Syn kouše děti, když se nepohodnou. Jak tohle řešit?

pavlina05
6. dub 2011

Chci se zeptat zda máte někdo podobný problém a jak jej řešíte?
Náš malý (2 roky a 9 m.) si rád hraje s dětmi,chodíme často do kolektivu.
No a sem tam se s někým nepohodne, např. o hračku,vznikne bitka a v nestřeženém okamžiku,když už asi neví jak se bránit,tak kousne.
Jak tohle řešit?

Já mu plácnu po zadku,nadám a vysvětlím. Ale asi je mu to jedno....nebrečí a mám pocit, že mě ani neposlouchá. ☹
Jsem z toho špatná především vůči maminkám jejich pokousaných dětí. ☹
Máme pořídit snad náhubek???? 😕 😅

peroli
6. dub 2011

Pavli, já tohle jako malá dělala taky 😅 😅 😀 😀 myslím že dodnes má jeden kluk můj otisk na noze (beze srandy)... 😔 😅 😀 😀
Asi to chce po něm jen víc koukat, dál vysvětlovat a vždycky to nějak potrestat a myslím že tak jako u mě, to za chvíli přejde... 😉
Nebo můžeš zkusit obrácenou psychologii a když ti doma něco provede tak ho taky jemně kousnout aby to poznal i z druhé strany... zní to sice jako hrozná kravina ale ono to tak někdy vážně funguje...
Každopádně držím pěsti 😉

zuzka72
6. dub 2011

Pavli to děti dělají, mě to teď kluci dělají taky, hlavně Lukajda a pamatuji si, že to dělalali i ti starší, nevím důvod, ale přešlo to a doufám, že to přejde i tyto....akorát to teda fest bolí, když se zakousne, naštěstí koušou jen do mě, nebo do táty, ale co není může být a pokoušou děti na pískovišti, takže hlídám.....

danamatus
6. dub 2011

Ahoj, náš Ondrášek taky kousal a kouše teď i brášku, ale to jen vyjímečně. No co poradit? My jsme taky nevěděli co s tím, taky dostal , vysvětlilo se a účinek jak kdy...........Byly období, kdy byl zlatý a zase kdy kousal za každou kravinu, takže si myslím, že to přejde, ale určitě hlídej, já taky furt hleděla jestli se nechystá k "akci". Teď stačí jen zakřičet :běda a uvidíš a nekousne, ale jde vidět, jak by fakt moc rád kousnul.

Ohleně té obrácené psychlogiie co psala peroli: My si myslíme, že tohle byl právě u nás spouštěcí faktor. Manžel když si s malým hrával, tak ho sem tak slabounce kousnul, aniž by si uvědomil, co tím způsobí, ale samozřejmě to tak nemusí být. Je fakt, že jsme to pak párkrát zkoušeli, že jsme ho kousli více, aby věděl, že to bolí a na chvilku to pomohlo.
Vydržet, myslím, že se to tak kolem toho třetího roku zlomí 😒

komteska
6. dub 2011

no tak toto moc dobře znám 😖 , a to Dandovi budou za měsíc tři a dělá to občas taky
ale co jsem slyšela od maminek školkových dětí i ve školce se s tím setkáme, dělá to hodně dětí a dokonce víc i holčičky, a to už umí většina krásně mluvit, ale stejně místo aby řekli....třeba dej mi tu hračku, teď si s ní hraju já, tak rafnou jako by se nechumelilo a jak na to?

tuto otázku řeším docela často, vyzkoušeli jsme taky kousnout, ale to fungovalo v době, kdy neuměl mluvit

teď se stane, že ho chvíli nehlídám a přijde třeba maminka z koutku a říká? tady váš chlapeček kouše děti a je mi to taky moc líto, ale vysvětluju mu to horem dolem,vždy když někam jdeme mezi děti, tak mu říkám....žádný kousání nebo jdeme okamžitě domů a taky tak činím pokud někoho kousne 😉
on je hodně živý, mluví krásně, ale jakmile se setká se stejně silným soupeřem neví jak s tím naložit a zápasí, když mu dítě hračku nedá, tak rafne 😠

takže poradím asi jen to, že to chce předcházet a jakmile člověk vidí, že se k něčemu schyluje okřiknout, plácat přes zadek se míjí účinkem, alespoň u nás a doufat, že se to časem spraví samo 😵

veruska007
6. dub 2011

Nas maly to taky dela, casem to preslo. Pomohlo preruseni kontaktu, kdyz me nebo manzela nebo nekoho jineho kousnul, okamzite jsme ho postavili na zem a poslali pryc nebo odesli. Myslim, ze to zabralo.

