Taky dětem občas dopřejete uzeninu? Prohřešky maminek

snehurka11111
18. lis 2010

Milé maminky, chtěla jsem se zeptat na Váš názor ohledně stravy našich batolátek.
Moje 2 letá dcerka jí pestrou, vyváženou stravu, ale tak 1-2x za týden (14 dní) spořádá 2 nožičky párku 🙂
Kupuju jí alespoň ty nejdražší, s největším podílem masa, když už teda.....
Vím, že i my, jako děti, jsme na tom sem tam taky "vyrůstaly", ale jaký na to máte názor vy? Taky dítkům občas nějakou uzeninu dopřejete nebo mám výčitky oprávněně? 🙂

děkuju za názory

pavlicka
18. lis 2010

Nedělej si výčitky, myslím že moje děti mají taky vyrovnanou stravu, ale lentilky, medvídci, vídeňské párky nebo hranolky u meka jsou taky občas fajn. Občas...🙂)
K těm párkům, já zásadně kupuju veškerou uzeninu jen z vepřového, tam ty podíly masa jsou skutečně vysoké, narozdíl třeba od krůtího nebo kuřecího. Nedavno o tom byly docela šokující články v Hospodářských novinách, což mě ještě víc utvrdilo....)
Docela mě pobavilo to slovo "vyrůstaly", můj děda pracoval na jatkách jako šéf autodopravy, takže já snad jako malá nic než maso a uzeniny nejedla🙂)))))) a jsem tady a zdravá...

mamkamarketa
18. lis 2010

je jen malo veci co muj syn jist dlouho nebude. bohuzel jsou to parky a ostatni uzeniny. Mam pro to nekolik duvodu: ja mam dnu (takze je velka pravdepodobnost,ze to zdeni i syn)
uzeniny temer nekupuju
mam pripad z okoli, kdy 3 lety kluk jedl parek a spatne to rozkousal, vdechl strivko, ktere se mu prilepilo na dychaci trupici. ,,vymlatili to z nej,, ale v nemocnici jim rekli,ze se mohl udusit a ze do 5ti zadny parky,ze to deti neumi rozkousat 😒
nehlede na to co do tech parku davaji.
Muj syn dostane lizatko, mel hranolky, miluje monte, smazeny rizek taky. povolim v ramci moznosti (ne denne) temer ke vsemu,ale parky a uzeniny ne.

cocoska
18. lis 2010

od kolika let chodite do mcdonald´s?? (ne jen na hranolky, ale kdy jim date i hamburgra.)

benjik
18. lis 2010

@snehurka11111 fakt si nemáš dělat z čeho výčitky,každá sem tam něco šoupnem prckům,co by ještě neměli.Pokud mají jinak vhodnou stravu a nemají žádné zdr. obtíže,tak jim to neublíží.My dnes měli párky a Nel si kousek vyloudila,ale samo,že párky opravdu z masa a bez střívka.Šunku sem tam plátek taky dostane,navíc hami má od cca 10 měsíců i příkrm se šunkou.Zije a ještě nikdy nebyla ani nemocná.

lamarika
18. lis 2010

@snehurka11111 můj syn párky miluje 😅 Už je měl taky párkrát na večeři. Kupuju mu co s největším podílem masa. Jiný uzeniny mu ale zatím nedávám (teda krom šunky).
Jinak u nás hranolky a ani mcdonalda ještě hooodně dlouho neuvidí a o smaženým řízku si může nechat jen zdát 😀
Sladkosti taky nedáváme, takže ten párek je asi jediná moje slabina 😉
Né, že bych byla až takovej blázen do zdravé výživy, ale syn to ani nevyžaduje a popravdě dá přednost kuskusu zapečeným se zeleninou a smetanou než hranolkám a smažáku 😉 Tak si to zatím užívám než přijde doba a já budu muset před ním schovávat sladkosti a všechno možný 😝

niki2
18. lis 2010

Snehurko, myslim, ze vycitky si delat nemusis. Od roka muzou jist vse, pak jen zalezi, jakou skladbu jidelnicku jim zvolime. Moji kluci taky maji obcas parky, uz i hranolky jedli a jine "dobrutky". Ja taky obcas zhresim, tak proc ne oni. Hlavne s druhym ditetem to tak nejak min resis. Starsi dostaval jako pochoutku baby carotku, mensi uz mel piskoty... A hlavne, kdyz pak vidi, ze neco ji bracha, tak to je dost tezke nedat mu taky. No a pak jsou katastrofy navstevy kamaradek nebo staci detskych hrist, tam ty deti vetsinou spasou vsechno mozny a je dost tezky se tomu ubranit.

