Sousedi pořád vrtají, budí mi to dítě

sisinka74
22. zář 2015

Bydlíme v řadovce a naší sousedi nám oznámili, že budou rekonstruovat vnitřek baráku. Táhne se to už ale dva měsíce a pořád to nebere konce. Vždycky vrtají hlavně přes oběd a odpoledne a soboty, neděle vůbec neřeší. Když jsme bydleli v paneláku, vždycky musel nájemník domu vylepit na dveře, že provádí rekonstrukci bytu a od kdy do kdy bude rekonstrukce probíhat. Soboty a neděle se nesmělo pracovat vůbec.
Nevíte náhodou, jestli něco podobného platí i pro rodinné domy spojené jednou stěnou?
Určitě vím, že nepomůže, abych za nimi přišla a slušně je poprosila, zda-li by alespoň přes oběd a po obědě nemohli přestat, a taky mi určitě nebudou schopni dát harmonogram práce, abych se s malou třeba spakovala a šla ven, i když ona nejraději spinká u sebe v postýlce. Jestli za nimi půjdu, tak bych chtěla mít v ruce na ně nějakou páku. Poradíte?
Firma jim to určitě nedělá, dělají si to sami s nějakými známými, protože vrtávají, bouchají, atd. i večer. Takže si myslím, že jak má kdo čas. Takhle se to potáhne ještě dlouho....

shine2015
22. zář 2015

@sisinka74 asi bych za nimi zasla a zeptala se slusne a po dobrém,jak dlouho to asi bude ještě trvat popřípadě je požádala, že máme malé dítě které po obědě chodí spát a večer po osmé také,že je chapes,ale že je pak doma k nevydrženi....nebo pokud ty hlucne prace mohou naplánovat na jeden max dva víkendy a vy odjedete k rodičům,se že taky nemůžete bydlet a být u rodičů stále.....že by jste se chtěli nějak domluvit. A určité bez s manželem....ne jen sama ženská...

Urcite bych se snažila po dobrém....protože jakmile se začnete dohadovat,začnou naschvály a to nikdy nikam k dobremu nevede. ...

Jinak té chapu,mě by mrsklo.....

pecora
22. zář 2015

@sisinka74 tak to by me zajimalo jak tohle dopadne. Taky bydlime v radovce a nasi sousedi sice zadnou rekonstrukci nedelaji ale jsou hlucni sami o sobe...neustale nejake rany a venku ani nemluve bez ohledu na to kolik je hodin a ze mi tam maly spi...

gracinka7
22. zář 2015

Bohužel musí být klid jen během nočního klidu od 22 do 6 hodin. A víkendy bývají ošetřené vyhláškou. Třeba u nás je zákaz hluku o nedělích (sekání trávy, řezání dřeva a tak).
Naši sousedi renovují dům už půl roku a když mě denně budí rozbruska nebo co to je, tak taky nic moc. Ale holt s tím nic neudělám :( Doufám, že to stihnou dodělat, než se nám narodí prcek :(

ty_na
22. zář 2015

Ahojky, no ono je to těžké. Pokud neporušují noční klid, tak asi moc nezmůžeš. A myslím, že ,,páky" na to nejsou. Rozhodně se přikláním k názoru, že byste s partnerem za nimi měli zajít a nějak se domluvit. Takhle oni nemají kam spěchat, mají pocit, že vám to nevadí, když na to nijak nereagujete 😉 Tohle je právě velké minus paneláků, řadových domků apod. My momentálně bydlíme v paneláku a už se těším až se odstěhujeme do domku a budeme mít klid a soukromí, protože tady mi už sousedé opravdu čím dál víc lezou na nervy. Máme též hlučné sousedy, je jim jedno, že lidé třeba chtějí spát. Tak držím palce, ať to co nejlépe vyřešíte a hlavně žádné rozčilování a nedělejte si zle. Vše je otázkou komunikace 🙂

