Synovi se nechce na kolínka, jen se plazí. Jak cvičit?

len.dl
10. únor 2011

Ahoj holky mam skoro osmi a pul mesicniho kloucka a stale se mu nechce na kolinka-jen se plazi. Sedi take jen kdyz ho posadim, ale jeste ne moc jiste. Muzete mi poradit, jak ho mam cvicit, aby zacal perovat na kolinkach?

triowax
10. únor 2011

Nechej mu přirozený vývoj.
Naše děti obě lezly, až stály a obcházely nábytek.
Je to sice špatně, ale ani neurolog, RHB a vojtovka nic nezměnily.

andelka
10. únor 2011

Asi má svůj systém, své tempo. Náš malý měl mezi 6. a 7. měs. pauzu, kdy neudělal žádný pokrok, pak teprve se zvedl na natažených pažích a dělal letadlo, po pár dnech se poprvé otočil ze zad na bříško. A teprve 23.1., tj. v 8,5.měs. zničeho nic začal zvedat trošku, na vteřinu dupku. Teď péruje na čtyřech, houpe se, přetáčí se na bříško rychlostí blesku, ručkuje kolem dokola, odstrkuje se dozadu - ještě se neplazí ani neleze, prostě to má trochu posunuté Sám taky nesedí, to může udělat přece až z lezení.
Od vánoc s ním cvičím podle knížky Rozvíjej se děťátko, pokládala jsem si ho hrudníkem na stehno, z druhé strany ho motivovala hračkou, musí si posílit břišní a zádové svaly aby mohl na čtyři a lozit. Taky mám overball, to děláme trakař, ručkuje za hračkou, bříškem na overbalu, cvičíme i na gymballu, různě.

boruuvka
10. únor 2011

@len.dl a plazí se jako že se jen přitahuje ručičkama nebo se i odstrkuje nohama? Jestli se jen přitahuje, tak mu skus odstrkovat nožičky, aby si uvědomil, že je má. Moje malá se začala plazit v 7 měsících a hned se i hezky odstkovala nohama a občas sem jí zkusila podsunout kolínka pod tělíčko. Nejdřív se nenechala ale potom už držela a je to tak 14 dní co péruje na kolínkách a když vedle ní ležím na zemi, tak se o mě opře a i si na ty kolínka sedne. Někde jsem i četla, že se kolínka mají podstkovat pod tělíčko a tím děťátku napovědět jak na to. To, že nesedí je normální, protože si sedne až z těch kolínek. Moc ho neposazuj, protože by ho to mohlo přestat motivovat a zbrzdil by se.

len.dl
autor
11. únor 2011

No hlavne se pritahuje rucickama. Jakmile ho dam na kolinka, tak okamzite jde priskokem vpred zase na brisko a do plazeni. Mi prave doktorka na osmi mesicni prohlidce rikala, ze pokud za mesic nebude na ctyrech aspon perovat-lezt nemusi, ze nas posle na rehabilitace 😒

marketa137
11. únor 2011

@len.dl nechala bych ho být. my chodíme na RHC od 5m a říkala že na lezení má do 10m čas a byli sjme tam v korigovaném věku 10,5 a že čekala ajk poleze a nic ale prý to umí ale nechce. pak za 2 dny ted lézt začal ale leze jak raněný pavouk 😀 a už si všude stoupá a jsoud ěti co lezení přeskočí. Tim že máme všude plovoučku nebo dlažbu tak to vše trvá déle, klouže mu to a ted jak stojí taks e mu pořád rozjíží nožičky 😒 . ted jdeme na RHC v pondělí tak sjme zvědavá co nám řekne 😀

boruuvka
11. únor 2011

@len.dl a na netu jsi nenašla nějaké cviky jak motivovat k lezení? Tak vám ještě 2 týdny zbývají a to se může ještě lecos změnit. Já bych prostě podsouvala kolínka a dál to zatím neřešila 😉

weri1
11. únor 2011

nechala bych přirozený vývoj, některé děti jsou rychlejší, nekteré pomalejší....jako ve všem 😉

jasekd
11. únor 2011

Nasemu je 10 mesicu a kousek, jen se plazi a spis jen rukama. Na kolinkach peruje cim dal casteji, zacal asi na 8 mesicich, sam nesedi. Kolem sebe mame same "zazracne" deti, co uz pomalu chodej a nektere maminky to umi dat sezrat 😠 Moje Dr. se na 8mes. prohlidce ptala, zda se dostane na kolinka nebo se aspon snazi, to jo, takze dobry. Ted na 10times. prohlidce byl pokrok jen v tom, ze se plazi. Mam pry byt v klidu, proste nektery deti jsou pomalejsi, navic dite dela pokroky spis ve skocich. Nechat hodne na zemi, motivovat hrackama, coz je u naseho docela tezke, jen tak neco ho nezaujme. Nic mu neulehcovat, i kdyz se vzteka. Neposazovat. Nenechavat v postylce krome spani. Koberec je na tolepsi, my ho mame na puzzle. Koberec jsme zrusili kvuli GER. Jo, kdyz jsem mu podsunula kolinka, neposunul ruce a spadnul na pusu, jak byl prekvapenej...

