Roční dítě strašně křičí (i bezdůvodně), poraďte

myriel
28. čer 2013

Maminky, můžete mi prosím poradit, už jsem zoufalá! Má roční dcerka už cca měsíc (možná trochu dýl) strašlivě křičí, ječí a vříská(celodenně)! Toto chování nemá nějaký pro mě rozpoznatelný důvod. Křičí když má radost, křičí když se vzteká, křičí když se vůbec nic neděje....chodí po bytě a křičí, teď mi to začala dělat i v MHD! Už jsem z toho zoufalá, má hodně silný hlas až mi z toho někdy zalíhají uši. Nepomáhá nic - ignorace, zacpání pusinky se slovy ne ne, zlehčování typu "ty seš teda šikovná, jak ti to jde"....prostě NIC!!!Mám doma ještě tříletou dcerku, která, když spustí ta mladší, začne hysterčit, že to nechce poslouchat (v ideálním případě ještě brečet) a také máme psa, který spouští vytí, protože mu to trhá uši!!! Jsem zralá na Chocholouška ☹ Navíc mám strach, že na mě sousedi zavolají sociálku, že týrám děti i psa - poradíte mi prosím?
Děkuji Dana

speedygon
29. čer 2013

@myriel poraď se s pediatričkou...aby nebyl nějaký zdravotní problém...nebo nerostou vám zoubky? Důvodů může být strašně moc....

nadja73
29. čer 2013

a nelibi se ji proste jen ten zvuk, co vydava? deti maji ruzne "napady" 🙂

speedygon
29. čer 2013

@nadja73 vidíš, ona vlastně tazatelka píše o křiku, ne o breku....je možný, že malá má svůj způsob komunikace

nadja73
29. čer 2013

@speedygon prave...ale verim, ze z toho uz musi byt na prasky.

speedygon
29. čer 2013

@nadja73 to jo, no...jenže jak vysvětlit ročníu dítku, že může komunikovat tišeji? 😅

klinhart
29. čer 2013

Myslím, že se jí jen líbí zvuk, který vydává. Prostě zkouší, co se všechno s hlasem dá dělat 🙂 Časem jí to přejde, jen vydržet s nervama. A až si budou stěžovat sousedi, tak řekni, že jim dceru půjčiš, aby věděli, žač je toho loket 🙂
Přeju pevné nervy

vojtisek2007
29. čer 2013

@myriel asi ti neporadím,ale dcera je taky taková hlučnější...hodně "uječená" - teď má pět a už jí to pomalu přechází.....

berynka
29. čer 2013

@myriel a na vyšetření sluchu jste byly? 😅

garzonka
29. čer 2013

@myriel zkusila bych konzultaci s neurologem

pampeliska1
29. čer 2013

u nas je to podobne, ale nastesti nerve cely den..vetsinou si ale tak vynucuje pozornost a jeste se tomu smeje 😝 slysi dobre, navic i sluch vysetrovali v porodnici.

m.artina
29. čer 2013

Děkuju za tento příspěvek. Jsem ráda, že vím, že v tom nejsem sama. Také máme roční holčičku, která prostě komunikuje křičením. Nežvatlá, nebrouká, křičí. Když má radost, tak vyloženě ŘVE. Každý, koho potkáme, tak se mě ptá,.proč se tak rozčiluje a já jen vysvětluju, že tak prostě komunikuje 😀 Sluch má ale dle mě v pořádku.

nadja73
29. čer 2013

@speedygon nijak, ono ji to prejde samo 🙂 🙂

myriel
autor
29. čer 2013

tak mám za sebou další proječený půlden....teď dcerka naštěstí spí, tak si všichni užíváme zaslouženého klidu 😖 Všem vám moc děkuji za odpovědi. On to opravdu není pláč, je to prostě jen celodenní křik! Nějaký ten zoubek sice roste, ale už jich máme 6, z toho dokonce jedna stolička a nikdy nevyváděla to co teď! Takže zoubkama to myslím nebude, sluch má taky v pořádku - reaguje na jméno a i na ostatní podněty (ukaž kde je kočička atd....), asi to opravdu bude tím, že se jí to prostě líbí 😠 Jsem z toho vážně vyřízená, nikdy jsem se s ničím podobným nesetkala (první dcerka taky dokáže řvát a ječet, ale má to vždy nějaký důvod)!!! Chjo, budu to muset vydržet a doufat, že ji to brzy přejde (ani mi nic jinýho nezbývá, zakroutit krkem ji nemůžu, že 😅 🙂 )

forgisek
18. říj 2014

Ahoj, oživuji diskuzi. Mám doma něco podobného, klukovi je 20m a ječí tímhle stylem už rok, navíc mi přijde že se to jen zhoršuje :( už fakt nevím co mám dělat, jsem na dně, chvílemi přemýšlím jestli to tu s ním vůbec chci snášet.. zní to hnusně, já vím, ale ono to fakt nejde vydržet, ječí mi do ucha i v noci, budí se třeba 6x a nechce usnout a řve.. nepomáhá nic..