blahova_andrea
22. zář 2015

mám pocit, že na toto žádné předpisy nejsou. teda ne konkrétní. existuje rušení nočního klidu a slušnost mezi sousedy, dobré mravy apod. ale vše je prostě obecné a pokud nastanou problémy, tak se člověk často nedovolá ničeho ani přes soud. je to pak případ od případu. vím, že je v zákoně nějaké to omezování apod. ale v tv se řeší podobné a často horší případy docela často a sousedé jdou po sobě roky a nikdo se ničeho nedočká ☹ co dát dítko spát prostě na druhou stranu domu, kde je klid? přestěhovat tam na odpolední spaní postýlku? jinak rozhodně běžte s manželem a promluvte si s nimi. ono některým lidem to nedochází a nemusí to být naschvály. kdo děti ještě nemá nebo už je měl dávno, tak mu nedojde spousta věcí, která pro vás je zásadní základ 😉

sisinka74
autor
22. zář 2015

@blahova_andrea no já byla kvůli tomu už přestěhovaná celý srpen, ale to skoro vůbec nic nedělali. Jen občas něco vybouchali, nebo vrtli. Teď jsem se s malou nastěhovala zpátky a rozjeli to ve velkém. Já už znovu dolů nejdu. Je tam chladno, musela bych všechno přestěhovat zpátky a stejně to tam jde slyšet jen o něco méně. Hádat se určitě nechceme. Rozhodně ještě počkáme dva dny a pak tam zajdeme a budeme chtít vědět, kdy to míní ukončit. Já jsem akorát chtěla mít něco v ruce proto, aby se mi tam nevysmál nějaký řemeslník, co v dnešní době po nich chci. Znáte to. Určitě bych na ně nikoho nevolala, nebo si na ně někde nestěžovala, vím, že to nikam nevede. Akorát si říkám, jak jsou lidé bezohlední. My se snažíme byt jak myšly, z jedné strany máme vojáka, který je se svou rodinou tak hlučný, že to jde slyšet na celé město, seká trávu, řeže cirkulárkou soboty, neděle, ráno, večer a i tak to nějak neřešíme a z druhé strany máme zase nekonečnou rekonstrukci.

blahova_andrea
22. zář 2015

@sisinka74 v ruce bohužel nic mít nebudete ☹ chce to prostě jen vysvětlit situaci a doufat v pochopení, v ohleduplnost, ve snahu o dobré sousedské vztahy. přeji vám, aby to bylo fakt jen tím, že jim to nedochází, že tam máte malé dítě a že budou ochotni se s vámi nějak dohodnout na nějakém časovém kompromisu.

victress
22. zář 2015

@sisinka74 když nepomůže domluva, navrhuju abyste taky párkrát vrtli nebo dělali nějaký jiný hluk, když oni budou potichu, aby viděli, jak je to otravné ☹ ☹ ☹ já se taky modlím, aby už děti byly velké a nikdo mi je nebudil, vždycky se najde nějaký rušivý element - do nekonečna štěkající pes, hlášení místního rozhlasu, požární poplach, sekačka, pila, sousedovi nevychovaní spratci atd.

nase_ema
22. zář 2015

Pokud mají nějak naplánované práce, objednané řemeslníky nebo i řemeslníky-kamarády, tak i když tam půjdeš, co myslíš, že asi vyřešíš? Že přestanou kvůli tomu rekonstruovat? Nebo že vše dodělají ve dvou dnech? Nereálné, ne? Navíc, jednou rekonstruují oni, příště můžete rekonstruovat vy a oni to budou muset taky snášet. Také jsme předělávali a také to museli sousedi vydržet. Teď po baráku rekonstruují druzí a to zase musíme snášet my. To jsi holt měla jít bydlet na samotu.

japona
22. zář 2015

@sisinka74 Existuje rušeni nočního klidu. Zkuste se s nimi po dobrem domluvit na koordinaci hlučných prací a spánku dítěte a zeptat se na časový odhad prací. Snad budou normální a vyjdou vám vstříc. A pozitivní na konec: někdy to dodělají a bude klid🙂

victress
22. zář 2015

@nase_ema ano, každý musí někdy rekonstruovat, ale něco jiného je rekonstruovat měsíc a něco jiného je dělat to 2 roky 😝

nase_ema
22. zář 2015

@victress Píše dva měsíce a to mi na rekonstrukci baráku přijde ještě málo.

japona
22. zář 2015

@nase_ema Taky jsem rekontruovala byt, komplet vymlátit vnitřek, takže dost otrava pro okolí. Ale všichni v baráku si na nástěnce přečetli, že se jednak omlouvám za hluk a hlavně ze to za měsíc skonči. Kdyby to trvalo pul roku rok s tím, že týden klid a pak hodku vrtání, pak zase pár dni pokoj a dva dny mlácení, tak verim, že by sousedi taky nadšení nebyli. Takže rekontrukce ano, ale s rozumem.