mamkamarketa
19. lis 2010

jeste se vratm k tomu podilu masa. ono je sice krasne napsany 85% masa,ale tim masem jsou mysleny droby a pod ☹ podle EU se nesmi droby prodavat,tak se proste namelou do mletyho masa a uzenin 😠
radeji dam synovi smazeny rizek s hranolkama nez parek. ale je to jen volba matek 😉

lela78
19. lis 2010

A co takhle bonbonky a čokoládky? Připadám si jak matka trýznitelka, čokoládě se zatím úspěšně vyhýbáme a to nemůžou překousnout babičky, vždyť ho chudáčka trápím, že mu nedám čokoládku a bonbónek, já jsem to taky jedla, tak proč mu to nedám taky 😀
Bonbóny občas dám, ale jen jogurtový a gumový medvídky. je to hrozný, my matky se snažíme dát svým dětem to nejlepší ( protože jsme bohužel samy na těch ,,hnusech" vyrůstaly ), ale jeden víkend nebo jedna noc strávená u babiček to všechno všechno rozes... a vysvětlujte to těm malým hlavičkám, že na to a na to mají času ještě dost 😵 Přeji pevné nervy

mamkamarketa
19. lis 2010

@lela78 ten nas zase cokoladu ma rad jedine v tekutem stavu (kakao a cokojogurt) bonbony mel,ale pouze z M&S ktere nemaji barviva, ecka a podobne. jsou sice drahe,ale kdyz mu dam obcas 1,2 tak nam vydrzi 😀
ja nejsem zastancem, aby se nedavalo nic sladkeho. Znam pripad, kdyz silnejsi matka odmitala dat diteti cokoliv sladkeho, aby nebyl taky tlusty. Pil vodu, jogurty jen bile, pribinacka neznal, na nakupy ho nebrala. Kdyz zacal hodit na hriste byl schopny narval ruku do pusinky jinemu diteti pro bonbon.Tak zese vseho s mirou 😉

lela78
19. lis 2010

tak kakao a čokojogurt u nás taky občas jedou, měla jsem na mysli klasickou čokoládu. Taky ale zastávám názor, všeho s mírou.

zzuzinda
19. lis 2010

My občas taky dáme párek, je to pro Adama svátek a hrozně si ho vychutnává. Hranolky už taky měl, ale těma ho moc necpeme, jen když někde jsme a kámoška je dostane. Ujíždí na gumových medvídcích a na Lipu. Tak to dostává, ale taky ne denně. Čokoládičku on rád, tak si občas pošmákne . Snažím se dát mu pořádnou čokoládu, když už to jí, ať nemá náhražky. A co mu fakt chutnalo, byl pravý maďarský uherák a španělská klobása - dostali jsem jako dárek o prarodičů z dovolené a museli jsme to pak jíst tajně, když Adam spal🙂 Necháme ho, ať ochutná, co chce, ale nijak ho tím necpeme, to zvládne sám, až bude větší🙂

marooshka
19. lis 2010

Já nemyslim že zrovna hranolky jsou nějakej hřích. Když teda nejsou ze sto let používanýho přepálenýho oleje, ale třeba z trouby tak to neni nic hroznýho. Nedávno jsme s klukama byli u mc donalda a malej jim ujídal hranolky a snědl i jeden nugget - to kuřecí masíčko. Doma měl už párkrát řízek a moc mu chutnal. Jí i kinder čokoládu, kinder mléčný řez i brumíka, bonbóny jen gumový atd.Včera ukradl ze stolu škvarkovou placku a celou sněd 😀 prostě v rámci mezí mu dovolím skoro vše, jen uzeniny mu nedávám, u kamarádky jednu dostal párek a taky jsem to přežila 😉 Samozřejmě se sladkostma a tak necpe každý den 😉 Kluci taky od mala jedli lipánky, monte, sladký atd. a jsou jak tyčky oba.

