Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

tital
autor
30. zář 2012

Holky, nevite co je toto ? Baruska to ma na rucicce, nevim presne kdy se to objevilo, v porodnici jsem si toho nevsimla 😨
Neni to vystouple, hrube, nic. Jen zmena pigmentu...

carmonka
30. zář 2012

Ahoj, tak dneska máme fakt "úspěšný den" 😀 A to jsme tu měli i babičku, abych si ulevila - a přece 😎 Dneska jsme se s babi probudily do nového dne, kdy se podle nás měl měnit čas. Tak jsme byly spokojené, že je teprve jakoby sedm ráno a ne osm, takže se malej stihne vylítat, já stihnu uvařit, půjde brzo spát po obědě, čímž pádem to dřív zalomí i večer a nebudeme tu všichni strašit skoro do desíti jako doposud.
Hádejte, jak to dopadlo 😀 😀 😀
Malej šel spát až po jedné, jelikož jsme si myslely, že je o hodinu míň 😝 Jako, neřeknu vám, jak jsme na to společně přišly. No a před spaním se vyčůral, takže jsem ho nechala statečně bez pleny - děláme to tak přece běžně 😅 No a za pár minut slyším, něco jako "Já čůrám" - vlítnu tam a malej je v naší manželský posteli místo ve svý postýlce a všechno samozřejmě mokrý. No nevím, jestli chtěl blbnout na posteli nebo se vydal na záchod, či se na mě nedovolal... Takže jsem se na něj nezlobila, svlíkla mokrý věci a dala ho do postýlky s holým zadkem, jen v triku a přikryla ho. No a asi půl hoďky ticho. Pak za námi přišel do pokoje, úplně vzhůru a povídá "bobek". No, tak já zas tam a udělal ho, dle svého zvyku, pěkně schovaný v rohu za dveřmi, ve stoje a na koberec. A jak tam tak stál, tak ho rozšlapal a odnesl k nám do obýváku... Ha ha, takže tatínek ho šel sprchovat a já likvidovala škody.
No, zkrátím to -nakonec nespal vůbec a večer usnul až ve čtvrt na deset, což je asi o čtvrt hodiny dřív než normálně.
Takže holky, HLAVNĚ TEN NÁCVIK NEUSPĚCHAT 😀 😀 😀

carmonka
30. zář 2012

Jo a malá mi teda začala dost zatápět se spaním. Fakt se začínám bát, kam to povede. Ona doteďka byla děsně hodná a tak si tu tak vlála a usínala podle potřeby. Večer jsem ji při uspávání malého kojila nebo houpala a pak jsem ji odnesla do obýváku, kde jsem ji nechla na hrací dece. Tam většinou za běžného provozu usnula a pak jsem ji přenášela do ložnice za malým. Dřív pak spala až do rána, teď dá dvě hodiny - když to dobře dopadne... 😒 Takže se vůbec nenaučila usínat ve své postýlce.
Dneska mi už v osm usínala, tak jsem ji nakojila a bdělou odnesla do postýlky. Pustila jsem jí tu hrací hvězdičku a šla dát večeři staršímu. Můj plán byl, že tam usne a pak tam přifařím staršího, který už usíná sám. Nejdřív byla v pohodě a broukala si, ale pak spustila řev. Tak jsem tam chodila, ale nemohla jsem úplně pořád, protože jsem ještě obstarávala staršího. Ale zdálo se mi, že když jsem tam s ní delší dobu byla a hladila jí, tak se uklidňovala. No, pak jsem vyprávěla pohádku staršímu a povídali jsme si a celou dobu jsem ji hladila a byla v postýlce. Ale byla úplně vzhůru a jakmile jsem ji přestala hladit, tak řvala. Tak jsem ji nakonec zase odnesla, aby mohl usnout a zase skončila na hrací dece. Koukala se na mě, jak sedím u PC a nakonec i bez dalšího prsa před chvílí usnula, za což jsem ráda.
Ale začínám se bát, co bude dál. Je jí skoro půl roku, začíná nabírat rozum a dožadovat se svého. Malej byl řvací a furt se kojil a měli jsme ho u sebe v posteli. Nejdřív to bylo milé, později méně... Ale na usínání v postýlce jsem si trvala a myslím, že to bylo dobře. Teď jsem to asi nějak prokaučovala. Co vy na to, napadá vás řešení? Já se tohohle fakt bojím, s malým jsme si užili svoje... Díky za všechny tipy.