jirafa31
18. říj 2014

ahoj,chtela bych se podelit o zkusenosti,mame 22 mesicu stareho syna a taky bylo obdobi kdy kricel a nebo se vztekal pokud se neudelalo to, co on chce,zkousela jsem hodne zpusobu,po dobrem po zlem, vysvetlovat ze nesmi kricet, chvili zabiralo to, ze jsme si ho nevsimali, doma to zabiralo, ale jakmile to zacal delat na verejnosti, myslela jsem, ze se zhroutim, manzel nastesti vcas zasahl, pokazde jak rval nebo se vztekal reklo se mu ze to proste delat nebude a jestli to provede znovu, pujde do sveho pokojicku a tam zustane,tak jsme ho takhle nechali na samotce nekolikrat, sice to byla hruza poslouchat ty histericke zachvaty z jeho pokojiku a hlavne ma vydrz, takze treba 30-40 minut, ale zabralo to, ted jak zakrici, staci mu ukazat prstem na rtech pssssssst a je ticho, od te doby je to docela fajn

laurett
22. lis 2016

@myriel ahoj mohla bych se prosím zeptat jak jste před 2 lety vyřešily ten křik? Protože teď jsme na Chocholouška my😀 už mě z toho tak bolí hlava 😔 a kdy to u vás tak přešlo? dekuji

verucka
15. únor 2017

Zkusim taky obnovit diskuzi. Mame dceru 12 mesicu, je to zive, aktivni dite. Velmi vnimava, mam pocit, ze chape, co ji rikam a dobre si pamatuje, co ji jednou ukazeme. Bohuzel se ji libi kricet...krici, kdyz ma radost, kdyz se zlobi, kdyz nekoho vita...kdyz neco chce a my ji to nechceme dovolit. Vidim na ni, ze je to zpusob jeji komunikace, ale rada bych ji ukazala, ze muze komunikovat i jinak...mate prosim nejake tipy? Dekuji

laurett
15. únor 2017

@verucka ahoj, Bohužel nic uspokojivého nemám 🙂 malý byl do roka zlatý, ale po 1.narozeninách s postupujícím vzdorem je to teď asi na vrcholu. Bývá dost podrážděný a je celkově velmi hlučný- také má tento způsob komunikace. Je velmi citlivý na jakýkoliv špatný vzor, takže se snažím sama nekřičet. Vysvětlovat mu ať je tišší, ale zatím nic moc. Doufám, že se to zlepší, až bude umět lépe mluvit.
A co děláte zatím vy? 😉 Já mám pocit, že se s tím snad zatím nic moc dělat nedá..

verucka
15. únor 2017

@laurett Mámě to tak nějak podobně. Křičet se naše malá naučila okolo 10.měsíce, ale jako zálibu to má teď po prvním roku. Snažím se jí vysvětlovat, ale to moc nebere a odpovídá mi většinou dalším křikem. Dneska jsem si všimla, že bylo dost křiku, když jsem jí nevěnovala dostatek pozornosti a např. při dovařování jídla ji "odbyla" pár větama. Napadlo mě, že možná vyžaduje víc komunikace a potřebuje interakci a vědět, že se jí věnuju. Je to ale jen jeden zlomek z dalších situací, kdy křičí. Horší pak řešit, když se zlobí nebo nechce pochopit, že něco nesmí😒 ...je to boj...