littlejane
11. únor 2011

taky bych si nedělala zbytečně hlavu. náš malý začal lézt po kolínkách až v 11 měsících, do té doby jen válel sudy. A najednou udělal takový velký skok, začal lézt jak torpédo a zároveň se všude staví a chodí za 2 ruce.

andelka
11. únor 2011

jo jo, taky mám kolem sebe děti co ve věku Danečka už chodí, no u něj to nehrozí, prostě na to jde pomaleji. Ale pokroky jsou, tak co. Na 8měs. prohlídce se mě Dr ptala co dělá, jestli zvedá dupku, tak to ještě nedělal, říkala, že je šikovný, že jen na to musí přijít a že mu mám občas dát kolínka pod bříško a napovědět. Za týden už byl na čtyřech 🙂 TeĎ vidím jak mu to jde čím dál líp, musí už jen na ten spojený pohyb přijít. Doma máme všude koberce, takže to má dobré. V létě začne asi ťapkat, ono mu nic neuteče, aspoň ještě mám trochu relativně klid. a babička hlídací se taky ještě nenalítá. 😉

kar.la
11. únor 2011

@len.dl - Psala jsem už dávněji do jiné diskuze velice jednoduchý cvik, který mám z rehabilitace, kam jsem chodila se starší dcerkou. Nechce se mi to psát znovu, takže kopíruji 🙂
Takže stačí nějaký válec na lezení nebo overball, přes něj dáš mimčo na 4, fixuješ jednou rukou v pase, aby dcerka nespadla (jako by ji obejmeš přes ten válec rukou - jeden bok přidržuješ loktem druhý zápěstím) a pohybuješ dopředu a dozadu (tak jak děti sami pérují). No a pokaždé, když jdeš s válcem a vlastně i s mimčem dopředu, tak chytneš nožku a jakoby nakročíš dopředu. Tak, jak by lezla. Děláš to několikrát na každou nohu a opakuješ během dne. Je to cvik z Bobatha a dítě si tím fixuje do hlavičky, že pohyb dopředu = nakročení pro lezení. Nevím, jestli vám to nějak pomůže ale min. se tím nic nezkazí

kar.la
11. únor 2011

Ještě jsem měla jeden cvik, na zemi jsem fixovala nožičky a vlastně jsem jednoduchým způsobem dostala Adélku na 4, ale ten je těžší na vysvětlování.
No zkusím to. Sedneš si na zem, sedíš na patách. Mírně rozkročíš nohy a mezi ty své nohy chlapečka (teď už nekopíruji 😀 ) posadíš. Chytneš ho za kolínka a celá se i s mimčem předkloníš dopředu. On se tím dostane na 4 a tím, že držíš ty kolínka, tak se nerozplácne na bříško 🙂 Necháš ho tak chviličku a cvik několikrát opakuješ. Nevím, zda jsem to napsala alespoň trošičku srozumitelně, ale pokud bys chtěla, klidně dovysvětlím 🙂

sokil
11. únor 2011

@len.dl náš prcek se ani neplazí, ale na kolínkách teď začal pérovat. Nechala bych mu, jak radí i holky, čas. Hlavně neposazovat, pasivní sed demotivuje. Právě, že já, neznalá, posilněna tchýní a svou vlastní leností, jsem Filípka párkrát posadila a bylo to špatně, moc se mu to líbilo, to jo, ale naprosto se zabrzdil ve vývoji, teď je většinu dne na bříšku a po pár dnech začal zvedat dupku, chce to trpělivost, ten prcek ví, co dělá 😉

sokil
11. únor 2011

A taky cvičíme na velkém balóně, držím ho za boky a pohupujeme ze strany na stranu. I cviky co tu napsaly holky mi přijdou dobré. Vyzkoušíme, děkuji 😎

len.dl
autor
12. únor 2011

Holky diky za rady, taky zkusime neco vyzkouset. Ja mam taky kamaradku co ma o mesic a pul starsiho chlapecka a ten se taky az teprve ted zacal dostavat na ty ctyri, tak musime vyckat, ale od vcera sluduju, ze uz pri tom plazeni zacina zapojovat i trosku kolinka. Jeste prosim Kar.lo tem druhy cvik, jak jsi psala, ze ho chatnu za kolinka a cela se s nim nakolnim dopredu, tak to mu uz nijak nepridrzuju telicko jen ty kolinka?