eveluska
30. zář 2012

@carmonka mame podobnej problem, malej nam se spanim silene zatapi... uz nekdy v dubnu/kvetnu jsem si libovala, ze uz umi sam usnout v postylce, ze vydrzi cca do 2-3 do rana.... no pak bylo furt neco (baleni, dovolena, stehovani,...) a porad jsme mu nejak "omlouvali", ze se to kazi... no ale ted je mu pul roku, usina za revu jen za houpani a peknou dobu, budi se po 2h, nekdy rve i u kojeni, flasku nechce.... no ted po tomhle tydnu jsem zrala na bohnice a dost se bojim, kam to povede 😒 Takze az prijdes na to, co s tim, dej vedet 😀

carmonka
30. zář 2012

@tital Nevím, ale ukázala bych to doktorce. Jen chci říct, že tvoje malá má úplně rozkošný ručičky 🙂 Já se tady normálně rozněžňuju, ta moje už je hrozně velká - voni nám tak rychle rostou... 😔

eveluska
30. zář 2012

@tital to nevim, nemela tam ten porodnicovej pasek?

tital
autor
1. říj 2012

@carmonka
@eveluska
Pasek tam mela, ale to uz je dlouho, a kuze narusena neni, je to jen pigment 😖
A to Baruska uz vyrostla, ma pres 600g vice, nez kdyz jsme si ji prinesli domu, fakt to leti. Taky me to desi.

A holky, ja taky trvam na ukladani do postylek. Ale unava a nocni dlouhe kojeni to vsechno valcuje, klimbam u toho a nechavam si ji v posteli ! To jsem s Bertikem nikdy nedelala, ona je takova spokojenoucka a hezky usne, pak ji teprve prendavam do postylky. taky si Baru nehezky ucime...

noone
1. říj 2012

@ameliejulliette diky za odkazy 🙂 . ela toho splnuje hodne, ale zasadni podminka - vek 28m, do toho ma jeste daleko... no nic,zkouset to zatim nebudu, necham si to v zaloze az bude trochu rozumnejsi 🙂. uz mam ulozeno.

@carmonka uaaaaaaa, curani mi neva, ale jestli neco fakt nesnasim a dohani me to k slzam, tak to je rozslapany hovno po celym byte. moc te lituju!
jinak dobrej popis dne 😀 😝
s usinanim neporadim, ted zpetne kdyz vidim, jak jsem byla prisna na jakoba a trochu min teda uz na elu, tak mi to je i lito, ze jsem si jich vic neuzila... spi oba od zacatku ve svych postylkach, moc jsme je ani jednoho neuspavali, u nas v posteli spali oba zatim jen 1x a pritom jabych byla i rada kdyby se nam tam nekdy nacpali 😅

@tital tak to taky nevim... kdy jdete k mudr?

handm
1. říj 2012

ahoj holky po víkendu, snad jste všechny kindervejce pořád 2v1, co @xuxie?!🙂😉
@carmonka, jsi statečná 😉🙂 Tyhle dny jsou prostě na zabití... drž se!
@tital vypadá to jako rozškrabaný, napadl mě jako holky ten pásek, ale když říkáš, že jen pigment?! To je zas divný, že by se jí to objevilo až ted?!😲 A nemá flíčky ejště jinde? že by to mohla být nějaká alergie na něco? Určitě dr...
@tital, @carmonka @noone já s usínáním zatím taky neporadím. klepu xkrát na dřevo, ale večer položím pohladím a jdu a do chvilky je tuhá. někdy kouká třeba čtvrt hodky, brouká si a pak usne. Když má horší den, tak se tam maximálně párkrát vrátím, dám dudlík, když chce (většinou ne), pohladím, případně pustím kolotoč, ale z postýlky už neberu. Stejně jsme to dělali s jedničkou. v noci po krmení taky odkládám, většinou hned tuhne. Když nemůže zabrat, beru k sobě do pelechu, ale "nerada" 😀🙂 Jsem pak celá dřevěná...jak ležím u ní v jedné pozici...

