Režim novorozence. Kolikrát denně kojíte? Spí pravidelně?

mariask11
7. bře 2014

ahoj holky, doufám ze to není trapný dotaz, ale jsem prvorodička a nejak si ještě vůbec nedokážu prectavit život s miminkem a nemám s kým se o tom poradit takže jsem se chtěla zeptat na režim miminka. Kolikrát s nim za den chodíte ven popřípadě v kolik, kolikrát kojite za den a jestli vám spinka pravidelně nebo proste jak se mu chce a mám počítat s tím ze si samo rekne? Předem děkuji

prcccek
7. bře 2014

Ahoj, řešila jsem podobné věci, ale většina ti řekne a napíše aby ses řídila svým instinktem, což mi třeba moc nepomohlo 😖 a zjistila jsem, že nejsem sama. Každý mi říká, příjde to časem, musíš vydržet šestinedělí a ono se to utřepe. Co jsem doposud za 3 týdny života malého poznala je to, že ohledně papání si řekne miminko samo, ven s ním chodím jakmile je po jídle, zatím nechodíme na dlouhé procházky. Co se týče pravidelnosti spaní... no to těžko říct... jsou dny, kdy mi spinká krásně i v noci i přes den,ale jsou dny, kdy pláče a doposud nevím co chce. Čím bude starší, tím více bude chtít koukat po světě,ale zatím to malý vydrží tak hoďku a pak chce spinkat. Nevím zda jsem ti nějak pomohla nebo ne, ale to jsou mé postřehy 😉

pisisvori
7. bře 2014

@mariask11 bohužel je to jak u kterého miminka a většinou si to maminka nějak musí nakonec přes všechny články a rady uspořádat jak to jde.
Některá miminka si tak po 14dnech - měsíci najdou svůj režim...některá se ho časem naučí...a některá bohužel žádný režim nemají a třeba skoro nespí....

Ale obecně kojit: někdo říká jak chce často ...někdo ne dřív jak po dvou hodinách ...
U ostatního snažit se postupně zavést nějaké rituály a pravidelnost v uspávání, večerním koupání....ale s ohledem na situaci

blahova_andrea
7. bře 2014

víš on ti každý radí instinkt, protože každé miminko i každá maminka jsou jiné a tudíž ti to nikdo neporadí. když si to přečteš od 10 lidí, tak to bude 10 verzí. prostě se ze začátku vše podřizuje miminku a ty ho budeš znát nejlíp 😉 taky každá rodina žije jinde, má jiné podmínky, povinnosti...jiný režim má maminka prvorodička, co nic jiného než mimi stíhat nemusí a ještě má hlídání, jinak to má maminka, co má druhé dítě a první vodí do školky a hlídání žádné nemá atd...vím, že jsem ti nepomohla...jen jsem ti chtěla trošku vysvětlit, proč ti s tím vlastně nikdo ani pomoct nemůže 😅
přece ti nikdo nemůže říct, aby jsi kojila každé dvě hodiny a přitom tvému miminku to bude stačit po 3,5h a bude hezky spinkat. taky někomu mimi vstává v noci jednou, dvakrát a můj syn vstávat po 1,5h ☹ když ti napíšeme, choď dopoledne ven v 10h a odpoledne ve 14h, tak z toho budeš pak akorát ve stresu. mimi v tu dobu bude chtít dělat něco úplně jiného nebo ty to nebudeš stíhat. taky dost záleží na zdravotním stavu tvém, miminka a na počasí...někdo je s miminkem pořád venku, protože spí jen v kočárku...my chodili často, ale krátce, protože syn kočárek moc nerad a nikdy v něm moc nechtěl spát...
rozhodně se neboj...mimi si bude o vše říkat, jen ti bude chvíli trvat, než ty jeho pláče a signály rozluštíš a nebo to nabere pravidelnost, abys prostě věděla...aha...už tohle...a teď tamto...

katyxq
7. bře 2014

můžeš se kouknout i do Wiki Modrý koník - např. články https://www.modrykonik.cz/jak-kojit a https://www.modrykonik.cz/detsky-spanek ... kojení, spánek, fyzický kontakt a vylučování, to jsou pro miminko ty nejpodstatnější potřeby, které nutně potřebuje uspokojit, alespoň ty první týdny, pak postupně začne víc objevovat svět

katyxq
7. bře 2014

jo a ještě k tomu režimu - ono hodně závisí na povaze miminka, některé se snadno podřídí skoro čemukoliv, co ty určíš, jiné si stvoří brzo svůj režim a jiné, ať děláš, co děláš, tak režim nemá a mít nebude, pokaždé tě něčím překvapí, co fungovalo minule, nefunguje teď (a takovou dračici máme doma 😀, tam pak je moje rada - neřeš, co změnit nejde, akorát to stojí nervy tebe i dítě, dej hlavně na své instinkty, projevy miminka a bude vám oběma nejlíp 🙂, nakonec zjistíš, že co potřebuješ, tak spolu zvládnete, dítě se to naučí, jen to nebude hned a snadnou cestou, ale nebude z toho ve stresu).