ty_na
22. zář 2015

@nase_ema Tak se do zadavatelky nenavážejte, že měla jít bydlet na samotu. Nebylo to od vás zbytečné? Ona se ptala, co by s tím případně mohla dělat a ne kam měla jít bydlet. Nechápu, že se někdo musí za každou cenu vyjádřit, byť si chce jen rýpnout a ne pomoci.

victress
22. zář 2015

@nase_ema zatím to dělají 2 měsíce, ale pokud budou pokračovat takovým slimejším tempem, jak píše zakladatelka, tak se to na ty 2 roky klidně může protáhnout 😝 kdyby člověk neměl malé děti, tak to chápu a vydržím, ale když ti furt někdo budí dítě, tak je to vopruz 😝

netanel
22. zář 2015

Nejlíp funguje domluva. Pokud to nejsou nějací úplní blbouni, když tam příjdete a slušně je poprosíte, jestli by se nedalo zařídit, aby byl klid aspoň když dítě spí, myslím, že se vám pokusí vyjít vstříc. Co se týče hluku o nedělích, to mívají obce ve vyhlášce, že nemá být hluk, aspoň ta naše to má (a stejně se vždycky najde nějakej dobrák se sekačkou nebo cirkulárkou🙂))

travnulee
22. zář 2015

@nase_ema dva měsíce mi taky nepřijdou moc, ale otázka je, jak dlouho to bude pokračovat. Navíc je rozdíl běžná rekonstrukce a rekonstrukce, kdy si to dělají s kamarády - tzn. po práci a o víkendech. To je fakt opruz každý den po práci a o víkendech třeba půl roku či rok poslouchat vrtání a bouchání, to je opravdu bezohlednost, zvlášť, když ti řeknou, že si to budou dělat, kdy budou chtít, protože třeba dopoledne potřebují odpočívat. Každý občas rekonstruuje, ale otázka je, jakým způsobem - vždy se dá dohodnout na kompromisu, ale na to musí být bohužel dvě strany. Zakladatelce debaty držím pěsti, ať se jí podaří nějak domluvit. Ono třeba stačí, kdyby řemeslníci došli říct - dnes odpoledne budeme vrtat 3 - 4 hodiny. člověk se sebere a jde někam pryč. Ale když prostě začnou a ty nevíš, jak dlouho...po nějaké době se sbalíš, že jdeš pryč a oni v tu chvíli třeba přestanou, to je fakt na nervy.

nika_sp
22. zář 2015

Já teda myslim, že s většinou lidí se jde pořád nějak domluvit. Když za nima slušně přijdete s prosbou (a ne požadavkem) zda by ty hlučné práce mohli alespon v dobe po obede co nejvíce omezit, tak by to mohli pochopit. Třeba si ani neuvědomili, že tam máte dítě, které potřebuje spát. Timhle se podle mě bohužel většina lidí vůbec nezabývá☹

shine2015
22. zář 2015

Holky přesně....jako dospěli lidé OK sneseme kde co ale s miminem to je prostě haluz....budit dítě plus v noci se nevyspi,nervózní jsou fakt všichni....

Urcite tam zajdete. Ve slušnosti nic nepokazite. Než dělat že nic.... 😉

nika_sp
22. zář 2015

@nase_ema My jsme rekonstruovali byt a obešla jsem všechny byty kolem, abych jim to osobně řekla, omluvila se za hluk a zjistila, jestli nemají nějaké děti. O patro výš v rohu byla malá holčička, tak jsem se s dělníkama domluvila, aby prostě mezi 12 a druhou nesekali beton. Je prostě dobře, když se všichni snaží o vzájemné vycházení.

