Taky dětem občas dopřejete uzeninu? Prohřešky maminek

snehurka11111
18. lis 2010

Milé maminky, chtěla jsem se zeptat na Váš názor ohledně stravy našich batolátek.
Moje 2 letá dcerka jí pestrou, vyváženou stravu, ale tak 1-2x za týden (14 dní) spořádá 2 nožičky párku 🙂
Kupuju jí alespoň ty nejdražší, s největším podílem masa, když už teda.....
Vím, že i my, jako děti, jsme na tom sem tam taky "vyrůstaly", ale jaký na to máte názor vy? Taky dítkům občas nějakou uzeninu dopřejete nebo mám výčitky oprávněně? 🙂

děkuju za názory

berynka
21. lis 2010

@mamkamarketa , já ti to neberu 😝 . Podle mne má být strava hlavně pestrá a vyvážená 😉 .

luthien.k
5. pro 2010

@simicak, nějak nemůžu uvěřit, že kalorie se nedají nasbírat i zdravějším způsobem, bez přepalovaných tuků, bílého cukru apod. ??? 😕 😕 😕 No já nestačím zírat, co doktoři doporučí 🙄

mystique
6. pro 2010

@luthien.k taky si myslím, že se kalorie dají získat zdravějším způsobem. Nevěřím tomu, že zatěžovat dětský organismus masem několikrát denně je zdravé. Nejsem zastánce zdravé výživy, ale tohle bych přes den nesnědla ani já a to jsem jak lunt. Čokoláda od 9 měsíce mi taky přijde brzo.

kocicinka
6. pro 2010

Já teda taky čučím jak puk. Mě by na celý den stačila ta snídaně a oběd, co psala Simicak. Sníst takovouhle snídani a svačinu tak jsem sytá až do večeře. Nad masem několikrát denně se taky pozastavuju. Jonáš ho má 2x do týdne a začal s ním v roce. Sladkosti? Vůbec. A je spokojenej 🙂
Pamatuju se, jak jednou na horách s námi byla maminka s dvouletou holčičkou, které dávala ke snídani koblihu a k večeři bylo běžné vidět jí jak chodí po chatě s párkem v ruce. Taky si chudák pořád stěžovala, že jí bolí bříško a měla průjem ☹
Pokud vnitřnosti, tak určitě ne rozemleté s bůhvíčím v párku 😀

sunnye
6. pro 2010

já jsem teda taky trochu v šoku z jídelníčku dcery Simicaka a nechce se mi věřit, že by to schválil dietolog. Já naši Verču moc neomezuju, ale třeba párky nedávám (i když ho ochutnala od tatínka), jinak jí s náma, ale nekořením. Pokud si chceme dopřát jídlo třeba s kari, tak jí odeberu před ochucením.

brisalek
8. pro 2010

holky mozna byste si mely obcas pripomenout t co nam rikali vzdy na medicine🙂 "nejzdravejsi deti jsou cikanata, protoze presprilis pece skodi" a to jak v hygiene tak i strave.
To me zase vsichni ukamenuji, co🙂. Ale nejde nepsatat🙂.

@kocicinka a co mel tvuj syn do roka za bilkoviny? jen materske mleko?

mamkamarketa
8. pro 2010

nemuzu nereagovat na ten jidelnicek simicaka 😝 tohle by nas tomas nezvladl ani za 3 dny 😅 me naservirovat ke snidani polivku, tak se asi pozvracim 😝 😝 nikdy jsem neslysela o tom, ze by se davala polevka na snidani (mimo rana po propite noci 😀 ) a ty kureci nugety? To jsou jako smazene ? ja nevim ale to bych tomasovi v jeho 2 letech nedala. nehlede na to, ze kureci mu davam jedine bio (znam pripad, kdy 18ti mesicni holcicce zacali rust prsa. Duvod? Rustove hormony a ATB obsazene v mase 😖 takze kdyz clovek vidi cim krmi kurata, tak ani nechci vedet co je v parcich 🙄

kocicinka
8. pro 2010

@brisalek byl plně kojený do 8 měsíců a pak měl zeleninu,ovoce, kaše... zdravotní stav měl a má perfektní, žádné zdravotní obtíže, či nedostatek něčeho, nemá🙂
Kojený je doposud

kocicinka
8. pro 2010

@mamkamarketa pod to se podepisuju.
Kamarád byl na brigádě v drůbežárnách a to, co mi vyprávěl....co uteče, to uteče, co neuteče, to se semele 😀
Stačí se někdy podívat na složení těch párečků. Manžel jednou nějaké domů přitáhl a světe div se, obsahovaly celých 50% masa 😀. A ten zbytek? Mj. třeba soja, která se nedoporučuje, o armádě nejrůznějších éček nemluvě.

