Syn (20 měsíců) vůbec neposlouchá, je to normální?

petulinka17
20. črc 2014

Ahoj holky,
mám 20ti měsíčního syna a ten vůbec neposlouchá ☹ je to normální? Nebo už by v tomto věku měl reagovat na moje "příkazy"? Máte s tím někdo prosím zkušenost? Syn je mé první dítě a já si s ním nevím vůbec rady 😒 Neposlouchá ani tatínka, babičku, dědu, no prostě nikoho - má svojí hlavu. Děkuji předem za všechny reakce 😉

martina_z
20. črc 2014

@petulinka17 Muj syn bohuzel neposloucha ani ve 33 mesicich. Moc dobre vi, ze neco nesmi, ale dela vsechno just a zkousi, co jeste vydrzim.

lucifereeek
20. črc 2014

nebudeš jediná neboj, u nás je to právě naopak, co řeknu že nesmí to udělá, takže asi tak... :/

dezyre
20. črc 2014

@petulinka17 asi tě neuklidním. Náš syn neposlouchá ani ve 4 letech 😝 Teda jakštakš ano, mě a manžela. Jinak v necelých dvou letech byl absolutně mimo. Asi i díky tomu, že vůbec nerozuměl co po něm chceme, ale na to jsme samozřejmě přišly až o dost později 😉 Jakmile naskočilo porozumění, začal i víc poslouchat. Samozřejmě slovu "ne" rozuměl, ale nerozuměl a neposlechl v tom smyslu "ukliď hračky", "odnes papírek" , "nerozhazuj" atd. atd.

petulinka17
autor
20. črc 2014

@martina_z no já si právě říkám jestli jsem něco zanedbala nebo čím to je 😒 člověk mu řekne "nechoď tam, nelez tam, nedělej to" a on to stejně udělá ☹ můžu mu domlouvat, vysvětlovat, nadávat, křičet nebo ho plácnout a nic nezabírá..

petulinka17
autor
20. črc 2014

@lucifereeek a @dezyre to jste mě teda moc neuklidnili 🙂 já jsem z něj občas už na prášky 😒

dezyre
20. črc 2014

@petulinka17 zkus na něj mluvit hooodně jednoduše, žádné vysvětlování, domlouvání, prostě jedno dvou slovně. A jinak o jaké příkazy jde, kdy neposlechne? Např. A jsou situace kdy poslechne???

kataol
20. črc 2014

Moje dcera ma 22 mesicu a rozumi vesmes vsemu a poslechne,ale ona je panna a to se vsim vsudy,ma tu poslusnost danou znamenim.ale je pravda,ze ode me tech prikazu nikdy neslysela hodne,ja ji dost povoluju a respektuju ji,takze kdyz po ni chci,at posloucha,tak to pro ni musi mit smyrgl.ne ve stylu Necakej tu vodu,nech to byt.vetsinou odvadim pozornost nebo dam to,co ji laka,z dohledu.deti maji na vse jiny pohled a nektere prikazy pro ne jsou nesmyslne.pokud od mala slysi same ne,pak pro ne to Ne ztraci dulezitost a nevnimaji ho,protoze rodice nekdy zakazuji uplne pitomosti.takze je podle me dulezite to ne umet obchazet od mala a snazit se ho pouzivat v nutnych pripadech.ja to tak delam a mala posloucha ukazkove,i na rehabkach rve jak silena,ale pritom dela co se po ni chce

petulinka17
autor
20. črc 2014

@dezyre jedná se třeba o situaci, kdy háže kamínky do bazénu, nebo šlape na kytky, leze po schodišti, kde mu hrozí, že spadne, apod.
@kataol já sama jsem panna, takže to chápu 😉 malej je střelec

ivonapop
20. črc 2014

V roce a půl už by reagovat na to co nesmí měl. Alespoň vnímavým výrazem a i když by neposlechne, mělo by být poznat, že jde o lumpárnu a prostě to zkouší. Vezmi výchovu tvrdě do ruky, musíš být důsledná, jinak je to o ničem a pamatuj, co nezvládneš do jeho tří let věku, tak se s tím shledáš, ale to Ti nepřeji