travnulee
22. zář 2015

@nika_sp víš, ono třeba stačí když máš 8 hodin hluk v práci, dojdeš ve čtyři z práce a máš to do devíti na nanovo a trvá to fakt rok, ještě když už je to třeba starší člověk, co má taky pár roků do důchodu, tak je to taky síla. Po dlouhých letech bydlení v paneláku jsem zjistila, že se s někým domluvíš a někým ne. Dva byty rekonstruovali tak, že veškerý hluk předem hlásili, snažili se být fakt rychlí a ohleduplní. Jeden byt i na slušnou žádost několika sousedů řekli, že si to budou dělat, tak jak jim to vyhovuje - domluva žádná. Po přestěhování jsem pro změnu zažila 2x týdně v noci opilého souseda s hlučnou hudbou - samozřejmě v noci. Na alkoholismus domluva taky nepomohla. Takže má zkušenost je padesát na padesát 😒

eanie
22. zář 2015

@sisinka74 mali sme v dome vymienanie a brusenie parkiet 😖 a tak isto to bolo k nevydrzaniu. Ja som isla za susedmi, a spytala sa ako dlho budu robit upravy - ze to potrebujem vediet koli tomu, ze musim dieta uspavat vonku a chcem vediet ako sa mam zariadit. Dohodli sme sa, ze od 12-3 nevrtali a inak som brala dieta vonku 😒 skus sa s nim dohodnut a spravit kompromis - skor ako budes v amoku ze ti dieta mesiac place z nevyspania. Ti susedia casto nevedia ze mas dieta alebo si neuvedomuju ze to je tak neprijemne.

nika_sp
22. zář 2015

@travnulee Vždyť já přece netvrdim, že ne. Přímo nad náma se mladý ukrajince narodilo před rokem dítě, pravidelně v deset hodin začne brečet a oni jí vyndají z postýlky a jdou si s ní hrát. Výskají tam a běhají po bytě. A to je to matka se dvěma dcerama a teď teda vnučkou a ta matka je tramvajačka a chodí ve čtyři ráno do práce. Režim u nich fakt nedávám a vím že s každým se člověk prostě nedomluví.

luciebx
22. zář 2015

jako mala sem bydlela s mamkou a brachama v byte.. nad nama neustale rekonstruovali a to je 3 pokojovy byt. nechapu co tam neustale delali ale rikam ze to se delo roky.. ne ze par mesicu.. neustale.. a nikdo s tim nic nenadelal.. bohuzel..

hodne sil.. zkusila bych si s nema promluvit.. ale je fakt ze rekonstrukce.. kdovi co delaj.. koupelnu kuchyn a td zabere vic jak 2 mesie no

sisinka74
autor
22. zář 2015

Já si myslím, že celkem vydržím dost. Roky jsme snášeli nad námi alkoholičku, které pravidelně vyl v noci pes a končil kolem čtvrté ráno. Dozvonit se na ní nebylo možné. Kolikrát ji spadla flaška, zřejmě z postele a kutálela se po parketách uprostřed noci. Nebo si napouštěla vanu a my už byli nervózní, protože voda se napouštěla neskutečně dlouho a my se už viděli vyplavení, nebo ji utopenou. O pískající konvice na plotně ani nemluvím. Pod náia bydlela mamina od dvou děti. Randál neskutečný, ale to jsem omlouvala tím, že taky jednou budu matka. No a teď jsme se přestěhovali a taky rekonstruovali. Ale nějak jsme jeli automaticky podle pravidel, které jsme měli v paneláku. Dodržovali jsme polední klid a v sedm večer už nic nedělali. Soboty a neděle pouze nerušící práce. Takže jsem tak nějak naivně předpokládala, že to bude u nich fungovat také, když nám řekli, že o nás téměř nevěděli. Oni firmu na to nemají. Dělají si to pomoci kamarádů. Takže to opravdu vypadá na dlouho. Věřte mi, že raději bych byla postavena před hotovou věc, jako doba trvání tři měsíce s hlukem jak hrom a pak klid, než dva dny klid, dva dny vrtání, bouchaní a konec v nedohlednu.

