Svazování miminka na spinkání. Může mu to ublížit?

grabu
5. led 2010

Ahoj holky,

prosím vás o radu, máme skoro 5 měsíčního chlapečka a od narození ho na spinkání zavazujeme do plínky...tak si na to zvykl, že to vyžaduje při každým spinkání i přes den...jinak mručí a je protivnej dokud ho nezavážu a pak je během minutky tuhej a krásně spinká...ale teď jsem se dozvěděla že mu tím můžu omezovat motorický rozvoj...můžete mi někdo poradit, do kdy se může miminko svazovat, jestli máte někdo zkušenosti? Štěpula se ještě netočí ani ze zádíček na bříško ani z bříška na zádíčka...tak nevím jestli za to nemůžu já, že ho svazuju ☹
Poraďte prosím

jane78
25. zář 2011

@luthien.k já se s tím taky neshoduju, jen jsem myslela,že se tady vede diskuze,každopádně svazování je z dob našich babiček a taky nikde nepíšou,že je to správně.Nicméně vítězí selský rozum a i já si myslím,že pro dítě je větší přínos klidná vyspaná maminka a ne rozklepaná hromádka nervů.
@apollo11 🙂

lines
27. zář 2011

Já malého zavazuji od narození do plínky a do rychlozavinovačky. Ale pouze na noc. O půl 8 večer ho zabalím a spinká téměř každou noc do 4 někdy i do 5 do rána. Je pak pěkně odpočatý a má dobrou náladu. Malý má 2 měsíce.

pantomima
8. říj 2011

naše Terka byla svazovaná skoro do roka, Oskar tak cca do 5ti měsíců

lukava
8. říj 2011

zavinování je geniální věc, večer po sedmé zavinu pevně do plenky a pak do rychlozavinovačky, zklidní se a ví, že se jde už spinkat, už je z toho takový náš rituál 🙂 např. Karp ve své teorii čtvrtého trimestru zavinování jednoznačně doporučuje, když byl novorozeně rozhodně to zabíralo, jinak hodně plakal, teď jsou mus koro tři měsíce a spí prostě klidněji, tak proč ne ; )

vodni
8. říj 2011

@lukava @lines @pantomima prosím, nemáte nějaký odkaz na obrázkový návod? 😝
malý se mi vždycky strašně rychle rozváže, asi ho motám blbě... a hlavně, co nohy? on kromě máchání ruk pořád kope nožičkama a pak nemůže usnout. Vázání podle naší dr nechává nohy volné, tak nevím, jestli to jde i jinak..

pantomima
8. říj 2011

https://www.modrykonik.cz/fotoblog/pantomima/al... foto mýho malýho, vydrželo to docela dlouho, apka jsem koupila Kiddopotamus zavinovačku....ještě jednu prodávám...ale i tu jsem někdy musela ještě přes nohy zajistit plenkou

lines
19. říj 2011

@vodni z plínky(musí být ale ta větších rozměrů - já mám 80x80cm) udělám trojúhelník a položím ho tak, že horní cíp má pod hlavičkou. Nejdřív mu dám jednu ručičku podél těla a přeložím pravý cíp plínky, který, tím že je plína velká dosáhne až pod zadeček malého, takto cíp "obmotám kolem něho a snažím se už tím prvním cípem přikrýt nejen levou, ale i pravou ručičku a potom přeložím levý cíp a zase cíp obmotám až pod zadeček. Je to stejný styl zavazování jako u rychlozavinovačky, jen možná ho zkuste dát do toho vrchníhu cípu ne úplně nahoru, ale trošku níž. Nožičkama malý taky máchá a kope, ale pokaždé po chvíli přestane. Pokud má pevně svázané ručičky, po chvilce se cekově zklidní.

grabu
autor
27. lis 2011

@zazulka Ahojky...možná trochu pozdě...ale odpovím...moc sem už nechodím, tak jsem nevěděla, že se mě někdo na něco ptal. 😎 Našeho malýho jsme zavazovali zhruba do 10-11 měsíců...pak začalo být v létě teplo a on se potil a nelíbilo se mu to...už se z toho stejně sám vymotával a tak to samo nějak přestalo...neboj...zavazuj dokud budete potřebovat a ničím se nenervuj, dokud se mu to bude líbit a nebude se kvůli tomu nějak budit nebo tak, tak bych pokračovala jak jste zvyklí 😉 u nás ten přechod pak byl úplně v klidu a malýmu jsou teď víc jak dva roky a pořád spí krásně...teď už sám ve svým pokojíčku ve velké posteli a pořád usíná sám, bez jakékoli asistence...všechno je jednodušší a myslím, že to je tím klidným začátkem a tím, že se to naučil hezky od malička 😉

zazulka
29. lis 2011

@grabu ahoj, to nevadí 🙂 Už nesvazujem, týden před půl rokem šel do pokojíčku a spaní máme jakž takž pod kontrolou 🙂 Ale děkuju 😉

jajinka27
3. led 2012

Tak já nakonec svazuju i druhé dítko 😀 ale teda včera už se mu to nelíbilo a byl tak vzteklej že nevim zda s tim nechce skoncit 😅