denisska
20. črc 2014

@ivonapop přesně tak, souhlasím hlavně důslednost!;)

martina_z
20. črc 2014

@petulinka17 Nemusela jsi udelat chybu. Ja pry byla taky takova. Mam bratra a ten byl poslusny. Mamka nas samozrejme vychovavala oba stejne. Proste jsou ruzne deti a na kazdeho domlouvani neplati. Jo, je to o nervy. Dusledkost je dulezita, protoze oni proste zkouseji, kde jsou hranice a jestli naaaahodou nepovolime.

Jo a pry jsem z toho vyrostla az ve 4 letech. Takze pokud je celej po mne, mam se jeste na co tesit :D Ale abych neprehanela - uz je to s nim prece jen trochu lepsi. Ted janci mj. i proto, ze mame 2,5 mesicni holcicku a snazi se na sebe upoutat pozornost.

greese
20. črc 2014

synovi budou 3 roky me neposloucha vubec denne jsem z toho na prasky furt se jen vzteka vali po zemi nebo mi ukaze at sem zticha nebo na me vyplazne jazyk vystrci prdel vytlemi se mi do xichtu ci zacne flusat na zem... =(

mataharyy
20. črc 2014

mé děti (16m, 3 roky a 5 let) slyší, ale neposlouchají, když už nevědí co by z nudy, tak mi oznámí, že mě poslouchat nebudou, že budou poslouchat jen tatínka, jemu to oznámí opačně a pak nám sdělí že se s námi nebudou kamarádit a můžeme se stavět na hlavu a odstrkovat ušima, ale jak se zatnou nehne s nimi ani pár volů 😅 Takže to je spíše normální, zkouší kam až může zajít a co si lze dovolit, ono to věkem přejde (doufám 😀 )

abalajda
21. črc 2014

Souhlasím,děti si teď upevnuji pozici mezi lidmi,vidí,jak si dospěli dělají co chtějí a zkouší to taky... Dcera je úplně stejná,ona slyší,ale nedbá... Je to na palicí,ať říkám cokoliv,dozvím se,že to může zakazovat jen táta,tátovi řekne,že to může jen máma,blbec aby se v nich vyznal. Doufám,že to brzy přejde...

pavlapl
21. črc 2014

Moje děti poslouchají. Mají pevně nastavená pravidla a ví že když řeknu NE tak prostě ne a nejede přes to vlak. Samozdřejmě že skouší co vydržím, takže pokud neposlechnou po třetí výzvě dostanou na zadek. Já si osobně myslím že dítě ve vás musí vidět autoritu a ne sebe rovného pak je jasné že neposlechne. Ale je to pouze můj názor, každý ať vychovává děti jak chce.

kataol
21. črc 2014

v tomhle věku jednoduše tím, že se vzpírají, ač to může znít divně, vytváří si vlastní sebevědomí, vlastní osobnost...není to o tom, že zkouší co rodiče vydrží, ony na to mají jednodušší pohled, než dospělí, děti nemají rády omezení, i když potřebují samozřejmě pevné mantinely, aby se cítily bezpečně, ale v určitých situacích si prostě nenechají do ničeho mluvit a to už je prostě i o té povaze..ať si říká kdo chce co chce, tak z mých zkušeností opravdu hodně záleží i na tom znamení, mě se dcera vybarvuje úplně typicky podle svého znamení, ať už v poslušnosti nebo v puntičkářství, vybíravosti v jídle a hlavně to její uklízení...dokonce jsem si nechala vypracovat i její osobní horoskop, kde je napsán úplně přesně její vztah se mnou, s otcem, ale hlavně vykreslená její povaha, jaká je, jaká bude a hlavně jak s ní jednat, aby jí nebylo ublíženo..takový univerzální návod na ní 🙂 vím, že jsou lidi, co tomu věří a víc možná těch, co tomu nevěří, ale konkrétně u nás to všechno sedí přesně...píšu to tu proto že pokud někdo má takové problémy s dítětem, není špatné nechat si takový horoskop vypracovat, tam může být krásně vypsané, co se s tím človíčkem děje, jak uvažuje a jako potřebuje výchovu...

