Šmrdlání ručičkama v obličeji. Máte zkušenost?

dlabinecka
17. bře 2012

Ahoj! Mám skoro půlročního chlapečka, je to moc hodné miminko, ale bojujeme s tím, že se neustále "šmrdlá" ručičkama v obličeji! žmoulá si očička -i když není ospalý atd. Spí jedině svázaný! I v kočárku ho musím svazovat a to i na dobu, kdy nespinká, jak mu nechám volné ručičky, tam s nima šmrdlá, vyráží si dudlíka atd a pak se zlobí 🙂 Problém je to i u jídla -vyrazí si lahvičku z pusinky, o příkrmu na lžičce ani nemluvě... Máte s tím někdo zkušenost?

luciebx
17. bře 2012

ty ale tohle je podle me normalni... nas benicek si teda taky furt smrdlal oblicej.. a ze bych ho kvuli tomu svazovala to by me nenapadlo.. treba ho neco lechta v ocicku nebo tak.. podle me tohle prejde.. nic extra hrozivyho bych za tim nehledala..

dlabinecka
autor
17. bře 2012

@luciebx Já za tim nehledám nic hrozivýho, spíš mi jde o to, kdy tohle přestane.. On mi nesvázanej ale fakt nespí!! JAk se vyklube se zavinutí, tak je okamžitě vzhůru. že má ručičky vražený v pusině, to mi přijde fakt normální, ale že by ho neustále něco lechtalo v očičkách? Tomu nevěřím....

luciebx
17. bře 2012

tak se mu mozna to smrdlani libi.. co vis.. pokud u toho nezuri a nedrape se vylozene.. tak to ma jako jiny deti cucani prstiku nebo tak ...

dlabinecka
autor
17. bře 2012

@luciebx No, párkárt se rýpnul, ale to byla spíš moje blbost, že jsem mu nechala dlouhé nehtíky, ale o to nejde. Nejhorší to je prostě s tim spinkánim, no... Prostě s volnejma ručkama spát nedokáže. JAsně, nejspíš z toho vyroste, ale pořád si tak řikám kdy asi. protože svázat cca 8mi kilové dítě už je docela náročný 😅

luciebx
17. bře 2012

no to jo.. stim spanim je to blby.. ale on by si zvyknul vis.. asi tu fakt jde o zvyk.. mozna by bylo 2-3 noci boj.. ale to je asi jako s dudlikem pro starsi ditka.. hodne sily ... tady jde asi tezko poradit.. pac kazdy mimi je individualni no.. chce to asi zkouset.. treba zacit prez den.. po chvilkach.. a ty noci mozna prijdou sami

dlabinecka
autor
17. bře 2012

@luciebx No, to jsem tak nějak myslela. Jenže já to vidim v tom kočárku, tam jsem si říkala, že to půjde i bez toho, ale fakt nejde 😝 Je pravda, že to je lepší, to jo. Asi musí ještě drobek dozrát. jde i oto, že spíme ještě se starší dcerkou všichni v ložnici (mmch, zrovna ta je ted druhý den bez dudlíku 😅), takže si zase uplně nemůžu dovolit ho nechat "si zvykat". Ale díky za názor, nějak si bude muset odvyknout, je totiž navíc hrozně náchylnej na teplo -je hned spocenej, což se tim svazováním ještě zhoršuje, že... Budeme to zkoušet trenovat v kočárku a snad ho to jednou přejde....

lynks
17. bře 2012

Miminka rády spinkají v zavinovačce, dokonce se to doporučuje, cítí se tak bezpečně jak v maminčině bříšku.
http://i-vet.blog.cz/0810/nejstastnejsi-miminko...
My jsme taky dlouho vázali, i na den a spokojeně spinkal.
Co se týče šmrdlání ručičkama, tak to je vývojový úkol, píše o tom hezky Pavel Říčan v Cestě životem - miminko objevuje svoje ruce, zjišťuje, že je může ovládat a dělat s nima příjemné věci - doteky, nebo se lechtá na očičku atd. Děťátko prozkoumává svět, zkus se do něj vcítit, jaké to je, když jsi nikdy nic podobného neviděla, nezažila, neovládáš svoje tělo a jsi jenom odkázána na dospělé lidi (mámu, tátu). Hlavně první rok je důležitý, aby miminko mohlo zažít důvěru, vždy mu odpovědět na pláč a volání.Nikdy nenechat čekat, pláč by časem přestal , ale miminko by zůstalo zlomené a bez důvěry v lidi . NO nic, to je další téma 🙂 Neboj se, i tahle fáze šmrdlení ručičkama má svoje časvé omezení. Je ale milé, že se zajímáš co se s tvým mimčem děje.

