Taky dětem občas dopřejete uzeninu? Prohřešky maminek

snehurka11111
18. lis 2010

Milé maminky, chtěla jsem se zeptat na Váš názor ohledně stravy našich batolátek.
Moje 2 letá dcerka jí pestrou, vyváženou stravu, ale tak 1-2x za týden (14 dní) spořádá 2 nožičky párku 🙂
Kupuju jí alespoň ty nejdražší, s největším podílem masa, když už teda.....
Vím, že i my, jako děti, jsme na tom sem tam taky "vyrůstaly", ale jaký na to máte názor vy? Taky dítkům občas nějakou uzeninu dopřejete nebo mám výčitky oprávněně? 🙂

děkuju za názory

brisalek
9. pro 2010

@radka.m. 🙂

radka.m.
9. pro 2010

brisalek-no,je vidět,že se tady ještě pár normálních najde 😉 😉

kocicinka
9. pro 2010

@brisalek
@radka.m.

Dobře, zeptám se znovu: Vy jste nedávaly dětem vigantol a kanavit? Pokud ano, tak jste je taky podle svých slov cpaly chemií, ne? Podle doporučení pediatrů se musí "cpát chemií" každý novorozenec. Tak co je špatného na tom, dát dítěti v období chřipek(nedávám ho celoročně), když není dostatek čerstvého ovoce a zeleniny multivitamín?

Nikde jsem nepsala řídít se podle jedné knihy. Jmenovala jsem třirůzné zdroje a je jich mnohem víc.
Pokud vím, většina holek se nepodivovala nad skladbou jídelníčku Simicaka, ale nad tím množstvím, které by skolilo i kdejakého dospěláka.Dítě přeci není krmná husa.
Že Sanostol není přírodní vím 😉 , měla jsem na mysli rybí tuk, s tím, že né vše je umělé 😉
Pokud je na MK trend zdravá strava, tak to je jen dobře, ale nedělám si ty iluze.Klidně si sem pište, od kdy chodíte s batolatama do mekáče, ale vyjádřit se k tomu( jakkoliv) může každý.

radka.m.
9. pro 2010

kocicinka-jasně,že jsem dětem dávala vigantol,ale pokud už je na normoš stravě takhle staré dítě a může vitamíny získávat z ovoce a zel,tak ho nebudu zbytečně cpát um.vit,a pokud ano,tak je to každého věc,ale potom teda nemusíte rozebírat to,jak má někdo jiný nezdravý jídelníček,možná i proto se nikdo nepozastavil nad holkama,co to taky okomentovali,protože už to dál nerozváděli,jako vy a hlavně,spoustu věcí jste si k tomu přimysleli,nebo prostě otočili a podle toho,jak jste tady psali,tak jste asi ani neměli snahu třeba v tom jídelníčku vidět i ty zdravé věci,psali jste jenom o SMAŽENÝCH nugetách a přitom simicak jasně napsala,že smažený nedělá
😒

benjik
9. pro 2010

@brisalek @radka.m. @simicak 100% souhlas s vašimi názory.
No já musím říct,že ty hříchy vedou občas k zajímavým věcem.Dcera čokoládu poznala díky babičkám ještě před 1.narozkamí a ted ji už nechce.Max. si kousne a pak nás začne s ní krmit. 😀

kocicinka
9. pro 2010

@radka.m. Znovu opakuji, že nás zaskočilo především to MNOŽSTVÍ.
Jak jsem psala, v tomto období je vitamínů přirozeně se vyskytujících nedostatek, navíc, když dítě díky růstu zubů špatně jí, nevidím na podání vitamínů nic špatného. Doporučil nám je i doktor. Pokud to vidíš jinak, prosím, je to tvůj názor, ale já mám jiný.Nesrovnávala bych to určitě s podáváním párků, to je dost mimo mísu. V těch není vitamínu ani co by se za nehet vešlo, zato chemie(a jiných sajrajtů) požehnaně a každý soudný pediatr je určitě nedoporučí podávat batolatům.Rozhodně ale nepřekrucuj, co jsem napsala. Nikde jsem se nechlubila, že můj syn v roce a půl neumí rozkousat syrovou mrkev.Jen jsem to konstatovala v odpovědi Markete.
A rozebírat si tu může kdo chce co chce, od toho je toto fórum.