lenulle81
19. lis 2010

My párky máme tak 1x za 14 dní. Nemyslím si, že by to měl být nějaký problém. Strava má být pestrá🙂. Šunku má běžně na snídani nebo na večeři. Jelikož mi nechce jíst jogurty ani přesnídávky, moc na výběr nemám. U nás je zase opačný problém, já sladkosti povoluji, tedy v rozumné míře, zato babička nedává téměr nic 🙂

shaula
19. lis 2010

Párky dávám minimálně, ale taky už dostali - buď na návštěvě, nebo když je máme s manžou, tak kluci pochtívají a pár kousků dostanou. Když už kupuju takovou uzeninu, snažím se vybrat takovou, která má největší podíl masa. Ale přes léto dostávali kluci klobásky (kvalitní) opečené nad ohněm nebo grilované kuřecí maso - to jsou zase takové ty naše hříšky 😅 Vzor zdravé výživy to ale rozhodně není 😀
Pokud má dítě jinak vyváženou stravu, tak se zas tak moc nestane - jen by se to nemělo přehánět, hlavně kvůlli vysokému obsahu solí v uzeninách.

Hranolky nedávám takřka vůbec - ale spíš proto, že jsem je sama přestala jíst, ani nevím proč, prostě to tak nějak vyplynulo ze situace - klukům se snažím vařit spíše dietněji, takže to ovlivnilo i moji stravu. Ale pokud by byly z trouby, jak píše Marooshka, tak bych jim pár kousků dala, ale spíš na zpestření než jako plnohodnotnou přílohu.

Co se týká sladkostí - tak kluci místo bonbonů dostávají gumové medvídky, z tvrdých bonbonů mám zatím strach, že by jim mohly zaskočit. A mám z nich i lepší pocit, než z bonbonů (ty vnitřně považuji v podstatě za čistý cukr...)
A taky milují Brumíky - vždycky když přijdu z obchodu, tak místo "maminka přišla" volají "Brumík přišel" 😀 😅

Snažím se to moc nepřehánět, máme v rodině cukrovku a nadváhu (i když kluci jsou zatím spíš hubení, což jsem ráda).

usounek25
19. lis 2010

Ahoj, no my to máme podobně, jak tady ostatní holky. Adam dostává většinou vše, ale v rozumné míře - samozřejmě např. tatarský biftek bych mu nedala, ikdyby se stavěl na hlavu. Sem tam je i nějaká ta sladkost pokud se doma něco objeví anebo dostane někde na návštěvě. Prostě jí dá se říct vše, ale samozřejmě ho denně necpu čokoládama, uzeninama apod.

crca
19. lis 2010

Tak nám je sice rok a půl,ale ochutnávají všechno,jak už tu bylo psáno,nic se nemá přehánět a žaludek si za celý život zkazí ještě dost.Nejradši mají česnek a cibuli 😀 ,ale už taky měli Kinderčokládku,kousek párečku.Asi si bude nějaká mamina myslet,že jsem blázen,že jim ničím zdraví,ale nemají to denně,naštěstí holka Brumíky a apod nemusí,kluk spíš buchtu(to je buchťák 😀 )ale taky to nemá denně,když jsme u babí,tak tam mají lentilky,ale jedeme ve stylu max.5(má nějaké malé,takže to není tak hrozný a nejsme tam taky denně) a hlavně,když jsme byli u zubaře,tak ten nám říkal,že nejhorší není to,že dítě dostane čokoládu,ale že jí žužlá v pusince dlouho 😉 (kvůli i kazivosti)ale to je jiná debata.Jen chci říct,že když se nic nepřehání,tak to není na škodu 😉 Třeba moje švagrová,je ten tip bio-holka vyrůstala na prosu a apod 😅 a když jí sousedka ve 2 letech dala lízátko,tak jí řekla,že takový sajrajt nebude jíst a vzala jí ho,doma neměli nic "škodlivého"jenže holka nastoupila do školky a znáte to.....a teď je po tom,co nikdy neměla ujetá a pořád vyžaduje nějaké sladké,hranolky......takže si i myslím,že když to dítě občas dostane i to,co by zrovna nemělo,tak nebude mít tenhle abstinenční příznak,protože bude vědět co to je a jak to chutná 😉