handm
1. říj 2012

jinak u nás klasické pondělí, plavání s jedničkou, takže zmatky, protože celý den rozhašený pro oba.. 😲
Malej navíc někde zas chytil rýmu nejspíš, se mu to v té vodě pustilo ☹ 😝 😠 Ted slyším z postele, že pokašlává ☹ 😠 chjo...
hlavně že už je snad pryč ten úplněk, to na jedničku hrozně působí a děsně blbě spí, takže už tři noci za sebou se budí furt co dvě hodky a pláče 😔 😝 takže tam na střídačku s manželem lítáme, do toho krmím co tři hodky malou.......

handm
1. říj 2012

jak jste řešily nočník - tak mě malej po klasické anabázi, až bude sedět, zkusíme vysazovat, tak krásně čural i kakal, pak několik měsíců absolutní blok a odmítání.. nechala jsem, vždycky tak po měsíci zas zkusila, nic.. V létě běhal s nahou zadnicí na zahradě i doma, chodil sám.. a nakonec jsem zjistila, že nejvíc naštvanej a bojkotující byl proto, že jsem se ho neustále ptala.. takže za mě, krom netlačení na ně, je obrnit se trpělivostí, sehnat tunu čokolády na pevné nervy a risknout to tím, že "mu dáte důvěru", že si řekne... u nás to zafungovalo. dva dny loužičky a pak už si začal říkat uplně spolehlivě...

helulela
1. říj 2012

@tital když píšeš, že vyrážka to není, jen pigment, tak by to mohlo být cévní

tital
autor
1. říj 2012

@noone K mudr. pristi ctvrtek, tento ne. Zeptam se ji. Ale nejak mam pocit, ze uz jsem to na nejakem miminku kdysi videla...

@helulela Opravdu to vystouple neni, fotka mozna zkresluje. Kuze je tam stejna, hladka, zadny stoupek. Jen proste cerveny. Nijak se to za posledni dny nemeni.

Jen fakt nevim od kdy to ma, ja to zaregistrovala az po prichodu domu, tak druhy den. Jak je to zespoda zapesti, a ma dlouhe rukavky, proste jsem si nevsimla ☹

helulela
1. říj 2012

Ještě k nočníkování - my máme ve všech pokojích koberce, takže nechat dítě z ničeho nic nahaté mě taky děsilo. No a rozšlapaný bobek, to je moje noční můra 😠 @carmonka

helulela
1. říj 2012

@tital ty cévní věci bývají dost rozšířené, Víťa měl něco podobného na krku na hranici vlasů. Už jsem se strašně dlouho nekoukala, jestli to tam ještě má nebo to už zmizelo.

helulela
1. říj 2012

A k uspávání - já jsem zastánce toho, že jinak než důsledností to změnit nejde. Pevně se rozhodnout, že s tím chci něco udělat, nejlíp v době, kdy na to jsou síly 😉 Zavést večerní rituál před ukládáním, dát do postýlky a pak už jen záleží, jaký je kdo "drsňák". Někdo chodí dítě jen kontrolovat, někdo u něj sedí, drží za ručičku... My jsme u druhého dítěte taky dost polevili, koupala jsem přes den, kdy to vyšlo, chodil spát, kdy to vyšlo. Pak asi ve třech měsících jsem se zalekla, že to s námi špatně skončí, a začli jsme s večerním rituálem. Kolem půl roku Adík čím dál hůř usínal, dopracovali jsme se k tomu, že jsme se u něj s manželem třeba hodinu střídali, dělali všechno možné, on tak 3/4 té doby křičel... V té chvíli jsem řekla, že s tím končíme, položíme do postýlky a budeme chodit jen kontrolovat. U nás to fungovalo krásně, usnul asi za 20 minut, nekřičel přitom nijak extra, určtě míň, než když jsme tam s ním strašili. A během týdne se hezky srovnal.
Ještě podle mě není moc dobré nechat dítě usnout někde mimo a pak ho spící přenášet do postýlky. Usínat u prsa kluci zvyklí nebyli, spát v naší posteli taky ne. Vítka jsme tam první měsíce několikrát k ránu měli, on tam usnul krásně, ale nijak se tam nezabydlel. Na Adámka naše postel nefungovala vůbec.
Určitě jsou děti, které usínají u kojení, spí s rodiči v posteli, všem to víceméně vyhovuje, děti se pak samy rozhodnou, že se stěhují do své postýlky... já ale prostě na tohle nemám povahu a jsem pro spíš včas zasáhnout, než to pak řešit třeba s rok a půl starým dítětem.