benjik
9. pro 2010

@kocicinka jak si přišla na to,že je toho jídla hodně? Gramáž není uvedena,jen počet jídel a pokud si od všeho zobne pár soust,tak to v celkovém objemu moc není.

radka.m.
9. pro 2010

benjik-ted jsi mě předeběhla 😉 ,chtěla jsem se zeptat na totéž,neznamená,že když dítě snídá třeba polévku,tak jí sní plný talíř,může si jenom dobnout a rozčochnat to,nikde jsem si nevšimla,že by se psalo množství jídla

benjik
9. pro 2010

@radka.m. 🙂
Jinak polévky dřív byly na snídani běžné,taky mě s ní cpaly.

radka.m.
9. pro 2010

samo,že pokud tvé dítě nejí moc ovoce a zel,tak se to snažíš dohánět vitamínama,ale je daleko správnější dodávat ty vitamíny přímo ve stravě a pokud to nejde,tak to asi není to pravé ořechové a v tom případě se nebudu pozastavovat na někým,kdo třeba nemá taky to pravé ořechové,třeba vámi zminované smažené nugety,jinak vy jste překroutili to,že simičak dává smažené,nebo jsme špatně četli my? 😕 😎

radka.m.
9. pro 2010

benjík-přesně tak,to záleží na každém,třeba mě se zase zdá divné na snídani kaše,ale kolikrát jsem to četla v odborných článcích jako příklad jídelníčku,ale pokud to tak někomu vyhovuje,tak proč ne,někdo zase není zvyklí dávat dítěti polévku,jenom druhý chod,taky jsem to tady na mk už četla,my dáváme od začátku obojí,protože jsem chtěla děti připravit na školku,kde mívají většinou obojí,ale prostě někdo to tak nedělá.jen tak mimochodem,náš nejmladší je odmala velký jedlík,jako jediný z dětí a kdybych napsala,kolik toho sní,tak by si některé duše v tom případě měly dlouho o čem povídat 😀

mamkamarketa
9. pro 2010

koukam,ze vy tady jeste jedete 😎 dyt se kazdy vyjadril a je to, ne? to ze lepsi cerstva ovoce a zelenina,nez vitamoinpvy doplnky o tom vi snad kazdej,ale treba muj 2 lety syn jednu dobu jedl jen pohankovy krupky, jablicka a bily jogurty NIC jineho. takze jsem mu radeji soupla multitabs, nez NAPR mu davat parky (narvany chemii, rozemletejma vnitrnostma, kuzi a paratama a pod) jen aby neco snedl. jestli nekomu prijde takhle ,,vykrmovat,, dite, aby pribralo, jeho vec,ale me to prinejmensim prekvapilo.Tot muj nazor 😎

radka.m.
9. pro 2010

mamkamarketa-mně to teda napřekvapuje,poněvadž se dovedu vžít do role mámy,jejíž dítě vypadá třeba jak z koncentráku a má pomalu podváhu,tak pak mu máma bude všemožně podstrojovat a bude vděčná za každý gram,co její dítě přibere,někdo by třeba jednal jinak,ale naprosto chápu,když někdo jedná takto,nehledě,já pořád nějak nechápu,z čehojste si udělali tenúsudek,že simičak dítě vykrmuje?

majdula
9. pro 2010

@radka.m. Mno, ja se do te role vzivat nemusim, ja v ni jsem (malej je drobecek, v roce 7,6 kg, ackoliv basti statecne) 😉

Takze ano, souhlasim, dite cpu jak se da, ale pozor! Vykrmovat se da i jinak, nez cukrem, prepalenym tukem a parkama (Simicak pise doslova "hranolky,rizky,parky,cokolada...").

I kaloricky jidlo muze byt zdravy. Takze prcek ma vsechno bohate masteny maslem, tvaroh zasadne tucnej, jogurty taky co nejtucnejsi, i zakysanou smetanu...