kajalka
21. črc 2014

Možná by stačilo víc milovat a míň vychovávat: http://www.naomialdort.cz/

katyxq
21. črc 2014

https://www.modrykonik.cz/obdobi-vzdoru 😉 ... kdyby si dítě touhle fází neprošlo, nebylo by normální, utváří se jeho vlastní já - doporučuju skupinu https://www.modrykonik.cz/group/4575/ a knížku Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly 🙂

katyxq
21. črc 2014

po schodech ho nauč lézt, kamínky nebo třeba papírové kuličky mu ukaž, kde (ale ne jinde!) může házet ... a zákazy vysvětluj pozitivně (děti to NE jakoby nevnímají - takže místo nerozlívej vodu řekni voda patři do hrnečku, místo neházej kamínky použij kamínky můžeš házet jenom tady, místo nelez na schody ho začni na ty schod učitt lézt a že na ně může lézt jedině společně s tebou) ... čím méně zákazů, tím spíš je dítě poslechne, ale zároveň je potřeba uspokojovat vývojové potřeby dítěte (zkoumat, lézt, sledovat, co věci dělají - jak se rozlívá tekutina, jak vypadá let a jaký zvuk dělají zvuk dopadající kamínky, atd.)

petronelka20
21. črc 2014

Male je 22 mesicu a posloucha si podle nalady, moc dobre vi, co muze a co ne, ale stejne me kazdou chvili zkousi, reknu ji, at neco nedela a ona to vzapeti nedela, zrovna pred chvili ji rikam, nech mi to kaficko, neber ten hrnicek do ruky, jinak mi ho vylejes a ona mi do nej naschv,al drkne a kafe vylite 😀. Jinak hystericky zachvaty jsou posledni dobou taky na dennim poradku, snazime se ji nerozmazlovat, kdyz se neco zakaze, tak se to nedovoli, kdyz neposloucham, tak ji to reknu normalne, pak zvysim hlas a tak po 5 ji dam pres ruku nebo pres prdylku, ale obcas to jde delat zase natruc 🙂. Podle meho je to obdobi, ktere driv nebo pozdeji prejde, jen doufam, ze tedy driv nez pozdeji 😀

katyxq
21. črc 2014

@petronelka20 a ona tě poslechla - vzala a vylila 😉 (viz můj příspěvek nad tvým)

petronelka20
21. črc 2014

Na ni neplati ani, kdyz se to nerika zakazem, ma dovoleno kreslit si v obyvaku na stul, ale stejne jde a maluje si na zidlicku, trampolinu, zed... proste je to moje mala potvurka a cim vic jsem vycerpanejsi, je mi zle...tak toho mrska vyuziva a provokuje, dela naschvali a u toho se tak pekne vitezoslavne tvari 😀

kacikaci
21. črc 2014

čím víc používáme zákazů a příkazů, tím víc k nim dítě poňoukáme..co se takhle na ty příkazy vykašlat a začít nabízet jiné varianty již zmíněných činností? jak píše katyxq, když háže kamínky, tak mu říct, kamínky můžeš házet třeba tady a tady..tady je místo na to a to..moje dcera taky ráda hází kamínky, a tak chodíme k rybníku, kde si házíme kamínkama do vody..její potřeba je uspokojena a nemá potřebu ji projevovat na místech, kde se to "nemá". po schodišti leze možná proto, že si chce vyzkoušet jaké to je, chodit do schodů či ze schodů - to přece dělají všichni chodící lidé, tak proč nemůže on?, skáče po kytkách? nechat ho na hřištích bosého (teď v létě ideální)
možná bych se zkusila zamyslet nad tím, jak chceš své dítě vést, nikdo nechce poslouchat něčí příkazy, děti nechápou, proč jim nestuále něco přikazujeme, mají svou hlavu a chtějí si věci ozkoušet amít vlastní zkušenosti, my bychom měli být jejich průvodci v tom obrovském zmateném světě, ne jejich velitelé, které budou na slovo poslouchat a myslet naším mozkem.. 😉
@petulinka17

