Štípe a strká ostatní děti. Poraďte

jity.d
12. lis 2010

Ahoj holky,
moje 17timěsíční dcerka je od malička celkem živá, ale velice šikovná a vnímavá. Doma se krásně zabaví a i bych řekla, že je hodné dítě i když někdy akčnější. Problém nastává, když je ve společnosti jiných dětí. Asi tak kolem 12 měsíců začala děti objímat, což bylo roztomilé, někdy je až mačkala, ale pořád to bylo jakoby z radosti, že je vidí a hraje si s nima. Poslední měsíc ale začala štípat a to dost ošklivě 😒 . Např. v herně si hrála vedle stejně staré holčičky a bezdůvodně jí štípala do tváří. Holčička jen vedle ní seděla, nebrala jí hračky. Prostě jen tak štípla. Dneska taktéž v herně se rozběhla za starší holčičkou a škrábla jí do obličeje, zase bezdůvodně. Holčička jen kolem procházela. Nebo když třeba prochází kolem dítěte, tak do něj strčí, až dítko upadne. Já jí samozřejmě vynadám, udělám na ní tytyty a plácnu přes ručičku, ona vzápětí udělá taky tytyty jakože chápe, že nesmí, ale prostě si nemůže pomoct. Začínám být z toho zoufalá a abych pravdu řekla, tak už se mi nechce chodit ani mezi ostatní děti, i když vím, že to není správné.
Máte některá stejnou nebo podobnou zkušenost? Prosím o radu. Děkuji

crca
13. lis 2010

@jity.d a zkoušela jsi udělat to samé dcerce??Myslím teda v rozumné míře,jen aby věděla,že to bolí 😅 Já vím,je to krutá taktika,ale tvůj článek mě připadá,jako by jsi psala o mé dceři 😀 akorád,my teda neštípen,my plácáme 😀 stojím u linky a ona příjde a jebne mě vařečkou přes zadek 😀 tak jí to hned vezmu a plácnu jí taky a tak to bylo i s taháním vlasů a můžu říct,že dvakrát to neudělala 😀 Zrovna nedávno jsme se bavili s tchýní,že copak o Matýska strach nemám dát ho jednou do školky,ten tam bude ve svém živlu,ale Michalka ta je jak torpédo,u ničeho nevydrží,nejradši pořád na něco lézt a někoho pošťuchovat 😀 Je to taková malá provokatérka 😀

jity.d
autor
13. lis 2010

@crca zatím jsem to nezkoušela, ale už jsem nad tím přemýšlela 😉 . Je pravda, že v jejím věku jí ještě nemůžu vysvětlič, proč to nemůže dělat, takto by to třeba pochopila.
Tak to máme dcerky stejné 😀 . Ještě přidávám odkaz na dva zajímavé články, stojí za to je přečíst, celkem mě to uklidnilo a i to, že nejsem jediná maminka, která řeší tento problém 😉 🙂 .

http://vesela.blog.denik.cz/c/2833/Agresivni-ba...

http://deti.centrum.cz/batole/vychova-vzdelani/...

wacata37
13. lis 2010

@jity.d ja bych ji to nedelala! ona si pak bude myslet ze tak se to dela.
spis ji porad rikejte ze je to spatne ze je to bebi, a musite ji donutit aby se omluvila. v tomhle veku jsem nechala dceru aby to druhe mimi pohladila a rekla promin kdyz to teda umela rict. dneska se chodi omlouvat. taky je hrozne ziva, a nekdy to mysli dobre ale bohuzel je trosinku silnejsi nez ostatni deti a tak je sem tam povali, nebo do nich dloubne. nejhorsi obdobi jsem mela prave mezi 18 mesicem a 3 rokem. Dneska uz chape souvislosti tak se ji to da trosinku vysvetlit. musite vydrzet a i kdyz si myslite ze to nevnima...vnima to a jednoho dne povoli. a mezi deti chodte tam se to prave nauci! Jeste si asi uzijte dneka se uz smeju ale byly to hrozny stresy!!!! ale odmenou mi je dite ktery ve skolce nezlobi s nikym se nepere a posloucha!! proste mela obdobi kdy testovala hranice..jak daleko az muze zajit. 😝

