Tělesné tresty. Mají být? Od kolika let?

janicka006
22. črc 2010

Zajímal by mne váš názor na tělesné tresty...mají vůbec být,od kolika let,kdo je může využít..výhradně rodiče??nebo i bližší příbuzní jako babičky???nebo i učitelé..???Jak to funguje u vás????

kubaka
24. črc 2010

@lenkavano já nevim, zažívám to poprve, ale rozhodne se zacal menit zase k lepsimu - jak jsem psala, takze se asi posunul do dalsi faze. Mlatilo to s nim tak od 12. Ted svou maticku i polibi - predtim nemyslitelne. 😀 takze z toho usuzuji, ze se neco hybe a zacina byt pomalicku zase tak mily a pristupny jako byval pred pubertou, takze jen hadam 😉

kubaka
24. črc 2010

iva pekarkova je pripad sama pro sebe 😝

lenkavano
24. črc 2010

@kubaka takový byl můj syn než nastoupil na střední školu a na internát. 😉

lenkavano
24. črc 2010

tohle taky vypovídá samo o sobě co dokáže výchova nevýchova

http://www.novinky.cz/krimi/206827-sestnactilet...

arietiska
24. črc 2010

@kubaka To je klidně možný, ale články má výstižný. Já se s tvým názorem shodovat nemohu a nejen kvůli tomu, že jsem dcera učitelky na střední škole, vyrůstala od dětsví mezi knatory a dětmi. Dokonce jsme i v rodině jedno dítko holčičku beztrestně vychovali /zatím má teda jen 14 a klidně ji nějaká ta facka ještě čeká/. Ale aplikovat beztrestnou výchovu i následně stejně na naše hochy, asi bychom jednou všichni blbě skončili....

Jde vychovávat beztrestně, ale je k tomu potřeba človíček k tomu vhodný. Ne každý ...

lenkavano
24. črc 2010

@arietiska souhlasím...k tomu není co dodat

jety
24. črc 2010

@kubaka : souhlasím s tvými názory. Nejen obsahově, ale i tím, jak jsou věcné. Je neuvěřitelné, jaké jsou některé přispivatelky klovalky. Minimálně jedna snad příspěvky druhé strany ani nečte, pouze je zde vidět její překrucování a urážení.

romana29
24. črc 2010

@artietisko no jo, to je fakt síla, ten článek, asi bych ty anglický spratky fakt poslala do pryč 🙂

Já jsem taková, že mi děsně vadí, když jsou děti nevychované a drzé a sprosté....jsem to já, která když uviděla kluka, co rozbíjí dlaždičku jako srandu před ostatníma klukama, tak jsem s ním vedla dialog na téma, jestli je to jeho materiál, že se k němu tak chová atd.... jsem to já (i když jde okolo x lidí), kdo napomene klučíka, který si jen tak kope do kontejneru na tříděný odpad, až je to slyšet po celým sídlišti....prostě lidi okolo jsou tak laxní nebo nevím, jak to říct, že je mi z nich špatně. Hlavně, že si pak šeptají a pomlouvají jak je ten či onen nevychovanej, ale že oni neřeknou ani slovo na nepřípustné nebo nevhodné chování, to ne.
Minulý rok - na zahrádce u cesty roste u tchýně třešeň - větve přesahují, takže si samozřejmě část dětí na třešně dojde, někdo se zeptá, někdo ne, ale jak tam někoho uvidí na zahrádce, zdrhnou 🙂. Minulý rok si na plot vlezl cca 12-14 kluk a trhal. Tak jsem mu řekla něco v tom smyslu, že se mohl aspoň zeptat a jestli mu nevadí, že to není jeho..neodpovídal, přítel se ho ptal, taky neodpovídal. Přítel musel přelézt plot a za tričko ho odtáhnout na silnici, aby si šel po svých. No kde jsme proboha? Co to je za děcka, kdo to vychovává? No dobře, mohla bych nad tím mávnout rukou, ale mě to prostě nejde, mě tohle chování vadí.
A jedno vím jistě - jestli se syn bude chovat jako arogantní trapný přisprostlý debílek a donese se to ke mě, tak se má na co těšit - a nejen na pořádnej výprask - ten mu asi v pubertálním věku bude šumák....
Proto se snažím už teď mu všechno vysvětlit, proč se stalo to či ono, proč a jak se co dělá a nedělá. Někdy mu to v té jeho makovičce dojde, jindy to klidně udělá znova 🙂 .
Nechme děti být dětmi, ale nenechávejme je zvlčet a dělat si, co chtějí.

