Synovi roste rychle hlavička. Máte zkušenost?

ikis
3. pro 2007

Ahoj holky,na poslední kontrole mě doktor dost vyděsil,prý Radečkovi dost rychle roste hlavička.na necelém pátém měsíci má obvod hlavičky 48cm.(podle grafu ta velikost odpovídá ročnímu dítěti)Mám strach,aby se mu tam neshromažďoval ten mozkomíšní mok.za 2 týdny musíme na přeměření.Nemáte některá z Vás s tím zkušenost?? Jak velkou hlavičku mají Vaše miminka??

suki
7. pro 2007

Holky a do kdy má zarůst fontanela a jak má být velká?

chechta
7. pro 2007

suki do 18 měsíců

suki
7. pro 2007

díky 😀 a jak se daří chechto, jak si užíváš mateřství a jak se mate? 😉 🙂

kacka79
7. pro 2007

Tak my máme taky velkou hlavu 😀 No ale Fífa má v 5 měs 70 cm a 8,770 kg tak asi není čemu se divit../hlava 47CM/

suki
8. pro 2007

kacka79 vidíš a doktor tě určitě nestresoval tím, že by byla moc velká, že jo? Prostě každé mimi má přece jinak velkou hlavičku, ne?

chechta
15. pro 2007

Hojky tak jsme po měření hlavičky ve 3 měsících a máme 44cm - dr, říkala, že je vš oki - jsme celkově velcí, ale u nás hraje genetika velkou roli - jak říkala manželova maminka, když budou mít problém doved tam Jirku a všem to bude hned jasný - páč manžel má taky velkou hlavu 😀 😀 😀
Suki to je prej, aby se jim tam vešel velkej mozek (říká manžel) 😀 😀 😀 😀 😀

suki
15. pro 2007

chechta 😀 😀 😀 😀 😀

ppetta
15. pro 2007

hele vy co máte taky velkou hlavu jak velkou máte fontanelu.my jí měli už po porodu malou hlava v porodce někde 38?před 2měs u dr 44.teď nevím.ale vím že se nám dost zmenšila bývala cm na cm a teď tak půl cm?díkes za odpověď.doufám že jim ty velký hlavy taky na něco budou 😵

suki
15. pro 2007

my jsme měli v porodnici hlavičku 35cm a fontanelu 1,5cm na 1,5cm, v šesti týdnech 39cm fontanela 2cm na 2cm a ve třech měsících 42cm a fontanela 3cm na 3cm, ale já neví jak má být v jakém obodobí ta fontanela velká ty to víš?

chechta
15. pro 2007

tak my máme 4x4cm fontanelu - ael kolik mám být nevím - ale mudr nic neříkala tak je asi vše oki

suki
15. pro 2007

chechta nám taky doktor v tomto směru nic neříkal, tak to bude asi O.K. 🙂 😀

chechta
15. pro 2007

suki osobně si myslím, že je důležité, aby se předčasn neuzavřela a naopak aby se zase uzavřela do toho 18 měsíce 😉

suki
6. bře 2008

Ahoj holky my jsme byli na půlroční prohlídce a malá má hlavičku 45cm a doktor zas říkal, že ji mý větší, ale že roste pořád stejně rychle takže je to O.K. 🙂

anitta
17. črc 2009

ahojky my máme skoro tři mesíce a obvod hlavičky 43cm za 14 dní jdeme na ko a pokud poroste na neurologii. doufám že to bude ok

ava
19. črc 2009

anitta - a můžu se zeptat proč? Co je na té velikosti špatného?

anitta
19. črc 2009

ava dr mě řekla že je vetší a požene mě na neurologii taky mi to přijde ok

andyalukasek2008
19. črc 2009

My si tím prošli též. Lukášek má naopak velkou hlavičku (po mne, já ji mám kebuli dodnes a když jsem byla malá, pediatrička tvrdila mámě, že jsem mongoloidní s takovou velkou hlavou 😝 , samozřejmě nejsem 🙂 ). Na nuero chodíme, ale bez nálezu, jen na kontroly. Neurologie se holky nebojte, není to tak hrozné jako prvotní šok z ní, aspoň já bulila a depčila, že je s malým něco špatně a úúúplně v poho, doktoři se tím kryjou, když se jim něco nezdá...