Tim chci rict, ze ano, podstrojovat se da, ale nemusim cpat ditko cokoladou a buckem, ze jo 😎

radka.m.
9. pro 2010

majdula-ale ona nkde nenapsala,že takhle jedí každý den,přepálený tuk asi těžko,když psala,že nesmaží,ale griluje na sucho,jinak to,že dítě si občas dá hranolky,nebo párky,to tady psala skoro každá,takže fakt nechápu,z čeho jste pořád tak vyjevené,nejdřív to byly smažené nugety,pak zase množství jídla a přitom nic z toho tam takhle psaný nebylo 😝

majdula
9. pro 2010

@radka.m. Znova KOPIRUJU (necucam si to z prstu) "hranolky,rizky,parky,cokolada..."
I kdyby to bylo jen jednou, tak tohle proste vhodnej jidelnicek malyho ditete neni. Byt ty rizky a rybi prsty jsou delane na sucho a jen na grilu.

Ja nechcu kritizovat, to vazne ne, kazdy sveho stesti strujcem a za sve dite ma zodpovednost jen a jen jeho rodic. Jen konstatuju, ze vykrmit se da i jinak, rekneme vice zdrave 😎 Kdyz budes hubendira a dr. ti prikaze pribrat, tak neverim, ze se budes cpat hambacema a cukrem. Spis najedes na tucny sejry a tak, ne?

Ale to vlastne Simicak i pise, ze dava extra maslo, syry, to je ok, ono fakt neni jak jinak do tech extra zivejch deti s rychlym spalovanim dostat nejaky ty kalorie navic. Jen si stojim za tim, ze parky a cokolada ne 🤐

radka.m.
9. pro 2010

majdula-já beru jídelníček jako potraviny,které běžně konzumujeme a ne když jednou za čas dám dětem párek,nebo hranolky,to jsou u mě právě ty prohřešky a o tom je právě ta diskuze 😉

majdula
9. pro 2010

@radka.m. Ok, beru 😉

peppapig
9. pro 2010

@kocicinka v zemi, ve ktere ziju zadny Vigantol ani nic podobneho detem neserviruji a jsme zdravi a zivi 😨

berenika39
9. pro 2010

já žiju tady a teď a taky jsem synovi nedávala ani vigantol ani kanavit, možná první dva týdny po narození. doporučuje se tak stopové množství, že nepodání nemá absolutně co zkazit. nepochopila jsem, co je špatné na koblize. mluvíme o dětech 2+. ty už snad mohou jíst to, na co mají chuť? omezuji ve stravě petra pálivé koření, přepálený tuk - smažené věci, pak pochutiny, kterých se sama bojím - majonézy, uzeniny, kupované polotovary a spol.
ale to,že si dá ranolky jednou za čas, párek nebo bramborový salát na štědrý den přeci neznamená, že se stravuje nezdravě, ne? jí naprostou většinu jídel tak, aby měl vyvážený jídelníček a zbytek? hřešíme....no a co? vy ne?

brisalek
10. pro 2010

@berenika39 presne🙂. Normalni stravu jako dospely ma mit dite uz od roka. S vyloucenim jen nekolika malo potravin jako orechy a podobne(nemluvim o detech alergickych, ale i tam uz se dnes prislo na to, ze kdyz se s alergenem potkaji driv kje to lepsi nez co nejpozdeji🙂, tedy presne to co pisu, vetsina vyzivovych doporuceni se zmeni kazdych 2, 5 , 10 let🙂). Takze jedina moje zasada je necpat je "kazdy den" rizkama, hranolkama, masoxem....koreni jen zakladni, co nejmene soli, co nejmene zbytecnych jednoduchych cukru a zadne Ecka🙂.

Nevim , ktera ze supermatek psala o mekaci. Ja jsem v nem byla sama 2x za cely svuj 35lety zivot. Takze tam dite tahat nebudu. Dam si radsi vepro , knedlo zelo, ktere je 1000x zdravejsi🙂. A to my prijde presne. Tyhle matky co tak pecuji o zdravou stravu deti bez rozumu jim cpou vitaminy s krabicky, hotova jidla...hotove prikrmy a podobne a vubec jim nedochazi, ze vsachna ta Ecka jsou tisickrat horsi nez trocha prepaleneho tuku 1x za mesic. Podle mne je mnooohem horsi napr. tuna repkoveho oleje v kupovanych prikrmech, tuna skrobuuu a mouky v kupovanych prikrmech. Ale na to matky supermatky, ktere tady na MK rady hned kazdeho kritizuji prijdou az jim to napisi na internetu za 20 let anglicti vedci🙂. S prominutim😨).Ale opravdu je to kazdeho vec. Tahle dikuze o tom nebyla!!!!