beruska24.9.
17. bře 2012

@dlabinečka - mladší je 6,5m. a stále si ´´šmrdlá´´ ručičkama obličej, sahá si na hlavičku, chytá za ouška. dělá to přes den a když je unavená, tak mnohem víc. na uspávání se ji snažím ´´vnutit´´ do ruček muchlíka (takovou dětskou muchlací dečku), aby se zabavila tím a nevyrážela si pořád dudáka. i když, kolikrát si ho vyrazí i tak, pak ho hledá a snaží se ho nacpat zpátky do pusinky 😵
během dne bych ho asi nechala, ať zkoumá 🙂 na spinkání můžeš zkoušet postupně přes denomezovat, na noc zatím vázat, než si zvykne.
vím, že sestra staršího také vázala do zavinovačky hodně dlouho (už nevím do kdy), pak už mu z ní koukaly nožky, ale ručky musel mít pořád zavázané.
mně nechtěla zavinku ani jedna holka, u starší jsem ji používala max. 6tinedělí, u mladší sotva 3 týdny.

dlabinecka
autor
17. bře 2012

@lynks Ano, ano!! tohle všechno vím! Knížku máms tokrát načtenou. Zavinování je ale pro miminko přirozené do cca 3měsíců, později už to má jiný důvod. Dcerku jsem zavinovala taky do 6ti měsíců, bohužel u ní to mělo podceněný neurologický důvod. na 8kg mimi už zavinovakčy zkrátka neexistují 😅 Chápu, že svoje ručky pořádně neovládá a proto to vlastně dělá. Mě spíš prostě zajímalo, jestli se s tím taky někdo setkal, dokdy to asi trvalo a jak třeba řešil to spinkání 😉

dlabinecka
autor
17. bře 2012

@beruska24.9. Já ho nechávám, když je vzhůru, o to fakt vůbec nejde. Akorát mě teda napadá, že třeba ouška ještě vůbec neobjevil 🙂 On si ty očička stále mne, štourá se v nich atp. Ted jsem ho zkusila něchat v kočárku volně, usnul, ale spal dost krátce, ale asi mi nezbývá, než to takhle zkoušet. Co se noci týče, tak taky usnul, ale třeba za hodinu a to chudák vysloveně odpadl, což se mi moc nelíbí a za dvě hodinky byl vzhůru, šmrdlal, mával a byl k neutišení... Muchlíka jsem taky zkoušela, ale šmrdla i s ním 😅 A přesně -jemu nožky nevadí, mám ho staženého velkou plenou a přes to zavinovačku -jen tak na podržení a je to v podstatě jen roura 🙂 Ale moc děkuju za názor 🙂 Mě nevadí, že ho šmrdlá, mě nevadí, že ho svazuju, ale jsem neštastná z toho, že už nevím, jak ho svázat, aby to vydrželo a on mohl v klidu spinkat...

dlabinecka
autor
17. bře 2012

@lynks JInak bych tedy ráda napsala, že s Tebou mezmezně souhlasím!! Nikdy jsem nenechala svoje děti o samotě plakat!! Nesnášim to a odsuzuju 😉 A že jsem to dcerkou neměla jednoduché, první půlrok proplakala. Kočárek nenaviděla, měla jsem jí u sebe snad 24hodin denně. Bud v náručí nebo v šátku. Spinkala na mě, obvykle přisáta k prsu 😅 Měla jsem u ní těžký porod, navíc zakončený kleštěmi, a na ní se to hodně podepsalo, četla jsem hodně knížek (mimojiné i Tebou zminované nejštastnější miminko, což byla knížka, která mi připadala, že je psaná snad o nás 😅). Vím, že každé mimi je jiné, nezaložila jsem tuhle diskuzi proto, abych tenhle "problém" nějak vyřešila, nebo za tím hledala něco složitějšího, spíš prostě hledám radu, jak mu pomoct ke klidnému spánku 😉

