Škodí lehátko páteři miminka?

vinnie
29. zář 2010

Ahoj holky,naše malá má tři měsíce a v lehátku je strašně ráda - prakticky v něm tráví většinu času, co jsme doma.No a včera jsme byly poprvé na plavání a paní nám řekla, že má zakloněnou hlavičku,lehátko že vyhodit a pod hlavu dát polštářek..co vaše dětičky a lehátko,jaké máte zkušenosti?

vinnie
autor
29. zář 2010

jo,ještě dodám,že máme to notoricky známé lehátko od Fishera a malá nejradši polosedí,bo ležet nechce vůbec..to pouze v kočárku a musíme jezdit,běda jak zastavím..

shaula
29. zář 2010

S lehátkem zkušenost nemám, obecně ale by takhle malé dítě nemělo být ani v pololehu. Chtěla jsem ale hlavně reagovat na ten polštářek - to mi připadá jako nesmysl, naopak polštářky by se používat neměly vůbec 😕 Tohle bych raději konzultovala s doktorkou nebo fyzioterapeutem, paní na plavání nemusí být odborník.

kjajule
29. zář 2010

Nějak nechápu , jak by mohla mít z lehátka zaklonenou hlavičku , ale podle mě je teda dávat polštářek pořádná blbost !!!
Raději bych to probrala s mudrou nebo odborníkem jak radí shaula 😉

hancazivocich
29. zář 2010

No, jestli je to lehátko polohovací, tak my ho měli - používali jsme ho na malou kolem třetího měsíce - dá se úplně položit - i jsem se tenkrát ptala dr. - říkala, že malá miminka v lehátkách jen v lehu, pokud možno bez těch vibrací... A spíš jen na nezbytně nutnou domu.. Jo a polštářek až od roku!! Polštářkem se právě páteř ničí.

bocinka
29. zář 2010

my jsme měli lehátko které bylo v úplné rovině a polohovalo se nakláněním... ty od FP jsou prohnuté jako autosedačka vajíčko.... to prý není dobré, ale to rovné nevadí... jooo a jestli má předkloněnou hlavičku dopředu, tak to měla i naše malá, ale dělala si to sama i v leže na zemi asi od jednoho měsíce,když chtěla vidět, raději to prober s doktorkou.... na plavču se mohli mýlit, třeba ji jen něco zajímalo a zvedala hlavičku... 😉

vinnie
autor
29. zář 2010

boci,prý ji má zakloněnou,takže zřejmě dozadu,ale já to samo nevidím,ale nechápu jak z toho lehátka ji může mít zakloněnou..no každopádně lehátko omezíme na minimum a polštářek zkonzultuju zítra s mudrou..díky za příspěvky!

lollipops
20. lis 2010

Tak mi sme do nedávna cvičili Vojtovu metodu a chodili na rehabky a tam mi snad všechny ty fyzioterapeutky řekly lehátko určitě ne.Takže to co mám doma a měla sem ho už tak od prvního měsíce jsem odložila a začla ho víc používat až když malej začínal sám sedat.Prý jsou opravdu špatné na páteř..možná krční a i když to tak nevypadá (taky se mi to nechtělo moc věřit) je to tak.

lollipops
20. lis 2010

@vinnie A nemohla myslet do boku?Já sem sama na prckovi když sem ho zkoušela a byl ještě malinkej viděla jak se v tom dost špatně vždycky zkroutil...většinou různě do boku