I kdyby dite jidelnicek simcak snedlo kazdy den ve dvojnasobnem mnozstvi co si vy predstavujete nebo spis komentujete...muzete jen zavidet, kdyz ona pise, ze je hubene🙂.
Ono to dite v tomhle veku jeste vi co ma snist a ma hlad jen kdyz ma hlad, takze to asi potrebuje. Je to stejne jako u tabulek na kojence. Dcera pribirala 350g za tyden a dr. nam porad tvrdila, ze je jako kojene dite tlusta. V 8 mesicich mela 9,8kg a v 16 mesich ma 10,5kg, prestoze ji celkem normalne🙂. Byla doma kdy byla ziva na jogurtech a bananech s presnidavkou(hami 100% ovoce) a kojeni , prikrmy jen vzdy par lziced. Trapilo me to, ale zadne umelotiny jsem do ni necpala. Mam totiz doufam 🙂rozum a bylo mi jasne, ze jednou jist zacne a ze ma asi zasoby z predchoziho🙂.

@kocicinka a ja teda rozhodne kdyz moje dite nebude chtit jist(myslim dlouhodobeji) tak mu radsi budu delat zasmazene polevky s jiskou na masle, buchty, ktere doma upecu z domacich vajec, mouky, dobreho masla a cukru. Nez mu kuli par tydnum nebo spise dnum🙂 mensiho jezeni(kuli zubum) budu cpat neco umeleho. Vzdyt jsi psala , ze je uplne zdravy a nic mu nechybi. Tak prece nepotrebuje nic na podporu imunity. A mirne nachlazeni jen s par dny sopliku u nosu(ktere je bezne pro tohle pocasi) jeho imunity spise zvysuje ne naopak🙂.

Ale jen muj nazor. Kazdy at si ditete dava co chce🙂

Ale jak uz jsem parkrat psala diskuze je o hrichach ve strave. Coz samo o sobe rika, ze maminka vi, co ma dite jis,t v 99% to dodrzuje, ale proste zaludek potrebuje obcas trochu zmenu, aby si zvykl a nebole je brisko z kazdeho kousnuti do rizku nebo napiti se na jablicko🙂.

naty
10. pro 2010

do téhle diskuze snad radši nepřispívat... 😝 ...mám pocit, že žádná z vás nechce svýmu dítěti ublížit tím, že do něj bude rvát pod tlakem věci, "který by jíst nemělo", ale nikdo z vás taky nemá patent na rozum a neví, co by pro dítě bylo optimální...nechápu, o čem se tu pořád dohadujete? 😅 Zvlášť, když se tu v jednom kuse opakuje "Kazdy at si ditete dava co chce"...názory pěkný, ale je tu někdo z vás SKUTEČNEJ odborník, že si dovolí kritizovat chování druhých a to svoje vyvyšovat? Nehledě na to, že i názory odborníků se každou chvíli mění......mám pocit, že se vám to trošku zvrhlo... Různí lidi žijou různě, troška respektu by nezaškodila.

andyalukasek2008
10. pro 2010

@brisalek Naprosto s Tebou souhlasím...

Ta diskuze se opět zvrhla v boj supermatek.

Našimi prohřešky jsou Haribo medvídci, ochutnal nyní na Mikuláše čokošku, dostal ji, ale nevyžaduje ji (zatím 🙂), občas sní kousek párku (ale kupuji snad ty s největším podílem masa co to jde), šunku jí, pokud je brána za prohřešek, dle mého to prohřešek není, potom občas zblajzne buchtu, chutnaly mu perníčky 🙂 upečené na svátky, a za celý život snědl asi 20ks hranolek - které mu už nejedou... Spíše prohřeškem, který mne trápí je, že tchýně celkem dost solí 😖 a neodnaučím ji to a samozřejmě k babičce jezdí a jí to ☹...