pepibubu
7. bře 2014

Spinkat, papat, přebalit... to je jediný režim, který toho mrňouska zajímá 🙂 Jinak - ano, během šestinedělí se všechno "zajede" do správného rytmu, ty už poznáš, co ti říká který pláč, kdy je nespokojený, kdy chce jen pozornost, kdy něco bolí.... Ničeho se neboj, většinou to první, co tě napadne, bude správně, instinkty jsou silné a naskočí když ne hned, tak během toho šestinedělí.

pisisvori
7. bře 2014

@katyxq jojo přesně takovou máme doma i my a přesně souhlasím s tím jak jsi to napsala.
A já jsem teda byla možná "natvrdlá " matka, ale rozhodně jsem po šestinedělí nevěděla proč zrovna brečí...když brečela skoro pořád a skoro vůbec nespala☹. Prostě u každého je to jiné a nejde dát nijaký předpis, ale všichni to zvládli a určitě pro své děti to nejlepší a není se vůbec čeho bát🙂

mariask11
autor
7. bře 2014

Holky, moc vám všem dekuju za příspěvky, ja si taky říkám ze to zvládli všichni tak to přeci taky zvládnu, ale jak proste jsem nikdy nebyla v kontaktu s žádným miminkem (v rodině nemáme, kamarádky taky ne) tak ani vůbec nevím co čekat, budu tedy zatím doufat ze budu mít štěstí a hodny miminko ale ikdyby ne tak to snad taky zvládnu 🙂 😉

pepibubu
7. bře 2014

to víš že zvládneš....Hlavně se dopředu neboj, to je cesta do pekel.

katyxq
7. bře 2014

@mariask11 jasně že zvládneš - protože musíš 🙂 (myšleno pozitivně, ne aby ses začala bát) ... a kdyby něco, tak rady a podporu tu najdeš

lucieandrlova
7. bře 2014

@mariask11 holky už to hezky popsaly, tak to nebudu opakovat, jen jsem Ti chtěla ještě poradit, že já jsem si v prvních dnech domů pozvala laktační poradkyni a dulu. (Měla jsem problémy s kojením, malá pořád brečela a brzy se projevil i reflux.) Byla jsem z toho celá vedle a moc mi ty porady pomohly... Navíc laktační poradkyně byla zároveň i pediatrička, takže nám toho hodně poradila navíc.

novynka
7. bře 2014

taky jsem si to neuměla představit, ale ono to fakt přijde samo, hoď za hlavu jakékoliv režimy kojení a spaní, pro takhle maličké dítě je to zbytečný... mě klouček většinu dne prospal a když plakal tak jsem kojila... měla jsem tendenci mu nastavit režim kojení, ale brzo jsem pochopila, že to opravdu nejde, někdy máme dny, kdy kojíme po hodině, někdy až třeba po pěti 🙂 na procházky taky chodíme po kojení, aby vydržel co nejdýl spát... hlavně se nesnižuj k myšlenkám, že si miminko vymejšlí, že ti něco dělá naschvál, že ho musíš za něco "potrestat", snaž se mu vždycky prostě nabídnout všechno, co můžeš (najíst, dát spát, pochovat, zhasnout, cvičit nožičkama, povídat), a ono něco zabere ;) velmi brzo si pak na sebe zvyknete a bude to fajn 🙂

wwwejka
7. bře 2014

Ahoj, byla jsem na tom podobně... ze začátku jsem kojila co 3 hodiny, pak ale malý přestal přibírat, tak jsem kojila co 2 hodiny přes den a co 3 nebo 4 hodiny v noci a už to bylo dobré... nějaký instinkt mi nijak nepomohl, protože malý měl koliku a pořád plakal kvůli prdíkům, tak jsem nevěděla jestli to náhodou není od hladu... Ven jsem zpočátku chodila jen jednou denně, pak už jednou ráno a jednou odpoledne. Když je miminko v pořádku a venku není nějaké šílené počasí, tak může ven už od začátku...