tital
autor
1. říj 2012

@helulela Ono nejvice zalezi na tom, co Ti vadi a co ne. Presne, pokud uz uznas, ze situace prerostla unosnou hranici, je treba to zmenit. My jsme takhle naucili Bertika spat mesic pred mym druhym porodem. Proste dokud jsem tam behala a vic utesovala, premlouvala a domlouvala, tim to bylo horsi. Pak me hospitalizovali v te nemocnici a kdyz jsem se vratila domu, tak spaval docela normalne, ale hned druhou noc zase zacaly sceny. Travila jsem pul noci bud v pokojicku, nebo v predsini, kdy jsem utesovala "pres dvere". Byli noci, kdy jsem ho chlacholila i hodinu, dve, a treba nekolikrat za noc. Vzdycky kdyz jsem dosla do loznice a pokusila se prikryt, zasustila deka, a Bertik byl vzhuru a znovu rval. Trval na me pritomnosti u nej. Vedela jsem na 100%, ze nema trauma ze tmy, z pokojicku, nebo ze by mu neco chybelo. Bylo to hrozny, ja unavena, nevyspala, tehotna, nervove uz na zhrouceni. Treti den po navratu z nemocnice, jsem udelala scenu i manzelovi - ktery to neshledaval jako problem, ze v noci nespim. Ze preci neni potreba situaci tak dramatizovat, ze on tam klidne bude spat na zemi.... no des, osklivy vecer, ale nakonec jsme se dohodli, ze budeme drsni, a zkusime to tyden. Bertika jsme zacali opet pokladat, a odchazet, chodila jsem mu po presnych intervalech rict, jen ze je vse v poradku, a ze se ted spinka. Ufff, jak se mi ulevilo, presne po tydnu zacal spat normalne sam, ve svem pokojicku, jako to uz kdysi umel.
Coz se mi ted pri kojeni Baru docela hodi, behat ke dvou detem, to uz bych fakt nezvladla. Ted sem tam zakrici ze spani, ale to uz je dobre, to tam dojdu vzdy ho jen zkontrolovat.

A Barusku si do postele taky moc ucit nechci, predevsim si hlidam, aby ji tam Bertik rano nenasel. Vychazi nam kojeni skoro pravidelne na patou hodinu, takze nez se napije, prebalime, a zabere, je skoro sest, a to uz dochazi Bertik k nam. To rychle Baru posouvam k muzskemu, jako ze se s ni mazli on, a nebo rychle vracim do postylky 😀 Aby Bertik mohl k mamce a nevidel tam segru.

xuxie
1. říj 2012

@handm ještě držím 🙂

xuxie
1. říj 2012

Hm, usínání...nám se to zkazilo, teda to odpolední. Čtyři dny už spal a dneska zase ne ☹ Nebyli jsme venku, protože mi bylo blbě a pak jsem v jednu musela pryč, tak s ním zůstával tatínek a ukládal ho...tak to nějak neklaplo. Teď usnul ve vteřině - jsem zvědavá, co zítra. Ve středu zas nebude, protože já musím od devíti do Motola a budu tam celý den až do tří a Martin bude s chůvou, která ho v životě neukládala, takže tak...

Jinak, pro pobavení, uvedu dnešní příběh z prenatální poradny: Dorazila jsem v půl druhé, spořádaně vyzvedla kartu, odležela monitor a odseděla hodinku a půl v čekárně, abych se pak po vyšetření už natáhla do kalhot a posadila k panu doktorovi, že pokecáme jak každý týden. On takové ty zdvořilostní dotazy jak poslíčci a co pohyby a pak říká - mno, tak uděláme ve středu internu, UZ a všechno a v jednu se poradíme a domluvíme, kdy uděláme tu sekci, ano? Já samý úsměv, že jistě. A on, že jenom ve čtvrtek by nemohl, že to bychom museli přesunout - ale pátek by šel....a mě spadla čelist a mektám, že jako tenhle pátek? A on že ano - tedy pokud mám čas. Tak jsem mu sdělila, že teda čas by byl, ale že příští týden by byl lepší. Tak se smál a řekl, že ok, že to navrhne.
Když jsem sdělila svému choti, že by se případně již tento pátek mohl stát dvojnásobným otcem, tak vyvalil kukadla, že ještě né, že ještě musí stihnout tři pracovní obědy - tak to řeknu ve středu, snad to pomůže 😀

