma hadičku, vyprdí, vykadí a je to...
přitom prdí přes den dobře, hodně si hraje na bříšku, tak to vylítá, ale prostě nekadí...a to kolikrát čekám několik dní, ale když už potom hystericky brečí, že ho to bolí a snaží se o 106, tak prostě hadičku dám...

teď znovu zkouším úpravu své stravy- je pořád plně kojený, tak uvidím

ale otázka- jak často tedy je ještě v míře rourku dávat? co dělat jiného?

ebsian
24. led 2013

Dnes jsem poprvé použila rektální rourku, ale v podstatě nevím, jak ji použít? Jak hluboko zasunout? ˇÚleva přišla, když se rourka zasunula do 3/4 délky..Je to ok? Od včera nezabírá vůbec nic a malá nemůže kakat a kroutí se a řve hrozně, ale ani rourka nepřinesla úlevu, jen se jednou vykakala dál břicho jako šutr a pláč a kroucení u kojení, nezabírají masáže, cvičení nožičkama, teplo na bříško ani kapičky lefax..Ještě se chci zeptat, jak dlouho v tom konečníku po zasunutí nechat rourku? Děkuji

irennn
24. led 2013

@ebsian Zkuste laktobacílky pro miminka....já tedy svoje vlastní teprve čekám, ale kamarádka to malému dává od narození, hrozně trpěl na břišní koliky a to mu zabralo dlouhodobě...ne hned.

favofrenki
24. led 2013

@ebsian Nevím jestli jsem to dělala správně ale rourkou jsem po zasunutí lehce kroužila a povytahovala ji zpět a zase ji zasouvala. Nejúčinější bylo když jsme byli dva, já používala rourku a manžel malému masíroval bříško. Pokud kojíš zkus pít fenykl nebo kmín. U nás kmín zabral pila jsem ho já a občas jsem malému dala lžičku taky.

ebsian
24. led 2013

@favofrenki Piju ho a taky malé jsem dala trošku a nic, nezabírá nic..Já jsem se teď dočetla na netu, že jsem rourku měla právě nechat až 3 minuty zasunutou, ale já ji hned bohužel vytáhla..Taky jsem zausnula dál než doporučují a nekroužila jsem s ní, tak bohužel dík tomu se asi moc nezdařilo a jen si prdla a trošku vyletělo stoličky malinko, ale teď se trápí dál.. 😔

irennn
24. led 2013

Holky kdyby vás to náhodou třeba zaujalo,zkuste http://www.solnajeskyneletnany.cz/novinky/probi... tam je článek

hojda
24. led 2013

My měli problém se zadečkem a tam pan profesor který je největší kapacita v tomhle oboru řekl, že klidně můžeme 3x denně používat rourku, taky jsem se jí bála, ale je to fakt ok, tak nebojte.

hojda
24. led 2013

JInak rourku jsme zasouvali až ze dvoutřetin dovnitř podle jejich instrukcí!

evitad
8. bře 2013

Ahoj holky, chci se s vámi podělit o naprosto pozitivní zkušenosti s rektální rourkou! Vlastně netuším, jak bychom ty první 3 měsíce bez ní přežili. Kubíček měl s bolením bříška problémy už v porodnici, doma se pak kroutil a plakal. Podle mě žádné kapky samy o sobě nezaberou, je to asi spíš takový tah na maminky. Já jsem vyzkoušela všechny, nejhorší byl Sab Simplex, po něm to snad bylo ještě horší. Pak mi doktorka poradila rektální rourku, napřed jsem z toho měla strach, ale po přečtení pozitivních ohlasů z různých diskuzí jsme to zkusili. No a to jediné nám fakt pomohlo, krásně se proprděl a většinou i vykakal. Nejhorší to bylo večer, tak jsme dávali rourku vždy před koupáním a Kubíček usínal jako naprosto spokojené miminko a spal až do rána. Když bylo zle přes den, tak jsem ho taky netrápila. Jinak žádná závislot na rouce nevzniká, to je fakt kravina, teď už nám je 5 měsíců, dáváme příkrmy a Kubíček kaká sám klidně i 2x denně. Prostě po těch 3 měsících to bylo jako mávnutím kouzelného proutku pryč. Takže maminky - vřele doporučuju, ušetříte tak trápení sobě i miminku a nebudete ho rvát nějakými pochybnými kapkami a ještě pochybnějším účinkem🙂