j.kriv
6. dub 2011

My s tím sice problém nemáme, ale zkusila bych neupozorňovat předem, co se stane když kousne, spíš v případě, že by kousnul, netrestat, ale spíš odvést ho bokem od ostatních a snažit se pochopit proč to udělal, pravděpodobně jenom neví, jak si účinně bránit prostor, hračku... a vysvětlit mu, že chápete že si asi chtěl s hračkou hrát sám, ale že to kousnutí dítě asi bolelo, že by příště možná pomohlo, kdyby řekl nenene nebo navrhnout nějaké jiné řešení dané situace...

blandik
7. dub 2011

Já bych malého za to netrestala plácnutím ani nadávkami, ale spíše bych se mu snažila ukázat, jak jinak se může bránit, naučit ho pořádně si říct, že tu hračku te'D nepůjčí, že si s ní hraje...jde o to mu ukázat cestu, jak se jinak než kousnutím bránit. Tím, že ho ještě potom plácneš, nadáš mu - tak mu ukazuješ, že bít a kousat je vlastně v pořádku (ty biješ jeho, proč by on pak nemohl kousat jiné dítě?, taky to je obrana, nebo máš na to větší právo než dítě?) a taky je to vůči malému silně nespravedlivé, on se brání, jak může a ty mu nadáš. On cití nespravedlnost a ty to nechápeš a ještě jseš v jeho očích proti němu...nedivím se, že pak s tebou nemluví, nepláče, zlobí se podle mě na tebe, ví, že mu nerozumíš a že si to musí řešit po svém...já bych mu popsala pocity, že nelíbí se ti, že ti někdo chtěl vzít hračku, to se ti nedivím, taky bych se zlobila. Můžeme přijít na nějaký jiný způsob, jak si tu hračku uhájit a nekousat..naučit ho slovně si o tu hračku říct...je to proces na dlouhou tra't, ale jak dítě bude cítít, že nejsi na jeho straně, že mu nerozumíš, moc s tím nepořídíš a tím bitím mu dáváš vlastně příkladový souhlas, že násilí je povoleno...

a pokud jde o kousání obecně vůči rodičům, hlavně při hře...tak mě moc pomáhalo prostě říct, co chci, aby udělal - jak se blížil pusinou k ruce, tak jsem začala říkat, já chci pusinku, já chci pusinku a jemu se to moc líbilo a převzal to do srandy a dával mi pusinky.

terezt
9. dub 2011

Ahoj, tak to je presne nas problem. Kouse, kdyz mu nekdo bere hracku. Kouse predevsim zname deti (protoze s temi si hraje nejvic), ale klidne i nezname a starsi chlapecky. Ma naprosto majetnicky vztah k hrackam v hernicce nebo na hristi. U kuchynky v hernicce uz nemuze stat jine dite, hned ho vystrci - samozrejme, ze mu 100x muzu vysvetlovat, ze ke kuchynce se vejdou 2 i 3 deti a ze je zabava hrat si spolu - nechape. Dalsi priklad - hral si na hristi s domeckem, pak se sel houpat, jakmile zjistil, ze si v domecku hraje jiny chlapecek, ihned ho bezel kousnout! Ja taky hlidam, davam pozor, donedavna jsem netrestala a peclive vysvetlovala, jak pise Blandik. Ale ted jsem presla na raznejsi metody. Myslim si totiz, ze je neco jineho, kdyz kouse dvoulete dite (nebo mladsi) a temer trilete. Nas maly to dela uplne automaticky jako obranou (ale casto i utocnou) akci, driv nez premysli. A take zavisi na temperamentu ditete. Jasne, nekomu muzete vysvetlovat a vysvetlovat a dite bude poslouchat. Ja ale vidim, jak ma moje vysvetlovani naprosto na haku a ani neceka, az to dokoncim. Ja jsem mu proste minuly tyden - to pokousal v jednom dnu tri deti - (vysvetlovani za dvermi, odchod z hernicky) - nakonec proste dala na zadek, a to vareckou. Zatim to pomohlo, otazka je, jak dlouho mu to vydrzi. Je to sice potlaceni agrese jinou agresi, ale ted mi staci jen vytahnout varecku a mam "zastrasovaci mechanismus" po ruce. Jinak samozrejme davam bedlivy pozor a snazim se predchazet (coz je u 3leteho dost ziveho ditete znacne nesnadny ukol). Je mi blbe, ze to pisu ja, ktera jsem nepouzivala takove metody relativne dlouho a jsem v zasade proti nim. Ale proste uz mi dosla trpelivost, bylo mi lito pokousanych deti a popravde receno, bojim se te automaticnosti "beres mi moje, proto te kousnu", ktera mu naskakuje. To biti mu myslim na chvili vystaci a rozhodne toho neminim zneuzivat. Chci jen, aby vedel, ze nejen on tak umi prosadit svoje. Jde mi hlavne o to, aby se odnaucil kousat. Jo a s tim nahubkem - ja premyslela, ze az priste kousne, prelepim mu pusu leukoplasti (uz jsem si ji koupila).

