Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

tital
autor
17. dub 2012

@erinbrock To ja budu mit pauzu skoro 11 mesicu. Odstavila jsem v rijnu, v prosinci otehotnela a v zari opet rodim, uf uf.

beruska24.9.
17. dub 2012

@tital - možná, kdyby to tak bylo u prvního, tak bych ještě chvíli vydržela, netuším. ke konci už jsem měla panickou hrůzu z každého kojení a bála jsem se, že za to budu vinit miminko. tak jsem to vyřešila takhle a v této oblasti spokojenost na obou stranách. navíc jsem měla rozkuchané břicho, do toho starší miminko ´´vzala´´, ale ode mě vyžadovala veškerou pozornost atd. atd. (už na tu dobu 6tinedělí nechci vzpomínat, snažím se co nejvíce zapomenout), takže se to všechno nakupilo, do toho rozhozené hormony po porodu......
když nad tím tak přemýšlím, tak toho nelituji, rozhodla bych se stejně tak, jak jsem se rozhodla 😎

reruna
17. dub 2012

@tital u mě bylo kojení prvního asi stejně hrozné jako u tebe, navíc ještě 2X zánět, horečky, syn nepřibíral, nechtěl pít měl reflux... u druhého jsem byla nachystaná při sebemenších problémech přestat kojit, už jsem to podruhé nechtěla absolvovat a on snad jakoby to věděl 😀 přisál se okamžitě perfektně napoprvé a pustil se až ve 2 letech a neměla jsem sebemenší problém - teda když to srovnám s tím prvním kojením

beruska24.9.
17. dub 2012

@tital - tak naše se tak často po zemi neválí, ale vzteká se snad denně. a když chytne hrozný záchvat vztekání, protože něco prostě nedostane, tak do mě začne kopat. a když ji chytnu, odnesu do pokojíčku, položím na zem (do středu, aby si neublížila), řeknu, ať přijde až se uklidní a přivřu dveře (nejakou dobu nechám tam), tak se dokáže vztekat do chvíle, než otevřu dveře a zeptám se, jestli už se uklidnila. to najednou ztichne, přijde se přitulit, promluvíme si a za chvíli nanovo 😠 🙄 😀

tital
autor
18. dub 2012

@imzadi Holky v klidu, ja chtela odstavit v roce a mela jsem z toho hrozny nervy, ktery zpusobilo jen okoli. Ja uz jsem proste vedela, ze kojit nechci, ze mam dite, ktery ma chut k jidlu a chce i neco jineho, noveho a ja uz to tak necitila kojit takoveho velkeho habana (chodi od 10. mesicu, vubec nevypadal jako miminko). Presto jsem to obulela, ze nejsem dostatecne ochotna se obetovat, ze nejsem super matka (jako nektere holky okolo me, co prave kojily pryc a pryc). A ja vedela, ze si potrebuje telo odpocinout, ze chci do pul roka dalsi tehu. To ze otehotnim hned po dvou mesicich bych me vubec nenapadlo....
A Bertik ? Ten s tim trauma vubec nemel, vsechno bylo zajimavejsi nez mamino prso, ale ja to v hlave resila asi mesic, nez jsem se odhodlala to utnout.

tital
autor
18. dub 2012

@beruska24.9. Hm, to ma Bertik taky - kdyz (pro me) nepochopitelne place, musim jit a uklidnit ho. Sam to jakoby neumi.

evlyn
18. dub 2012

@tital u prvního kojení nic moc - občas bolelo, zezačátku jsem měla i zánět a antibiotika, sem tam nějaké ty praskliny, nejvíc mi ale asi vadilo to, že Kubíkovi trvalo hrozně dlouho než se napucnul - minimálně těch 40minut, ale taky i hodinu a půl. A jedl po dvou až třech hodinách, takže byl docela problém, když jsem potřebovala něco zařídit nebo tak...Teď zpětně vidím (podle Áni) že to asi bylo to, co mě nakojení štvalo nejvíc.
Áňa (asi v předtuše) se přisávala od začátku dobře, je to docela jedlík (napucne se ve slušném čase 15-20minut) a mě kojení najednou tak nevadí 🙂
Co do bolestivosti - mezi kojením jsem měla pauzu 13měsíců, prvních pár dní - tak asi 4-5 - přisátí bolelo, sání bylo dost nepříjemné (ale to zas přehlušila bolest ze zavinování dělohy, ta mě teď docela překvapila), pak si prsa zvykly a bolí jenom když se malá špatně přisaje. Jinak musím zaklepat, že bolestivost není. Taky se mi docela rychle spustilo mlíko - malá začala přibírat už třetí den po porodu. Prsa se mi teda nalily fest až doma, ale naštěstí nic co by zelí, tvaroh a malá nezvládly 🙂

tital
autor
18. dub 2012

@evlyn Bertik se kojil cca 15-20 min. Mam kamaradku, jeji holcicka pila do 5 min, to byla v zime luxuska, davala ji klidne cucnout v aute, jak byla nabalena, jen na chvilku vystrcila prso a bylo 🙂
40 min je opravdu dlouho, i pro to prso.