hanih
15. únor 2017

@verucka Nevim, co jsi uz vsechno zkousela, ale pises, ze rozumi a chape, co se ji rika, tak ja bych to zkusila s vysvetlovanim. Vybrala bych si situace, kdy ji necham (napr. kdyz ma z neceho radost, tak at si zakrici, apod.), abych ji nekibicovala prilis 🙂, a v ostatnich situacich bych to zkusila asi takhle: "Pani, ty mas ale hlas. Muzu te ale poprosit, abys ted nekricela? Me z toho boli usi. Az pujdeme na prochazku, tak venku si muzes paradne zakricet. Souhlasis?" Takhle to opakovat stale dokola, treba na to prijde 🙂 Nam to u dcery docela zabira, naposledy jsme to vyzkouseli nedavno, kdyz dcera neustale chodila vypinat mycku. Vysvetlovala jsem ji porad dokola, ze nadobi je spinave a musi se umyt, a kdyz to vypne, tak se neumyje. Jako kompenzaci jsem ji nabidla, ze muze mycku zapnout, kdyz je plna, takze ji zasadne zapiname spolu. Trvalo to asi tyden, ale dcera uz mycku nevypina. Obcas si tam jde zmacknout vypousteci cudlik, kdyz je vypnuta, ale jinak ne 🙂

verucka
16. únor 2017

@hanih Moc pekny priklad! A dekuju za tip. Vysvetlovala jsem ji to, ale nenabidla ji moznost, jak by se mohla projevit po svem. Kdyz nad tim tak premyslim, takto by se to dalo aplikovat na vsechny situace. Samotne vysvetlovani "to nesmis, to se nedela" nikam moc nevede. S navrhem na kompenzaci jejiho oblibeneho kriku by to fungovat mohlo. Zkusim zavest u nas. Moc diky!

laurett
16. únor 2017

@verucka ano je to pěkný příklad, také to hodně používáme, není to ale u nás aplikovatelné vždy. Přeci jen je rozdíl 1rok, rok a půl a 2,5roku.. a také 1 dítě x více dětí. Jak jsi psala, je to celkový projev, ne jen určitá situace. Třeba dnes si malý tak krásně hrál ve vaně, moc pěkně fakt, koloušek.. ale být tam s ním jsem pak už nevydržela, praskla by mi už hlava😀 nebo třeba po probuzení bývá velmi podrážděný 6 dní v týdnu.. vysvětlování nám zatím nepomáhá, nebo spíše z části.. myslím že to pomůže, až bude prostě ještě starší, až pochopí více souvislostí. Také až jej to lépe naučíme, že nám může vše říct, ne křičet. Syn je fakt koloušek náš, hodný, chytrý, citlivý, nemyslí nic zle, ale je to neřízená střela, je velmi temperamentní. Kolikrát vše beru úplně s nadhledem, ale občas mě ten hluk už převálcuje.

hanih
16. únor 2017

@verucka Za málo 🙂 My to taky aplikujeme na všechno. Ale jak píše @laurett není to aplikovatelné vždycky. Každé dítě je jiné a taky záleží na situaci a taky jak právě tu situaci dítě vnímá. Nám tohle vysvětlování zabírá fakt snad na všechno, kromě jídla - dcera špatně jí a už jsme na tom byli i tak, že zhubla a doktorka nás chtěla hnát do nemocnice. Domlouvání a vysvětlování nezabíralo, takže jsme ohledně toho jídla najeli na systém vydírání - budeš papat, pustíme pohádku, nebudeš, pohádku vypneme. To je jediné, co zabírá 😀 Držím palce! 🙂

petakz
18. dub 2017

@myriel
Já mám doma ale úplně to samé, už jsem na prášky... Dceři je rok a od rána do večera křičí, ale že je to ultrazvuk.... Syn (tři roky) si zacpává uši a nebo křičí taky, že ségra křičí... Pes vyje, naštěstí nemáme sousedy... Fakt si užívám když malá spí 😀. Ale odpozorovala jsem že když je v místnosti sama tak je klid... Jen si vynucuje pozornost. Snad to brzo přejde.

verucka
21. dub 2017

Tak u nás po 2 měsících opět zavládl klid a pohoda. Naše malá je zase nejhodnější zlatíčko...no uvidíme, jak to bude dál...ale myslím, že nejvíc zabralo trpělivé vysvětlování v kombinaci se znakováním, kdy jsme jí ukázali, že se může vyjádřit i jinak než křikem. Měla jsem upřímně strach, že znakování bude trochu bránit rozvoji řeči (četla jsem spoustu negativním názoru na to), naštěstí se to neděje a dcera začíná s jednoduchýma slůvkama. Se znakováním budeme pokračovat. Teď už křičí jen, když telefonuju nebo si povídám s manželem a ona se dožaduje pozornosti...tak snad se podaří překonat i toto. 🙂

bleschule
20. čer 2018

Mám 9ti měsíčního synka a tak 2 mesice také krici kdyz ma radost kdyz se vzteka...venku doma...dětská doktorka rikala ze tak zkousi silu hlasu...a jemu se to zalíbilo...🙂 a opravdu to trhá usi...🙂