nika_sp
22. zář 2015

@sisinka74 Hele fakt myslim, že vůbec nemusí tušit, jak moc to ruší. Tady to asi moc nevyřešíte, tak bych za nima prostě zašla a nic bych nečekala🙂

ewelinkaaa
22. zář 2015

Asi bych se vám na jejich místě vysmála s žádostí na uspíšení nebo něco takového. Lidé nejsou stroje a pokud jim tam nenaběhla firma, což podle popisu průběhu té reko pochybuji, tak jim to určitě bude trvat dost dlouho. Jako lidé musí chodit do práce a dělat jen hodinu, aby náhodou nerušili je také blbost. Přinutit je, aby si vzali dovolenou a splichtili to za dva týdny je také naprosto nereálné. Pokud u vás není vyhláška na úpravu rušení hlukem, tak platí jen noční klid.
Možná by se s nimi šlo domluvit, aby ty nejrušivější práce třeba na hodinu nebo dvě omezili na minimum, ale i oni to chtějí mít z krku.
Jediné co by ve vašem případě bylo nejúčinnější, je zkusit miminku pouštět bílý šum, který redukuje hluk. Jou to různé zvuky vysavače, fénu atd. a dají se najít na youtube. Zkuste, třeba to pomůže.
Mimochodem, jestli vy slyšíte je, tak třeba oni slyší vás - plakání miminka, časem běhání a různé dětské halekání. Byla bych tolerantní.

kikina9
22. zář 2015

Ahoj, já bydlím na paneláku, sousedi pod nama dělali rekonstrukci asi 5 měsíců, a to komplet. Zbíječkou vymlátili i některé panely, hluk šílený, celý byt nám nadskakoval. Dokonce sousedům, kteří bydleli pod nimi, rozbili kus stropu. Syn měl v té době 1,5 roku, taky spával po obědě. Šli jsme se za nima slušně domluvit, zda by aspoň v době od 12:00 do 14:00 hod. nemohli omezit aspoň tyto hlučné práce. Domluva s nima žádné, ještě se nám vysmál....A samozřejmě v té době, kdy jsme ho prosili o klid, tak byl hluk největší. Naštěstí já mám mamku, která bydlí asi půl hodiny od nás, tak jsem chodila se synem tam, aby se po obědě vyspal. Ale bylo to hodně nepříjemné a celou tu dobu jsem byla pořád v poklusu a s nervama na pochodu, protože syn se samozřejmě hluku bál, já když jsem ráno potřebovala navařit, tak mě doma brečel, no ještě teď, když na to vzpomínám, tak mi naskakuje husí kůže. Soused nedělal jenom v neděli. Kolikrát v sobotu to vypadalo, že bude klid, dopoledne v pohodě, tak jsem se těšila, že nebudu muset dávat malého na spaní k mamce, dala jsem ho spát doma, a po 12. hodině, většinou když malý usnul, tak zase začala sbíječka ☹ Nejhorší byla doba, kdy malý onemocněl, měl angínu a potom dostal zápal plic, takže jsme nemohli chodit ven, a teď celé dny v takovém stavu musel snášet ten hluk.
Takže zajít za sousedama sice můžete, ale pokud oni nebudou chtít, tak si myslím, že nic nezmůžete ☹

tulikiss
22. zář 2015

@sisinka74 promin ale jak muzes predpokladat, ze se nekdo bude ridit automaticky podle pravidel, ktere jste mely v panelaku, jak maji novy sousedi vedet jaky pravidla jste mely v panelaku. ano vy jste opravovaly tak, ze o vas nevedely, ale treba si mysli ze to bylo diky izolaci mezi domy a je ted taky nejde slyset. treba u nas je izolace tak super ze sousedy vubec neslysime a oni nas, a to manzel hraje na elektrickou kytaru.

jedine reseni je promluvit si s nima a slusne je pozadat, protoze uprimne pokud by nekdo na me prisel s tim ze podle toho a to musim delat to a tehdy a hned na ne nastoupil tak ho poslu nekam. je rozdil jestli nekdo prijde a slusne pozada, nez kdyz nekdo prijde a predpoklada ze mi bude poroucet jak mam a kdy mam opravovat svuj barak.

travnulee
22. zář 2015

@ewelinkaaa jo, já zažila rekonstrukce, kterou nepotřebovali mít tak rychle z krku...měli, kde bydlet, nic je netlačilo, takže si dělali v klídku ve volném čase celý byt a hodně dlouho - přes rok. Pláč miminka a vrtání je sakra rozdíl....a náhodou takové sousedčino zpívání miminku je i příjemné 🙂
Právěže k sobě musíme být ohleduplní všichni - tudíž i ti, co rekonstruují, by si měli uvědomit, že nežijí ve vzduchové bublině a mohli by se pokusit vyjít aspoň trochu vstříc. Dětem se nadává za hlasité hry neustále a zajímavé je, že především na hřišti, které je k tomu určené.