zlatouch
19. lis 2010

Je, to je u nas aktualni, okoli na nas hledi jako na krkavci rodice, protoze Laura jeste neochutnala parek 😉 Tim ze sebe nechci delat matku ideal, to je totiz asi jediny, co se nam dari nedavat...Vim, ze je deti miluji, tak se snazim to co nejvic oddalit, sami je taky moc nejime, tak ji tolik nepokousime. Ale zato hranolky docela frcej, hlavne u "Meka", doufam, ze si tam ten olej aspon trochu hlidaj. No a kure z KFC Laura taky miluje, akorat se ji snazim ojist tu mastnou slanou strouhanku 🤐
Pak uz jsem zasadne jen proti nekvalitnim cukrovinkam, s nekvalitnimi tuky, ale i tady mi je jasny, ze se tomu casem uplne nevyhnem.
Takze pokud dite nema parek denodenne a nezapiji ho kolou, tak bych to neresila 🙂

benjik
19. lis 2010

@mamkamarketa Tos mě docela překvapila,že droby se nesmějí prodávat,páč je tady má každý krám.

mamkamarketa
19. lis 2010

@benjik mrkni do vetsich supermarketu. ty je prodavaji namlete v mletem 😠

benjik
19. lis 2010

@mamkamarketa tesco má právě droby běžně v mrazáku a co dávaj do mletýho moc nezjistím,většinou mají uvedenou jen x procent masa, ale konkrétněji to radši nepopíšou.

mamkamarketa
19. lis 2010

@benjik presne radsi. To jo,ale ja mluvim o drobech z veproveho a hoveziho. nemyslim drubez. Kdyz jsem byla v tescu, koupila jsem si u oultu ctvrt kila mleteho a na nalepce bylo slozeni veprove mlete droby 😝 😠 fuj okamzite jsem to zahodila a od te chvile si maso melu doma a ten rozdil v chuti je znat!

benjik
19. lis 2010

@mamkamarketa vepřové droby tu má každá masna

mamkamarketa
19. lis 2010

@benjik tak u nas v centru v prahy jsem nekde nevidela vepr. droby. ale treba to neni vyhlaska,ale jsem si temer jista,ze EU smernice to zakazuji. ale prat se za to nebudu 😀

benjik
19. lis 2010

@mamkamarketa já se neperu,Praha si to asi hlídá. Malá města na EU zvysoka kašlou.

mamkamarketa
19. lis 2010

@benjik to mas pravdu. navic my bydlime v centru, tak tady se asi boji 😀

zlatouch
19. lis 2010

@benjik @mamkamarketa jsou droby vnitrnosti ne? 😕 Se ptam jak blbec, ale veprovy jatra maji prece vsude, i v Praze 😕

benjik
19. lis 2010

@zlatouch vnitřosti jasně,proto mě to tak udivuje.A nejen játra seženeš snadno.

zlatouch
19. lis 2010

@benjik tak v tom pripade mi to prijde jako uplna blbost, vzdyt ty maji i v super/hyper marketech, nejen u reznika 😕 A jiny ruzny chutovky, kureci srdicka, ledvinky nevim ci, akorat pajsl a vemeno uz asi tolik nefrci co driv 😀

mamkamarketa
19. lis 2010

@zlatouch to mozna,ale jako plice, srdce spol....

zlatouch
19. lis 2010

@mamkamarketa vsude 😉 ty jatra urcite 😉