janula2008
24. črc 2010

Hezký článek od paní Pekárkové 😉 Sama jsem zažila podobné chování i v Belgii, protože tam se dětem taky většinou jen vysvětluje a vysvětluje, běda dát lepanec...(i když snad existují i výjimky, ale tu jsem tam teda neviděla,spíš mi to přišlo alá britské děti). Takže pak stačí zajít do restaurace, kde sedíte a pod stolem vám neustále od vedlejšího stolu běhá cizí sprateček, krásně si povykládáte, protože díky jeho řevu není slyšet ani svoje vlastní slovo a když vám leze pomalu třeba do kabelky?? Maminka se jen slastně usměje a dítko ani nenapomene 🙄 No kde sme, to je teda výchova 😲 zrovna tento týden jsme si šly se Simčou posedět na něco dobrýho a nic takového by si v životě nedovolila, nemusím se bát, že bude po někom házet hranolky, lít schválně šťávu po ubruse a tak podobně jak v Belgii 😝

martinka81
24. črc 2010

Já mám dojem, že nás karinka78 trochu vodí za nos. Píše, že vychovávala asi 10 dětí 24 hod denně po dobu několika let a sama má doma dvě a třetí čeká. Ty dvě si do pasu dopsala, až když jsem se zeptala, proč je tam nemá. Předpokládám, že její nick obsahuje rok jejího narození, takže měla v 15 dítě, v 17 dítě a ty pak dala bůh ví kam a vychovávala v Anglii jiné děti několik let 24hod denně? Omlouvám se, pokud se pletu, ale něco mi tu nehraje.

karinka78
24. črc 2010

@martinka81: opravdu to cislo 78 neznamena rok narozeni. Ano mam dve nebiologicke deti 15 a 17. A bohuzel, ne vsechny zeme jsou tak stedre jak v CZ ze poskytuji 3 roky zenam penize na to aby mohly byt doma s detmi. Ale pouze 12 tydnu (a to jeste minimalni penize), takze deti pracojicich rodicu se davaji do skolek/jesli a nany je hlidaji. Takze pro tvoji informaci pani/slecno vysetrovatelko, jsem myvala na starosti "cizi" deti predtim nez jsem mela vlastni deti a pak zaroven s vlastnimi (jako nanny). neznamena kdyz zeny v CZ takovou sluzbu nepotrebuji, ze jinde neexistuje;0)

karinka78
24. črc 2010

@martinka81: ano, dve jsem si do pasu dopsala nebot se me nekolikrat nekdo zeptal jestli mam dite, tak abych se nemusela opakovat- bohuzel jsi to nebyla jedina kdo tu otazku polozil. A duvod proc jsem je tam nemela zapsane byl jednoduchy- na tyto stranky jsem zacala chodit cist az kdyz jsem cekala nase treti, takze nevidim duvod proc bych tam zminovala me dva pubertaky, kdyz se jich tyto stranky netykali. Je tam zaznam i pro manzela a nevidim ze by ho ostatni zeny vyplnovaly;0) Snad ti bude stacit takova odpoved;0)

martinka81
24. črc 2010

ok stačí, už tady bylo hodně osob, které si tak trochu vymýšlely a často to bylo hodně nevhodné, takže jsem ráda, že se to vysvětlilo. Už v tom mém příspěvku jsem se omluvila předem, pokud se budu mýlit a omlouvám se ještě jednou.