anitta
19. črc 2009

andy a jak probíhá to vysetreni na neuro nevim co chudáčka čeká, jsou to nervy no 😒

andyalukasek2008
20. črc 2009

anitta: my jsme byli prvotně na sonu hlavičky, dokud fontanela nezaroste. Pak jedině již CT a s uspáním, ale na to jste ještě malincí. Sono je v poho, jen mu prostě jezdí po hlavičce a zjišťuji, proč má tak velkou hlavu, měří vzdálenosti mezi lebkou a mozkem apod. Miminko to nebolí, je to ambulantně, za chvíli jste venku. Závěr byl, že je to na základě dědičnosti. Pak se přidalo vyšetření neuro, páč se panu doktorovi nelíbilo, že nemáme motorický vývoj dle tabulek - Lukina je obrovský, je jasné, že je krapet nemotorný 🙂.. Vyšetření neuro se opíralo o vyšetření CT, paní primářka nechtěla již žádné další CT nebo magnetickou rezonanci. Povyšetřovala mu reflexy, reakce, ptala se, zda se nám zdá podrážděný, plačtivý, zda spí v klidu, zda není nervózní, nechytá se za hlavičku nebo zda s ní nekýve ze strany na stranu. Děti tak prý někdy můžou se podvědomě pokoušet vyrovnávat přetlak, když v hlavičce vznikne. My naštěstí nic takového neměli. Žáden hydrocefalus nebo něco takového. V roce měl obvod téměř 51cm. Ale už to tak rychle teď neroste. Musí se hlídat na neuru, ale fakt naštěstí nic jiného. Jen je problém s oblečením, přetahování triček přes hlavui je hrůza. Pře ordinací čekalo zase jiné mimi, s opačným problémem, hlavička mu rostla pomalinku, málo, tak nevím, co je lepší... Snad Vám to také dobře dopadne!

ava
20. črc 2009

anitta - náš malý má 11 týdnů, obvod 41 cm, nikdo nic neřeší. Byl velký novorozenec a já mám taky hlavu velkou, doufám, že nikdo nás nikam nepošle. Asi bych ani nešla..

anitta
20. črc 2009

dr asi fakt plaší nekdo to vůbec neřeší no uvidíme

bielanevesta
21. pro 2009

My máme v 29 mesiaci hlavičku 53.5 😒 😅 Pri narodení mala 37 cm v pol roku 45 a v roku už 49. Dúfam, že už to moc rásť nebude aj keď toto má určite po mne, tiež mám veľkú hlavu

ivular
30. lis 2011

@ikis
@amina
@miquel
@zuzka1000
@grisgot
@kacka79
@chechta
@anitta
@andyalukasek2008
Ahoj holky, vím že tato diskuse už dva roky není aktivní, přesto si říkám že se mi třeba některá ozvete.
Mám s malým stejný problém, jaký jste tu řešily. Narodil se s téměř průměrnou hlavičkou, ale pak nastartoval růst a teď v 10m má obvod hlavy 50 cm. Už jsme kvůli tomu byli i na neurologii a dr. nás posílá na UTZ a mluvil i o magnetické rezonanci. Malý sice nijak nezaostává a velkou hlavu má nejspíš po mně, ale stejně mám obavy ☹
Chtěla jsem se proto zeptat, jak dopadly vaše děti. Museli jste kromě ultrazvuku absolvovat i nějaká speciální vyšetření? A teď, po těch dvou letech, jsou děti neurologicky v pořádku, nebo s tím máte nějaké problémy?
Díky díky!