mamkamarketa
8. pro 2010

@kocicinka to je hnus co? 😝 ja ty parky radsi nekupuju, driv se delali (nevim firmu) ale ,meli 90% kurecich prsou. stejnak bych to malymu nedala,ale my s manzou sme si obcas dali, ted ale ani to ne. Ja teda malymu nedavam zadnou sunku ani nic takovyho. kdyz sme byli na rocni prohlidce MUDr nam to rekla jasne, "uz je mu rok, muze krom korenenych veci a uzenin vsechno, ale hlavne zadny PARKY,, a musim rict, ze to dodrzuju 🙂

kocicinka
8. pro 2010

Přeci když maminka dává dítěti zdravé jídlo, tak to neznamená, že ho přepečovává?! Spíš naopak, ne?
Já si příliš péče představuji zcela jinak.Střeba tak, když někdo dítěti( viditelně při těle) podstrkuje hranolky a čokoládky. To je obrázek, který je k vidění docela často.

kocicinka
8. pro 2010

Já jsem taky párky občas koupila, když jsem chodila do práce, jako nouzovku, když doma nic nebylo k večeři. Ale ted, co máme Jonáška se snažím vařit a takovéhle blbosti nekupovat.
Chci, aby měl zažité zdravé stravovací návyky.

mamkamarketa
8. pro 2010

@kocicinka souhlasim s tebou. jen malej odmita ovoce & zeleninu v syrovym stavu 😠 obcas si kousne jablicka nebo bananu,ale vic nez 2 mesicky nesni ☹ o zelenine ani nemluve 😒 ja doufam,ze je to jen nejake obdobi co brzo prejde...

kocicinka
8. pro 2010

@mamkamarketa Jonáš by syrovou zeleninu taky nepozřel, nehledě na to, že by jí ani nerozkousal......
U nás je to jako na houpačce. V létě miloval hrušky, ted je nemůže ani vidět. A tak je to se spoustou jídel, měněj se mu chutě asi. Jabka a banán sice jí, ale taky už to není, co to bývalo ☹

mamkamarketa
8. pro 2010

@kocicinka jsem rada,ze v tom nejsem sama. ja mu nic nenutim, pokud to nechce jist, tak neji. mel obdobi (asi mesic) kdy jedl jen pohankovy krupky, bily jogurt a jablicka nic jinyho do pusy nedal!. ted zase ji vse krom cerstveho ovoce a zeleniny. snazim se to nehrotit,ale ty vitaminy me mrzi. tak mu alespon davam multivitaminovy doplnky 😒

kocicinka
8. pro 2010

@mamkamarketa Jojo, ty jsem taky zavedla. Dávám mu Multisanostol a rybí tuk. Co dáváš Ty? Abych se přiznala, tak mu to jídlo občas trochu nutím ☹ . Nutím znamená to, že mu zapnu video a jak na to čučí, automaticky otevírá pusu, prostě se mu odpoutá pozornost. Jinak by nesnědl snad nic! Bude to asi tím, že mu rostou špičáky, ale už to trvá asi dva měsíce. Prostě se tváří, že je jídlo nutné zlo a že ho s tím otravuju. Ani takovou dobrotu, jako králík se špenátem a br. knedlíkem mi včera nesnědl- jen půlku knedlíku a kousínek masa. Jako koláč, sušenky( dávám Alnatury nebo z biopekárny Zemanka), to jo, ale pořádné jídlo, to je problém.
Docela dost mě to deprimuje, když se s tím pidlám a pak mi to ( někdy doslova)hodí na hlavu.

mamkamarketa
8. pro 2010

@kocicinka tak to tomas by neji jinak nez u telky 😅 kdybych mu ji vypnula, tak mi to hodi na hlavu a pusu neotevre 😠 😀 davam mu multitabs. ty mu desne chutnaj, jeste navic to bere jako odmenu 😀 rybi tuk jsem dala 1 a desne se po tom pozvracel (se nedivim-bleee) sladky mu davam jogurty (ty detske bez ecek) a nebo ted mu desne chutnaj cheerios 😅 to se muze zblaznit 🙂 s tim si nic nedelej. opravdu to jen obdobi. kdyby mel hlad, tak to sni. (ja si to taky vzdycky rikam 😀 ) na mikulase prisla navsteva a tomisovi prinesla bebe brumika ochutnal a vratil mi to-nechutnal mu 😀 😀 😀 udelal mi radost kluk muj zlata