karinka78
24. črc 2010

@martinka81: v pohode;0)

brumdinka
24. črc 2010

kubaka - no tak pokud paní Pekárková je případ sám pro sebe, co seš potom TY 😝

arietiska, romana, janula ---- souhlasim

karinka - a co tedy pak 78 znamená, mám totiž stejnej pocit jako martinka, že nás taháš za fusekli 😀
a jenom proto, že si hlídala cizí děti si myslíš, že máš patent na rozum a všechny ostatní holky jsou "tyranky" a v čr se obhajujou fyzické tresty jak z tvých příspěvků nesčetněkrát vyznělo 😅 🙄

berenika39
24. črc 2010

brumdimka, nerej, prosím. vždycky se to tu podaří ustálit na tak nějak normální diskusi - i s ohledem na různost názorů a nemyslím si, že je potřeba to pořád rozvrtávat, a už vůbec ne osobními výpady. není potřeba si alibisticky přizvukovat, to by nebyla diskuse, ale ty výkřiky jen za účelem "aby to bylo napínavý" jsou fakt zbytečný. dík.

a k těm plácancům - je docela důležitý odlišit to obyčejný upozorňující lísknutí od mlácení a fackování starších dětí. fakt si myslím, že je prostě hranice, kdy přes zadeček máma už prostě nedá, kdy vystihne ten čas, že je už mimo mísu.

karinka78
24. črc 2010

@brumdinka: ja ti reknu co to cislo znamena a ty nam prijdes vykrast dum, ne? 😀

karinka78
24. črc 2010

@brumdinka: a diar pani pekarkove z londyna jsem mela moznost take cist a musim rici, ze v urcitych vecech je to dost pretahle pres vlasy. Spatne a nevychovane deti jsou vsude, at v Anglii nebo v CZ ci jinych statech a urcite to nema nic spolecneho s tim jestli pouzivas "fyzickych" trestu. jak uz tady bylo zmineno nekolikrat, na to kolik lidi podle teto diskuse "fyzickych" trestu pouziva tak mladez v CZ je neprimerene nevychovana. Takze opravdu nevim co dal dodat, nase rodice pouzivali "fyzicke" tresty, tato generace pouziva "fyzicke" tresty tak jaktoze mladez je horsi jak byla za nas? Asi to bude tim ze spolecenske hodnoty klesly a rozhodne ne, o tom kdo jaky nazor na "fyzicky" trest zastava. A urcite by ti neskodilo prestat rejpat do lidi ktere nemaji stejny nazor jako ty...znis opravdu dost agresivne;0)

lenkavano
24. črc 2010

@jety přispívatelky klovalky by tě rády prosili abys psala příště k věci. 😉já přečetla každý příspěvek co se tu napsal
@martinka81 plně se s tebou ztotožnuju v názoru na karinku že tu cosi nesedí,už jsem to tu i psala. 😉
jinak co se týče karinino reagování an brumdinku myslím že už je to vážně přehnané. 😝

lenkavano
24. črc 2010

@kubaka vždycky ses mi v názorech na jiných diskuzích líbila ale ted s tebou nesouhlasím.ty bereš vše strašně moc přes psychologii a ono to není někdy moc dobré vše brát přes psycho.

crca
24. črc 2010

Zajímavé téma,ale taky jsem radši pro plácnutí 😅 Mám dvojčátka a trest jako sezení v židličce by asi neuspělo,protože si tam vylejzaj sami 😀 a hlavně,když už jim 100x denně po DOBRÉM vysvětlujete,že nemají otvívat lavici a tahat papíry.......,prostě už se musí zasáhnout víc,tím myslím to plácnutí přes plínu 😒 Mě osobně to pak strašně mrzí,ale když máte dvě děti které dělají úplně to samé,ale ve dvojté dávce a já nemůžu pořádně ani uvařit....... 😖 Někdy to prostě nejde.Natož je ještě pořád tahat do židliček,mě stačí,když je tam strkám na jídlo 😀 Ale každého věc,jak bude vychovávat svoje děti..........

