Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

ja.na81
19. črc 2012

ahoj, obcas vas tu procitam, druhe mimi cekam v zari, to budou prvnimu cerstve dva... 🙂 Taky jsem zacla resit, co jako prinese mimi za darek... a muj manzel pravil, ze samozrejme nic neprinese, protoze Honzik je sice maly, ale neni blby, takze mu bude jasne, ze takove mimi, co jen lezi a rve, tezko muze kupovat darky 😀

jancule79
19. črc 2012

@aemmi Souhlasím s @dana3262, že v plně naloženém kočáru se nějaké to kilčo ztratí. Já jsem používala EW rok, ke konci, když klukům bylo 2,5 s 1 rok jsem vezla cca 45 kilo (různýma sarapatičkama a nákladem ještě víc) a v pohodě (a to bydlíme na kopci).
Když jsem vybírala, tak u kočárů se sedačkama za sebou mě odradilo to, že když se přední dala do lehu, tak do zadní sedačky si buď už druhé dítě skoro nesedlo a nebo tam bylo jako skrčenec. Kluci jsou velcí, takže to by se fakt nedalo. Jinak s EW jsem prošla všude bez problémů (pošta, Albert, atd.). Jediná věc, co si u něj moc nedovedu představit je, že bych ho vzala a nesla třeba po schodech (myslím naložený). Je fakt, že jsem tohle předtím ani neřešila, protože bydlíme v rodinném domku. Takže jsem kočár maximálně dávala tak do auta. To určitě taky hraje roli při výběru, že ho nikam netaháš. Jinak pokud bys chtěla jetej, zkus mrknout na MMB. Já ho takhle koupila mírně jetý ještě v záruce, což bylo naprosto super.

aemmi
19. črc 2012

@jancule79 týjo, 45 kg 😕 😅 no nazdar 😅 kočár nikde nepřenáším, MHD tu nejezdí, autobusem taky nejezdíme, ale bude třeba, aby šel složit do auta. Hm, malá je taky dost veliká, ale zase ona už dost dlouho v kočárku za jízdy nespí, takže dávat přední sedadlo do lehu snad nebude zase tak třeba, ikdyž člověk neví, co bude za 1/2-1 rok...na MMB budu koukat určitě, ted je na koupi ještě čas, vidím to tak po novém roce...

carmonka
19. črc 2012

Ahoj holky, tak náš malej dostal od mimi Duplo vláčky. Myslím, že to samozřejmě velice brzo zapomněl, že je to od miminka. Ale šlo o to, že před porodem jsme ho pořád upozorňovali, že k nám brzo miminko přijde a přinese mu dárek. A hodně jsme ho kolem porodu i po něm mazlili atd. A když mimčo přišlo, měl to spojený se skoro samým pozitivním a proběhlo to hladce. Takže za mě - dárek je dobrej nápad -ale jde hlavně o to si to dítko hodně opečovat. A pak jde samozřejmě o štěstí - někdy se můžem na hlavu stavět a děcka stejně žárlej. Ale určitě je dobrý pokusit se tomu předejít.

xuxie
19. črc 2012

@ja.na81 Můj řekl to samé - ale něco přinesu, jen ještě nevím co 😉

handm
19. črc 2012

@tital @evlyn díky! No já bych ráda, aby něco přineslo, jen drobnost.. přijde mi to takové "hezčí" na seznámení. Jinak si myslim, že to pravé žárlení přijde později, až z toho bude mít větší rozum a hlavně mimi se začne pohybovat a uzurpovat mu jeho prostor😉🙂 Tak uvidíme...

