Syndrom třeseného dítěte. Z čeho vzniká?

misakulicka
22. led 2009

....chtěla bych se zeptat: znamená třesení-například takové to radostné "lítání" do vzduchu? dneska jsem o tomto syndromu jen zaslechla v televizi---tak nevím, jestli mu tím neubližujeme....nevíte některá?

ronie
22. led 2009

ne ,,radostné lítání,, je v pohodě,ale samozřejmě něžné a opatrné 😉 Třesením se myslí opravdu zatřesení-když ve vzteku maminka nebo někdo jiný dítě čapne a zatřese s ním například aby přestalo plakat 😉 🙂

geminis
22. led 2009

ahoj,
souhlasím s ronie, ale u toho radostného lítání do vzduchu pozor, aby vám dítě nespadlo. četla jsem, že tatínek si takhle vyhodil synka, nechytil ho a chlapeček zemřel.
navíc ne všechny děti to vyhazování mají rády. rádi to mají většinou jen tatínci.

ronie
22. led 2009

ano ano velmi velmi opatrně, já to nemám ráda to vyhazování a nemůžu se na to dívat, takže radši odcházím z pokoje když manžel s Olim takhle blbně, ale co nadělám no...je to taková chlapská věc 😝 Olimu se to ale teda moc líbí 😝

beruska2x
22. led 2009

znam tatinka co kluka vyhodil a ten se prastil o strop 😕 ale jinak v rozumne mire se to detem fakt vetsinou libi - jako vsechny blbiny 😉

misakulicka
autor
22. led 2009

právě....ťulda ho vezme pod pažama:o))kulišek je zády k němu---a tak s ním jako houpe nahoru dolů....no asi s tím přestaneme......no stalo se nám, že jsme s ním párkrát když byl malinkej zatřásli-já tedy ne-může se to projevit později? Kulíšek je tedy pěkně veselej a hrozně chytrej mišpulín.....už to není ta řvousenka co to bylo zezačátku..... 😀 😀 😀 spíš naopak---pláče málokdy.

misakulicka
autor
22. led 2009

právě----když už je to příliš moc vysoko, tak už se to snažím korigovat-že už stačí...malýmu se to tedy líbí...ale co když..........

beruska2x
22. led 2009

ja myslim ze kdyz ho vyhodi nebo jen podrzi nahore na rukach tak to neni to samy jako treseni, to jsou opakovany narazy... proste vse s rozumem 😉

katchula
22. led 2009

Holky a co to je ten syndrom třeseného dítěte?? TV jsem neviděla. Díky 🙂 My s prckem třásli když měl hysterický záchvat. Na vyhazování do vzduchu je zatim moc malej.

lenkabu
22. led 2009

Syndrom třeseného dítěte je znakem týrání. Znamená to že děckem někdo zuřivě třese a způsobí mu poranění v oblasti krku a hlavy,může dojít i k poškození mozku. Neřekla bych že se to stane při běžné hře,to by musela být hodně necitlivá

geminis
22. led 2009

misakulicka,
myslím, že později ne, co jsem četla, tak se to projevuje záhy. Ale třeba někdo bude vědět na 100%.
I tak si nemyslím, že by s ním někdo tak zatřásl, aby mu ublížil. A pokud je vysmátý...

lenkabu
22. led 2009

A běžný vyhazování to rozhodně nezpůsobí...já to nemám ráda a Vanda se toho bojí,takže to u nás nejede.

misakulicka
autor
22. led 2009

dávali to v televizi na slovákách....tak jsem se na to šla kouknout na net co to je....takže! žádný třepando grando...

kubaka
22. led 2009

obecně se miminy vůbec nemá třást, protože neudrží hlavu a můžou si zlomit krk a taky se jim to může zamixovat v mozku a mít krvácení. Někde někdy to vysvětlovala neuroložka - že ta síla, kterou vyvineme my nám nepřijde velká, ale na dětský mozek je to prý obrovský náraz. Jakoby jste mu mlátili hlavou o zeď nebo tak něco. Nepamatuju si přesně detaily, ale závěr je ten, že dětmi netřást. Není to totéž co vyhazování, ale z toho třeba já dobrý pocit taky nemám. Ten moment chycení je taky pěkný náraz a hlava jim dost cukne.

dnada
22. led 2009

tak já malého jemně vyhazuji a když ho chytám,tak pád zbržďuji tím,že ho chytím s nataženýma rukama a celá jdu dopodřepu a ruce taky krčím,malému hlavička vůbec necukne😉 A stjným způsobem ho vyhazuji,ale obrácený postup,s podřepu a skrčené ruce,obličejíkama k sobě a pak se já začnu zvedat a i jeho a pak ho pustím a on kousíček povyletí nahoru 😀 a je to strašná sranda,hrozně se tomu směje,teda výská.