kar.la
12. únor 2011

Ano. Proto u toho musíš sedět na podlaze, protože se pomalu nakláníš a on jakoby padá dopředu, před sebe dá ruce a tím že mu držíš pouze ty kolínka, tak ho tím dostaneš na 4. A neboj, že by ty ruce před sebe nedal, děti mají jakýsi reflex, že je před sebe dávají 🙂

kar.la
12. únor 2011

Ještě vkládám odkaz na fotku, kde je vidět, jak jednou rukou držet dítě na válci, aby byla druhá volná pro nácvik nakročení. No a na obrázku je přímo "naše" sestřička, ke které jsme chodili 😉

kar.la
12. únor 2011
bufina
13. únor 2011

@len.dl Bych ho určitě nechala.... Mně se malej narodil v 34tt. Byl naprosto v pořádku, ale má to všechno hodně posunutý. Na kolínkách začal pérovat kolem 10ti měsíců a sednul si až ve 13ti. Ale neleze. Plazí se, pak si klekne a sedne si. Myslím že snad ani lézt nebude, protože se už začíná přitahovat o nábytek, takže si spíš dřív stoupne. Ale kolikrát sem někde četla že dítě ani lozit po čtyřech nemusí. to mají jen ti naši doktoři tak zažitý....

kar.la
13. únor 2011

@bufina - promiň, ale v tomto bych s tebou nesouhlasila. Pokud jde dítě trošku popostrčit nenásilnou formou, tak proč toho nevyužít? Ty cviky co jsem psala jsou vyloženě hrou. Navíc @len.dl psala, že jim doktorka dala termín, jinak to bude řešit. Osobně bych raději pár minutek denně cvičila doma, než běhala po rehabilitacích. I když jsme měli skvělou rehabilitační sestru, ale i tak...
Navíc pokud se ti chlapeček narodil dříve, 6 týdnů se odečítá - korigovaný věk...
Pokud vím, tak dle našich doktorů by mělo dítě v roce lézt nebo se stavět na nohy. Chodit samozřejmě nemusí. No a některý pediatr to řeší víc, jiný méně...

dlabinecka
13. únor 2011

@len.dl Ahoj, mám taky 8,5měsíční holčičku. Před pár dny u nás byla má švagrová dětská fyzioterapeutka. Malá neleze, neplazí se, nesedí. začíná se maličko vypérovávat na kolínka, a švagrová mi řekla, že pohybově uplně přesně odpovídá svému věku 😉 jsou děti, které jsou sice na kolínkách, ale než začnou lézt trvá to měsíce. na kolínka ji nijak nenaučíš, ale cviky na gymnastickém míči )například) jí můžeš napovědět na střídavý pohyb , tedy na lezení 😉 Já myslím, že ještě není čas se hroutit ,-)

bufina
13. únor 2011

@kar.la Tohle beru, nějakou nenásilnou formu v rámci hraní... Ale sem to myslela tak že bych zatím nezkoušela třeba Vojtovku a tak.... To samozřejmě vím že se to odečítá, když byl předčasně narozenej. Takže teď je mu korigovaně rok a 14 dní. A zhruba těch 14 dní sám sedí. A žádným cvičením sem to nehrotila. Až byl čas, tak to sezení samo přišlo... A co lezení, to uvidíme. Dcerka taky začala lézt až po roce a do 14ti dní si stoupla a chodila kolem nábytku.

kar.la
13. únor 2011

@bufina vidíš, a naše dětská neuroložka, ke které jsme se starší dcerkou chodili mě "buzerovala", že v 9 měsících nelezla. Musela jsem ji říkat, ke komu chodíme cvičit, předvést všechny cviky... Dcerka se rozlezla v 10 měsících.
No a mladší je na kolínkách od 7 měsíců, teď má 9 a leze, stojí. Každé dítě je fakt jiné.