handm
19. črc 2012

@carmonka taky máme mazlící období a to nejen z naší strany, ale hlavně prckovo😉🙂🙂 A my samozřejmě nejsme vůbec proti, on je mazlicí od malinka🙂

jancule79
19. črc 2012

@aemmi To jo, ono se to nezdá. Já jsem taky byla překvapená kolik kg vlastně tahám. 🙂 Starší taky v kočáru po obědě nespal. Já jsem ho tam záměrně ani nedávala, protože jsem si říkala, jak bych to pak dělala s druhým, kdyby se z prvního stalo takové to houpací dítě usínající jenom v kočáru. Např. když pak potřebuješ kojit druhé a první Ti v tu dobu spí. A hlavně taky když kluci doma spali, tak to byl prostor abych dělala něco v domácnosti.

xuxie
19. črc 2012

Martin v kočárku taky nespí, už od půlroku, což je trošku dvousečná zbraň, páč nýbrž jsem uvázaná doma (on nejde ani přendat, že by jako usnul v autě a pak jsem ho přenesla). Ale brácha má druhý extrém a to 2-hodinové kočárkování za každého počasí taky nic moc. Prostě budeme muset vydržet doma, pokud bude ještě odpoledne spát - budu asi muset vozit ségru po balkóně, aby taky spala 🙂

dana3262
19. črc 2012

@aemmi
@jancule79 Haha..přesně..často si říkám, ze je ten kočár těžší než ja. No, dneska jsme šli pesky do centra a z centra, vzala jsem phila a kluci byli podruhé obráceně (malý v double kitu). Oba tam bohuzel usnuli a teda malej v dk byl fakt chudák..a to jsem ho zkoušela dat i nahoru s tim dk a to bylo jeste horší. Ew je bezkonkurenční. Ale oni tam spi často, tak se nam vyplatilo ho koupit. Taky jetej, jsme kupovali.

tital
autor
19. črc 2012

@ja.na81 Manzel ma pravdu 😀 , ale pro ty deti si lze pravdu trochu upravit.

Taky jsem nekde cetla a psala to tu tusim v lednu, ze je dobre, kdyz ukazujete poprve mladsi dite tomu drive narozenemu, ze je vhodne mit prazdne ruce - cili nemit to miminko v naruci. Ze ten starsi to bere jako totalni podraz, ze mama mu ukazuje "rivala", a uz v ten okamzik nema moznost obejmout toho prvorozeneho.

Jen doufam, ze si na to vzpomenu ja az pojedeme z porodky nebo nedokce tam.

ja.na81
19. črc 2012

@tital no vsak ja nejaky darek "od miminka pro Honzika" taky samozrejme poridim 😉 A ty prazdne ruce, to je vazne dobra pripominka, to si taky musim zapamatovat!

jancule79
19. črc 2012

@dana3262 To ti věřím, že v tom dk musel být chudák úplně zkroucenej. Já jsem z toho EW byla fakt nadšená. I konstrukčně naprosto bezproblémový kočár. Velkej v něm primárně sice nespal, ale taky v něm párkrát usnul když jsme byli někde dlouho nebo na výletě. A v pohodě. 🙂

carmonka
20. črc 2012

Ahoj holky, jak malá postupně roste, napadá mě dotaz - jak jste to řešily s hračkama? Malej toho má plno a mě se nechce všechno kupovat pro ni znovu - ani by se to sem nevešlo. Úplný mimi hračky jsou v pohodě, ty jsem včas uklidila a teď už si je nepamatuje. Ale jde mi o různý kostky, knížky a tak. Jsem zastánkyně toho, aby se dítě samo rozhodlo, co a kdy někomu půjčí (samozřejmě ho motivuju, aby to udělal). Ale až bude malá chtít kostičky, tak ty jsou jeho a já nevím, jak to udělat. Některé hračky by měli mít každý svoje a některé by měly být společné. Ale jak na to, když spousta těch, co by měly být společné, jsou teď jen jeho? Navíc má teď "moje, moje" období. Máte nějaké fígly? Díky moc.
Jdu péct narozeninový dort pro malého . Už má skoro dva měsíce po narozeninách, ale jak jsme pořád řešili malé kyčle a byli v nemocnici , tak na to nebyl čas ani chuť. Ještě, že z toho zatím nemá ani rozum ani trauma... 😝 Zdravíme!