andyalukasek2008
20. lis 2010

Ahoj, přidám se k holkám, lehátko rovnou vyhoď. Pokud není v úplně vodorovné poloze, ničí páteř, jak píší holky, mimi není rovně a hlavička je špatně a na krční páteř jsou vyvíjeny tlaky. To je stejné jako autosedačka, mimi by v ní mělo být bez přestávky max. 45min... My lehátko neměli, raději jsme přikoupili ještě jednu úplně obyčejnou postýlku, dřevěnou, aby byl s námi v jiném pokoji než v ložnici. Nakonec se to ukázalo jako super nápad, 1 postýlka byla hrací, v ní měl hrajdy, kolotoč a všechny ty blbosti, a druhá v ložnici byla spací, tudíž po položení do ní usínal velmi rychle, nevěřili jsme, jak rychle si to uvědomil. Mimíska mají ležet v postýlce, později na zemi na dece a nechat jim prostor. Plavací teta může mít na něco podezření, přeci jsou jen školené a ví, jak by měly dítka motoricky vypadat, i po stránce špatného držení tělíčka, ale - stejně - zajděte na poradnu, to máš nějlepší. Snad to nic nebude!

weri1
20. lis 2010

my máme lehátko od chicca a připadá mi dobré, není zakoněnej ani předkloněnej, doteď tam měl tu vložku novorozeneckou, ale já ho tam nemívám často, jen někdy na chvilku, spíš používám deku hrací a lehátko nepoužívám z důvodů, že nemá prostor na ručičky.
Jinak je sice hezký, že dítě má být v autosedačce jen 45 minut v kuse, já četla že hodinu a půl, ale nevím co dělat, když k našim to mám 3 hodiny, a vyndat ho na 5 minut z ní, to mu asi moc nepomůže.
My na plavání máme porodní asistentku a já ji dost věřím, zkušenosti s dětma má.
A ještě něco, já mám doma skoro 4 měsíční miminko a třeba v náručí ležet už vůbec nechce, tak co mám dělat??? taky mu svým způsobem ničím záda a štve mě to, ale prostě to jinak nejde, než ho mít v té naručí v polosedě

terezt
25. lis 2010

Holky, ja se vas jen zeptam. A vase miminka vydrzi porad lezet na rovne podlozce? Moje teda ne. Musim dost chovat. Chovanim se pater nekrivi? Hlavicka je taky nahoru a chovam casto jen na jednu stranu... ☹ Mame taky lehatko od Fishera, kde ma zadecek dolu, ale zda se mi lepsi, nez ji furt tahat, nebo i mit v satku, nebo babyvaku.... Jaky je vas nazor...? V autosedacce moc nejezdime, ale v tom lehatku je tak 2x denne po pul hodce...

miona
25. lis 2010

Souhlas, lehátko není dobré, mělo by opravdu ležet na rovné podložce..ALE..někdy je to super pomocník..já tam malou dávám tak na max. 10, 15 minut..ona tam stejně dýl nechce být..nejradši se nosí a záda mám v prčicích já 😀 😀
No a polštářek neeeee...to zas trpí krční páteř.

Terezt ono to chování bych řekla nesouvisí s tím, že nechce ležet na rovným, ale spíš na tom, že je mimčo pěkně u maminky..aspoň u nás to tak je..když jí mám v rukách nebo v šátku, vidí, já s ní pochoduju, něco málo dělám nebo si hrajeme se starším a ona je aspoň nějakou dobu spokojená nebo usne.

Jinak chováním - když klubíčkuješ, tak tím páteř určitě nekřivíš..klubíčkování se doporučuje 😉 Chce to střídat strany, já ale taky preferuju jednu stranu..dělám to tak, že když jí mám na ruce, tak v levý a v šátku si jí dám vždycky na druhou stranu, aby se to vystřídalo.

miarosa
25. lis 2010

My ho používáme od 4 měsíců, právě to notoricky známe od FP a malý je v něm taky moc spokojený, Dávala sem každý den jen na chvíli aby měl změnu a doktorka mi nedávno říkala jak má malý krásné držení. Takže zase všemu nevěř. Té paní z koupání bych taky nevěřila, už kvůli tomu polštářku mi příjde jako největší blbost. Rozhodně bych se poradila doktorkou ať se na malou podívá jestli zaklání hlavičku a co říká na lehátko.