cervena_vila
7. kvě 2011

haha, přelepit pusu 😀 už vidím ten ukřivděný výraz a slzy vzteku - asi člověk musí zkusit všechno

veronika.m
7. kvě 2011

Jé holky, tohle dělala naše Lili taky a fakt mi super pomohlo když jsem jí opravdu razantně kousla. Měla i otisk zubů a od té doby nic. Ani kousanek, doporučuji vyzkoušet 😉

romana29
8. kvě 2011

Teda aspoň mají nějakou reakci, když koušou. Náš začne brečet a čeká, že ho někdo bude chlácholit 😀

dana3262
8. kvě 2011

Nasemu je 15.m. Kouse, stipe a skrabe. Skoro furt a bezduvodne. Dela to vsem. Nejen detem, ale i nam. Taky nevime, co s tim..

eloana
12. kvě 2011

malemu je 11m a kouse a stipe🙂)) je tak nauceny neb se brani sestricce🙂) Ale problem je,ze to dela i svym vrstevnikum... tak nevim jak zakrocit.lepe si vyhraje se starsimi detmi

kammka
12. kvě 2011

naše holka byla každou chvíli pokousaná a i pokousala - ve věku kolem 1,5 - 2roky.. to byl děs.. kolikrát se holky začaly mydlit a já už viděla, jak čapla ruku soupeřky a otvírá tlamu...a už jsem skákala šipky.. fakt pomohlo jenom kousnout ji taky.. i když ona pokousaná byla taky každou chvíli a i si pořvala, když ji rafla kamarádka, ale zabralo až to, že jsem ji rafla já a to dost silně, otisk měla 😖
pak to nějak přešlo... ne že by toho nechala ihned, spíš si to začala víc uvědomovat a víc se ovl¨ádat, zvláště poté, co ji tak ošklivě pokousala nikoli sokyně, ale milovaná maminka.. zní to sice dost drsně, ale prostě jsem se zachovala jako fena 😀 😝 😀 😀
a je pravda, že to dělaj spíš holky 😒

kocka5
12. kvě 2011

Díky ženy za toto téma...... jak vidím jak otevírá tlamu......přesné. 😉

coxa
15. kvě 2011

Náš syn kousal kolem 18ti měsíců, plácli jsme a dali ho do vedlejší místnosti nebo někam mimo nás a přešlo ho to tak nějak samo. Je ale fakt, že kousal jen nás, ostatní děti nikdy.

kacamura
15. kvě 2011

našemu synovi je skoro 18 měsíců ale kouše už tak od roka 😖 ... jak se k němu přiblíží jiný podobně starý dítě a chce ho třeba ajenom obejmout tak ho odstrkuje a nebo kousne 😢 ... sem z toho docela špatná nevím co stím je ještě malej na to aby slovně chápal, že to může udělat i jinak... snažím se to řešit častějším kontaktem s dětmi aby si zvykal, trochu to pomáhá, ale rozhodně nepomáhá když mu řikám aby to nedělal nebo ho plácnu... každopádně mamka dělá ve školce a prej se tam ty děti koušou pořád...

katka82
19. kvě 2011

Ahoj 🙂 tak náš malej kousal taky 😒 naštěstí ho to už teda přešlo 🙂 dycky dostal přes pusu a šel do kouta 😒 ale kamarádka(dětská sestra) mi poradila že funguju okamžitě po kousnutí dát dítěti špetku soli do pusy 😉

audri
23. kvě 2011

Taky jsme si to užili.. vyzkoušela jsem všechny metody.. od mého kousnutí až po sůl.. přes vysvětlování, izolování, plácnutí.. Pak jsem já, nevěřící Tomáš, zašla k paní kinezioložce.. a od té doby, divím se sama, se kousání výýýrazně omezilo až vymizelo. Tak nevím.. třeba i to pomohlo.

evaviki
10. dub 2012

obnovujem temu.. maly zacal v skolke kusat deti.. do skolky chodi pol roka, na zaciatku bol dost divoky, ale ucitelky ho zvladli a ukludnil sa (divoky v style, ze stale len behal, skakal, nema pu sebazachovy, takze rozlicne liezol na skluzavku a pod.) Vsetko bolo ok, ale do skolky nedavno pribudol chlapcek, ktory je vyrazne starsi (mal by ist do prvej triedy), nevie ani poriadne cesky a je dost divoky. Od tej doby doma pocuvam, ze ho ten chlapecek kusol, buchol, neposlucha, je divoky a pod. A zaroven zacali ucitelky hovorit aj o Sebikovi, ze zlobi, neposlucha.. Akoby ho nasledoval.. Dnes z nicoho nic kusol jednu holcicku do čela. Nic mu nerobila, isla vedla neho. Dle ucitelky ju kusol dost silno. ☹ Neviem, co mam robit, kusacie obdobie mal ako malinky, nikdy nebol k detom zly... ☹ neviem ako mam reagovat, ako zabranit tomu, aby sa to neopakovalo.. ☹