kubaka
24. črc 2010

@lenkavano a pres co jineho, nez pres psychologie by se ani vztahy a vychova ditete mela brat? 😉 🙂 to fakt nechapu. 😲 vychova je o psychologii. cely proces rustu a vyvoje ditete je psychologie. od toho se to odviji a zase vraci.
Druha vec je ta, ze proste nemam potrebu deti fyzicky , nedokazu v sobe vybudit takovou emoci, abych byla autenticka. kdyz malickeho seknu, tak to je klepnuti pres prdylku tak, aby se jen vzpamatoval. kdyz janci. Chapat psychologii znamena chapat cloveka a jeho chovani a pak se podle toho muzu zaridit. Je to stejne, jako kdyz znam dejiny, tak se vyznam v soucasnosti.
A mimochodem, starší je v prime na šestiletém gymplu a je to mnohem kultivovanejsi prostredi nez zakladka. Naopak ho to motivuje. takze rozhodne lepsi prostredi. 😵

Neznamena, ze kdyz z principu (ze mi ujedou nervy a neudrzim se povazuju za svuj zkrat a ne za vychovny zpusob, i to se mi pochopitelne stane) nebiju deti, ze z nich nutne vyrostou sprosti, drzi, rozmazleni vandalove, kteri si niceho nevazi. Tohle naprosto nesnasim a nesnesla bych, aby neco takoveho ani naznačily. Nesnasim drze, spratky, co cmarou, nici a povykuji na lidi. Moji kluci - ten starsi zatim nic takoveho nedelaji. Ucim je, jak je osklivy pocmarany vytah, pohazene odpadky. Znovu rikam, ze je to o pristupu k detem a to, co jim vstepuju od malicka a jak se sama chovam, ne o tom, kolik vychovnych facek sliznou.

@romana29 tvoje deti takove rozhodne nebudou, podle toho, jak znam tve nazory a pristup k detem z ostatnich diskusi. O to se muzeme vsadit 😉 🙂

kubaka
24. črc 2010

@lenkavano jo, ješte me tak napadlo, ze fakt pres "psycho" vsechno brat nelze a taky neberu - diskuse o prani, vareni, úklid, sekani zahrady, pestovani kytek, nakupovani hadriku a ruznych druhu jogurtu, vyber auta, dobre pekarny na chleba.... to vsechno opravdu beru uplne vecne a obycejne - takove, jake to je.
Kdyz se tu obvykle bavime o vychove, tak je jasne, ze to "beru" pres psycho. Ono to taky psycho je, ze... Rohliky psycho nejsou - takze bych rekla, ze jde spise o opticky klam. 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 to jen na odlehceni 😵

berenika39
24. črc 2010

@kubaka palec nahoru (smajla tu nemají)

kubaka
24. črc 2010

sorry za ten sloh a chyby, ale mam slovenskou klavesnici a jeste notebook a desne blbe se mi na tom pise - kurzor skace kam se mu chce - parchant nevychovany 😠

vercak.
24. črc 2010

Přeju krásný večer.

Jdu se přiznat se situací, která se odehrála před chvílí..

Robin mi stále leze k PC, několikrát denně mu říkám, ať odjede od PC, ať na něj nesahá, skoro vždycky poslechne, někdy musim lehce třeba plácnout přes ruku nebo zvýšit hlas, ale to jen vyjímečně. Ovšem před chvilkou jsem se šla do kuchyně napít, vrátim se do obýváku a vidim, jak si Robin označuje myší skoro všechny ikonky. Je to jednoduchý, drží tlačítko u myši a jede. No a to mě tak už vytočilo, že jsem mu přes tu ruku tak naplácala, že si chvilku pobrečel. Varování dopředu bylo už asi tisíckrát a teď tohle???
Před pár dny jsem si zachránila dost důležité 2 složky, byly označené a na obrazovce tabulka: Opravdu chcete vybrané položky odstarnit??? Stačilo zmáčknou ještě jednou enter. Takže už podruhé hrozilo smazání složek mým synem. Proto jsem před chvílí reagovala tak, že už fakt dostal.
A výsledek. Chvilku seděl v pokojíčku v koutě, kam ho většinou odnesu, když se vzteká a pak přišel s úsměvem a přitulil se.
Takže zas a opět se přikláním k plácnutí. Pochybuji, že by pochopil, kdybych mu začala vysvětlovat, že nemůže klikat myší, protože by mohl smazat svoje obrázky, naistalovaný skype a nemohl by hulákat pak na babičku a dědu a pod.