anitta
30. lis 2011

Ahoj nakonec to nikdo neresil a zadne vysetreni nebylo ti dr hrozne plasej hlavicku ma normalni priste bych se tim vubec nezabyvala. Bude to dobry neboj

chechta
30. lis 2011

@ivular hlavu máme obrovskou pořád - ve 4 letech jsme nemohli sehnat helmu na kolo a nakonec má helmu v dospělé velikosti, kterou si dám pohodlně i já 🙂)) má prostě velkou hlavu po manželovi. na vyšetření jsme nikde nebyli.
Koukala jsem se a my měli obvod ve 12m 47cm a 50 cm měl na prohlídce ve 3 letech( druhý syn měl ve 12m 45,5cm) , ale je fakt, že obvod nemá až tak strašně velkej - on má největší problém na hloubku hlavy. Neurologicky je zřejmě v pořádku 😀 😀 😀 😀 😀 i když extrémě divokej a neposlušnej 😀 😀 😀 😀 😀 jak už jsem psala nikde jsme nebyli. Uvidíš co ti řeknou - přeju Vám, aby bylo vše v pořádku

luthien.k
30. lis 2011

@ivular a co ostatní proporce těla, ty jsou OK, resp. roste ryhleji jen ta hlava? Náš mladší se drží od narození mezi 97 - 100 percentilem, navíc má i vystouplou fontanelu v podstatě běžně (před měsícem prodělal infekci s horečkami, kdy mu vylítla hodně a byli jsme i dva dny v nemocnici na sérii vyšetření) - vše je OK, na mg. resonanci jsme teda nebyli, ale na UTZ už dvakrát, neurologicky je na první pohled v pořádku... Já bych se toho tak nebála, oni obecně doktoři s těma hlavama dost plašej, ale preventivní vyšetření je určitě dobré absolvovat, pro větší klid duše 😉 Genetika hraje dost velkou roli, jestli máš větši obvod hlavy, tak se neboj 😉

ivular
30. lis 2011

@luthien.k Ahoj, díky za reakci! Je trochu větší dítko - délkou na nějakém 70. percentilu, váží 12,5 kg. Obvod hlavy mám měřit každé dva týdny a zakreslovat do grafu, ale přesný percentil nevím, protože nejvyšší je v tom grafu 93. percentil a Honzík se drží kousíček nad ním. Máš nějaký podrobnější graf? Docela bych se sama podívala, jak je na tom.
Vystouplou fontanelu jsem u něj nikdy nepozorovala.
Co se genetiky týče, tak velikou hlavu má moje mamka i táta, takže to mám v genech oboustranně a malý je jako by mně z oka vypadl. Ale stejně, vždy když slyším tu dr., že jakékoliv poškození mozku je nenávratné, hrozně mě to vystresuje ☹

luthien.k
30. lis 2011

@ivular tak já si tedy myslím, že Tě zbytečně stresují, když jste všichni doma hlavatí 😉 Já teda žádné podrobnější grafy nemám, jen ty v tom zdravotním průkazu, možná bys našla něco na netu... Mně ty percentily hlásí doktorka na pravidelných prohlídkách, jí to leze z počítače přesně... Ale už to neřeším, ona také ne. Na sonu byl poprvé, když tam místo naší dr. byl zástup neznalý naší rodinné anamnézy a podruhé při té infekci, některé děti prostě mají větší hlavu, aby zase jiné ji měly menší a byla pěkně pokryta celá Gaussova křivka 😀 Kamarádky holky jsou zase na 5. a 7. percentilu a Tvůj klučina je celý velký! Pokud se to pořád už drží plus mínus na stejné hladině, tak bych se opravdu nebála, pro klid absolvovala žádaná vyšetření a konec zvonec, akorát se poohlížela po větších čepicích, jako my 😀
.

andyalukasek2008
4. pro 2011

@ivular Ahojky, o Vánocích budou Lukáškovi 3,5 roků a naprosto je v pořádku!!! Na neuro chodíme co půl-třičtvrtě roku cca na kontrolu, toť vše...
Byl na jaře na CT ve spánku, ale to kvůli jiné kauze, měl na hlavičce nemizící hrčku - tuková záležitost 🙂.
Zejména po nástupu do školky je chytrý jak opice 🙂 a prostě je normální, bez jakéhokoliv nálezu 🙂, uf...
Nyní má hlavu asi 53cm... Mooožná max. 53,5cm...
Veliký je jako by měl jít do první třídy 🙂...

katka37
8. čer 2012

@miquel ahojky čtu tady tvůj starý příspěvek o velikosti hlavičkya měli jste v 6 měsících 48 my máme v 7 48 a honí nás po doktorech ,taky jste lítali?a kolik měl v roce?děkuju 🙂