takyja
26. lis 2010

Tak nám dětská fyzioterapeutka řekla, že když mám malou denně 30min v lehátku (měla jsem v kuchyni, když jsem vařila...), že je to na 4 měsíčního prcka hodně...

latunka
26. lis 2010

holky a odkdy teda můžu mímo dávat do polosedu-pololehu? Mě Dáda už od nějakych dvou měsíců když ho chovám "naležáka" prostě začne dělat sklapovačky nebo když jsem ho měla na sobě zádíčkama a přidržovala mu ručičky aby mi nespadl,tak se za ně začal přitahovat do sedu (já mu nepomáhala,tahal se sám)- prostě se snaží všema možnejma i nemožnejma způsobama něco vidět a ne jenom ležet 😒 Když mu v tom bráním,tak se obvykle rozeřve a pak ublinkne,takže jsem rezignovala a chovám ho v takovém polosedu - snazim se aby neseděl na prdelce,ale aby jakoby o mě byl opřenej plochou zádíček - jestli mě teda chápete jak to myslim 😅 A prostě nevim co je dobře a co ne - a do lehátka ho dávám občas přes den taky,jsem celej den sama doma a potřebuju se jaxi někdy najíst a tak a on prostě někdy ležet na dece odmítá,takže než ho nechat vřeštět tak ho tam radši dám.

janakar
27. lis 2010

Já teda lehátko nemám, ale syn taky hodně zaklání hlavičku, cvičíme vojtovku, fyzioterapeutka říkala, že má slabší krční svaly, u nás je to díky nedonošenosti, je o dva měsíce dřív. cvičením by se to mělo spravit. Ale říkala, že v žádným případě mu ji nemám nějak podkládat polštářkem nebo nějak násilně rovnat. Na tvém místě bych to určitě konzultovala s dr., třeba je to OK, ale třeba by bylo třeba cvičit

eloana
27. lis 2010

Ahoj muj nazor je takovy -pokud v tom nemas dite cely den -neresila bych to.Nas maly tam vydrzi cca 20minut dene vic ne...trpi refluxem a lehatko mi bylo naopak doporuceno. to mate jako s autosedackou- take to neni prilis zdrave a nektera mamina je nucena treba kazdy den sedacku pouzit -my ji pouzivame tak 1x tydne.my treba nevydrzime na rovnym... musi mit vzdy neco pod hlavou kvuli tomu refluxu -tak pouzivam klin.
ale do lehatka bych tedy polstarek nedavala vzdyt tam hlavicku vubec zaklonenou nema

andyalukasek2008
27. lis 2010

@latunka Po tom, co nám kdysi řekli na neurolce aj. různých vyšetřeních, bych jej do polosedu ve 3 měsících asi nedávala.
Je super, že se snaží, neuvěřitelně posiluje a bude mít pevné držení a vůbec bude pevný pro lezení pozdějic, což je super, ale tříměsíční mimi do polosedu bych nedávala.
Rozprostři deku na zem, dej mu tam hračky a to je to nejlepší, co pro něj můžeš udělat 😉 ...

Ono je to asi tak, některé mamky Ti napíší ano, dělala jsem, nic se nestalo (ono i za nás se spoustu věcí dělalo, vypadalo to neškodně, ale výsledek je, že v 25 letech nadáváme na záda a běháme k fyzioterapetům), druhá skupina maminek, které si prošly vyšetřeníma a rehabkama, kde jim to zakázali a "proškolili je", Ti řeknou, že rozhodně ne. Sama si vyber 🙂....

