Staré pletené věci od babiček, jsou pro miminko vhodné?

venakab
19. led 2014

Ahoj všem,

pořizujeme pomalu výbavičku a z rodiny se k nám snesla hromada použité výbavy.
Nevím, jak se postavit k pleteným svetříkům, dupačkám atd. od prababiček. Věcičky jsou staré v průměru 15 (ale i 35) let, jsem z nich taková rozpačitá. 😒 Na jednu stránku nechci urazit prababičky či babičky na druhou stranu nevím, zda jsou dnes tyto věci stále vhodné, co roztoče, jak se to pere, atd.
Já bych je nejraději nepoužila, ale třeba vyšiluju.
Máte někdo zkušenosti s pletenými věcmi na miminka do cca 6ti měs. věku?

Děkuji mockrát

lleennttiillkkaa
19. led 2014

Náš malý měl oblečení nové i použité, pár kousků v šatníku měl i po mě nebo po mém muži. Co jsem věděla, že mu chci oblíknout jsem vyprala a oblíkla, co jsem věděla, že mu oblíknout nechci, jsem mu jednoduše neoblíkla. Pokud se mi něco líbí, takto použiju...

petrajurinova
19. led 2014

@venakab já z věciček které jsme dostali od maminek a babiček používala hlavně dupačky (staré 30 let) - ty byly dříve z mnohem kvalitnějšího materiálu (čistá, pevná bavlna) a na rozdíl od nových kupovaných i po obou našich dětech pořád vypadaly perfektně. Plátěné košilky jsem nepoužívala - bodíčka jsou praktičtější. A pletené věci jsem dětem neoblíkala v podstatě ani nové - nelíbí se mi. Takže jsme používali spíše flísové mikiny a oblečky. Pokud se ti to, co ti někdo dá nelíbí, tak to miminku neoblíkej.Pokud se ti to líbí, tak to vyper - úplně normálně stejně jako pereš věci, které koupíš v obchodě v současnosti - a použij.

martina_z
19. led 2014

Starsi dupacky byly dobre - presne jak pise @petrajurinova pevna bavlna, bez zmolku a na doma super, nebylo mi jich lito, kdyz miminko porad blinkalo. Kosilky jsem nedavala, protoze mi prislo, ze je v nich malymu zima, a davat pres ne mikinku mi v mistnosti prislo blbe. Mozna je vyuziju letos na jare / v lete a kdyz ne, mam dost bodycek, ktere jsou praktictejsi i protoze lip drzi plenu. Svetrik jsem davala jen jeden, ktery byl vepredu na patentky, ale ani ten moc ne, protoze jsem mela hezci veci a z jemne detske vlny a ne z akrylu, z ktereho se drive tolik pletlo, pac tehdy nic jinyho nebylo. Svetriky pres hlavu nebo zavinovaci jsem nedavala vubec, i za cenu vycitek od moji mamy. Dobra byla jeste bavlnena cepicka, kterou jsem v zime davala pod vlnenou.
@venakab Roztocu bych se nebala...pokud je to akryl, tak ten roztoci ani moli skutecne nezerou. 😉 Davej jen to, co se ti libi a osvedci, pripadne v necem retro miminko vyfot a udelej darujicim radost. Ja takhle malyho nafotila v dupackach s kachnou, abych udelala radost nasim, protoze to byly jejich oblibene dupacky, ve kterych jsem pry byla mimoradne roztomila 😀

martina_z
19. led 2014

Starsi dupacky byly dobre - presne jak pise @petrajurinova pevna bavlna, bez zmolku a na doma super, nebylo mi jich lito, kdyz miminko porad blinkalo. Kosilky jsem nedavala, protoze mi prislo, ze je v nich malymu zima, a davat pres ne mikinku mi v mistnosti prislo blbe. Mozna je vyuziju letos na jare / v lete a kdyz ne, mam dost bodycek, ktere jsou praktictejsi i protoze lip drzi plenu. Svetrik jsem davala jen jeden, ktery byl vepredu na patentky, ale ani ten moc ne, protoze jsem mela hezci veci a z jemne detske vlny a ne z akrylu, z ktereho se drive tolik pletlo, pac tehdy nic jinyho nebylo. Svetriky pres hlavu nebo zavinovaci jsem nedavala vubec, i za cenu vycitek od moji mamy. Dobra byla jeste bavlnena cepicka, kterou jsem v zime davala pod vlnenou.
@venakab Roztocu bych se nebala...pokud je to akryl, tak ten roztoci ani moli skutecne nezerou. 😉 Davej jen to, co se ti libi a osvedci, pripadne v necem retro miminko vyfot a udelej darujicim radost. Ja takhle malyho nafotila v dupackach s kachnou, abych udelala radost nasim, protoze to byly jejich oblibene dupacky, ve kterych jsem pry byla mimoradne roztomila 😀

mafeska
20. led 2014

@venakab Mamča mi dala pytel oblečení, po mě a mojí starší ségře, byly to hlavně svetříky, pletené dupačky aoveraly. Všechno to bylo v perfektním stavu ale využívala jsem jen ty svetříky, ty se v zimě fakt šikly. Dupačky a overaly mám radši bavlněné, košilky jsem nakoupila taky bevlněné,měla jsem je ráda v kombinaci k dupačkám.
JInak teda musim říct že toho taky nejsem moc zastáncem, holt je jiná doba 🙂
Co se ti líbí využil co ne to ukliď. 🙂