tital
autor
20. črc 2012

@carmonka Mno, to je otazka do pranice. Jsem zvedava na napady. Jedine co je fakt super, ze mas taky kluka a holku, ze se to prirozene dalsimi narozeninami, vanoci a tak bude rozdelovat na klucici a holcici hracky. To se taky tesim, protoze kupovat kazde vanoce stejne hracky by se mi nechtelo, ted mame vlackove obdobi, auta a duplo, to vitezi.

baarca
20. črc 2012

@carmonka
@tital Karolína teď k svátku dostala jakoby od Matese (vybral to on) dřevěnou Emily (z Mašinky Tomáše) právě proto, aby měla "svojí" mašinku a nebylo to tak, že jen bere ty jeho. Mates si jí samozřejmě neustále půjčuje, takže ho hnedka nutím, že musí půjčit jí. Mates naštěstí měl "moje" období dost krátké a slabé a navíc se týkalo jen několika výjimečných věcí - odrážedlo, kolo, velký bagr a mazlík, takže celkem půjčuje ochotně. Miminkovské hračky jsem taky úspěšně zrecyklovala, pár nových hraček Karolína dostala, takže si je vzájemně půjčují. A Mates se už většinou zajímá o jiné knížky než Karu, takže se nějak podělí.

helulela
20. črc 2012

U nás se dárek od miminka nekonal. Vůbec mě to nenapadlo, až pak jsem četla, že se něco takového dělá.

@carmonka s hračkami - taky jsem vytřídila miminí hračky po Víťovi a ty jsou teď Adíka. Pár nových taky dostal. Víťa přesně rozlišuje, které hračky jsou čí. To mě překvapilo, že si nechce přivlastnit všechny, i když se mu třeba líbí věc, kterou Adámek dostane. Má své nejoblíbenější hračky (nářadí), které by nepůjčil ani za nic, ale třeba s legem, věcma na písek atd. není problém a hrají si s nimi oba.
Já teď řeším, co Adíkovi k narozeninám. Nechci kupovat další krámy, jen aby něco dostal, a všechny takové ty "klíčové" hračky máme.

carmonka
20. črc 2012

@helulela Já tyhle věci řeším nějakou novou součástí Duplo, to se vždycky hodí. Narozeniny budem slavit zítra a odrážedlo už dostal v týdnu, tak aby měl taky něco od nás, koupila jsem mu policejní motorku do Dupla. Stála jsem v hračkárně a nechtěla jsem nic velkého a drahého, když má už to odrážedlo, auta má a další věci mi přišly jako zbytečné, které to tu jen zaplní. Tu motorku pak už jen přihodíme do krabice 😝 Hlavně, že to není měkký dárek 😀

helulela
20. črc 2012

@reruna co vy a neštovice, vyklubalo se něco z těch nových pupínků?

Hlásím, že s čůráním u nás zlepšení. Znovu jsme probrali teorii a i vzorek jsme pro jistotu nabrali. Jen se Víťa předtím odmítl umýt 😠

helulela
20. črc 2012

@carmonka já dárky Víťovi mám celkem rozmyšlené, postupně odrážecí kolo, vláčkodráhu... ale s Adíkem bude problém, když všechno dědí.

reruna
21. črc 2012

@helulela ahoj, nakonec to vypadá, že to snad ani neštovice nebyly, sice nám dr. na pohotovosti, než jsme odjížděli na dovolenou řekla, že jo, ale podle této dr., která teď zastupuje naši to moc nevypadá - podle toho, jak se mu to hojí (velké strupy a po odloupnutí to vypadá jako ekzém, červené fleky, jizvy) a podle toho, že se mu po týdnu udělalo pár dalších pupínků se přiklání prý k tomu, že to byl opar herpes simplex, ale nevyrazil se Lukimu na rtu, jak to bývá, ale na kůži a ten prý dělá na kůži taky takové velké puchýře a když se tam dostane infekce při prasknutí, tak se to špatně hojí. Tak ale na 100% stejně nevím, co to teda měl, takže neštovice nás možná teprve čekají. Ty nové pupínky(asi 8) jsou zatím pořád stejné, některé už zmizely a nic nového Luki nemá. Ještě čekám, co Míša