latunka
27. lis 2010

@andyalukasek2008 no já si to taky myslela,ze to není úplně dobré,on je naštěstí zlatíčko a vydrzí většinou na dece dost dlouho, odmala chce byt hodně na bříšku,ale prostě někdy má vztekly den a to pomůze ten polosed,tak občas nervově nevydrzim 😅 A ještě jeden blbej dotaz - jak se liší klubíčkování od polosedu? Já to viděla totiz jen na fotce jakoze s nim mám klubíčkovat,ale nebylo to tam popsané jak správně tu polohu zaujmout -třeba klubíčkuju ani o tom nevim 😀 😀 😀 To víte - matka začátečnice 😀
Jinak mi na rehabko jedeme za 14dní,tak se zeptám znova - cvičíme protoze malej dával hlavičku hodně napravo - uz jsem se rehabilitační jednou ptala,ale tak nějak jsem se nedozvěděla odpověd,malej začal zrovna vřeštět a pak jsme ani jedna nevzpomněly,ze jsme to nedopovídaly 😅
A jinak jak psala taky eleona - občas lehátko pouziju i po jídle,kdyz si neodkrkne a potřebuju ho "odlozit",jakmile je nalezato,tak blinká o sto šest 😉Ono to asi bude "všeho s mírou" jako vzdy 😉

len.z
27. lis 2010

Lehátko je náhodou super...naše malá v něm byla často...nechtěla moc ležet a hlavně z lěhátka toho viděla víc a byla spokojená....ze začátku ho měla jen do lehu a pak postupně jsme odebrali novorozeneckou vložku a polohovali........ 🙂

eloana
27. lis 2010

@latunka nas malej od 14 dnu veku zacal hrozne blinkat. Od te doby ho dost nosime -je mu nejlepe ve svisle poloze a je to chlap, tak to docela proziva 😀 podle me je nemsi zlo kdyz ho na chvili soupnu do lehatka nez ho chovat - neb v naruci byva docela dost zkrouceny.... hlavne ma na 5 mesicich pres 8 kilo, tak jsem vazne rada ,ze se chvili nekde zabavi. na dece se take chvili zabavi,ale i tam musi byt nadzvedly. Jinak take spal na brisku i v kocarku - na zadickach ho pravdepodobne palila zaha -tak jsem na 4,5 mesicicch presli na sportak - a konecne spokojenost- nekdo tvrdi,ze to neni zdrave -ale cely den tam neni -chvilku je nedzvedly a kdyz usne polozim ho - jsme spokojeni oba - do te doby -pokazde v hlubokem rval jak pavian - nebylo to na nervy uplne idealni

hanule05
27. lis 2010

Holky a jak se pozná, že zaklání hlavičku? Nějak si to nedovedu představit. Jo, vlastně mě teď napadá, že malá, když spí - spává na boku, tak má hlavičku zakloněnou. Tak to je ono, to je špatně?
Tak to ale nemá z lehátka (taky máme od FP), protože ho moc nepoužíváme. A naše mudra ji vždy chválí, jaká je šikovná (od narození hned hezky pásla ovečky, brzo se přitahovala za ruce, atd.). Tak nevím.

miona
27. lis 2010

@latunka já za klubíčko považuji to, že si miminko opřu zádíčkama o sebe a kolínka mu přitáhnu k tělíčku, jakoby směrem nahoru..aby bylo prostě jakože zakulacený - jako klubko, jestli mě rozumíš 🙂
Jináč my jsme cvičili se starším vojtovku, takže já jsem v tomhle směru "vycvičená" - fyzioterapeut vám vždycky řekne - jedině na rovným..ale to je samozřejmě teorie..praxe prostě ukáže, že to takhle vždycky nejde 😀 Já třeba teď svojí holčičku nosím v šátku a to by se fyzio taky nelíbilo..přitom šátkování se všude možně doporučuje..prostě bych řekla, každý podle svýho nejlepšího svědomí a vědomí 😉