kubaka
22. led 2009

dnada - matko vzpěračko 😀 Všechna čest. Můj maličký měl v půl roce asi 9 kilo, takže jsem byla ráda, že ho vůbec unesu. Dnes jsem ráda, že ho vůbec zvednu a poponesu po bytě. Má 14 kg a je to fakt síla. Na to už nemám. Houpu ho na nohách na posteli - to zvládnu 😅

caira
22. led 2009

nase mala miluje "hazeni" do vzduchu..teda nikdy ji vylozene nevyhodim..spis ji drzim a jdu nahoru dolu a jakoby ji spis houpu smerem nahoru..ale zboznuje to, desne se u toho rehta 🙂

dnada
22. led 2009

kubaka - je to fajn cvičení na prsní svaly a na záda i nohy 😉 Je teda fakt,že malej má "jenom" 7,60kg ,ale když ho nosím na jedné ruce dýl jak 20minut,tak mi dřevění,už se pronese. Víš,já mám hodně síly nejen v rukách😉 Ale to by bylo do jiného tématu 😝

poletucha
24. zář 2009

a nemuze ublizit malymu kdyz kocarkem prejizdim nerovnej teren a on se tam fakt dost trepe? 😕 ...neni to stejny jako kdybych s nim zatrasla?

monika6e
24. zář 2009

teda holky, možná mám špatný informace. Ale cca před půl rokem jsem viděla o tomhle v tv reportáž a tam tvrdili, že i "nevinné" vyhazování dítěte do vzduchu může tenhle syndrom způsobit. Takže s malou radši takhle neblbneme...

markchina
24. zář 2009

poletucha, to asi ne, protoze v kocarku mimi lezi a ma hlavicku oprenou o podlozkku, kdezto, kdyz s nim treses, tak ho mas ve vertikalni poloze a uz tak ma co delat, aby udzelo hlavicku, natoz kdyz se s nim zatrese, to mu hlavinka lice sem a tam. Takze jizda v kocare je naprosto ok, aspon dle meho nazoru 😉 .

poletucha
25. zář 2009

markchina-diky moc ...uz jsem z toho mela vcera fakt vycitky...jezdime tady po takovym obr parku pres ruzny koreny,sisky...fakt to tam s nim kolikrat hrozne haze a i hlavicka mu lita 😅 ...no radsi budu opatrnejsi

inna12
25. zář 2009

Monika, viděla sem to samé jako ty, je pravda, že tam varovali právě před tím vyhazováním do vzduchu, mozek dítětě jakoby "naráží" do lebky 😕 říkali, že si to mají tatínkové prostě odpustit

Polet, ahoj, řeším uplně to samé jako ty! (taky ten samej kočár, že 😠) hlavička na blbým terénu fakt lítá...on se tam má dát ten mini nest fusak od teutonie http://www.malvik.cz/Kocarek-doplnky/fusaky-a-p... a ten to právě krásně tlumí..ale už na to prdím, vyhejbám sem takovým cestám a za chvíli pujde do fusaku, tak už to bude ok 🙂

inna12
25. zář 2009

ten fusak není špatnej, jde pak i do sporťáku, teď na to koukam

poletucha
25. zář 2009

juuuu...no ten je krasnej! skoda ze jsem ho neobjevila driv, ja mam od emitexu (tu letni cast tam mam uz ted) a nedavno jsem objednala jeste ten jak si na nej davala tenkrat odkaz 😀
no fakt budu radsi opatrnejsi, nejdriv mi to neprislo...jsem si rikala jak za nas byly ty houpaci kocary a s tema se fakt lomcovalo..."pres prah" 😀

inna12
25. zář 2009

Polet, no já ho objevit dřív, tak do něj jdu..ted už počkám na ten teplej 🙂 tys brala ten lodger vid? ten je bombovej!!! je pravda, že je ta teutonka asi tvrdší pro ty novoše 😝 nevim, jak jiný kočáry 😕

poletucha
25. zář 2009

taky prave nemam s cim to srovnavat...ale neprijde mi tak hrozna,ty velky kola to dost utlumujou 😉
jojo, zelenej lodger mi prijede v nedeli 😀

lucenek
25. zář 2009

holky k shake baby syndromu.....
jde o to že když se moc třese vznikne totok:
mozek plave v mozkomíšním moku, tím jak třesem s mimčem mozek v té "vodě" naráží na stěnu lebky zevnitř v různých místech, obecně platí , že dostanu li ránu dop čela, mozek bude poškozen na opačné straně čili v týlu, a vznikají tak drobné kontuzní ložiska, které mohou ale nemusí prokrvácet.Ty kontuze čili zhmoždění znamená, že ta mozková tkáň je obitá a tudíž nefunční tak, jak by měla fungovat.Takže termíny jako zamixovat mozek to fakt není ono...to spíš je difuzní axonální poškození, ale to hrozí jen při obrovské sílo o stupní 2a více G (jako přetížení), v podstatě jde o to že obě mozkové polokoule se rotačním nechanismem zaklesnou proti sobě, jedna rotuje dopředu, druhá dozadu, poškodí se synapse neuronů a čau pipi......člověk nezemře, ale je trvale postižen v tom, že je ve vigilním komatu, čili kouká, nebo taky ne a jen leží, přijmá potravu, někdy ani to ne...atd.....

Takže k SBS opravud jen velkým častým a dlouhotrvajícím stresem může dojít k poškození mozkové tkáně ve smyslů drobných kontuzí, které se pak mohou projevit jako mozková dysfunkce ADH syndrom, dyslexie, dysgrafie...apraxie atd..... 😉