lynks
17. bře 2012

@dlabinecka Rozumím Ti. Asi hledáš víc uklidnění a vypovídaní se z tohoto trápení. Mně to tedy tak funguje, před časem jsem taky založila téma, zdálo se mi, že už nevím co, a jak mi tam napsali maminky, že mají to samé , a daly par rad, tak mi najednou odlehlo a já byla schopna se tolik tím problémem nezatěžovat a okázala jsem být víc v klidu a vše (i syn) se zklidnil. Taky jsem teď koukala na anglické stránky, pokaždé tam najdu víc a podrobnějších rad. A jak to pročítám, tak mě pokaždé napadne řešení na náš problém, něco mě "trkne" a zarezonuje to ve mně, jo, instinkt funguje...
Já jsem pokaždé ráda, když čtu o takových maminkách jak jsi ty, podle toho co píšeš, vypadáš jako citlivá máma, jen tak dál! 🙂

fram
17. bře 2012

@dlabinecka nám je 6,5 měsíce a taky šmrdlá 🙂 Do 4 měsíců jsme svazovali jinak nebyla schopná usnout. Pak to ze dne na den nesnesla a usnula i bez svázání. Dokáže spát, někdy se tím ale taky budí a pořád nahazuju dudlíka. Šmrdlá si obličej i přes den až z toho někdy kňourá.

beruska24.9.
17. bře 2012

@fram - jo, šmrdlá a kňourá a kolikrát se začne i vztekat 😎

teď mě tak napadá, že starší dělala to samé a dost dlouho jsem ´´nadávala´´, že si pořád vyrážela dudáka a že musím x-krát za noc dávat zpět. jen už netuším, kdy to vlastně přešlo 😕

fram
17. bře 2012

@beruska24.9. kluk to dělal taky, máme to na videu. Myslela jsem, jestli to třeba nemá souvislost s alergií a nepálí ho oči nebo nesvědí nos 🙂

beruska24.9.
17. bře 2012

@fram - při starší jsem také řešila, jestli to nemůže být alergie - máme kavalírku, takže chlupy všude, i když vysávám a vysávám (vždy odněkud vylezou 😀 ) - ale zjistila jsem, že to dělá hodně miminek. a kdyby to byla alergie, tak by tam byly i jiné příznaky. takže to beru, že miminko objevuje samo sebe.
starší si ouška objevila také až později, očička a obličej dřív - pamatuji, protože v půl roce jsme byli na píchání naušniček a vůbec si na ouška nesahala. s mladší máme jít příští týden a ouška si tahá už dost dlouho - bojim, bojim.
no, každé dítě je jiné........

dlabinecka
autor
17. bře 2012

@lynks Děkuju 🙂 Ano, vlastně jsi popsala přesně to, co jsem měla v hlavě 🙂 Vím, že tohle není nijak zásadní problém, ale někdy mám pocit, že jsem fakt divná, že prostě zavinuju děto ještě v půlroce -obě 😅 Tlak okolí je hrozný. Když Eliška nechtěla být v kočárku, myslela jsem, že tchýni zabiju, jak do mě furt hučela, že to není normální. Ale ono vlastně není moc normální naopak děti "odkládat" do kočárku, že? 🙂 Elišku jsem se snažila dostat do norem a tabulek a málem jsem zešílela. Pak jsem se na to vykašlala, poslouchala jí, svůj instinkt, svoje srdce. Funguje to 🙂 TAkže to tak beru i s Filípek. nechci nic lámat přes koleno, nějak to vyřešit nebo co já vím, dozraje -to vím 🙂

dlabinecka
autor
17. bře 2012

@fram Tak uvidíme, třeba se Filípek taky jednoho dne rozhodne, že to bude lepší s volnýma ručkama 🙂 Doufám, že to bude dřív, než bude mít 15kg 😅

helcenka
18. bře 2012

Ahojky,
moje obě děti se taky "šmrdlali"...
U prvního si už přesně nepamatuju, kdy to přestalo, tuším někdy kolem roku.
Teď druhé prďolce je 10 měsíců a pořád to dělá a teď se ještě do toho tahá za ouška 😝.
Nedělala jsem nic, jen jsem častěji stříhala nehtíky. Nejdřív jsem taky u prvního řešila alergii - na pyl, prach a kdeco, ale nemá nic, tak u druhého to také neřeším, prostě to musím vydržet, i když kvůli tomu taky dobře nespí.

@fram - jak je? Pěkná fotečka, jsou to ale prďolky, co? A tak rychle rostou...

fram
20. bře 2012

@helcenka my se máme krásně. Je to fakt síla, jak hrozně rychle to utíká... Až je mi to líto 🙂