@hanule05 - myslím, že záklonem holky myslí, když mimčo stáčí hlavinku směrem k zádům, jakoby do rohlíku - to dělal Mat a kvůli tomu jsme cvičili - ležel na zádech a pnul se do luku..ale to by se ti malá takhle musela vyloženě do toho rohlajze stáčet myslím, takže se nemusíš obávat 🙂

meleri
27. lis 2010

ahoj já jsem z toho důvodu nikdy lehátko nepořídila a to mi ho hodně lidí doporučovalo ale ne...měl hrací deku na které se postupně naučil i přetáčet. četla jsem o tomto problému v jiné souvislosti a to s nošením dětí v šátku, psala to nějaká paní dr. celou knížku o správném polohování dětí a podle ní jsou ta lehátka, nebo i taková ta vajíčka která se ted hodně používají místo hlubokých kočárků špatná. tak jsem tak nějak přejala její názor a tak to nějak cítím že ani pro druhé dítě lehátko pořizovat nebudeme.

jinak polštář bych nedávala...nám byl doporučen kdysi proti refluxu pouze takový ten "klínek" který se dává pod matraci, kvůli zvracení.....ale polštáře, atd, naopak nám řekli předem že nejsou dobré právě kvůli páteři...
tak vidím co odborník to jiný názor...pak v tom má člověk pěkný guláš...

latunka
27. lis 2010

@miona no tak to asi spíš klubíčkujem než polosedujem,ale on se stejně mrcasí sem a tam,málokdy vydrží v klidu,tak to asi ve finále bude něco mezi tim 😀 😀
A dneska jsem lehátko nepoužila ani jednou - Dáda byl extrémně dobře naladěny,tak vydržel sám na dece i přes oběd,tak kdybych měla takhle klidné dítě,tak se na lehátko vykašlu 😀 😀 Já ho taky nemám od narození,půjčila mi ho sestřenka nějak po šestinedělí,když už jsem byla hotová z toho,že i cesta na záchod se neobejde bez hysterického řevu 😅

terezt
27. lis 2010

Tak ja teda nevim. Taky pomalu prestavam davat Klarinku do lehatka. Dala jsem ji na podlozku do sedacky (coz je takova tlusta rovna deka) a vydrzi. Ale zas na druhou stranu, kdyz jde do lehatka vylozene se smeje, protoze se tesi na ty hracky. Tak je mi to docela lito. Deku s hrazdickou mame, ale takoveho cervika, kde je pod hlavou taky polstarek, tak nevim... Proc to vubec delaji, kdyz se tam deti nemaj davat?!? Jinak, muj synek mel taky reflux (do 9 mesicu 😝 ) a davala jsem klin, kocarek zvedala - a byl vselijak zkrouceny. To jsem si ale rikala radsi zive dite s bolavyma zadama, nez udusene zvratky....

terezt
27. lis 2010

Odkdy jsou s tim davanim do lehatka ty fyzioterapeutky svolny? Vite to nekdo?

latunka
28. lis 2010

já myslim,ze kdyz dítě samo sedí nebo se o to pokouší,tak to třeba můze na tu první polohu,ale to uz má dítě většinou přes 9kg a tak je většina lehátek uz pasé 😝 😀 😀

zlobilek
28. lis 2010

já jen svůj názor, nejlepší je, když máte postílku na kolečkách a malý byt, nebo dvě postýlky. když chcete dítko u sebe at se kouká, tak podložit 2nohy na postýlce po hlavou, dítko se kouká, je to dobrý pri refluxu i rýmě a pořád leží na rovným. když mu ukážete, že to jde i líp, tak ono si rychle zvykne, ale vyvýšená postýlka by mu měla stačit.

andyalukasek2008
28. lis 2010

@latunka Klubíčko už popsala dobře miona... V knížce Něžná náruč je to popsáno také moc hezky, zkus do ní někde nakouknout. Jen přidám tip, když jsem si malého takhle o sebe "opřela", pomohlo mi, když jsem mu dala jeho hlavičku mazi svá prsa 🙂... To mají dítka myslím taková období, kdy vydrží/nevydrží, a pak se to zase změní 🙂...