karlajasmine
21. črc 2014

Přesně souhlasím s @kacikaci, vidím tolik rodičů, kteří říkají "nedělej tohle", "nedělej támhle to", případně oblíbené "Přestaň", kdy dítě očividně nechápe proc nemůže něco dělat nebo s čím má vlastně přestat... Moje máma mi zakázala dost věcí, ale vždycky mně přesně vysvětlila proč - např., že nemám sahat na žehličku, protože se spálím a bude to pak hodně bolet, nebo že si nemůžu vzít 5 sušenek, protože by to nebylo slušné vůči tetě, protože by pak pro ni nic nezbylo... atd, atd... Nikdy mi neřekla "přestaň" nebo "nedělej tohle", bez vysvětlení, a pak když už někdy nastala vyjímečná situace, kdy by tohle musela udělat, tak jsem okamžitě věděla, že musím poslechnout, protože tohle často nedělala. Přitom jsem zastáncem pravidel a toho, z dítěte vychovat slušného člověka, který pomůže, posleche atd, ale pokud někdo na dítě od rána do večera volá "ne, ne a ne", tak to dítě pak to "ne" bere jenom jako nějaké bezvýznamné slovo..

ililina
21. črc 2014

@petulinka17 syn prochází obdobím vzdoru, je to v tomto věku normální. Je potřeba si uvědomit, že musí mít hranice, co smí a nesmí dělat. Dcery když byly v tomto věku, také objevovaly svět a uvědomovaly si vlastní já. Nám pomohlo např. počítat do tří, jakmile neposlechly, dostaly i na zadek. A za nějaký čas pokud jsem jen začla počítat jedna, už to šly udělat, protože věděly, že je zle. Jen je důležitý si rozmyslet, co ještě dítěti povolit a co už ne. A to NE dodržovat stále. Je to náročný období, ale je důležitý vytrvat!

ivular
21. črc 2014

@petulinka17 Nečetla jsem odpovědi, tak se možná budu opakovat. Ale já sama třeba od syna vůbec nečekám, že bude "poslouchat", resp. "reagovat na příkazy". Prostě to beru tak, že je to dítě a tudíž moc rozumu od něj čekat nemůžu 😅 Když chci, aby něco nedělal, snažím se aby k tomu neměl ani příležitost, případně hned vysvětluju, proč něco dělat nemá - aby pochopil, že je i v jeho zájmu to nedělat😉 Taktéž mu hned ukážu, co by mohl dělat místo toho😉 Bude mu 3,5 roku a zakřičela jsem na něj jen jednou, neplácla nikdy. Ale možná, že s jiným dítětem by mi to tak luxusně nefungovalo, nevím..

petulinka17
autor
21. črc 2014

Holky, všem Vám moc děkuju za Vaše názory a za Vaše zkušenosti s vlastními dětmi 😉 já právě na malého nechci křičet, nechci mu něco zakazovat a nakonec mu "naplácat" 😒 ráda bych nějaký kompromis, ale i když se snažím mu vysvětlit, třeba že ho to bude bolet, když spadne z těch schodů, tak stejně jde a leze tam znovu...
@kajalka knížku od Naomi Aldort mám doma, jen se dostat k tomu jí přečíst a stejně tak je to i s knížkou Jak mluvit, aby nás děti poslouchali @katyxq

petulinka17
autor
21. črc 2014

Jo a problém je taky bohužel trochu i na mé straně, protože nemám dost pevné nervy ani vůli vydržet 😒

ivonapop
21. črc 2014

@greese Jednou by si lehl na zem vzteky..., věř , že by to bylo naposled

ivonapop
21. črc 2014

@katyxq Promiň, ale pokud se dítěti nevštípí výraz NE, aby vědělo, že tohle prostě NE, že to prostě nesmí, tak je to o ničem