Syn má žlutý nos z mrkve. Upraví se to časem?

vetrovka
20. pro 2007

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat, jestli nemáte některá zkušenosti se žlutým nosem u vašich zlatíček. Přikrmujeme zhruba 7 týdnů a protože Tomášek není takový jedlík, dávám mu kupované příkrmy. Snažím se to střídat,aby neměl každý den mrkev, ale ať dělám co dělám, tak většinou se tam vždycky objeví 😉 (kromě špenátku, brokolice apod.).

Chtěla bych se zeptat, pokud jste se s tím některá setkala, jestli se to časem upravilo nebo co s tím... k doktorce jdeme po novém roku, ale přiznám se, že mě to trochu trápí😖 ( žlutý nos vyniká hlavně na fotkách, ve skutečnosti to až tak patrné není 😉

alcatko.j
20. pro 2007

Vetrovko, Draga z unorovek ti urcite poradi 😉

vetrovka
autor
20. pro 2007

jsem zvědavá 😉 to že mi Tomášek háže bobek na ovoce, s tím jsem se smířila, ale ten nos... ten mě s... 😉 asi vánoční bonus...

margotka
20. pro 2007

My s tím zkušenost máme se starší dcerou.Měla ale obličej celej takovej žluťoučkej ,pak se přidaly i dlaně a chodidla.Jediný,co pomůže je právě omezení vitamínu A,takže brzdit s tou mrkvičkou. 😖 😖

vivian
20. pro 2007

Nemám zkušenost u miminek, ale setkala jsem se s tím u jedné pacientky, dospělé paní. Ale ta byla oranžová celá 😀 Nejdřív u ní bylo podezření na žloutenku, ale ona potom prozradila, že miluje mrkev a sní jí ohromný kvanta denně... Ale kromě toho divného zbarvení kůže to žádné škodlivé následky nemá.

margotka
20. pro 2007

Přesně tak!! I já to zažila s jednou pacientkou,tak jsem se o dceru neobávala 😅

vetrovka
autor
21. pro 2007

margotka: já se s tou mrkvicí snažím brzdit, ale potvora je všude 😉

kale
29. pro 2007

Ahojky, mě by to taky zajímalo jak je to s tou mrkví. Karolínka ji má v každé polívce a na fotkách má také žlutý nos. 😲 Nejdřív jsem si myslela, že je to odraz od blesku, ale asi na té mrkvi něco bude. Zkusím ji omezit.

natalien
30. pro 2007

Nell nám taky trochu zoranžověla po mrkvi, ale když ji tááák chutnááá 😵 A jak píše Vivian, škodlivé to není a i moje dr. říkala, že krom zabarvení to fakt ničemu nevadí a o nadbytek betakarotenu se nemusím obávat.

besinecek
18. led 2008

ahoj právě jsem byla v poradně a doktorka mi řekla, že malá papá moc mrkve a smála se že má hezkou barvičku, takže trochu omezit, většinou to měla z těch kupovaných příkrmů, teď dělám domácí a té mrkve tam tolik nedávám, ikdyž ona to domácí moc nechce.

petaska
18. led 2008

Přesně tak, omezit mrkvičku-malej byl taky do oranžovo žluta, tak se doktorka bavila, jak ty mrňata tu mrkev baštěj asi nejvíc 😀 Tak jsme omezili a je to lepší, sice z toho nosánku to slejzá nejhůř, ale už nevypadá jak po žloutence 😅 😉
Jen je fakt, že v těch kupovaných je mrkev skoro všude....takže kuchtíme domácí a taky to jde, naštěstí sní prdík všechno 😉

krista
5. bře 2009

kate77 • 1d • Dnes v 09:24
Ahoj,setkali jste se s tím,že má mimi od zavedení příkrmů lehce žlutší pokožku?My to máme 3,5 měs..u doktorky mi sestřička řekla,že možná jí hodně mrkve,ale dávám příkrmy ze skleniček Hami,tak snad je to tam (te mrkev) nadávkované akorát...a vadí to nějak?Očičká žlutá na žloutenku nejsou,prostě celé tělíčko má žlutý nádeh...

zoubek • 1d • Dnes v 09:29
Dělají i příkrmy ve skleničkách, kde není mrkev. Myslím, že Hipp. Koukni na složení. Já si to docela hlídám a kdyžtak něco ukuchtím sama bez mrkve. Sestra měla kluka také oranžového,nemělo by to být,ale na škodu to není. 😉

megee • 1d • Dnes v 09:29
kate my to měli taky a je to opravdu z mrkve i já dávala skleničky, zkus mu chvíli mrkev vynechat a uvidíš, že se to spraví, já potom dával třeba jen květák s bramborem, nebo špenát...prostě jsem na chvíli mrkev úplně vysadila a zmizelo to

geminis • 2d • Dnes v 10:02
My měly u jedné holčičky taky žlutou barvu pokožky. Doktorka jako příčinu uvedla mrkev a doporučila na pár dnů vysadit mrkev úplně, jak píšou holky...buď vař bez mrkve nebo kup skleničky bez mrkve. Za pár dnů by to mělo zmizet.