radka.m.
8. pro 2010

tak nevím,co je horší,jestli jídelníček u Simicak,kde dá dítěti kuřecí nugety a k snídani polévku,a přitom jasně napsala,že její děti jedí v prvé řadě ovoce a zeleninu,anebo vy,co tady hned začnete rozebírat něčí jídelníček a pak si navzájem mezi sebou přitakáváte,že vaše děti cpete umělýma vitamínama,protože vaše ratolesti pomalu nepozřou ovoce a zeleninu a ještě se chlubíte tím,že rok a půl staré dítě vám nedovede rozkousat zeleninu 😝 😝

kocicinka
8. pro 2010

@mamkamarketa já jsem jednou kousla do brumíka a úplně se mi zkřivila pusa, jak je to sladký.
Jonáš rybí tuk úplně miluje! Zase se netváří na ten sirup. Jogurty jsem dávala půl roku kozí, pak je začal den ze dne odmítat, tak dostává choceňské, nebo bio od olmy, nebo lipánka. Ale taky jen u videa, málokdy se zadaří, že mi to sní i bez.

radka.m.
8. pro 2010

jinak možná by stálo za přečtení takovýchto striktních mamin článek na rodice.com,první rok-nové pohledy na dětskou výživu 😉 😎

mamkamarketa
8. pro 2010

@radka.m. ze ji v prvni rade ovoce a zeleninu? Tak nevim,ale po precteni toho jidelnicku jsem ovoce a zeleninu nenasla. teda jestli byla k tem smazenym nugetam 😝

kocicinka
8. pro 2010

@radka.m. ???? promiň, ale já jsem tvůj příspěvek jaksi nepochopila 😕 Kdo že se tady chlubí a čím? To jako já? Já jsem to jen konstatovala a zároveň dodala, že synovi rostou zuby, a to je na štíru s jídlem snad každé dítě, nebo u vás to bylo jinak? Rozkousat syrovou mrkev dá práci i dospělému, natož rok a půl starému miminu!
A nevím, co je špatného na tom, dát vitamín dítěti v chřipkovém a rýmovém období( navíc když zrovna blbě jí, nedávám je celoročně). Navíc rybí tuk je přírodní 🙂
Radko Tys nedávala dětem vigantol a kanavit?

kocicinka
8. pro 2010

@radka.m.
Pro tebe by možná stálo za přečtení Polévky a kašičky pro nejmenší( Dr. Hofhanzlová) Radost ze zdravých dětí( Dr. Strnadelová) Aby dětem chutnalo( Dr. Fořt)
🙂
A jako fakt nevím, v čem jsme strikní. Jako proto, že nedáváme dětem brumíky( at žije reklama), nebo smažené nugety?

luthien.k
8. pro 2010

@radka.m, ten článek je ale o něčem úúúplně jiném, to, že se doporučuje, aby se dítě setkalo i s alergeny před rokem života je známá věc (pro nás, co se o to zajímají) - aby si tělo na ně nastolilo toleranci. Ale tady jde o to, proč by mělo dítě s problémem přibírat jíst například smažené věci, vždyť to je něco, co je prokazatelně nezdravé, obsahující rakovinotvorné látky?!?

luthien.k
8. pro 2010

Já neříkám, že moje dítě nikdy nic takového nedostalo a nedostane - samozřejmě že ano, měl třeba hranolky víckrát, když jsme někde byli na jídle a vyloudil si je 😅 , ale aby to bylo pravidelnou součástí jeho (nebo naší) stravy, to ani náhodou. Stejně tak rafinovaný cukr, bez kterého se také dost dobře celá rodina obejdeme a dopřejeme si ho v něčem jen výjimečně. To jsou prostě věci, které nechápu, že nějaký dětský dietolog doporučí 😕

mamkamarketa
8. pro 2010

@kocicinka tak se chlubime, noo... 😝 sice jsem to moc nepochopila,ale asi je lepsi narvat dite smazenejma nugetama, nez mu dat multivitamin...

radka.m.
8. pro 2010

mamkamarketa-na předešlé stránce to simicak psala,že děti jedí ovoce a zeleninu,že s tím problém nemají,že jsou naučené,že mohou msat,ale musí jíst normální a také zdravé jídlo 😎 jinak určitě záleží,jakým způsobem se jídlo upraví,spousta zeleniny může být v té polévce,co mají k snídani a zrovna tak čočka je velice zdravá a pokud se čočka upraví jako kaše,tak proč ne,takže já tu zeleninu v jídelníčku vidím 😉 kocicinka-multisanostol jistě není čistě přírodní,zkus si někde vyhledat podrobné složení 😉 ,jinak knížku dr.Fořta mám přečtenou,mám na ní takový názor,že pokud by děti měli jíst přesně podle toho,co tam doporučuje,tak by umřeli hlady,on má velice vyhraněné názory a nedělá v tom kompromisy 😠 ,jinak jestli jsem dobře četla,tak simicak jasně psala,že jídla nesmaží,tak podle čeho pořád usuzujete,že ty nugety byly smažené, 😕