wwwejka
7. bře 2014

a spinkat si ze začátku spinkal jak chtěl, nejlépe usnul při kojení

prapodivna
7. bře 2014

Mně se to téma líbí-je mi jasné, že moje miminko bude jiné než jsou vaše, mně spíš tak nějak zajímá, jak to třeba může vypadat, i kdyby těch verzí bylo 100, tak pořád je to pro mě zajímavé 🙂

uhlirka
7. bře 2014

ahoj, já řešila přesně to stejné, mám skoro 6ti týdenní dračici. taky mi všichni radili, ať kojím nejdřív po 2 hodinách, ale ona si prostě říká sama, když je přes den vzhůru, tak kojíme většinou po hodině. nejdřív jsem si myslela, že si jen vymýšlí a chce dudat, ale ona opravdu saje a taky pak dost rychle přibývá. (Nechtěla jsem tak malého drobečka nechat dlouho plakat) je celkově hodně živá (neustále "maká" rukama, nohama, zvedá sama hlavu atd.) takže má asi velký výdej energie, tudíž potřebuje víc pít. a v noci kojíme tak 2x. nejlepší je uspat mimi při kojení 😉 Pokud ti pláče delší dobu, zkus mimčo prostě přiložit, mě to zabere na všechny její trápení 🙂
a neboj, určitě to zvládnem všechny 😉

mariask11
autor
8. bře 2014

Ještě jednou všem moc dekuju za rady a podporu 🙂

elastiq
8. bře 2014

Režim pro dítě je velmi důležitý. Prvotně zvyk na koupání (koupeme ve stejný čas večer). Po 6 nedělí večerní ukládání do postýlky s pohádkou ( jen kvůli hlasu 🙂) ve stejný čas. Ve třech měsících i po obědový spánek pokud netrajdáme někde venku 🙂 Neboj zvyknete si a hlavně se nestresuj, že jedna máma to dělá tak a druhá jinak 😉 Každá jsme originál a každá máme jiné miminko a KAŽDÁ jsme SKVĚLÁ MÁMA !!!

ivonapop
9. bře 2014

Asi tak, po pár letech pal zjistíme, že dítě nepotřebuje ani budíka do školy, je to tak

riakuk
9. bře 2014

Každá dcera byla jiná.Ta první se najedla a spala tři hodiny, pak přebalit, najíst a zase spát. Samozřejmě, že i třeba hodinu koukala anechala se chovat. Spala převážně v kočárku a neměla dudlík. Druhá dcera byla dračice. V postýlce se rozčilovala a v kočárku vydžela spát hodinu, nejraději spala u prsa 🙂 Pak si (děkuji za to) kolem šestinedělí vzala dudlík, jinak nám řvala a nemohla zabrat. Obě brzy pochopily, že se v noci spí, takže pohoda. Nevím, zda je dobré zavádět nějaký režim, tedy kromě toho koupání, pokud dítě vstává ráno v jiný čas a spánek má také různý. Hlavně kojit, když dítě chce a ne mít časový harmonogram. Myslím, že nemusíte mít strach, na všechno se přjde dříve či později 😉

prcccek
10. bře 2014

@elastiq
@riakuk Jak mám zvyknout na koupání cca ve stejný čas, když se mi budí jinak.. někdy v 6 a někdy v 8 večer podle toho jak má hlad 😒 nevím pořádně, jak ten režim na koupání zavést...přiznám se, je to pro mě vše nové, jsou nám 3 týdny a pár dní

riakuk
15. bře 2014

Přiznám se, že koupu jen obden. Děvčátka měla od narození trochu náchylnější kůži, takže mi to bylo doporučeno. Mno, s tím časem se to taky musí postupně. Nekoupat hned po probuzení, ale nechat mrně se probrat, pak nakrmit (alespoň částečně) - když si trochu ublinkne, tak to nevadí, horší je, když celou koupel prořve - a koupat spíš jakoby před spaním. Nejde to hned, ale týden po týdnu se to bude srovnávat. Jde spíš o to, nekoupat jednou ráno, pak večer, následně třeba odpoledne. ale rozdíl třeba dvou hodin ze začátku vůbec nevadí. Je to ale jen můj názor a zkušenost 🙂 Přeji hodně štěstí a nedělejte si s tím hlavu. Každá máma je dobrá, nechte si poradit a pak si to udělejte po svém - to je nejlepší 🙂

elastiq
16. bře 2014

@prcccek a není možné dítě vzbudit? Nebo Vám mimísek papá jinak? Myslím tím, že jí nepravidelně ... Právě, když se naučí mít řád tak se i spinkání dle toho upraví. Některé maminky koupou třeba ráno. Určitě má vaše zlato nějaký čas kdy nespí, tak to zkusit 😉