kubistovailona
23. zář 2013

Ahojte maminky, mám dvou týdenního chlapečka a taky trpíme jako blázen na koliky , prdíky. Nahřívám bříško, masírujeme Pupíkem, cvičíme s nožičkama, bereme kapičky- nechala jsem Sab simplex a teď zkouším Espumisan pro kojence, ale jak tak koukám asi zkusím další. Máme doma i fenyklový čajík -od 1 týdne se může brát. Ale ta rourka je taková jistota. Zatím jsem ji malému dala 2x a to vážně po x hodinách trápení. Je to obrovská úleva pro nás oba a nestačím se divit, kolik toho má v bříšku. Plně kojíme a malej je velký jedlík, takže často polyká i vzduch :-/ . Kdžy to tu čtu, trochu se mi ulevilo, že se nemusím až tolik bát, rourku používat. Ale nejprve vyzkouším všechno a rourku až nakonec. Malej má dny kdy prdí sám a hodí i nějaký ten bobek 🙂 ale pak jakoby se to seklo a nejde z něj nic, jen křeče a to používám téměř před každým kojením kapky. Je to za trest pro tato miminka...jakoby toho neměly i tak dost. Držím všem palce a velkou trpělivost !!!!!

chechtulin
17. únor 2014

My teda taky používáme rourku na doporučení pediatra. Asi od doby, kdy bylo malému tak půl měsíce. Dřív jsme ji používali několikrát denně, teď jen ráno a večer. Jsme na umělé výživě a prý je to právě tím mlíkem, že se prcci nedokážou vykakat sami. Kamarádka ji taky na dceru musela používat, protože byla taky na umělém mléku a prý se bez ní neobešli do 5. měsíců. I doktor nám říkal, že se to zlepší po tom, co bude malej pohyblivější a rozhýbe si bříško sám a potom, co začneme dávat příkrmy. Ty prej můžou vyvolat i mírný průjem 😀 A o té závislosti teda pochybuju. Doktor nic takového neříkal, prý dokonce máme zkoušet pošťourat zadeček klidně při každém přebalování.

prcccek
19. únor 2014

@chechtulin Můžu se zeptat, jsme taky na UM, skoro pokaždé co přebaluji, tak tam má malý naděláno a občas i prdí... jak poznám zda ho to bříško trápí nebo ne? :-/ někdy během dne je takový protivňoučký, ale přičítám to tomu, že ještě nevím co chce a nevím jak ho uklidnit, tak si nejsem jistá zda je to prdíky 😒

chechtulin
19. únor 2014

@prcccek Podle mě nebude protivnej kvůli bříšku, když se sám vykaká i vyprdí. Možná jestli to není nedostatkem spánku, hlad nebo pročůraná plínka. Náš malej, když se nedokázal sám vykakat a měl koliky, tak pořád tlačil, šponoval se (měl natažené nožičky a pořád se kroutil). Ale jinak byl protivný i kvůli tomu nedostatku spánku než jsme přišli na to, kdy a jak dlouho potřebuje spinkat.

prcccek
19. únor 2014

@chechtulin Já malého právě nebudím, nechávám ho...no jsem teprve na začátku a vše se učím, tak snad na to taky příjdu čím to je

luciebrizova
30. črc 2014

ahoj holky, dnes jsme použili rektální rourku a chtěla bych se zeptat, zda je opravdu návyková nebo ne, ale malý se tak trápil, že jsem mu chtěla pomoci, jinak prdí i kajdí sám, ale v poslední době mu to moc nejde a pak hodně pláče a kroutí se. kapičky nám nepomáhají ani cvičení, tak nevím, děkuji za rady

daskagal
30. črc 2014

Já jsem ji použila jednou a zařekla jsem se, že taky naposledy. Ale malá měla šílený hysterák. Pomohlo to stejně jen trošičku. S tou návykovostí nevím. Mám kamarádku, jejíž syn pak měl problémy se samostatným kakáním, ale i kamarádku, jejíž dítě s tím problémy nemělo, ačkoliv ji používala téměř denně. Nám taky nic nepomáhá. Takže jsem veškeré kapičky kromě probiotik vyhodila, vyřadila fenyklový čaj a jen cvičím s nožičkama a je to lepší. Prdíky ještě jsou, malá si trochu zařve, vyprdí a spí dál. Maximálně ji to trápí 5 minut 2 x denně.