brisalek
10. pro 2010

@andyalukasek2008 jo,jo babicky jsou nejhorsi. My doma take nejime parky, ale u babicky se tomu nevyhneme, jeste navic je tam sestra, ktera ma teda u deti stravu fakt hrisnou🙂, takze to nejde🙂. Male zatim take cokolada moc nechutna. Poslednim nasim prohreskem jsou kompoty, ktere ted mala obevila a porad by jedla zavarene tresne a jahody. Snazim se ji podstrcit mandarinky a jabko, ale ne ted vede tohle. Ale take myslim, ze to zase prejde a ze i kdyz je to dost cukru furt lepsi nez cokolada🙂. Jo sunku take nepovazuji za tak hrozny prohresek, ale kupuju jen sunky s co nejvetsim podilem masa a co nejdrazsi(coz se nelibi obcas manovi) a mala je ji tak 1x za 14 dni platek.
Ja zase nepovazuji za velky hrich obcas rizek a uz vubec ne treba doma peceny strudl. Naopak povazuji za hrich snedeny cely pytel kukuricnych krupek, protoze si myslim, ze ted je to neco noveho zdraveho, ale za par let zjisti, ze ta priprava ma take svoje zapory...a hlavne narozdil od strudlu ji to neda nic vyzivneho a zdraveho'🙂. Hranolky a podobne jsme take jeste nemely...hlavne proto, ze my na tyhle jidla nejsme a do KFC a podobne proste ani jeden s manzelem nechodime.
Vanoce budou urcite hrisne, protoze male nebudu branit, aby ochutnala cukrovi a podobne🙂. To je jako bych ji uplne vanoce zakazala, ne🙂.
No a babicky jsou jeste "hrozne " v tom , ze kazi jidelnicek i tim, ze nedodrzuji snidane(my teda bohuzel porad moc nesnidame), svacina(ovoce), obed, svacina(jogurt), vecere....ale porad male neco podstrkuji.
Ale zase musim obe babicky pochvalit, ze se snazi malo solit a nekorenit. Pripadne to odendaji stranou a pak teprve pro nas dokoreni....

No jeste k tem supermatkam. Ja se bohuzel vzdy necham trochu vytocit tim, jak nektere hned utoci a "kritizuji". Myslim,ze i radka.m to myslela hlavne jako zastani se simcaka🙂.

brisalek
10. pro 2010

jo a zapomnela jsem , ze i cokolada...ta dobra a kvalitni...nejlepe horka ma spouuuustu zdravych latek🙂

radka.m.
10. pro 2010

brisalek-přesně tak jsem to myslela,je mi tak nějak proti srsti,když tady holky píšou o svých prohřeškách a jiný to začne komentovat,že to není zdravé,že by to svému dítěti nedal a diskuze se zvrhne ve zdravou výživu,to snad víme každá,že to není zdravé,proto se to taky jmenuje prohřešky,ale kdo z nás nějakým způsobem nehřeší,že? 😉

pampalini
10. pro 2010

Tak přidávám také náš prohřešek, dáváme už od 10,5 měsíce bobíka, pribináčka...atd protože nám prostě chutná no 😀 😀 doufám, to nebude mít následky 😅

janovkov
10. pro 2010

ahoj, i my máme svůj malý prohřešek. Já miluju gumové bonbony a Vojta mi občas jeden nebo dva vezme a taky si pochutná. v tom je prostě po mně. Tak se snažím aspoň kupovat ty s přírodními barvivy.

jitrulka
20. pro 2010

Zdravím vás... trochu odbočím a zeptám se jedí vaše děti (okolo 2-3 roky) syrové ovoce a zeleninu? Ta moje je uplně zbožnuje, halvně když dostane kousek do ruky a může si sama chroupat. Jenže ted si 2x za sebou strčila malý kousek (jablka a okurky) do nosu a když jsme byli na pohotovosti, tak nám doktor vynadal, že děti do 3 let vůbec nemějí jíst tvrnou zeleninu a musejí mít všechno strouhaný. No to bych asi do malý nic nedostala. Jak to máte vy?

naty
21. pro 2010

@jitrulka já sem kdesi četla, že dokonce do 4 let... 😒 ...náš malej jí syrové ovoce normálně, ale vždycky namixovaný a jedu mu to krásně... 🙂