helulela
1. říj 2012

@tital pamatuju se, jak jsi tu Bertíkovo spaní - nespaní řešila, tak jsem ráda, že jste teď na tom takhle 🙂

tital
autor
1. říj 2012

@xuxie To je zvlastni, co ? Mit decko v den na objednani 🙂
Dnes jsem zase potkala pani s obr briskem. Rikala jsem si, jak se mi ulevilo tim porodem, nejen fyzicky, ale ze uz clovek proste "vi". Ty vecne otazniky, kdy to bude, jak to bude, jestli budeme mit hlidani, jestli bude muz doma a pak se mnou v porodce, jestli to "preziju" 😉 ... a vubec, jak na tom bude miminko... to me mucilo. Ted jsem urvana, nocni suva, ale spokojena 😀

xuxie
1. říj 2012

@tital je to zvláštní - ale už mi to tak nepřišlo, jak je to podruhé 🙂

tital
autor
1. říj 2012

@xuxie Ladim tyden, urco se jeste ozvu, kavco jeste stihneme.

martinka.pida
1. říj 2012

@ameliejulliette Verča a jídlo...no, to je zase téma na den 😀. Byla doba, kdy nejedla, ale žrala 🙂. Teď měla zase útlum a teď jí, ale spíš tak, že se ve všem porejpe a musí běžet něco dělat. Takže přes den nabízím svačiny a všechno možný, ale kolikrát za den nesní skoro nic. Vypadá to, že je spokojená, kulatí se pěkně, tak se tim uklidňuju 🙂.

martinka.pida
1. říj 2012

@ameliejulliette A Ben se nají sám, jakože sám sní třeba i polívku? Verča něco zvládne sama, pak je teda pod ní, na ní, na všem okolo spoušť, ale nějak se to naučit musí 🙂.

svatule
2. říj 2012

ahoj holky, včera jsem si hrábla 🙂 nějak jsem byla večer unavená, byla jsem v práci, pak po obědě s dětma ven, nákup, odpolední svačina už doma, zavařit dýni na příkrmy, vykoupat děti, nakrmit, jak jsem je kolem sedmé uložila do postýlky, byla jsem ráda, že sedím 🙂
Dneska tady prší, tak uvidíme, co zvládneme. Mám ale volno, tak trochu odpočineme...
S tím porodem to je stejně sranda, u Eli jsem věděla asi 14 dní dopředu, kdy půjde ven, to bylo zvláštní, s Vašíkem pořád čekali a nakonec 1.5. rozhodli sekci a druhý den byl na světě, to bylo nečekané, ale vysvobozující 🙂
Jinak je u nás, klepu, klid, v sobotu nás čeká vítání občánků, Vašík je narozený v Praze, tak to trochu trvalo, ale bude přivítaný tady 🙂

ameliejulliette
2. říj 2012

@martinka.pida Tak to je hlavní, že prospívá 😉 Ty, my na polívky moc nejsme, ale zjistím 😀

svatule
2. říj 2012

ještě musím napsat, že mě včera napadlo, jak to budeme dělat, až půjdu na plný úvazek do práce...to si zatím nedokážu představit, už ted mívám pocit, že nic nestíhám...a ono to letí, mám 2letý rodičák, takže se ani neotočíme a bude to tady...

martinka.pida
2. říj 2012

Dobré ránko 🙂,

@ameliejulliette Aha, tak my jsme polívkový 😀. To sní kýbl.
@svatule Taky si to vůbec nedokážu představit. Plný úvazek v práci, nakoupit, domu za dětma, uklidit,připravit večeři, hrát si s dětma, připravit na další den, vykoupat, dát spát a pak si asi jít hodit mašli, nebo nevim 😀. Mám taky na dva roky, jinak bychom to se dvěma neutáhli. Jenže pak nevim, co s dětma. Mladší bude muset se mnou nejspíš do práce, tady mi ho ve dvou letech do školky nevezmou, měli by s nim moc práce 😠

svatule
2. říj 2012

@martinka.pida náš malý bude muset jít do jesliček...snad to zvládne, ptala jsem se, tak prý děti po 2 letech to zvládají dobře, lépe než rodiče 😉 jesle sice zaplatíme, ale nemůžu si dovolit být doma, taky bychom to se dvěma neutáhli a navíc se musím vrátit do práce.
Ale bude to asi mazec 😉