marinka
13. únor 2011

Vůbec bych to nehrotila, spousta dětí přeskočí jednu fázi, obě naše holky to tak měliy Starší se vůbec neplazila, rovnou lezla, ale asi jen tak 14 dní a pak už jen chodila 😉 a mladší se zase jen plazila (začala až v 11 měsících) a až teď začíná chodit. A je úplně zdravoučká, jen má svoje tempo 😉

bufina
13. únor 2011

@kar.la Já sem se na neuroložku vyprdla úplně. Měli jsme tam s malým chodit, ale po zkušenostech s dcerkou sem se na to vybodla. Malá totiž taky nechtěla lézt a plazila se. A neuroložka mně pěkně hnusně sjela co su to za matku, že sme měli dávno cvičit, že takhle mně malá nepoleze nikdy, že mám na svědomí svý dítě atd. no a ani ne za týden malá krásně lezla. Takže ve mně asi problém nebyl... Jen to taky chtělo svůj čas. No a s malým sem tam byla loni když měl měsíc. Takže korigovaně ještě ani neměl být na světě a už měla taky blbý kecy. Tak sem si řekla ať mně políbí pr... a už sem tam nešla. Sice sem už měla trochu strach když dlouho nechtěl sedět, ale nakonec sedí a dělá všechno to co dělala malá než si stoupla, tak už su v klidu....

len.dl
autor
14. únor 2011

Ja malyho snazim tou nenasilnou formou na ty kolinka dostat, ale stejne se mi vzdycky zacne vztekat, takze jak zacnem, tak taky hned skoncime. Obcas se mi to povede ho chvilinku udrzet na kolinkach, ale stejne se pak hned rozplacne jak placka. 😀 Sice mame termin od doktorky do konce unora byt na kolinkach, ale pokud nebude, tak si stejne pro doporuceni na rehabilitaci nejspis nepujdu. Sice je u nas pry super doktorka na toto cviceni, ale ja si taky myslim, ze to chce svuj cas a on na to prijde 😉

dlabinecka
14. únor 2011

@len.dl Podle mě máš pěkně ujetou doktorku 😝 Moje malá na těch kolinkách taky ječí, když jí tam "nainstaluju". Jen mě napadl jeden tip, co můžeš zkusit - malé to jde dobře ve vodě 😉 Zkus jí na ty kolínka dát ve vaně 🙂 Ale myslím si, že pokud na to nemá udělané tělo, tak to stejně sama nezvládne...

hanule05
14. únor 2011

taky bych to neřešila.
Starší na kolínka nešla vůbec, plazila se a pak nejednou se postavila na kolínka ruce nahoru a za chvíli se postavila na nohy, takže lezení po kolenou se u nás vůbec nekonalo. Jo a sedět a sama se posazovat bylo až nakonec, když už uměla chodit kolem nábytku.

Mladší se zase neplazila vůbec, dělala letadýlko a najednou šup kolínka pod sebe a začala se pohupovat a pak za pár dní lézt po kolenou. Bylo to dost brzo i podle doktorky, říkala, že jí nemáme nechat klečet bez opory rukou, kvůli kyčlím, jenže to fakt nešlo, dělala to pořád, vždycky se takhle posazovala. A na nohy se stoupat zatím nesnaží.

Každý mimčo to má jinak, já bych tomu nechala volný průběh.

mkr
14. únor 2011

my jsme se ze začátku jen plazili, až když začala chodit okolo nábytku začala lést, ale to jí nebavilo, plazení bylo rychlejší 🙂 každé dítě má svůj vývoj, už jsem myslela, že ani klasicky nepoleze 🙂 hlavně, že dělá něco

yellowbanna
14. únor 2011

jej, to jsem rada, ze jsem nasla tuhle diskuzi. Nas maly ma 10 mesicu, korigovanych dneska presne 9. Je to teprva asi 14 dni, co se zacal plazit. Zkousi teda pod sebe podstrkovat kolinka, trosku zveda zadecek, ale brisko od zeme neodlepi. Nijak to ale zatim neresim, jsem rada, ze se rozpohyboval. Vsechno ma trochu opozdene, pozde se otacel na brisko, na zada se zatim otaci spis "omylem" 🙂 Sam si jeste nesedl, obcas mi sedi na kline, ale nenechavam ho rovne nebo dlouho... a tady si musim postezovat - doktorka se ted na prohlidce "zhrozila", ze jeste nesedi. A hned ho zacala rvat do sedu, ruce pred nej, ze tak mame doma "cvicit". Kdyz jsem ji rikala, ze nesedi, protoze teprve nedavno zacal lezt a deti si prece sedaji az ze ctyrech, tak na me koukala, jako ze jsem spadla z Marsu, ze deti prece nejdriv sedi ☹ Na cviceni jsem se ji samozrejme vybodla a budem si hledat novou doktorku. Podotykam, ze zijeme v italii...

Jo a jeste se nam hodne osvedcilo nechat ho prelizat pres nase natazeny nohy, to jde na kolinka hned...a kdyz ho nemotivuje hracka, zarucene ho motivuje telefon nebo notebook na podlaze 😀