keba • 2d • Dnes v 11:16
Ahojky tak my jsme měli teda žlutéj jenom nosík ale celkem dost..Mudr.to nijak neřešila..mě to ani nenapadlo se ptát..tedkom když začíná papat více rozmanité jídlo tak se to pomalu ztrácí ale nažloutnutí máme stále..mrkev jsem nevysadila,malá ji chce ve všem bez ní mě jídýlka nejí ani z obchodu ani ode mě...asi proto žeta mrkev je sladká tak jí tam prostě chutná..jestli to není nijak škodlivé tak bych to neřešila ono se to postupem času upraví samo..teda my jsme to aspon neřešili..

berenika39 • 2d • Dnes v 11:19
jj, občas nos, občas celý tělíčko jak špatně rozetřenej samoopalovák...přesně podle toho, kolik mrkve jí. Ale vypadá to dobře, já platím za solárko a péta je opálenej a ještě se u toho může nadlábnout 😀 😀 😀 .
Dělá to betakaroten, je v mrkvi....

kate77
5. bře 2009

Aha?tak toto téma jsem prostě nenašla( jsem si založila svoje🙂ale dík za rychlé reakce 😉 , je to supr,že nejsem sama a přesněěěě je nejvíc žlutej nosánek...

mady
5. bře 2009

jojo tak to znám velice dobře 😉 malej měl žluté i obočí a taky nos. Taky jsem musela omezit mrkvičku 😉

jitdan
17. dub 2009

Ahooooj, nám je za týden 9 měsíců a na 8 měsíční kontrole řekla Dr. STOP mrkve...... Má oranžový nosík (hlavně na fotkách) a prý i tělíčko (to nevidím...). A tak 3 týdny už mrkev nejíme... Když ho vyfotím, tak nos stále oranžový je 😀 Máte někdo zkušenost za jak dlouho to zmízí-zmizelo??? Díky moc!!!

anke
17. dub 2009

teda musim se jit podivat na mrnouska, basti mrkev ve vsech prikrmech - kazdy den,ale ma to michane vetsinou trochu baby karotky, brokolice, cibule a hrasek a obcas neco jineho ... osvedcena kombinace, ale jdu se na nej podivat 😀 no hlavne, ze to nicemu nevadi, vsak ta barva zmizne ...

soanpe
18. kvě 2009

holky,
já myslela,že betakaroten ve větším míře vadí na játra.
Tak jsme z toho blázen,protože tu někdo psal,že to nevadí 😨

lentilka11
18. kvě 2009

Beta karoten (provitamin vitaminu A)

Beta karoten je látkou ze skupiny karotenoidů, kterých je v přírodě několik stovek druhů. Má na svědomí žluté až červené zbarvení rostlin.

Biochemickou přeměnou beta karotenu vzniká v těle vitamín A. Nedá se ale říci, že by měl beta karoten stejný význam jako vitamín A. Jeho význam je hlavně v ochraně organismu před volnými radikály, patří mezi významné antioxidanty. Zvyšuje tak obranyschopnost organismu a snižuje výskyt rakoviny. Chrání buňky především před rakovinou kůže.

Beta karoten naleznete především v žlutých, oranžových a červených rostlinách, jako je mrkev, rajče, paprika, překvapivě mnoho karotenu je i ve špenátu a petrželi. Velké množství karotenoidů je v hovězích játrech. Tam je však zároveň i mnoho vitamínu A, takže narozdíl od zeleniny a ovoce není vhodné konzumovat játra ve velkém..

Při nedostatku beta karotenu jsou buňky méně chráněné proti působení volných radikálů a zvyšuje se možnost vzniku rakoviny. Snižuje se obranyschopnost organismu. Pokud trpíte i nedostatkem vitamínu A, chybějící karotenoidy nemohou tento vitamín nahradit a nedostatek se projeví jako šeroslepost, zástava růstu, suchost a porucha funkce sliznic.

Při předávkování Beta karotenem na rozdíl od vitamínu A nehrozí ani hypervitaminóza A a ani karcinogenní, mutagenní či embryotoxické (poškozující plod) účinky jako u předávkování vitamínem A. Při vysokém příjmu beta karotenu budete mít při nejhorším oranžovou kůži, avšak i tak není vhodné překračovat příliš doporučené dávky.

Beta karoten je mimo jiné vhodné užívat, pokud je Vaše kůže vystavena často slunečním paprskům. Nejvhodnější je konzumovat dostatek zeleniny a ovoce, z něhož získáte dostatek karotenoidů v přirozené formě.