reruna
21. črc 2012

@helulela @carmonka dárky řeším taky, září se blíží, to budou mít oba kluci narozeniny, já fakt nějak nevím, zdá se mi, že všechno teď mají a samozřejmě nějaké drobnosti budou, teď vede plastelína, autíčka a zvířátka, ale žádný větší dárek mě nenapadá a to pak budou ještě Vánoce,, takže fakt nevím....

xuxie
21. črc 2012

@helulela To je fakt, taky nevím, co bych kupovala z těch "velkých" hraček - my už hodně podědili po bráškovo synovi a tak jenom zvelebujeme kolekci kostiček, abych si měla o co přerážet chodidla 😀 Co vláčky, máte a líbí? Martin ještě ne, tak uvažuji, jestli s tím začít 🙂 Ale jak ho znám, tak určitě bude brát ségře kočárek a panenky.

helulela
21. črc 2012

@reruna jako že nevíte, jestli to celé vůbec byly neštovice? Kdyžtak se dají stanovit z krve protilátky, abyste věděli, na čem jste.
S dárky si říkám, že klukům je naštěstí celkem jedno, jestli jsou velké nebo malé. Adámek od nás prostě dostane zatloukačku, geomag baby a podzimní dekofusak od Emitexu (měkkouš 😝 ). Pro babičky jsem absolutně žádný tip nevymyslela.
@xuxie vlak máme jeden dřevěný skládací z kostek. Na Vánoce bych právě chtěla vláčkodráhu, Víťa už na to bude mít věk a Adámek ji snad nebude jíst 😉 Kočárek by se u nás taky uživil 🙂 Panenky má Víťa nějaké po mně, jeden čas celkem tahal takové to miminko. Ke kočárkům se vrhá v dětském centru, ale domů ho nechci kvůli místu. Stačí mi překážková dráha ze sklápěčky, kolečka a nákupního vozíku 😉

carmonka
21. črc 2012

Holky, jestli ještě chcete velký dárek, o který byste mohly zakopávat, tak u nás má docela úspěch gumový skákací koník 🙂 A po Vánocích jsme si užili s takovým autobusem, který byl na dálkové ovládání. Malý ho s nadšením honil po bytě, nebo se před ním schovával. Mělo to být od 18 měsíců. Fungoval asi 14 dní... Ale bylo mi malého líto, tak jsme mu ho nechala a na reklamaci se vykašlala. Ale jako hračka to bylo super. Jo a malý dostal od babičky ještě veliké vkládací kostky, na kterých jsou čísla, obrázky, dá se z nich postavit dům atd. I mě se líbily, krásně voní dřevem 🙂
Jo a po narozeninách následoval samozřejmě psychovečer. Malý má teplotu, na mě taky něco leze a malou bolelo bříško, tak řvala a řvala. Na palici... Ale oslava byla moc příjemná - dva měsíce po datu jeho narozenin 🙂

baarca
21. črc 2012

@helulela Mates dostal dřevěnou vláčkodráhu už k 1. narozeninám a hraje si s ní tak od 15 měsíců neustále 😀 A Karulda tenhle týden začala koleje konečně skládat a ne bořit.

