Roční dcera špatně spí

verunka_bedrunka
22. zář 2016

Zdravím všechny,
chtěla bych se zeptat na vaše rady a zkušenosti se spaním ročních dětí. Moje dcera má nyní 13 měsíců a strašně špatně spinká už od tří měsíců. Ze začátku jsem ji uspávala v kočárku dopoledne spala 0,5 hodiny a odpo max. 1 hodinu, ale teď už dva měsíce spinká doma v postýlce. Přes den dopoledne nechce spát vůbec, odpoledne spí max. 1 hodinu a budí se s pláčem a musím ji poté utěšovat třeba i půl hodiny. Večer usíná v podstatě bez problémů (někdy brečí a nechce spát, ale většinou OK) okolo 20:00 až 20:30 ale vždy okolo půlnoci je poprvé vzhůru, kňourá, nebo pláče, cucne si čaje a dá dudlík a za chvilku spí, ale za hodinu znovu, to už je vzhůru déle, až jí dám sunar tak znovu usne, toto se opakuje celou noc co hodinu. Často se dokonce vzbudí ve čtyři ráno pláče a pláče, nejde utišit, nepomáhá nosit, hladit, houpat ani si ji vzít do postele, nakonec po hodině pláče usne vysílením vedle mne (cca v 5 hodin) pak spí max. do sedmi. Přes den je čilá, veselá, hraje si, papá vše je v podstatě OK, sem tam nějaký vztek, nebo pláč, nebo nechce jídlo jinak je v pořádku. Jen to spaní je strašné ☹ Když jsem se na toto ptala dětské dr. tak jen řekla že to jsou asi zuby (ale zuby už 6 měsíců?). Nevím si rady zkusila jsem před spaním sunar jako druhou večeři, že má v noci třeba hlad, nepomohlo. Zkusila sem homeopatikcké kapky Sedalia, využívala dvě balení, nepomohlo. Už měsíc jí dávám homeopatika Chamomilla vulgaris, nepomáhá. Strašně mě to trápí, už sem vyčerpaná, ale více mám strach aby nebyla nějak nemocná, takové malé dítě by přeci mělo více spát, i přes den i v noci ne? Prosím kdo bude mít nějaké zkušenosti nebo rady, sem s nima, moc by mi to pomohlo.
Děkuji 🙂

lucizal
25. zář 2016

Ja si s malym v tomto veku taky uzila sve. Od malinka do 3 mesicz spinkal jen v kocarku. Pak jsem ho naucila na postylku, ale uspavala jsem ho na sobe (ale to mi nevadilo). Kolem roka spal dopoledne hodinu a odpoledne hodinu (ale bstaval brzy - uz v pet rano,jakmile se vzbudil po seste,tak dopoledne nespal). Ale taky jsem ho uspavala na mici. Klidne jsem tam s nim i 15 minut hopsala,protoze kdyz se lres den nevyspal,byl hrozne protivny. No ale vecer to bylo peklo. Uspavala jsem treba i 40 minut. Plakala za hodinu byl stejne vzhuru a plakal i nekolik hodin. Po mesici co to takhle bylo jsem uz plakala s nim. Byla jsem unavena,nastvana na nej,ze takhle vyvadi a na sebe,ze nevim jak mu pomoct.... Co pomohlo? Vydrzet. Ja proste nevim,jestli to bylo obdobi,kdy treba dozrava mozek nebo se pral s necim,s cim se neumel srovnat....kazdopadne jsem se jednou na to vykaslala a vzala to tak. Trpelive jsem zacala uspavat. Hodne jsem mu povidala,ze ho chapu,ze ho neco trapi,ale ze se vazne snazim a nemuzu prijit na to, co to je. Zacalo se to lepsit. Odpocivala jsem pres den jak to slo,protoze v noci jsem se moc nevyspala. Cele to trvalo asi 4 mesice. Nevim,jestli mu pomohla ta jistota,ze tam pro nej vazne jsem a vim,ze mu neco je,i kdyz mu neumim pomoct nebo jestli to preslo samo. Ale preslo....Drzim palce..nevim.jestli jsem poradila dle Vasich predstav....