Jeden mikrogram vitamínu A odpovídá šesti mikrogramům beta karotenu (1 ug vit.A = 6 ug beta karotenu).
Doporučené dávky

* dospělí 6-15 mg denně
* děti 3-6 mg denně

zdroj: http://www.ordinace.cz/clanek/beta-karoten-prov...

lentilka11
18. kvě 2009

Beta-karoten je nejznámější z 50 karotenoidů, které mají aktivitu provitaminu A. Absorbce beta-karotenu probíhá v tenkém střevě. Množství absorbovaného beta-karotenu ovlivňují různé faktory, zejména množství tuků a bílkovin. Např. ze špenátu, který byl připraven bez tuku, se resorbuje pouze 6% z celkového beta-karotenu, přidáme-li při kuchyňské úpravě tuk, zvýší se absorbce beta-katotenu až na 60 %.

Teoreticky z jedné molekuly beta-karotenu mohou štěpením vzniknout 2 molekuly vitaminu A. Prakticky je však v organismu pouze část z celkově přijatého beta-karotenu přeměněna na vitamin A a zbytek se skladuje v tukových tkáních, např. v kůži a v játrech. Konverze beta-karotenu se řídí stavem vitaminu A v organismu. Pokud má organismus dostatek vitaminu A, konverze beta-karotenu se snižuje. Z tohoto důvodu není možné se beta-karotenem, jako zdrojem vitaminu A, předávkovat. Dalšími faktory, které ovlivňují konverzi beta-karotenu na vitamin A, je množství přijatých bílkovin, tuků a vitaminu E.

Výskyt a zdroje

Karotenoidy obecně se vyskytují v žlutooranžovém a tmavě zeleném ovoci a zelenině. Nejbohatšími zdroji beta-karotenu jsou mrkev, karotka, meruňky, papája, mango, nektarinky, broskve, špenát, brokolice, hrách, kapusta, řeřicha. Karotenoidy se také vyskytují v živočišných materiálech, např. dávají zabarvení vaječnému žloutku, máslu nebo masu lososa.

Funkce v organismu

Beta-karoten kromě toho, že slouží jako zdroj vitaminu A, vykonává v organismu řadu dalších funkcí.

Především působí jako antioxidant, pomáhá neutralizovat volné radikály, reaktivní molekuly, které jednak vznikají během metabolických procesů v organismu, jednak je přijímáme z vnějšího prostředí. Volné radikály mohou poškodit lipidy buněčných membrán a také genetický materiál v buňkách. Výsledkem tohoto poškození může být až vznik karcinomu. Bylo dokázáno, že konzumace ovoce a zeleniny, bohatých na beta-karoten, pozitivně ovlivňuje rozvoj některých druhů rakoviny. Díky svým antioxidačním vlastnostem působí preventivně proti rozvoji kardiovaskulárních onemocnění.

Beta-karoten rovněž působí jako ochrana před fotooxidací, protože potlačuje negativní vliv volných kyslíkových radikálů, které vznikají v kůži důsledkem UV záření, a které mohou indukovat pre-kancerogenní změny v buňkách.

V neposlední řadě má beta-karoten stimulační efekt na imunitní systém a spolu s vitaminem E a selenem potlačuje vývoj zánětů oka.

Stabilita

Karotenoidy jsou obecně citlivé na vzdušný kyslík a světlo a na působení některých enzymů. Také dehydratace a skladování ovoce a zeleniny snižují biologickou aktivitu ovoce a zeleniny. Naproti tomu jsou karotenoidy poměrně stabilní v mražených potravinách.

Denní doporučená dávka (DDD)

Denní doporučená dávka pro beta-karoten nebyla nikdy stanovena, v ČR se doporučuje DDD 16 mg/den. Dávka 50-200mg/den se udává jako hranice bezpečnosti. V případech vyššího příjmu karotenoidů a/nebo při některých chorobách (diabetes melitus, hyperlipidemie, hyperthyriodismus, nefrotický syndrom) může dojít k hyperkarotenodermii, která se projevuje zažloutnutím kůže, zejména dlaní a chodidel. Tyto příznaky jsou reverzibilní a odezní po vysazení karotenoidů.

Některé skupiny lidí potřebují díky svým životním návykům nebo zdravotním omezením více beta-karotenu. Např. kuřáci, konzumenti většího množství alkoholu nebo ženy, které užívají orální antikoncepci.

Vzhledem ke stále nedostatečné konzumaci ovoce a zeleniny je v ČR nízký příjem beta-karotenu. Některé potraviny se proto beta-karotenem obohacují, přičemž efekt této fortifikace je dvojí: beta-karoten slouží jako zdroj vitaminu A a zároveň jako přírodní a přirozené barvivo. Beta-karoten se přidává zejména do margarinů a do ovocných nápojů.

zdroj: http://www.celostnimedicina.cz/beta-karoten.htm

soanpe
18. kvě 2009

lentilka
naprosto vyčerpávající odpověď 😉
něco jsem o tom věděla, ale tohle je dokonalý vysvětlení

děkuji

lentilka11
18. kvě 2009

rádo se stalo 🙂