simicak
9. pro 2010

😀 😀
@radka.m. dekuji,ze se zastavas,ale vzdyt to tady nema vubec cenu!! 😀 😀
Jidelnicek byl priklad,denne ma v polivce 5druhu zeleniny,2x jogurt ( pokkud ho chce),nugery atd. jsem psala,ze se nesmazi,ale delam je na grilu a chleba co pridavam,jsem psala je celozrny 😀 Navic polivku snida vetsinou z toho duvodu,ze neji cerealie,chleba sni jen v polivce a polivka je jedina,co mi rano sni a kvuli vas chytrych ji hlady nenecham. Nastesti patri mezi normalni maminky,co si nemysli,ze po koblihu se cely den prujmuje a jsou krece v brichu a nastesti doktori jsou stejneho nazoru. A to teda ziju v zahranici,kde v nasi nemocnici delaji doktori z ruznych zemi a taky jsem byla v cr u pediatra. Ale asi jsou vsichni idioti 😀 Se divim,ze jsme jeste nevymreli.
A ze nedavam vitaminy??? Jelikoz je nedonosena,tak bere 4 ruzne lahve vitaminu denne!!! Predepsane lekari,ktery o tom nic nevi a asi mi ji droguji 😝 A cocka a lusteniny jsou velmi zdave.
Hej a jime i cukrovi a normalne cekam kazdym dnem,kdy holkam naroste druha hlava.

No nic,opet diskuze zkazena a meli by ji zamknout,byla o necem jinem

radka.m.
9. pro 2010

simicak-já jsem to tedy tak pochopila,že ten jídelníček byl příklad a že se tvé holky necpou jenom nezdravým,nebo smaženýma řízkama 😀 ,však o tom právě ta diskuze je-o prohřeškách,určitě každá,co sem napsala moc dobře ví,že to jídlo není až tak zdravé,ale púrostě holt hřešíme občas každý 😉 ,jenomže některé to tu zase pojali po svém,ale od toho je třeba diskuze-strava po 1.roku,tam si můžou přispívat o zdravé výživě 😎 ,ale bohužel,poslední dobou se tady na mk z toho stává nějaký trend,či co 😝

brisalek
9. pro 2010

@radka.m. 100% souhlas. Urcite lepsi i kdyby obcas snedly trochu cukru nebo smazeneho nez umele vitaminy🙂. Cpat se s nima jen tak je spatne pro dospeleho Zdravy clovek zadne vitaminovou smes nepoterbuje, kdyz ma zdravou a pestrou stravu🙂.

Opakovane jsem cetla, ze kozi mleko je pro kojence mene vhodne nez kravske. Ma mene tuku(ktery deti potrebuji! a vice bilkovin).

Nazev diskuze jasne naznacuje, ze je tato diskuze pro maminky, ktere vse berou s rozumem a vi, ze jeden prohresek za mesic , dva....nic nezkazi. Naopak urputne dodrzovani nejakych super IN doporuceni americkych a podobny vedcu, ktere se nejpozdeji za pet let zcela zmeni neni podle mne to prave orechove.

My se snazime jist ovoce , zeleninu(a nejen syrovou, ale i v omackach-ktere jsou v podstate rozvarena zelenina ...) jogurty(bily chocensky) lipanek, masove a zeleninova omacky a polevky priloha ryze, testoviny, knedlik...doma pecu strudl, tvarohovou a jogurtovou buchtu...Parky ma 1x za pul roku u babicky, cokoladu mela ted prvne na mikulase a snedla asi 3 male kousky. Vecer ma sunar(od 16 mesicu, do 12 jsem kojila i ehem dne, do 16m jen vecer a v noci), ale byla bych radsi kdyby pila mleko misto tech umelotin, ale zatim sunar vede🙂. K snidani ji ted jedine smazena vajicka takze ted ma kazdy druhy den jedno smazene vajicko. Jsem si jista, ze ji to za par tydnu prejde a ze to jeji telo asi potrebuje, kdyz to chce, protoze v e zloutku je moooc prirodnich vitaminu🙂. Pak to zase urcite pul roku vubec nebude chtit, tak se to vyrovna....Samozrejme ji necham ochutnat vse. Ale nezaradim to kuli tomu na bezny jidelnicek...No proste asi jako vetsina normalnich mamin.