brumdinka
24. črc 2010

berenika - promin ale já nereju, já se jen bráním výpadům jistých dam děsně chytrých 😀

karinka - no dovol co si to o mě myslíš 😝 a jen tak mimochodem proč si myslíš, že společenské hodnoty klesly - právě proto, že dle té Vaší ujeté filozofie je vše dovoleno a at´si děti klidně dělají co je napadne 😖 😕

kubaka
24. črc 2010

@vercak. a proc radeji PC neuspis, nebo nevypnes?? A dôlezite veci mas snad zalohovane na disku nebo flasce. Vzdycky to jde - je to jen pocitac.
Maly delal to same, jednou ho dokonce tak dlouho zapinal a vypinal, nevsimla jsem si toho, ze ho úplne rozhasil a museli jsme znovu vse nainstalovat. 😅 Nakonec jsem prelepila tlacitka, a uz ho to ani nenapadlo. Kdyz jsem ho placla, oklepal se, a za deset minut to sel delat zas. Deti maji velmi kratkou pamet, tohle je nad jejich chapani. Maximalne na jasne NE a zamraceni - to znejistel, ale stejne ne vzdy poslechl.. Dneska uz ho pocitac nebere. Vyrostl z toho. Takze lze se zaridit tak, aby dite neskodilo, ale abych ho nemusela takhle mlatit. Zvlast kdyz jde o neposedne, zive, hodne zvidave ditko, ktere ma svou hlavu. Jsem zvedava, kdy )Robin bude u toho P C zase sedet.

janula2008
24. črc 2010

Kubaka tvoje nazory jsou nektere moc fajn a s prispevkem 20.22 souhlasim nicmene kdyz nam Simca pomalovala cca pred rokem zdi v byte, vysvetlila jsem ji nekolikrat, ze to nesmi, kdyz to udelala znovu, dostala pres prsty a vis co?? Od te doby uz to neudelala 😉

kaleilah
24. črc 2010

Tohle téma mě pořád nutí hrozně přemýšlet. Snažim si pořád v duchu přehrávat situace, kdy plácnutí nebo jiný fyzický trest použiju a snažim se vymyslet, jak by se to dalo řešit jinak. Zkoušim si ty situace vybavim a promyslet v klidu, když pak nastane, abych nejednala zbrkle. O to se ale snažím i když plácnu, aby to bylojen u opravdu závažných věcí které ohrožujou bezpečnost.

Dneska jsme byli odpoledne u švagrovců, měli napuštěnej bazén. Dany k němu pořád chodil a snažil se vlést dovnitř. Několikrát jsem ho napomenula, řekla jsem to klidně i důrazně. Vysvětlila jsem mu, jak může jeho jednání dopadnout. Může si udělat bebíčko-nevim o jiným způsobu, jakmu říct že by se mohl utopit, proto ví, že když je bebíčko, tak mu to ubližuje. (stejně pochopil u kopřivy, několikrát jsem mu řekla že kopřiva dělá bebí a pálí, když jdeme kolem kopřiv, upozorním a nikdy neměl potřebu to zkusit, jestli opravdu pálí, věří mi). Bohužel, v tomhle případě vysvětlení nepomáhalo, kdykoliv mohl, tak zdrhnul s dětma, blbnul a pak se hnal k bazénu. Nedokázal pochopit že z vody bude bebí, protože vodu miluje a nikdy se mu nic nestalo. Když do bazénu začal lézt, tak jsem ho plácla (měl už jednu nohu v bazénu, -je to ten velkej nafukovací bazén 3,6m myslim) . Brečel, ale hlavně protože se chtěl koupat a já mu to zakázala, nicméně k bazénu už nešel.

Vtu chvíli mi to bylo opravdu líto, protože v teple do bazénu mohl, s kruhem a s náma, a věřím že si to nedokáza srovnat,proč někdy může a proč jindy to nejde. -je tu zima apod... ale nenašla jsem jinej způsob než plácnutí, který pomohlo...