@reruna Zrovna na tím už nějakou dobu uvažuju, zda je možné mít herpes simplex na těle. Mates totiž měl v zimě něco, na co dětská řekla, že to neštovice nebudou, protože to měl hlavně na stehnech a na trupu a né ve vlasech, a kožní řekla, že to neštovice jsou. Nicméně neštovice měli oba s Karu před asi měsícem a půl, takže to neštovice zřejmě nebyly. Co jsem hledala informace, tak mi to na žádnou chorobu nesedělo, jen bych to právě laicky popsala jako "opar, ale ne na rtu, ale na stehnech a trupu" 😅

Jinak tenhle týden Mates docházel na příměstský tábor a byl naprosto nadšený.

reruna
22. črc 2012

@baarca taky jsem to nevěděla, ale dětská dr. mi říkala, že herpes simplex se může vyskytovat i na těle, tvoří větší puchýře, než neštovice a hůř se to hojí, vytvoří to velké hnědé strupy, vypadá to pak jako ekzem - nebo kdo má zkušenost, vypadá to jako opar na rtu - já ho nikdy neměla, proto je mi divné, kde by to chytil, ale byli jsme na koupališti, tak možná tam...nám právě nejdřív dr. řekla, že to jsou neštovice, ale to byla počáteční fáze, ty puchýře žádná dr. neviděla, já neštovice měla jako malá, tak jsme nevěděla, ale prostě podle načtených info mi to pořád na ty neštovice nesedělo - ve vlasech nic, jen pár pupínků na ruce a pár na nožičkách a tvořilo to shluk, a nikde jinde nic, vypadalo to divně i se to divně hojilo a navíc po týdnu se mu udělalo pár maličkých pupínků znovu - tak jsme šli znovu k dr. a ta prý opar...ale z těch nových pupínků už se mu ty puchýře neudělaly naštěstí
@helulela - nevíme to 100%, ale krev mu asi teď brát nebudu, holt budeme spíš počítat s tím, že neštovice neměl a když tak krev necháme vyšetřit kolem těch 10 let, jestli očkovat nebo ne....

xuxie
22. črc 2012

Tak pročítám, "veselé" příběhy s těmi nemocemi, teda 😔 Kamarádka byli v Pekle (takový dětský hotel v Jizerkách, pokud znáte), strašně se tam těšili, rezervaci měli snad 3 měsíce předem - no a chytli neštovice, ale ne malý (2r 4m), ale manžel...fakt špatný, prý...umím si představit, ty dospělé to srazí hodně. U malého zatím nic. Dalším kamarádům dostaly dvě starší děti neštovice v době, kdy se měla maminka vrátit z porodnice s třetím...odstěhovali je k babičkám a tatínek projížděl jak kurýr mezi domovem a babičkami.
Ty vláčky budou asi k těm druhým narozeninám, věřím, že by se mu mohly líbit a dá se to dokupovat. Taky si s tím ještě vyhraje, než mu tam poleze sestřička 😉 Velké hračky už nebudou, potřebujeme místo na kočár 🙂
Jinak, tu péči o batole přestávám s tím břichem zvládat, celou sobotu jsem proležela, protože mě děsně, ale fakt děsně bolí vazy a o sponě pánevní ani nemluvě - a ještě téměř 3 měsíce, chjo ☹

carmonka
22. črc 2012

@xuxie To to ta příroda dobře zařídila, abysme se na porod těšily, co! 😀 Tak ať se to trochu usadí a těhotenství rychle utíká.

tital
autor
22. črc 2012

@xuxie Vitej v mem svete. Pripadam si jako slon - na zadech ani na brise lezet nejde a na boku vydrzim chvilku, kdyz se v noci pretacim hekam, zadek podsadim a slozite se prekulim ☹

Behem patecni jsme prodelali opet strevni chripku. Tentokrat neco "zhoubnejsiho", neb Bertik mel jen prujmik, ale my s manzelem prozvraceli noc. Bylo mi hrozne, nejsem zvraceci, neumim to, a ted s brichem to bylo o to horsi. Jak to tak byva, tak zacatek noci nebyl muz doma, Bertik nespal, nevim proc, ale radil, tak byl u me v loznici a ja lezla z koupelny po ctyrech zkontrolovat co dela... Ted mi to uz prijde usmevne. Bertik se takhle v pul jedne rano skvele bavil, svitil baterkou, svlikal nam male polstarky a byl spokojeny. A mami nevedela, jestli misa, vana nebo umyvadlo...