erinbrock
18. dub 2012

@evlyn @tital ahojky to je pravda, daleko vic me bolelo zavinovani delohy, ktere bylo pri druhem bolestivejsi a zvlast kdyz se kojilo...par prvnich dnu...take jsem byla prekvapena...vidis co clovek hned zapomene 🙂

helulela
18. dub 2012

@tital já ani u jednoho z kluků neměla ze začátku s kojením žádné extra potíže, Adík se přisával trochu líp než Víťa. Prvních pár bolelo, ale mnohem horší bylo u druhého zavinování dělohy, to mě taky překvapilo, stejně jako @erinbrock a @evlyn. Jinak to vypadá, že s kojením pomalu končím. Co jsme začli víc s příkrmy a zrušila jsem noční kojení, jde mlíko do háje a už ani nemám motivaci se nějak rozkojovat.

tital
autor
18. dub 2012

@erinbrock
@helulela
Slycham to, ze zavinovani je sakra bolestive. Tak uvidime. Dam vedet 😉

beruska24.9.
18. dub 2012

@erinbrock
@evlyn
@helulela
@tital
na bolestivé zavinování dělohy po druhém porodu jsem byla připravena teoreticky (při první mě na to upozorňovala v porodnici moje ´´spolutrpitelka´´ 😀 ), ale praxe také nemile překvapila 😕 🙄

evlyn
18. dub 2012

@tital zase abychom tě nestrašily 🙂 že by to bolelo tak, aby člověk řval, to zas ne. Ale třeba pro mě bylo hooodně nepříjemné zůstat sedět - i při kontrakcích jsem nezvládala sedět, musela jsem chodit....

imzadi
18. dub 2012

jezis, vy me desite holky...uz prvni zavinovani a jeste po cisari bylo hnus... 😕 😅 no kazdopadne manzel mi slibil, ze bude po prichodu z porodnice min 14 dnu doma...tak to snad dame 😀

beruska24.9.
18. dub 2012

@imzadi - když to porovnám s podruhé kuchaným břichem 😝 😀 tak pro mě bylo snad horší zvládnout se přetočit a následně zvednout z postele 😕 neboj, dalo se to zvládnout 😉 a když vezmu, že mě v noci k ránu kuchli, večer jsem dostala možnost vstát a ráno jsem si vyžádala miminko k sobě - šílenec 😀 sestru ze mě málem kleplo 😎 - tak to zas tak příšerné nebude 🙂 jo a doma jsem měla přítele 2 dny a pak jsem musela chtě nechtě začít fungovat.....nevím jak, ale nějak jsem to přežila 😀 😉

imzadi
18. dub 2012

@beruska24.9. si dobra! me prave cisar znovu nejspis nemine, prvni sice byl akutni, ale ted mi predvidaji planovaneho...a jak pises, to vstani z postele a prvni sprcha byl masakr, ale slo to a tez jsem si druhy den vzala Kubicka k sobe...na noc mi ho ale zase vzali...no ale dva dny pomoc, to bych neprezila 😀

beruska24.9.
18. dub 2012

@imzadi - u mě první plánovaný kvůli obrácené poloze (dr. to komentoval slovy, že už v bříšku miminko dává najevo, co si o nás myslí 😀 ) a druhý protože jsem měla kontrakce, ale neotvírala jsem se, nechtěli riskovat kvůli jizvě. nepomohlo, že jsem obě těhu přemlouvala dr., že chci rodit přirozeně - asi jsem měla přemlouvat miminka v bříšku 😕 😀
první jsem nechala sestřičkám ´´dost dlouho´´. jeden den mě kuchli, druhý jsem vstala z postele, třetí den odpoledne jsem si ji vzala ´´na zkoušku´´ a už jsem ji sestřičkám nevrátila.
druhou jsem si chtěla užít v porodce, protože doma už nebyl čas. chodila jsem zkroucená za tím mimi-vozíčkem, ale měla jsem prťavou u sebe 😀 😵

tital
autor
18. dub 2012

@evlyn Nu, coz nadelam... uz je zaseto 😀
Pockam az to prijde. Ja mivala dost silnou menstruaci, kontrakce asi take, tak uz vim zhruba co me ceka. Pripada mi lepsi prezit par stahu delohy, nez ty vecne bolave bradavky. Ale nevim, ono to nejak prijde.