crca
13. lis 2010

@wacata37 asi máš taky pravdu,ale tomuhle mrňeti se to fakt nevysvětlí,ale jak píšeš,prostě začínají zkoušet hranice 😅 Mě když plácne a já jí teda řeknu která ručička to byla,tak jí sama nastaví 😀 no mám co dělat abych se neudržela a nezačala se smát,ale jen symbolicky taky plácnu a ona na mě kouká jak jojo a já jí řeknu vidíš,taky aui 😅 Není to teda na každodenním pořádku,ale třeba kluk ten je právě na to ,že když něco udělá,tak mu řeknu udělej malá a dej pusinku 😅 a on to udělá,to bude líbací maniak 😀

prezdivkos
13. lis 2010

Tak přidám svou trošku do mlýna, jsem ráda, že má někdo podobný problém, je mi neštípeme, ale taháme za vlasy a to fakt fest. Zkusila jsem už vše od plácnutí přes ručičku, přes zatáhání za její vlásky-ale asi je masochista 😀 vůbec jí to nevadí a ještě se směje.. a skončila jsem u výchovné domluvy, která zatím nepomáhá, ale doufám, že časem přinese ovoce. Chodíme mezi děti často, tak se pokaždý děsím, koho zase ztrestá. A přesně, doma je zlatíčko (pokud tedy netahá mě), pomáhá, všemu rozumí. Uvidíme časem. Ch jo, ale zase si říkám, že se aspon neztratí, nic si nedá líbit.

wacata37
13. lis 2010

@crca
@prezdivkos no ja se tu vytahovala a dneska jak jsem varila veceri tak ke me pribehla a kousla me do nohy. Jen tak pro zabavu. hned jsem ji soupla do kouta na 3 minuty a pak se musela omluvit. Mam pocit ze to je mozna taky jejich cesta jak si rict o pozornost.... 😠 😝

crca
14. lis 2010

@wacata37 😀 😀 taky řešení,jenže ty máš už 3 letou holčičku,mě nevydržej ani půl minuty v klidu u jídla 😀 A sledujete,že tady řešíme jen holčičky 😀 😀

wacata37
14. lis 2010

@crca no nenech se zmast. Matty jsou 3 roky ale nechova se jako 3 leta. Je porad jako miminko! taky nemluvi jako 3 leta. Ona ma dva jazyky tudiz je co se verbalniho trosinku opozdena. Tohle s tim koutem (staci ji vymezit jednu zidlicku nebo koutek nebo koberec) to jsem okoukala od supernanny v TV. Ona to dela uz 2 letym detem. Kazde dite tam sedi minutu za kazdy svuj rok. Takze moje by tam mela sedet 3 minuty. Samozrejme ze vstane tisickrat ale ta nanny je tam vzdycky vezme zpatky az je to prestane bavit. a zlomi se, pak se mate k nemu sehnout a vysvetlit mu co udelalo spatne a pak se dozadovat sorry. bud vam da pusinku nebo to rekne. spousta lidi co znam to pouziva rikali ze po par tydnech uz ani koutek nepotrbovali. uz pry staci jenom varovani (to se dava jenom jedno) Ja tu nechci poucovat! jenom bych vam rada poradila. Moje dite je hrozne zlobivy. u jidla taky delala divadla, utikala my z hriste, zasane me neposloucha (to dela jeste ted) a hlavne nespi. Proto jsem se uz obratila na supernanny to uz se opravdu nedalo.
Jinak to s tim 'naughty step' se da pouzit kdekoliv, videla jsem lidi co byly v supermarketu dite vyvadelo tak mama vsechno odlozila posadila dite nekam na kraj a proste tam stala a cekala az si odsedel ten svuj cas apak omluva a jelo se dal. Proste to chce vykaslat se na vsechny kolem a dodrzovat ten system vsude a vzdy!!! Verte ze vam to usetri nervi, a nebudete uz vubec kricet (me to strasne ujizdelo porad jsem rvala jako hysterka) a dite si na to zvykne a uzna kdo je doma panem!
Jestli mate nekdo problem se spanim, tak ta nanny dela to ze mate svoji rutinu, pak ho date do postylky a date mu svou dobrou noc, po druhe kdyz vyleze mu reknete ze uz je cast spinkat, po treti a po tisici co vyleze uz nic nerikate jenom ho porad davate zpet. Musim rict ze vcera to zabralo. Jakmile s ni mluvim ona si pak vymejsli vsechno mozny, a porad chtela zpivat a vypravet mi co kde a jak...jakmile bylo ticho a ja ji tam porad davala zpet povolila a usla...