laritka
28. zář 2016

Chce to nastavit dítěti pevný režim, aby bylo připravené a vědělo co se bude dít, to, že knourá je známka toho, že ji chybí spánek, dle mého roční dítě by mělo spát častěji, než 1 hod za celý den..chce to uspávat v kočárku nebo v postýlce při tmě a klidu, kde to má malá nejradši..na vzduchu mi dítě spalo denně 3 hod ve věku toho vašeho...čím malou večer krmíte než jde spát? Dítě by si v noci mělo vynechat kojení a nezatěžovat a v klidu at spí...

laritka
28. zář 2016

je taky fakt, že každé dítě to má jinak nastavené, ale je to taky z více než poloviny ovlivnované rodiči jak si to dítě naučí...taky je to obdobím než s toho vyroste

smaug
28. zář 2016

Myslím, že u 13 měsíčního dítěte není důvod vynechávat noční kojení (pokud to mamince nevadí), děti mají spánek nastavený jinak než dospělí, řada dětí nespí celou noc v kuse ani ve dvou letech i déle. K tomu co by mělo dítě v nějaké věku dělat nebo nedělat, zejména pokud jde o spánek - tabulky jsou pěkná věc, ale všechny do nich nacpat nejde. Naše dvouletačka v roce přestala vynechávat denní spánek, napřed spala přes den tak 2 - 3 dny v týdnu, v 15 měsících spala přes den jen zcela výjimečně, v roce a půl se její spánková potřeba ustálila na 11 - 10 hodinách denně. Přes den nespí, v noci se 1 - 3 x budí na kojení. Pokud usne přes den, řádí do noci. Zkusila bych se zamyslet nad denním režimem a programem, jestli není přetěžovaná, nebo často vystavovaná nějakému stresu, který by šel odbourat a obecně bych spíš cíleně neuspávala v nějakou pevně stanovenou dobu, ale řídila bych se tím, kdy potřebuje spát nebo odpočívat ona. Chápu, že je to vysilující, ale určitě to jednou přejde a budeš jí muset tahat z postele 😉

verunka_bedrunka
autor
3. říj 2016

@laritka děkuji za odpověď. Večer mi malá papá buď kaši krupičnou, nebo chlebík s máslem, nebo sunar s rohlíkem, ona už papá skoro vše, snažím se večeře střídat a stejně se v noci budí, podle mě to hladem nebude 😖

verunka_bedrunka
autor
3. říj 2016

@lucizal děkuji moc za radu a podporu, na jednu stranu to zní blbě, ale jsem ráda, že nejsem jediná kdo takto "bojuje" 🙂 to si taky říkám že budu muset vydržet a že to časem přejde prostě samo, že se uklidní a třeba ji teď opravdu trápí zoubky a nedají jí v klidu spinkat 😔

verunka_bedrunka
autor
3. říj 2016

@smaug díky moc za tvé zkušenosti, s tím denním programem máš asi pravdu, ona je moje Juli hodně akční, i když ještě nechodí pořád něco vymýšlí, lozí po čtyřech a když bylo hezké počasí byla v podstatě pořád venku na zahradě, někdy večer jsem byla sama překvapená kolik toho "naběhá" a stejně nespí. Je možná že čím více zážitků přes den tím více akčních snů v noci :-/ S nočním krmením je to horší, já už nekojím, takže vždy dělám sunar a než ho připravím je malá už vzhůru až až...ale říkám si že to snad přejde a bude lépe 😉

smaug
3. říj 2016

@verunka_bedrunka tak možná zpracovává ty zážitky, ono to určitě přejde, až povyroste. U nás mi přijde, že kolikrát paradoxně vydrží dýl, když je toho ten den víc. Ale má to ještě další světlou stránku, s druhým dítětem už můžeš být jen příjemně překvapená 😉

urtica
3. říj 2016

Měli jsme to stejně, dodržování režimu nepomohlo - jen čas. Pořádně začla spát na roce a půl. Držím palce, vím, že je to strašně vyčerpávající.