tital
autor
18. dub 2012

@imzadi To je ovsem otazka, jestli mit doma prvni dite, novorozene dite a manzela tak dlouho je vyhra ?! 😅

imzadi
18. dub 2012

@tital u nas je tatinek prekvapive sikovnej 😀 zatim... 😎

tital
autor
19. dub 2012

@imzadi U nas taky. Hodne pomaha, s Bertikem, i domacnosti. Presto je to porad jen muzsky, ktery sem tam nektere veci nechape a za nutne nepovazuje 😉

beruska24.9.
19. dub 2012

Maminky, které už máte starší dítka (z hlavy mě napadá @reruna @ined77 ) jak jste řešili/řešíte rozbroje mezi batoletem a již ´´aktivním´´ miminem??
starší jsem se snažila naučit, že když vezme maličké hračku, kterou nutně 🙂 potřebuje, ať ji dá jinou. jenže mrňavá už se jen tak oblbnout nenechá, takže řev. to se snažím vyřešit zabavením jinými hračkami a zapojením do hry obou holek. jenže netuším, jak se zachovat v situaci, kdy starší maličké něco provede (v zápalu hraní ji praští, při komandování, že do šuplíků se nesmí, ji při zavírání šuplíku tam přirazí prstíky, při lezení k ní do ohrádky na ni šlápne apod.) prostě ji provede něco, co se maličké nelíbí a ta spustí hrozný řev, při kterém se nedá uklidnit jinak, než je ji vezmu do náruče a uklidním. jenže držet mrňavou, uklidňovat a při tom hubovat a vysvětlovat starší, která na mě kouká, jako bych ji hrozně ubližovala a odháněla ji od sebe......cítím se špatně 🙄 vůbec netuším, jak se v takové situaci zachovat, aby to nevypadalo, že maličkou upřednostňuji. ale zase nějak zasáhnout je potřeba, ne? 😕 jen bych potřebovala nějak nasměrovat, znát zkušenost někoho, kdo už si tím prošel.
když mladší něco provede starší (např. zatahá za vlásky, štípne, když po ní leze a snaží se nějak udržet, zbourá ji kostky apod.), tak se snažím starší vysvětlit, že miminko to nedělá záměrně, že vše zkoumá, učí se, že když ona byla miminko, tak tohle také dělala.
prostě bych chtěla starší vysvětlit, že některé věci se prostě nesmí, ale zároveň ji dát pocit, že ji maminka má pořád stejně ráda, že ji od sebe nijak nechci odhánět.
kolikrát je to pěkně náročné, zvládnout ukočírovat ty dva rarachy 😵 😀

lojzina
19. dub 2012

@beruska24.9. jako bych to psala ja 😀 ahoj 🙂 ...no je to tezky,mladssi si uz taky nenecha vse libit,snazim s ebyt k obema stejne spravedliva a prisna...nejka s es tim perem,taky kolikrat tapu.sem moc neporadila ze 😒

beruska24.9.
19. dub 2012

@lojzina - ahoj, no to tedy moc ne 🙂
u vás už to bude ještě víc ´´veselé´´, ty máš děti už větší, radši si to nechci ani představovat 😔 já se teprve do téhle fáze dostávám 😖 maličké je 7,5m., leze, sedá si (jen se musí jednou rukou zatím držet), stoupá si, bere a zkoumá všechno, co ji přijde do cesty, chce mít vše, co starší sestřička........a do toho starší pořád komanduje mrňavou, ale aby občas zkomandovala sama sebe..... 😀
nějak se v tom dvojnásobném mateřstí začínám plácat 😝 😀