ja vim zni to hrozne nerealne ale zkuste to!! a hlavne nepovolte a necekejte vysledky hned nekdo povoli za tyden nekdo za mesic...ale pak budete mit totalni klid!!! 😀

crca
14. lis 2010

@wacata37 no neumím si představit,že bych měla 1000x lítat nahoru do pokojíku 😀 Řeknu 3x a dost 😀 ale je pravda,že se snažím před spaním večer,když už teda nějak zlobí,udržet nervy víc na uzdě,nechci aby mě chodili spát ve stresu 😒 bylo teda období od 13-16měsíců co jsem teda byla už zralá na psychouše 🙄 šílený a nejhorší období co jsou na světě 😕 pak se to nějak zlomilo a teď už je to jen o napomenutí a jsou v klidu.Začínají povídat,taže o to je to hezčí,je klid a pohoda a když na mě Matýsek zavolá mamííí ňamíííí 😀 😵

wacata37
14. lis 2010

@crca no ty mas dva ja mam jedno. To se tam samo nudilo. Dnesk si uz cte i po tom co jsme spolu cetli ale nekdy ti tam sedi az do 11 a to uz na ni vlitnu...nechapu ze to moje dite nepotrebuje spanek a to uz zase v 7 stoji vpozoru a vyzaduje si snidani.

vis co ja prave silela unavou, celej den na nohach litani kolem ni a ze skoly do skoly atd..a pak ani v noci nespala....proto jsem hledala nejaky reseni. driv mi ani v ty postylce nezustala, stala tam v rohu a rvala jako by ji na noze brali. takze to bylo neco fakt tisickrat tam jit polozit ji prikrej a jenom jsi privrela dvere uz zase...a tak to slo i do pulnoci a druhej den zas...ale do tydne byl klid!!!! 😀
ted bych potrebovala radu proc se budi v noci ve 3 a stoji tam, a pak i breci dokavad ji nevezmu a nedam k nam do postele. kdyz ji polozim do jeji tak usne ale za hodinu tam zase stoji.....ja se snad nikdy nevyspim 😒

jity.d
autor
23. lis 2010

Ahoj holky, děkuji za vaše odpovědi a zkušenosti,moc mi to pomohlo. Zatím je situace taková, že radši do větších kolektivů nechodíme, ale chodíme po návštěvách, kde je jedno, max dvě děti. Líp se mi tam Eliška hlídá a nejsme obě ve stresu. 🙂

terezt
27. lis 2010

@jity.d necetla jsem vsechny prispevky, jen bych ti chtela rict, ze to je taky vekem. Presne v roce a pul to zacal delat nas Vasik - kousal, strkal, bral hracky. Je to trosku aktivnejsi dite (nechci pouzit slovo hyperaktivni, ale asi jooo), rozhodne se umi prosadit. Doma se urcite nekouseme, nebouchame, nechapu odkud to mel. Taky jsem z toho byla zuriva, nejen kvuli tomu, ze jsem myslela, ze mu to zustane, ze kolem nas byly vetsinou same hodne holcicky, nebo dokonce i hodni kluci, a taky kvuli tomu, ze maminky se divily, co to mam za rostaka. Nekdy jsem mu jednu placla, ale postupem casu jsem presla na neunavne vysvetlovani a vystkovani za dvere (aby si uvedomil), placala jsem az kdyz uz mi opravdu vytekly nervy. Do hernicky jsem chodila, ale jen mezi maminy, co me znaly a vedely, ze nejsem nejaky asocial a ze se snazim o vychovu. Dost mi pak pomohlo, kdyz na plavani se sesli 4 kluci a vsichni byli drsnejsi typy. Jednak Vasik videl, ze i jemu muze nekdo neco vzit a jednak tyhle maminy to braly v pohode. Doma Vasa taky v pohode, relativne posloucha, kouse uz jenom babicku (a to asi jenom proto, ze se mu libi jeji negativni reakce). Ale hlavne - CASEM se to hodne zlepsilo. Tak nezoufej, bude lip.