reruna
19. dub 2012

@beruska24.9. to je jako u nás... když něco provede neúmyslně, tak samozřejmě uklidňuju malého - ale ne přehnaně, prostě pofoukám, ukaž kde to bolí - no jo pofoukáme - a do toho se snažím zapojit staršího - a´t taky pofouká - a při tom komentuju - Lukáška bolí prstíček, Míša přivřel prstíček do šuplíku, to moc bolí, pofoukáme.... no ale byly doby, kdy jsem prostě hned řvala na Míšu - co děláš, to nemůžeš dát pozor, to snad není pravda, vždyť mu zlomíš prst atd atd - ale to bylo k ničemu, pak řvaly obě děti, no děs.... takhle když to jen tak konejšivým tonem komentuju je to celé mnohem klidnější, mladší skoro ani neřve a za chvilku je klid....
S braním hraček bojujeme neustále a taky s tím, že starší nemá chvilku klidu - tohle je u nás teď celkem dost zásadní problém, který dumám, jak řešit - mladší prostě neustále staršího pronásleduje a toho to pěkně štve, snaží se před ním utéct a nemá kam.....mladší přestal ze dne na den spát, takže už nemáme se starším pro sebe ani tu chvíli po obědě pro sebe....

beruska24.9.
19. dub 2012

@reruna - tak starší říká, že má maličká ´´au´´ (bolístku), ale pofoukat nebo pohladit (jako omluvu) nechce. a netvrdím, že také kolikrát nezačnu na starší hystericky řvát, že mrňavou zmrzačí 🙄 jak to jde, tak se snažím držet, ale když už je toho na mě moc, tak bouchnu.
do toho starší pronásleduje hafušu, tahá ji sebou do koupelny, aby s ní šla dělat ´´čííí´´, aby šla sem a nebo zase tam, takže to mám někdy trojnásob cirkus 😀
starší se mi podařilo teď asi 3 dny po sobě přemluvit ke spánku po obědě (od prosince odmítala spát) a 2x z toho maličká usnula také. jenže mrňavá je většinou vzhůru dřív, než starší, takže také nemáme chvilku pro sebe. navíc při čtení pohádky starší se malá placatí kolem, leze po mě a chce mi brát knížku. takže uspávání starší také náročné.
když se podaří večer, že mladší usne dřív, tak máme alespoň chviličku se starší pro sebe, koukneme na pohádky, sedne si ke mně na klín a užíváme si jedna druhou 😵 pak ji jdu v klidu přečíst pohádku. jenže protože má maminku jen pro sebe, tak nechce spát a pak to někdy také zkončí řevem z mé strany. ach jo!

reruna
19. dub 2012

Míša taky někdy nechce pofoukat... ale když jsem mu to vyčítala, tak většinou byla reakce jeho ještě horší - vždy ve smyslu - já jsem mu to chtěl udělat, já jsem chtěl, aby si rozbil hlavu, aby jel do nemocnice atd. tak se snažím takové věci neříkat a snažím se vydržet klidná, protože pak většinou fakt mladší ani tak neřve... on někdy brečel vyloženě jako herec a přitom se mu skoro nic nestalo....

erinbrock
19. dub 2012

@beruska24.9. asi to mas horsi v tom ze mas dve holky...ta starsi dela to co dela maminka...vychovava 🙂 🙂 🙂 u nas kluci docela OK...pokud zlobi snazim se v klidu vysvetlit ze je to spatne a na obe strany...starsi ze nema vracet a mladsimu uz naoko taky ze uz je dost veliky aby vedel ze nema starsimu ublizovat...to tak naoko aby Vojta videl ze teda Honza dela take neco spatne...pokud je to velky boj tak samozrejme utesim a v klidu vysvetluju a pokud je to dost velky boj tak nekdy Vojtu taky stipnu placnu kousnu aby vedel jak to Honzika boli 🙂 ale to nastesti jen parkrat...spis bude problem kdyz u toho nebudu a pak resit kdo co 😒 😒 a bude hur 😖

beruska24.9.
19. dub 2012

@erinbrock - vidíš, z tohohle pohledu jsem na to nekoukla. je fakt, že co se týče péče o miminko, tak se starší sama od sebe zapojuje od chvíle, co si na sestřičku ´´zvykla´´. kolikrát mě překvapila, že miminko začalo plakat a ona hned běžela dát dudlík, potřebovala jsem plínku a než jsem se stačila zvednout, starší už stále přede mnou s plínkou v ruce........takže vlastně to její komandování 😀 maličké je ode mě odkoukaná snaha maličkou naučit co a jak. dík za další úhel pohledu 😉
je mi jasné, že časem to bude horší. navíc, když starší už snad bude (pro mě dostatečně srozumitelně 😀 ) mluvit a mladší to ještě vysvětlit nedokáže. proto jsem tu nahodila toto vlákno, abych věděla, jak na tom můžu začít pracovat už teď....... 😉